Zamykam BlogCrossFit.pl

blogcrossfit.pl
blogcrossfit.pl

O co chodzi z tym klikalnym tytułem? Otóż prawda jest taka, że nic nie zamykam, a jedynie nareszcie wszystko będzie spójne. Jeśli macie parę minut, to poniżej historia z której każdy może coś wyciągnąć dla siebie.

Moja blogowa historia.

Zacznijmy od początku. Nie wiem czy są tu ze mną osoby, które pamiętają zyjmcono.pl. Od tego wszystko się zaczęło. Studiowałem prawo, byłem w okropnej formie. Jako dzieciak, który miał 5 treningów w ciągu tygodnia, strata formy zaczęła mi bardzo doskwierać.

Do tego wziąłem pod swój dach 6 letniego niewyżytego pit bulla, który dosłownie roznosił mi mieszkanie. Wpadłem na pomysł, że zacznę z nim biegać. On się zmęczy, a ja może jakimś cudem wrócę do formy.

Zaczęło się od biegania 3 km i jako, że w tym czasie nie miałem żadnego sprzętu do mierzenia odległości, a smartphony dopiero wchodziły na rynek, to byłem święcie przekonany, że codziennie robię 5 km. Przynajmniej tak się czułem.

Biegałem z dnia na dzień coraz więcej. Tak się wkręciłem w temat, że założyłem stronę bieganiezpsem.pl i byłem z Szamanem w Runner`s World, Dzienniku Polskim i Gazecie Wyborczej. Numery są gdzieś w szafie do dziś.

Z biegania 3 km z wywalonym językiem na wierzchu, zrobiło się 10 km dziennie. Rozbiegania 20/30 km robiłem w weekendy. Kupowałem czasopisma biegowe, czytałem portale biegowe i byłem zajawiony. Naturalnym było przebiegnięcie maratonu (3:50).

I tak jak sobie biegałem, niedaleko miejsca gdzie mieszkałem otwarto siłownie 1000 metrów kwadratowych, a ceny karnetów były bardzo zachęcające. Znów się wkręciłem. W trening siłowy. Wtedy właśnie założyłem zyjmocno.pl aby wszystkie swoje przygody gdzieś spisywać. Był rok 2011.

Blog dalej istnieje i czytanie swoich wpisów z 2011 roku jest dość zabawne. Funkcjonuje tak jak wcześniej pod adresem – https://zyjmocno.tumblr.com.

Wracając do niego na potrzeby tego wpisu, znalazłem, że swój pierwszy trening CrossFit wykonałem 14 maja 2012 i było to “Fight Gone Bad”. Za jakiś czas zrobiłem Fran z czasem chyba ponad 9 minut. Nieźle. Wszystkie moje Fran mam nawet nagrane od 9 minut do tego poniżej 4.

Kiedy zacząłem trenować CrossFit w maju 2012 roku automatycznie pole zainteresowań zostało skierowane na ten sport. Znacie kogoś kto pisał o CrossFit w 2012 roku?

W tym też czasie rzuciłem swoje studia prawnicze i zostałem trenerem. Niedługo później pierwsze kursy, a w 2013 kurs na trenera CrossFit.

Powstanie blogcrossfit.pl

Pierwsza zmiana nazwy z zyjmocno.pl była na boxblog.pl.

Jednak jak zdobyłem tytuł trenera CrossFit oraz zaczęliśmy prace nad CrossFit 72D, przeniosłem blog pod domenę blogcrossfit.pl. Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Szczególnie jeśli chodzi o pozycjonowanie.

Wraz z prowadzeniem blogcrossfit.pl zacząłem widzieć rosnące zainteresowanie tematem. Najlepsze miesiące to nawet 40 tysięcy odsłon bloga miesięcznie. Przy takiej niszy jaką był wtedy CrossFit to był naprawdę niezły wynik.

Wszystko było dobrze, do momentu włamania na blog. Do dziś nie wiem kto to był, jednak Google po 5 latach indeksowania ze wszystkim z czym wiąże się CrossFit wyrzuciło mnie z wyników. Wprowadzenie zabezpieczeń i odbudowywanie swojej pozycji zajęło mi około roku.

Dwa lata temu powstało również “Odważnie“, gdzie piszę tylko i wyłącznie o związkach. Bardzo lubię ten blog. Szczególnie, że piszę na nim naprawdę tylko od serca, dlatego czasem jest kilka wpisów w mięsiac, a czasem żadnego.

Powstanie żyjmocno.com

I tak mamy kwiecień 2019. Ostatni rok był szalony, a ja jestem w zupełnie innym miejscu. O tym jednak w osobnym wpisie “Jak w rok przewróciłem swoje życie do góry nogami”. Powstanie lada dzień.

Dziś dalej trenuję CrossFit prawie każdego dnia. Dalej sport to bardzo ważna część mojego życia. Jednak nie spędzam większości czasu w boxie jak wcześniej. Nie pracuje jako trener i w moim życiu jest dużo innych bardzo ważnych rzeczy o których chce pisać.

Ważne jest skupianie się na swoich mocnych stronach. Pisanie przychodzi mi niezwykle łatwo i po każdym tekście czuję się naprawdę lepiej. Dalej chce to robić. Chcę to robić nawet jeszcze częściej niż do tej pory. BlogCrossFit mnie ograniczał. Jest wiele tematów wokół społeczności “Żyj mocno” o których mogę pisać i się tym z Wami dzielić.

Czym dokładnie jest “Żyj mocno”?

To brak strachu przed zmianą. To nieustanne poszukiwanie spełnienia. To bardziej świadome życie. To uprawianie sportu. To dbanie o planetę. To dbanie o swoje zdrowie. To przemyślane wybory. To szacunek do każdego. To miłość do zwierząt. To dbanie o swój związek i relacje z innymi. To szukanie spełnienia we wszystkim co niematerialne. To odwaga. To nieustanna praca nad sobą.

Zapraszam na https://zyjmocno.com – stary ale całkiem nowy blog 😉

Dlaczego nie zyjmocno.pl? Ponieważ jakiś patafian podkupił mi tą domenę i jeśli to czytasz to mam nadzieję, że do niczego ona Ci się nie przyda bo “Żyj mocno” jest tylko jedno!

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co to jest esencjalizm i dlaczego go potrzebujesz

Esencjalizm praktykuję już prawie rok i nie wyobrażam sobie wrócić do tego jak funkcjonowałem wcześniej. Szczególnie, ze względu na moją osobowość, która nie jest łatwa. W tym wpisie postaram się krótko i treściwe opisać czym jest esencjalizm i jak może zmienić Twoje życie.
Czytaj więcej
Czytaj więcej

EMOM jako najważniejsza forma treningu

Wiele osób początkujących w CrossFit, nie do końca zdaję sobię sprawę do czego służy forma treningu jaką jest EMOM i dlaczego jest bardzo ważna. Zacznijmy od szybkiego wyjaśnienia terminu.   EMOM - every minute on the minute. W prostym tłumaczeniu "w każdej minucie przez minutę".    Jeśli nie korzystamy z jakiegoś szczególnego programu treningowego i trenujemy sami, często możemy nie docenić EMOM-ów, robiąc podczas treningu inne formy WOD. Natomiast emom, i nie zawsze to musi być praca przez jedną minutę, może to być na przykład praca co każde 90 sekund, jest jak dla mnie najważniejszą formą treningu. Jak powinien wyglądać EMOM. Dobry emom powinien zawierać w sobie zarówno pracę jak i…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy. Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej