Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy.

Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu w setkach metrów i setkach klientów. Więc co trzeba zrobić żeby te plany zrealizować ?

Po pierwsze trener z licencją.

Jeśli od czegoś warto zacząć to od trenera. Gdy samemu nie posiada się licencji CrossFit to trzeba znaleść kogoś kto ją ma. Certyfikowany box mogą prowadzić tylko osoby z certyfikatem CrossFit Level-1 i to na taką osobę jest wydawana licencja. Certyfikat CrossFit Level-1 uzyskuje się poprzez odbycie 2 dniowego kursu, zakończonego egzaminem. Do kursu przystąpić może każdy, nie trzeba posiadać żadnych uprawnień. Kursy odbywają sie w Polsce (CrossFit Mokotów) i kosztują 1000 dolarów.

Po drugie referat.

Tak, przed uzyskaniem licencji na prowadzenie boxu, a co za tym idzie używanie nazwy CrossFit w swoim biznesie, trzeba napisać referat. Opisujemy w nim swoją osobę, jako założyciela, jakie mamy podłoże i najważniejsze, czym jest dla nas CrossFit i dlaczego chcemy prowadzić box. Jeśli są inwestorzy plus trener z licencją, również trzeba opisać właścicieli firmy. CrossFit od niedawna posiada bardzo przejrzystą stronę w tym temacie pod adresem: https://affiliate.crossfit.com/ Znajdziecie na niej wszystkie szczegóły.

Po trzecie roczna opłata.

Po wysłaniu eseju oraz podaniu lokalizacji boxa, musimy uiścić roczną opłatę w wysokości 3000 dolarów. Opłatę płaci się co rok. To stanowi największą przeszkodę dla tych, którzy prowadzą nie licencjonowane boxy. O tym czy warto prowadzić box bez licencji będę rozwodził się w innym wpisie. Tutaj napiszę krótko – nie warto. Jest jeden bardzo ważny powód dlaczego. Każdy kto łamał zasady CrossFit, używał nazwy bez zezwolenia, prowadził zajęcia bez licencji, może mieć duże problemy w uzyskaniu później licencji. Co za tym idzie nie uczestniczy w świecie CrossFit i sam skazuje się na banicję. Kwestie sumienia nie poruszam.

 

Wszystko inne co powinno wiedzieć się przed założeniem boxa.

Patrząc na popularność CrossFit, wydaję się, że to złoty interes, a nasz box zapełni się w ciągu kilku tygodni. Nic bardziej mylnego. CrossFit box to ciężki interes i spać spokojnie będzie tylko trener, który zainwestował swoje pieniądze i na początku sam lub z małą pomocą prowadzi cały box. W innych przypadkach sukces na CrossFit boxie to ciężka droga usłana wieloma pomyłkami i dywersyfikacją przychodu.

Koszty.

Jest kilka kluczowych czynników, które złożą się na sukces boxa. W pierwszej kolejności to czynsz za miejsce, w którym chcemy stworzyć nasz box. To on zje najwięcej naszego przychodu. Jeśli ma się swoje miejsce, świetnie, będzie o wiele łatwiej. Trenerzy też nie są małym kosztem bo nie zarabiają 10 zł za godzinę, ale przynajmniej pięć razy tyle. Jeśli sam nie chcesz obsługiwać recepcji, dochodzą kolejne koszty. Jeśli box ma 1000 metrów, najpewniej ze sprzątaniem znów sobie sam nie poradzisz i trzeba będzie kogoś zatrudnić.

Przepustowość x karnety.

Druga sprawa to przepustowość. Jeśli myślisz, że w ciągu kilku miesięcy zapełnisz box 500 klubowiczami to znów się mylisz. Średnie, dobrze prosperujące boxy posiadają od 200 do 300 klubowiczów. Takich mamy w Polsce najwięcej. Małe boxy to około 100/150 klientów. Największe osiągające blisko 400/500 klientów to duże boxy (około 1000 metrów) z bardzo dużymi kosztami w każdej płaszczyźnie.

Współpraca z Reebok.

Zasady współpracy z Reebok zmieniają się z roku na rok. Kiedyś podpisywało się umowy z jasno określonymi warunkami, teraz działa to na warunkach bardziej przypominających wspieranie się nawzajem. Co dostajemy od Reebok ? Wsparcie sprzętowe dla trenerów. Co dajemy Reebok ? Promocje w boxie, poprzez noszenie rzeczy przez trenerów plus widoczność marki w boxie. Jeśli widzisz box, który w nazwie posiada markę Reebok, oznacza to, że powstał około 2012/2013 roku, kiedy warunki współpracy były inne. Teraz wszystko ustala się indywidualnie, a osoba z którą się to robi to Piotr Błaszczyk.

Dywersyfikacja przychodu.

Naszym głównym źródłem przychodu będą oczywiście karnety, jednak możemy do nich dodać kilka innych. Kolejnym będą treningi personalne, na które możemy się nastawić będąc w dużym mieście. W mniejszych miejscowościach nie ma co liczyć na duże zainteresowanie, chociaż na pewno znajdą się wyjątki. Następnie, oferta naszego tzw. Fit baru, będzie dobrym dodatkowym źródłem przychodu. Koszulki i inne gadżety klubowe też się dobrze sprzedają. Jeśli mamy dobrą kadrę, kursy oraz warsztaty też dołożą się do naszej kieszeni. Jeśli jesteś zainteresowany dodatkowym przychodem dla swojego boxu, zapraszam na https://prozisprobox.pl

Zderzenie z rzeczywistością.

Jeśli już znasz liczby, wystarczy, że pomnożysz 200 klubowiczów (co może zająć nawet rok do uzyskania takiej liczby) razy 250 zł, bo to jest średni koszt za karnet w boxie. Z tej liczby trzeba będzie za wszystko zapłacić i przydałoby się, żeby coś zostało. Jeśli nie jesteś jedynym inwestorem, tylko jest was kilku, już wiesz o co mi chodziło, gdy pisałem o jednym trenerze prowadzącym box.

Podsumowanie.

Jeśli nie znajdujesz odpowiedzi na wszystkie pytania, które Cię gnębią w sprawie założenia własnego boxa, proszę, napisz do mnie. Chciałbym aby wpis był jak najbardziej kompletny. Sam uczestniczyłem w procesie tworzenia boxu w 2013 roku, więc jeśli coś nie jest zgodne z rzeczywistością, lub się pomyliłem, proszę zwróć mi uwagę.

Jednak jak widzisz, nie jest to takie proste jak się wydaje. Idealna sytuacja to trener/właściciel z lokalem o bardzo małym czynszu i grupą oddanych przyjaciół oraz ze wsparciem rodziny. Wszelkie inwestycje na dużą skalę, mogę zacząć się zwracać po latach ciężkiej pracy i dobrze mieć wtedy dodatkowe źródło przychodu. Niestety, na boxie, nie zostaniesz milionerem. To biznes dla ludzi oddanych swojej pasji. Tylko w takim przypadku box nie będzie spędzał snu z powiek, bo wszystko co się będzie robiło, będzie autentyczne. Jeśli myślisz o CrossFit boxie w kategoriach dorobienia się, dobrze Ci radzę, odpuść. Kupić taniej, sprzedać drożej jest o wiele łatwiej 😉

 

Poniżej link do drugiej części wpisu z pytaniami jakie pojawiły się po publikacji części pierwszej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co to jest esencjalizm i dlaczego go potrzebujesz

Esencjalizm praktykuję już prawie rok i nie wyobrażam sobie wrócić do tego jak funkcjonowałem wcześniej. Szczególnie, ze względu na moją osobowość, która nie jest łatwa. W tym wpisie postaram się krótko i treściwe opisać czym jest esencjalizm i jak może zmienić Twoje życie.
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej