Gdy czujesz, że stoisz w miejscu

Wpis, jak i film na YouTube, na temat tego, dlaczego jedni cały czas się rozwijają, a inni stoją w miejscu, powstał dość spontanicznie.

Tak naprawę zainspirował mnie do tego ostatni tydzień, parę rozmów w pracy i to co udało mi się zauważyć. Nie da się ukryć, że jedni cały czas się rozwijają, osiągają z roku na rok więcej, a inni albo stoją w miejscu, albo idą naprawdę malutkimi kroczkami. Dlaczego tak jest?

Jeśli wolisz materiały w wersji video lub audio, zapraszam na swój kanał na YouTube, gdzie poruszam równolegle tematy z bloga.

Albo Ci się chce, albo stoisz w miejscu.

Moim głównym spostrzeżeniem i refleksją z tego tygodnia, był fakt, że część osób z którymi się stykam, starają się, robią więcej niż się od nich oczekuje, a część albo robi dokładnie tyle ile trzeba albo i nawet mniej.

Nie trudno zauważyć, że te osoby, które nieustannie dowożą wyniki i realizują w ponadprzeciętny sposób to co sobie zamierzą, cały czas idą do przodu. Nie tylko chodzi o dowożenie samych tematów, ale jeśli staramy się i przykładamy do tego co robimy, sami cały czas się rozwijamy.

Pracuj nad własną marką.

Nigdy nie wiemy, czy ten jeden mail, jeden telefon czy jedno spotkanie, nie będzie tym, co zmieni nasze całe życie. Niewiele osób zdaję sobie sprawę z tego, że cały czas pracujemy nad własną marką. Bez względu na to czy prowadzimy własny biznes, czy pracujemy w korporacji, czy małej rodzinnej firmie. Wszystko co robimy, wpływa na budowanie marki osobistej. Wychodząc natomiast z organizacji lub zmieniając pracę, zabieramy ze sobą właśnie markę osobistą, którą sobie albo wypracowaliśmy, albo nie.

Nie zawsze się opłaci, ale inni patrzą.

Na przestrzeni lat, to jak bardzo się starałem i jak bardzo wkładałem serce w to co robię, nie przynosiło zawsze rezultatów. Nawet w 90% przypadków w danej organizacji czy w danym czasie to się nie opłacało. Jednak ja zawsze wiem, że inne osoby obserwują. Nawet jeśli robię coś dobrze w miejscu w którym się nie rozwijam, wiem, że inni patrzą. Wiem, że jak zmienię środowisko, to to co robiłem wcześniej, wpłynie na to, co będzie w kolejnym miejscu.

Zmieniaj otoczenie, tak często, jak tego potrzebujesz.

Ze mną sprawa jest prosta, wiecie, że nieustannie wywracam swoje życie do góry nogami. Zmieniam pracę, otoczenie, środowisko i nawet ludzi którzy są dookoła mnie. Jednak robię to z jednej prostej przyczyny, czyli tego, że stoję w miejscu. Wiem, że zmiana otoczenia nie jest prosta, jednak jeśli Ci nie służy, trzeba odejść i szukać dalej.

Jedno działanie, które może zmienić wszystko.

Podam dwa przykłady z tego tygodnia. Pierwszy, to sytuacja w której poprosiłem o wykonanie czegoś parę firm. Jedni temat olali, drudzy wykonali dokładnie to co prosiłem, a inni zrobili więcej niż oczekiwałem. Pomimo, że mówimy, o firmach, za wszystko odpowiadali ludzie. Jeśli wiem, że w danej organizacji pracuje ktoś kto po pierwsze dowozi wynik, po drugie robi to szybko, a po trzecie robi więcej niż się od niego oczekuje, to bez względu na to gdzie ta osoba będzie lub ja będę, prędzej czy później znów na siebie trafimy. Dlatego, że jak robimy coś dobrze, to zapadamy innym w pamieć. Nigdy nie wiemy, kiedy ktoś sobie o nas przypomni i może zaproponuje coś, co zmieni nasze życie.

Druga sytuacja, to zwykły mail. Taki, na który nie trzeba było odpisać w ponad przeciętny sposób, jednak ktoś się postarał i tak zrobił. Do czego to doprowadziło? Do ustawienia spotkania i rozmowy na temat tego, czy nie jest zainteresowana pracą, a jeśli tak to w jakim charakterze. Pomimo, że druga strona nie szukała nikogo do pracy, ze względu na jeden bardzo dobrze napisany mail, zaprosiła na rozmowę. Nigdy nie wiemy, czy to co właśnie mamy zamiar zrobić, nie przyniesie nam nowych możliwości.

Obiecuj więcej, niż oczekują, dawaj więcej, niż obiecałeś.

Ta zasada, jak wyżej, nie zawsze przynosi skutek w stosunku do tych z którymi pracujemy. Jednak jeśli będziemy się nią kierować, prędzej czy później trafimy na kogoś kto to doceni i nam to wynagrodzi. Cały czas pracujemy nad własną marką i jeśli w ten sposób będziemy działać, będzie ona rosła i rozwijała się wraz z tym co robimy i jak to robimy. Dodatkowo wyróżnimy się na tle dużej ilości osób, które działają w przeciętny sposób.

Nigdy nie wiesz, kiedy nadchodzi okazja.

Podsumowując, jeśli chcesz się rozwijać, cały czas musisz dawać z siebie wszystko. Nawet jeśli wiesz, że w danym momencie czy organizacji, nie przynosi to skutków. Jeśli będziesz robić wszystko w ponad przeciętny sposób, przyniesie to skutek. Może nie od razu, ale na pewno kiedyś.

Najgorsza jest sytuacja, w której się nie staramy, przestajemy się rozwijać, a osoby, które nas obserwują lub z którymi pracujemy, skreślają nas w głowie. Nie powiedzą nam tego wprost, ale w ich głowach jesteśmy już skreśleni. Nie dostaniemy wtedy już żadnej nowej propozycji – podwyżki, podniesienia kwalifikacji, czy nowej pracy.

Idą do przodu oraz rozwijają się Ci, którzy po pierwsze dowożą to co obiecali, po drugie, robią to w ponadprzeciętny sposób, a po trzecie cały czas się starają. Jeśli też chcesz się rozwijać, więcej zarabiać, więcej podróżować, uczestniczyć w coraz bardziej ekscytujących projektach, musisz każdego dnia, we wszystkim co robisz, dawać z siebie tyle ile możesz. Innego wyjścia nie ma.

Pracuj nad własną marką, a nie będzie miało znaczenia, gdzie i co robisz. Silna marka, zawsze znajdzie zajęcie i satysfakcje z tego co robi i gdzie pracuje.

You May Also Like
Czytaj więcej

Czy puszczanie lampionów jest legalne i bezpieczne?

Spis treści Fajerwerki vs lampiony. Chińska tradycja od 2 tysięcy lat.Z czego są zrobione lampiony.Czy puszczanie lampionów jest legalne?Czy lampiony są bezpieczne?Chwilowa rozrywka cierpieniem innych. Nie mogę przejść obojętnie obok informacji na temat śmierci ponad 30 zwierząt w Niemczech w zoo w Krefeld. Dziś już mamy informację co było przyczyna pożaru i jest to co najmniej przerażające. Fajerwerki vs lampiony. To, że petardy i fajerwerki są szkodliwe dla środowiska oraz ich używanie jest całkowitym brakiem empatii wobec wszystkiego co nas otacza dookoła jest jasne. Jeśli uważasz, że puszczanie fajerwerków ma jakąkolwiek rację bytu to światopoglądowo jesteśmy w całkowicie innym miejscu i mam nadzieję, że się to zmieni. Nie będę rozwodził…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Fajerwerki w Sylwestra to zgoda na śmierć

Cały problem fajerwerków, większość osób sprowadza do strachu psów oraz kotów. Ignorancja w tym temacie jest niewyobrażalna, a brak wiedzy jaka jest rzeczywistość nie dociera do nikogo. Przygotowując ten wpis nie było mi łatwo znaleźć wszystkie informacje. Tak jakbyśmy nie chcieli dopuszczać do siebie tej świadomości.
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co to jest esencjalizm i dlaczego go potrzebujesz

Esencjalizm praktykuję już prawie rok i nie wyobrażam sobie wrócić do tego jak funkcjonowałem wcześniej. Szczególnie, ze względu na moją osobowość, która nie jest łatwa. W tym wpisie postaram się krótko i treściwe opisać czym jest esencjalizm i jak może zmienić Twoje życie.
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Rób swoje i nie oglądaj się na innych – część 2

Spis treści Dobrzy doradcyBędę robił to co czuję, a nie to co powinienemGdzie podziała się oryginalność?Przestań przejmować się opinią innychJak robię wszystko wbrew najlepszym praktykomBędę robił swoje i Ciebie zachęcam do tego samego Pierwszą część tego wpisu napisałem w 2013 roku, czyli już ponad 7 lat temu. Znajdziecie go tutaj. Podpisuję się pod każdym słowem w tym wpisie i dalej staram się kierować zasadami, które w nim opisałem. Teraz, gdy po raz kolejny chcę robić to co uważam za wartościowe, ale niekoniecznie popularne, nie wyobrażam sobie lepszej formy startu niż druga część tamtego wpisu. Dobrzy doradcy Jak nigdy wcześniej, mamy teraz dookoła siebie mnóstwo osób, które za wszelką cenę chcą…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy. Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak w rok zmieniłem całe swoje życie

Spis treści Zmiana nie jest wcale prosta.Rzucam wszystko.Czas popełniania błędów.Biedny i szczęśliwy.Jeśli umiesz liczyć, licz na siebie.Powstanie Brandfit.Sześć rzeczy, które nauczyłem się przez rok. Pierwszy wpis z cyklu “Żyj mocno”. Teraz wszystko będzie spójne, a ja nie będę pisał tylko o CrossFit. Jednak zacznijmy od początku. Zmiana nie jest wcale prosta. Od samego startu pracy jako trener wiedziałem do czego zmierzam. Nie chciałem nigdy otworzyć własnego miejsca, nie chciałem mieć zespołu trenerów, nie chciałem własnego boxa. Chciałem zająć się biznesem, który jest powiązany z branżą. Droga jaką przebyłem była do tego najbardziej odpowiednia. Jednak podjęcie decyzji o zmianie wcale nie jest takie proste. Rozumiem osoby, które wahają się czy zmienić…
Czytaj więcej