Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.

 

Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.

 

12670833_10153340560607676_3069216023102775127_n

Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto nie rozumie, odsyłam do “Słownika CrossFit”.

 

M = monostructural metabolic conditioning or “cardio”

G = gymnastic, bodyweight exercises

W = weightlifting, powerlifting and olimpic lifts

 

Przykładowe ćwiczenia:

G – air squat, pull-up, dip, handstand push-up, press to handstand, back extension, sit-up, jumps, lunges

M – run, bike, row, jump rope

W – deadlifts, cleans, presses, snatch, clean and jerk, medicine ball drills, kettlebell swings.

 

Jak już znamy oznaczenia i co pod nimi się kryje, możemy zacząć programować.

 

Program na 3 dni treningu 1 dzień przerwy oraz na 5 dni treningu i 2 dni przerwy:

 

image

 

Powyżej widzimy dwa różne schematy, wybieramy ten, który bardziej nam pasuje. Widzimy również różnego rodzaju zestawienia, w których wykonujemy albo ćwiczenia z pojedynczym elementem, albo podwójnym lub potrójnym. Dni odpoczynku są oznaczone sformułowaniem “OFF”.

 

W dni, gdzie mamy pojedynczy element nasz trening może składać się z:

 

W – wykonujemy tylko podnoszenie ciężarów (np. 5 serii po 2 powtórzenia martwego ciągu)

G – tylko ćwiczenia gimnastyczne (ćwiczymy technikę konkretnego ćwiczenia lub zestaw ćwiczeń z wagą własnego ciała)

M – tylko ćwiczenia “cardio” polegające na interwałach lub dłuższym biegu, jeździe, wiosłowaniu lub skakaniu na skakance.

 

W te dni to ELEMENT jest priorytetem. Po nim nie wykonujemy żadnego innego WOD. Staramy się nie łączyć innych elementów w treningu.

13307444_10153463848692676_4959280342224002724_n

 

 

W dni gdzie mamy dwa elementy ćwiczeń, możemy wykonać WOD, mając na względzie, że powinien zawierać ćwiczenia danego rodzaju (np. W+G: WOD “Elizabeth”, 21-15-9, clean 60 kg, ring dips).

W te dni to ZADANIE jest priorytetem, więc wykonujemy przeważnie 3-5 rund danego zestawu na czas.

 

 

13346952_10153465812837676_2103336407506833475_n

 

W dni gdzie mamy trzy elementy ćwiczeń, możemy już zaszaleć i ułożyć naprawdę mocny WOD.

 

W te dni to CZAS jest priorytetem, więc wykonujemy WOD na czas – jak najwięcej rund w określonym czasie (AMRAP).

 

image

 

Teraz przykładowy zestaw na tydzień:

 

image

 

Jeszcze dwie bardzo ważne kwestie. Każdy trening powinien rozpoczynać się od rozgrzewki. Przy intensywnych treningach rozgrzewka powinna doprowadzić do mocnego skoku pulsu, tak aby przygotować organizm na to, czemu za chwilę ma podołać. W dniach gdzie mamy pojedyncze podnoszenie ciężarów  do rozgrzewki wliczamy wszystkie serie, które wykonujemy przed seriami z dużym obciążeniem i małą liczbą powtórzeń.

 

Natomiast po każdym treningu powinno nastąpić wyciszenie, na które najlepiej wykonać rozciąganie.

 

Te dwa elementy są niezbędne i nie ma możliwości ich ominięcia. Brak rozgrzewki przed treningiem może doprowadzić do dużych kontuzji, natomiast brak rozciąganie tylko hamuje nasze możliwości treningowe i nie pozwala się rozwijać. Ruchomość w stawach oraz poziom rozciągnięcia odgrywa bardzo dużą rolę w CrossFit, więc nie możemy o tym zapominać.

 

Na koniec najczęstsze błędy treningowe:

– bazowanie na treningach długich i lekkich

– bazowanie na treningach krótkich i ciężkich

– omijanie gimnastyki

– robienie samej siły

– specjalizacja w którymś z kierunków

– brak rozgrzewki

– brak zapisywania wszystkich swoich treningów

 

13055426_10153396499017676_4683900601770048806_n

Mam nadzieję, że teraz trochę lepiej rozumiecie jak plan treningowy w CrossFit powinien wyglądać. Powyższe wytyczne maja na celu rozwój we wszystkich dziedzinach i osiąganie coraz większego stopnia sprawności. Pamiętajcie – rutyna jest wrogiem.

Jeśli trenujecie już dłuższy czas i spotkaliście się z planami treningowymi CrossFit, możecie zauważyć, że odbiegają one od powyższego schematu. Programowanie CrossFit przedstawione w tym wpisie to podstawa. Nasz poziom sprawności i zaawansowania warunkuje nasz trening. Jedna osoba trenuje trzy razy w tygodniu, inna 5 razy w tygodniu, a zawodnik nawet od 2 do 3 razy w ciągu dnia. Zaawansowane plany treningowe opierają się na schematach, jednak to co przeciętna osoba robi w 2 lub 3 dni w planie dla zawodnika wykonuje się w ciągu jednego dnia.

Z mojej strony zachęcam do korzystania z programu swojego boxu, gdzie trener zna Was najlepiej. Jeśli nie macie możliwości trenowania w boxie, jakikolwiek plan z tego wpisu, będzie lepszy niż własny plan treningowy lub taki, który jest ułożony przez trenera, który nie ma o tym pojęcia. CrossFit daje Wam możliwość trenowania mądrze, reszta zależy od Was.

 

1 comment
  1. Coś tu chyba nie gra panie. Na 5 serii po 2 powt to sie nie opłaca kapci ściągać a co dopiero do boxu / siłowni jechać 🙂 Naprawdę tak ma wyglądać trening?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy. Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu…
Czytaj więcej