CrossFit jest tylko dla najlepszych

CrossFit coraz popularniejszy.

Wraz ze wzrostem popularności CrossFit w Polsce rośnie również ilość jego fanatyków. I tak jak w każdym innym przypadku fanatycy moga odstraszać tych, którzy chcą poznać z czym mają do czynienia. Jeśli byłeś po raz pierwszy w życiu w boxie CrossFit i poczułeś się źle, to znaczy, że coś w nim jest nie tak. Elitarny CrossFit dla wybranych? CrossFit jest dla wszystkich i do wszystkich powinien być skierowany.

IMG_0767

CrossFit to nie zawody.

Jest tak, że zapalona społeczność CrossFit żyje zawodami. Szczególnie trenerzy. Jedna z podstawowych zalet CrossFit może jednak stać się jego wadą. Dzieje się tak wtedy, kiedy parcie na zawody jest tak duże, że potencjalny uczestnik zajęć, taki który spędza 8 godzin w pracy przed komputerem, myśli, że jeśli nie startuje w zawodach to jego cele są błahe, a co gorsza on sam czuje się z tym gorzej. Nie można doprowadzać do sytuacji w której ktokolwiek poczuje się gorzej na sali CrossFit. To jest Twój trening i Twoje cele. To co robi osoba koło Ciebie to inna historia i trzeba skupiać się na sobie. Startowanie w zawodach lub oglądanie tego co można osiągnąć trenując, jest świetną motywacją, jednak zawody CrossFit to nie cały świat. Trzeba o tym pamiętać, szczególnie, że zbliżają się OPEN (kwalifikacje do mistrzostw świata CrossFit).

granny

CrossFit to nie tylko PR-y (prywatne rekordy).

Istnieją na tym świecie osoby dla których wynik w zarzucie albo rwaniu nie ma znaczenia. Serio. Istnieją. Dla takich osób znaczenie może mieć to, że po prostu lepiej się czuje po treningu, nie bolą go plecy podczas jazdy samochodem czy przy biurku lub łatwiej, dzięki treningowi,  zasypia wieczorem. Wszystkie te rzeczy są całkowicie wystarczającym celem do trenowania. Jeśli ktoś nie chce nie musi myśleć o PR, nie musi myśleć o zawodach. Bierze z treningu CrossFit to co potrzebuje i tyle ile mu wystarcza. Mama, która chce wrócić po ciąży do formy czy ktoś kto ma nadwagę i chce ją zrzucić są tak samo ważni na sali jak Rich Froning (mistrz świata CrossFit).

converse-3

To co masz na nogach nie ma znaczenia.

Dysputy na temat butów w środowisku CrossFit nie mają końca. Nowy model obuwia na sali przyciąga więcej uwagi niż nie jedna piękna dziewczyna. Dla mnie jest to całkiem zrozumiałe. Jeśli mam swoje hobby to chce w nie inwestować. Dlatego w przypadku treningu CrossFit, jeśli mogę mieć buty w których lepiej się trenuje to dlaczego nie. Twój pieniądz rób z nim co chcesz. Kto ma buty za 500 zł, świetnie. Widocznie je chciał, stać go na nie i lepiej się w nich czuje. Nie odbierajmy mu tego. Jednak nie to ma znaczenie. I znów tak jak powyżej chodzi jedynie o to, aby nie dać innym do zrozumienia, że są gorsi. Kupienie lifterów (buty do podnoszenia ciężarów) nie poprawi techniki tylko sprawi, że będzie nam wygodniej. Wymiana tenisówek na Nano nie spowoduje, że DU (podwójny obrót skakanki z jednym podskokiem) będą nam lepiej wychodziły tylko będziemy lepiej się w nich czuli. Ile jest w tym placebo naprawdę mnie nie interesuję, bo uważam, że nawet jeśli tak jest to trzeba z tego korzystać.

crossfit-family-workout-training-fit-workshop-health-fitness-weights

Box z boxem żyją dobrze.

Poruszę tutaj kontrowersyjny temat. Niestety czasem jest tak, że jeden box z drugim mogą się nie lubić. Smutne jest to, kiedy nie lubią się uczęszczający do boxu. Dlatego jest to smutne, ponieważ jest to sztucznie napędzana rywalizacja. Oczywiście, że właściciele boxów są dla siebie konkurencją. Jeśli właścicielem boxu jest trener, to z innym właścicielem, również trenerem, są dla siebie konkurencją i pewnie za sobą nie przepadają. Niestety biznes is biznes. Wcale nie piszę, że to jest regułą, ale może się tak zdarzyć. Bez względu na to zapewniam was, że trenerzy z boxów w całej Polsce naprawdę się lubią, nie uważają się za konkurencję i bardzo chętnie robią ze sobą treningi.

hamileyken-agirlik-kaldiran-halterci-kadin-dogum_43653_b

Postanowienia końcowe.

Wszystko co napisałem powyżej odnosi się tak naprawdę tylko do tego, aby:

po pierwsze nie oceniać,

po drugie nie sprawiać aby ktoś poczuł się gorzej,

po trzecie nie przejmować się tym co robią inni,

po czwarte mieć otwartą głowę na innych i to czego potrzebują.

W Stanach Zjednoczonych powoli wytwarza się bardzo ciekawe zjawisko. Jeszcze minie pewnie dużo czasu zanim stanie się tak w Polsce, szczególnie, że CrossFit jest na początku swojego rozwoju. Jednak chodzi mi mianowicie o to, że za oceanem wytwarza się ideologia nie konkretnego treningu tylko treningu samego w sobie. Coraz popularniejsze są miejsca, gdzie na jednej sali ktoś ćwiczy CrossFit, a inna osoba kulurystykę. Jedna osoba zarabia miliony, a koło niej ćwiczy koś kto roznosi gazety aby zarobić na karnet. Koło siebie ćwiczy 17 letni chłopak, który dopiero zaczyna i profesjonalny kulturysta czy zawodnik CrossFit.

Tolerancja.  Jej wszystkim życzę 🙂

 2013-10-23_0032

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, „czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko „Clean”, czasami dla jasności z prefiksem „squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie „Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem „Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy. Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu…
Czytaj więcej