Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei.

Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce.

Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze zdobywaniem kwalifikacji.

Dlaczego to jest takie ważne? 

Tak samo jak jest wielu trenerów o różnych kwalifikacjach, tak samo inne kursy, nie dość, że nie dają faktycznego prawa do posługiwania się terminem “trener CrossFit” to jeszcze mogą mieć wątpliwą jakość dydaktyczną. W końcu chcesz zostać trenerem CrossFit czy “cross trenerem” lub innym dziwnym wynalazkiem?

Druga sprawa jest taka, że jeśli kiedykolwiek będziesz chcieć założyć box CrossFit lub miejsce w którym będziesz pracować będzie chciało dostać licencję, to może ją dostać tylko trener.

Licencja na box jest przyznawana trenerowi. Dlatego właśnie idealnym rozwiązaniem jestem właściciel z licencją.

Tak na marginesie, wspominam cały czas o CrossFit Inc. jako organizacji. Rozmawiamy o podstawach, więc zaznaczę, że Reebok i CrossFit Inc. to dwie różne firmy. Reebok sponsoruje CrossFit Inc., jednak nie jest twórcą, właścicielem czy kimkolwiek więcej niż sponsorem. Tak dla jasności 😉

Gdzie szukać kursów?

KROK 1

Pierwsze co trzeba zrobić to udać się na stronę https://crossfit.com i otworzyć zakładkę “Courses”.

KROK 2

Z listy wybieramy region w którym mieszkamy, w naszym przypadku będzie to “EU”, czyli Europa. Chyba, że czytasz to w innym zakątku świata 🙂 Jeśli tak to bardzo mi miło 😀

KROK 3

Z listy kursów szukamy tego najbliżej nas. Ułatwię Wam trochę poszukiwania. Na ten moment kursy są prowadzone tylko i wyłącznie w Warszawie w CrossFit Mokotów.

Jak widać poniżej kurs odbywa się w tym tygodniu! Chyba, że czytasz to później 😉 Zanim jednak zamkniecie swoją twarz w dłoniach i zaczniecie płakać, spokojnie, przewijajcie dalej. 

Uff, kolejny kurs w Polsce mamy we wrześniu! 

KROK 4

Po wybraniu miejsca oraz terminu klikamy na kurs, tworzymy konto i płacimy za kurs. Bagatela 1000 dolców, jednak ta opłata jest stała i raczej się nie zmieni. Nie liczcie również na jakieś promocje i innego rodzaju okazje. Tak już jest i trzeba się z tym pogodzić.

 

Więcej informacji o kursie. 

Kurs daje Wam licencje na 5 lat. Po tym czasie albo go odnawiacie (za 500 zielonych) lub robicie kolejny poziom, co według mnie jest bardziej sensownym rozwiązaniem. Podczas rejestracji dostaniecie podręcznik do nauki i pomimo, że można zdać egzamin bez jego nauki, to bez sensu jest ryzykować. Nauczcie się podręcznika bardzo dobrze to łatwiej będzie Wam zdać. Właśnie, egzamin. Po dwóch dniach kursu będzie na Was czekać egzamin który trzeba zdać z dość wysoką poprawnością. Składa się, tak jak podręcznik z kilku części (ideologia, dieta, trening), więc dobrze jest się go nauczyć. Na kursie może nie być poruszony dokładnie każdy temat.

Do zdobycia kwalifikacji nie potrzebujecie żadnych innych. Ideą pierwszego poziomu kursu na trenera CrossFit jest właśnie to, że każdy może nim zostać i zacząć formalizować swoją pasję.

Kwestia języka. W świecie CrossFit posługujemy się językiem angielskim bo tak po prostu jest łatwiej. Podręcznik również jest w tym języku i o ile pewnie powstały jakieś domowe tłumaczenia to – odradzam. Lepiej nauczyć się po angielsku i tak zdawać. Jak zobaczyłem tłumaczenie testu po polsku, to go odłożyłem na ziemię i robiłem w języku angielskim. Czasem niuanse językowe mogą spowodować, że nie zdacie.

Wszystko już wiecie? Jeśli nie to zapraszam do pytań na FB pod wpisem lub na Instagramie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co to jest esencjalizm i dlaczego go potrzebujesz

Esencjalizm praktykuję już prawie rok i nie wyobrażam sobie wrócić do tego jak funkcjonowałem wcześniej. Szczególnie, ze względu na moją osobowość, która nie jest łatwa. W tym wpisie postaram się krótko i treściwe opisać czym jest esencjalizm i jak może zmienić Twoje życie.
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej