Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening.

Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na bieżąco. Dzięki nim nie będziecie skazani na genialne plany treningowe MH lub innych portali w stylu “Po treningu”, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

Jeśli chodzi o programowanie samemu dla siebie, to musze Was rozczarować. Nawet trenerzy bardzo rzadko programują dla siebie. Ma to zbyt wiele wad i prędzej czy później doprowadza do tego, że robimy to co lubimy, a nie taki jest cel CrossFit

1. CrossFit.com

Adres: https://CrossFit.com

Specyfikacja: Trudno to nazwać programem treningowym, gdyż na stronie codziennie pojawia się tylko jedna z części treningu, ale jak najbardziej można podążać takim planem. Dobry do załapania podstaw treningowych CrossFit i dla tych, którzy zaczynają. W przypadku niewykonalnych ćwiczeń wystarczy je skalować. Plan bardzo konserwatywny i bez miejsca na pełen zajazd dla tych co trenują do pięciu razy w tygodniu.

2. OnPointAthletics

Specyfikacja: Program, którym podążam od początku 2017 roku. Jest bardzo wymagający. Na podstawową część trzeba poświęcić około 2,5 do 3 godzin. Jeśli jesteś zawodnikiem, dwie sesje dziennie po około 2 godziny. Plan realizowany przez Gabrysię Migała oraz Pawła Leśnikowskiego. Jeśli chcesz nim podążać, musisz skontaktować się z twórcą Michałem Grzesiewiczem. Grupa w której pojawiają się treningi tutaj, kontakt do Michała tutaj.

3. CrossFit Weightlifting

Adres: https://crossfitweightlifting.com/

Specyfikacja: Program dla tych, którzy chcą poprawić swoją siłę oraz technikę na ćwiczeniach ze sztangą. Na pewno nie jest dla osób początkujących. WOD są mocne i wymagające. Dla tych również, którzy chcą wyjść ze swojej strefy komfortu. Do 2016 roku na stronie były programowane również treningi CrossFit, jednak teraz pojawiają się tam tylko ćwiczenia z podnoszenia ciężarów.

4. CrossFit Endurance

Adres: https://crossfitendurance.com/

Specyfikacja: Jeśli planujesz przebiec maraton lub ukończyć triathlon, albo rower jest Twoją pasją, powinieneś zwrócić właśnie na ten program szczególną uwagę. Oprócz rozpisanych umiejętności i ćwiczeń uzupełniających do konkretnego sportu oraz codziennego WOD, jest rozpisana również aktywność wytrzymałościowa. Możemy wybrać pomiędzy bieganiem, pływaniem, jazdą na rowerze lub wiosłami i wykonąć taki treningi. Zasady treningu Endurance znajdziecie w tym wpisie.

5. CrossFit Invictus

Adres: https://www.crossfitinvictus.com/category/wod/competition/

Specyfikacja: Zaletą programu Invictus programowanego przez CJ Martin, jest przedewszystkim to, że ma trzy poziomy trudności. Możemy wybrać pomiędzy fitness, performance i competition. Bardzo popularny program, również dla osób początkujących.

6. MissFit Athletics

Adres: https://misfitathletics.com/

Specyfikacja:Kolejny po Invictus, cieszący się dużą popularnością program. Nie zawiera wszystkiego czego potrzeba i czasami może się dłużyć. Raczej skierowany do bardziej zaawansowanych osób. Warty swojej uwagi.

7. The Out Law Way

Adres: https://theoutlawway.com/category/blog/

Specyfikacja: Kolejny program dla bardziej zaawansowanych osób, które chcą startowac w zawodach. Prowadzony przez Rudy Nielsen, który w ostatnich latach był trenerem 27 zawodników CrossFit Games. Jeden z bardziej wymagającyh i skupiających się na ćwiczeniach ciężarowych program.

 

Plus programy Moblility dla każdego:

Mobility WOD

Adres: https://www.mobilitywod.com/dailyrx/

ROMWOD

Adres: https://romwod.com/

Specyfikacja: Codzienna dawka mobility dla każdego. Nie są to darmowe plany jednak na pewno warte zainwestowania.

 

Podsumowanie

Istanieje wiele miejsc skąd możecie czerpać swoje plany treningowe. Pamiętajce jednak, że plan treningowy to plan treningowy. Nie ma miejsca na dwa dni omijania treningu, bo wtedy to już nie jest plan treningowy. Zdarzają się sytuacje wyjątkowe, ale musicie im zapobiegać. W planach są przewidziane przerwy w treningu i trzeba ich się trzymać. Wybierajce taki plan, który najbardziej odpowiada waszym celom w danym momencie, a będziecie skazani na sukces. CrossFit podaje Wam wszystko na tacy. Wystarczy skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You May Also Like
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi w CrossFit. Dokładnie tak samo jest z rowerami typu gravel. Nie są najlepsze w żadnym stylu jazdy…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

EMOM jako najważniejsza forma treningu

Wiele osób początkujących w CrossFit, nie do końca zdaję sobię sprawę do czego służy forma treningu jaką jest EMOM i dlaczego jest bardzo ważna. Zacznijmy od szybkiego wyjaśnienia terminu.   EMOM - every minute on the minute. W prostym tłumaczeniu "w każdej minucie przez minutę".    Jeśli nie korzystamy z jakiegoś szczególnego programu treningowego i trenujemy sami, często możemy nie docenić EMOM-ów, robiąc podczas treningu inne formy WOD. Natomiast emom, i nie zawsze to musi być praca przez jedną minutę, może to być na przykład praca co każde 90 sekund, jest jak dla mnie najważniejszą formą treningu. Jak powinien wyglądać EMOM. Dobry emom powinien zawierać w sobie zarówno pracę jak i…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co to jest CrossFit?

Jest wpis na temat programowania w CrossFit, jest słownik, który tłumaczy podstawowe pojęcia oraz ćwiczenia jak i wpis “Jestem jeszcze za słaby na CrossFit”, który przekonuje, że CrossFit jest dla wszystkich oraz nawet wypis wszystkich najpopularniejszych treningów CrossFit. Gdzieś pośród tego wszystkiego był kiedyś wpis “Co to jest CrossFit ?”, jednak wraz z rozwojem bloga i jego różnych form wpis zaginął. Dlatego dziś postanowiłem, za namową jednego z podopiecznych napisać czym jest CrossFit, aby każdy mógł wytłumaczyć swoim np. znajomym co trenuje, albo sam mógł poznać metodologię CrossFit. Wpis nie będzie długi, tłumaczyłem już setki razy z czego się składa i co zawiera trening CrossFit więc i tym razem postaram…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Koniec z garściami tabletek. Rewolucja na rynku suplementów

Większość z Was wie, że korzystam miesiąc w miesiąc z asortymentu Prozis. Tak naprawdę bardzo długo czekałem na markę, która spełni moje wszystkie oczekiwania. Prozis rozwija się nieprawdopodobnie i to kwestia czasu jak będzie dominować na naszym rynku. Na innych już to robi. Do tej pory nie znalazłem na rynku firmę z suplementami i odżywkami, która by mnie do siebie przekonała. Od produktów zaczynając na promocji i wizerunku marki kończąc. Nie moje klimaty, te wszystkie firmy dla koksów. Dodatkowo nie polecam, ani nie namawiam do czegoś, czego sam nie stosuję lub pod czym bym się nie podpisał. Z tych właśnie względów, po tym jak wpadłem na Sundose, zastanawiałem się jak…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

11 zasad jak biegać z psem.

Zaczyna być już naprawdę ciepło. Nie tylko sami mamy ochotę biegać na zewnątrz, ale z chęcią zabieramy nasze psiaki. Jednak jest kilka zasad, które powinniśmy znać, aby bieg był przyjemny nie tylko dla nas, ale dla naszego pupila. Poniżej kilka wskazówek jak biegać z psem. Zaznaczę, że jest to tekst dla osoby, która dopiero zaczyna i chce po prostu biegać ze swoim psem, a nie startować w zawodach canicrossowych. Dla takich osób jest już mnóstwo portali i informacji w tym temacie. Bieganiezpem.pl Tak, bardzo dawno temu prowadziłem taką stronę. Jak zaczynałem biegać to właśnie robiłem to z moim Szamanem (odszedł rok temu, w 15 roku swojego życia). Musiałem nawet z…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jeden suplement z którego korzystam od zawsze.

Mój tryb funkcjonowania zmienił się znacząco. Nie trenuje tyle co kiedyś, a większość dnia spędzam przed komputerem. Wiecie jednak co się nie zmieniło? Moje wyniki siłowe. Objętość treningowa jest dużo mniejsza, jednak dalej wykonując treningi siłowe i wspomagając się kreatyną, moje wyniki nie spadły. Kratyna to jedyny suplement który przyjmuje od wielu lat, praktycznie bez przerw. Robię je sobie naturalnie, jak jestem na urlopie lub kiedy mniej trenuję. Jestem pewien, że to podstawowy suplement treningu siłowego i to nie tylko dla mężczyzn, ale również kobiet. Kreatyna. Jeden z najbardziej znanych oraz zbadanych produktów, na rynku dla sportowców. Jest również jednym z najbezpieczniejszych oraz najwydajniejszych i opłacalnych. Normalnie kreatyna występuje w…
Czytaj więcej