Nie każdy trening powinien skopać Ci tyłek

Znaczna część osób, które są na początku swojej drogi z CrossFit szybko przyzwyczaja się do wysokiej intensywności treningowej. Po pewnym czasie dzieję się tak, że tak naprawdę przychodzą na trening tylko po intensywność. Nagła zmiana zajęć na godzinne mobility zamiast zwykłego treningu czy np. lekkie wybieganie powoduje niezadowolenie i irytację. Dzieje się tak również nawet z formami WOD, które nie dają możliwości rywalizacji z innymi czyli EMOM-y (Every minute on the minute). Osobiście to rozumiem, sam trenując karate częściej pojawiałem się na treningach kumite (walka) niż kata (układy, sekwencje).

 

Jeśli każdy trening Cię zabija, zmień trenera albo box.

 

10498050_1605326053017043_5972226460216988750_o

 

Nie każda sesja treningowa musi skopać Ci tyłek.

Potrzeba dojrzałości i dobrej świadomości swojej drogi w CrossFit aby dojść do wniosków, że nie zawsze musi być ciężko. CrossFit składa się z tak wielu elementów, że skupienie się wyłącznie na intensywności może nas daleko nie doprowadzić. Każda sesja treningowa musi zawierać elementy odpoczynku i nie każda sesja musi nas zajeżdżać. Do tego musimy patrzeć na wszystkie składowe jednej sesji jako na treningu. Naszym treningiem nie jest sam WOD, ale również rozgrzewka, siła lub nauka umiejętności, a nawet wyciszenie na końcu. Wszystko razem to nasz trening i w ten sposób powinniśmy na niego patrzeć.

 

EMOM – every minute on the minute – wykonujemy określoną ilość powtórzeń konkretnego ćwiczenia w ciągu jednej minuty. Określenie “odd” oznacza minuty nieparzyste, natomiast “even” parzyste. EMOM może składać się z ćwiczeń wykonywanych w ciągu dwóch minut parzystej i nie parzystej jak również w 1,2,3 lub 4 minucie. Zasadą jest, że po wykonaniu ćwiczenia odpoczywamy do każdej pełnej minuty. EMOM powinien zawierać czas na odpoczynek.

 

10390884_1516942695188713_7723009227223088878_n

 

EMOM jako najbardziej niedoceniania forma treningu

 

Wcześniej, kiedy o CrossFit jeszcze nikomu się nie marzyło normalnym było, że sesje treningowe były wykonywane na różnych poziomach naszych możliwości. Czasami trening był robiony na 80 %, czasami na 90% a rzadziej na 100 %. Oprócz metody treningowej i składowych treningu, dobry program treningowy dalej powinien brać pod uwagę różny stopień intensywności w zależności od okresu w jakim trenujemy.

EMOM wykorzystywany podczas rozgrzewki czy budowania siły, również może być formą WOD. Na pewno nie zmęczymy się na nim tak jak na AMRAPIE (As many rounds as possible) czy rundach na czas, jednak to również ma swój sens. Skup się na wykonaniu pracy i całego treningu, a nie na tym, aby zajechać się na śmierć.

Jeśli na treningu wykonując EMOM nie jesteś w stanie odpocząć, tylko cały czas pracujesz, może się zdarzyć, że Twój trener nie do końca rozumie idee EMOM-a. Nie chodzi o to aby to był dobrze zorganizowany AMRAP, gdzie z jednego ćwiczenia przechodzisz od razu do następnego, ale o to abyś pomiędzy ćwiczeniami mógł złapać oddech.

Tak naprawdę, jeśli przyłożysz się do wykonania EMOM-u, możesz nieźle sobie dać w kość, robiąc z niego bardzo intensywny interwał. To od Ciebie zależy jak szybko wykonasz zadanie w ciągu jednej minuty, a przerwy są w tym przypadku ważnym elementem treningu.

Sam dzięki EMOM-om, nie tylko śledzę swój postęp, ale również podnoszę swoje możliwości. Często wykonuje te same treningi, aby właśnie w kolejnym tygodniu dodać obciążenie lub zwiększyć ilość wykonywanych powtórzeń. Przy EMOM-ach, gdzie na wykonanie ćwiczenia mamy zazwyczaj jedną minutę jesteśmy w stanie w prosty sposób zobaczyć czy idziemy do przodu czy stoimy w miejscu.

Podsumowując, doceniaj każdą formę treningu. Jeśli Twój trener programuje lżejszy trening to robi to w konkretnym celu. Zawsze powtarzam, że lepiej się nie dotrenować niż przetrenować. Jak przyjdzie kontuzja lub przetrenowanie już nic nie zrobisz. Będziesz zmuszony do odpoczynku, a po takim który organizm na Tobie go wymusił, na pewno nie wrócisz silniejszy.

Nie każdy trening powinien skopać Ci tyłek

 

1498838_1588848664664782_5278569230681233726_o

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej