Co musisz wiedzieć przed pierwszymi zajęciami CrossFit?

co musisz wiedzieć przed pierwszymi zajęciami crossfit
co musisz wiedzieć przed pierwszymi zajęciami crossfit

Kiedy 6 lat temu po raz pierwszy pisałem na tym blogu o CrossFit mało kto o nim słyszał. Zawsze musiałem tłumaczyć w towarzystwie co trenuję. Teraz jest całkowicie inaczej. Praktycznie każdy coś o CrossFit wie, jednak nie jestem do końca przekonany, czy ma w tym względzie odpowiednią wiedzę. Dlatego postanowiłem rozwiać wątpliwości tym, którzy chcą zacząć swoją przygodę z CrossFit i odpowiedzieć na pytanie: co musisz wiedzieć przez pierwszymi zajęciami CrossFit?

1. Co to jest CrossFit?

Na ten temat powstał osobny wpis, który jest tutaj, jednak dla tych, co chcą na szybko. Są to ciągle zmienne, ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Ciągle zmienne – oznacza to, że codziennie wykonujemy inny trening. Ruchy funkcjonalne – stosujemy ruchy dla nas najbardziej naturalne, które nie izolują poszczególnych partii mięśniowych. Wysoka intensywność – trening robimy na czas lub na ilość powtórzeń.

CrossFit składa się natomiast z trzech głównych dyscyplin, czyli gimnastyki (od pompek do chodzenia na rękach), podnoszenia ciężarów (wszystko z ciężarem) oraz ćwiczeń wydolnościowych (wiosła, bieganie, rower). Wszystko to łączy się w treningu i miesza. O programowaniu treningu przeczytacie tutaj.

2. Dlaczego wszystko jest po angielsku?

Tutaj zawsze przytaczam jeden przykład:

Thruster – przysiad z wyrzuceniem sztangi nad głowę. Widzicie, że jedno słowo jest o wiele prostsze. Rozumiem, że nasz język jest piękny, jednak CrossFit został stworzony w USA i stamtąd pochodzi. Używanie angielskich nazw jest po prostu dużo prostsze. Jednocześnie cały świat CrossFit doskonale się rozumie, nie tłumacząc nic na swoje języki bez względu na lokalizacje.

3. Gdzie znajdę słownik CrossFit?

Czasem możemy chodzić bardzo długo na zajęcia i dalej nie znać niektórych pojęć. Wystarczy spojrzeć na słownik i wszystko staje się bardzo jasne. Znajdziecie go tutaj. 

4. Nikt do niczego nie zmusza.

Jeśli boisz się, że podczas pierwszego treningu trener rzuci Cie na głęboką wodę, wręczy sztangę i każe Ci się podciągać na drążku to jesteś w błędzie. Bez względu na staż, trener do niczego nigdy nie zmusza. Takie podejście zawsze szkodzi i jeśli ktoś z czymś nie czuję się komfortowo to albo może to przepracować na spokojnie, albo znaleźć zamiennik, który będzie lepszy.

5. CrossFit nie powoduje kontuzji, tylko je leczy.

Odpowiednio prowadzony trening CrossFit może nam tylko i wyłącznie pomóc, a nie zaszkodzić. Oczywiście znajdą się przypadki osób, które powiedzą, że przez CrossFit nabawiły się kontuzji, ale to nie prawda. Nabawiły się jej przez swoją nierozsądność. Jeśli przykładał do tego rękę trener to już zostawiam to jego sumieniu. W dużej ilości przypadków natomiast, odpowiedni trening CrossFit może pomóc w wyleczeniu wielu kontuzji.

6. Na treningu CrossFit czujesz opiekę trenera.

Trening Crossfit to z zasady grupowy trening personalny. Jeśli trener prowadzący podpiera ściany lub nie poprawia trenujących, to zmień box. Trener opiekuje się grupą, poprawia błędy i cały czas czuwa. Niewiele jest grup w których nic nie trzeba poprawiać. Nawet, jeśli na sali znaleźliby się sami trenerzy to u każdego znajdzie się jakiś najmniejszy błąd. Trener nie jest po to aby wyczytać trening i smędzić się po sali. Jest po to aby trening prowadzić.

7. CrossFit to nie sekta.

Kiedyś było to bardziej widoczne, kiedy CrossFit trenowało niewiele osób, w małych grupach. Dziś jest to dość popularny sport, a boxów jest naprawdę wiele. Jak każda dyscyplina posiada swoją społeczność która się wspiera. Wiecie jak rozpoznać kogoś kto przebiegł maraton? Nie trzeba, sam Ci o tym powie. Z CrossFit jest tak samo 😉

8. Czy muszę mieć jakiś sprzęt?

Nie, nie musisz. Oczywiście, trenujący CrossFit chodzą po sali z całymi workami swojego sprzętu, zdarza się, że podczas treningu zmieniają obuwie. Jednak na początku potrzebujesz tylko i wyłącznie zapału. Nic więcej. Gdybym miał powiedzieć, co później jest przydatne to tylko dwie rzeczy: dobre buty (najlepiej Nano) plus swoja skakanka. Ewentualnie usztywniacze nadgarstków gdy zaczniesz dźwigać większy ciężar.

9. Jestem za słaby na CrossFit.

Nie jesteś. CrossFit jest dla wszystkich. Nawet jeśli na sali pojawia się 60 czy 70 letnia osoba to jedynie co zrobi trener to się ucieszy. Przeprowadzi trening tak samo jak normalnie, ewentualnie lekko modyfikując obciążenie lub niektóre ruchy dla osób które tego potrzebują. W CrossFit jesteśmy w stanie dostosować każdy ruch pod każdą osobę. Możesz przyjść prosto z 10 letniego siedzenia przed kanapą, a i tak będziesz trenować ze wszystkimi i powoli budować swoją formę.

10. Będę odstawał od innych.

Można mieć wrażenie, że na CrossFit chodzą same wysportowane osoby. Jasne, jest tak, że większość jest w formie. Jednak te osoby kiedyś, też zaczynały. Druga sprawa jest taka, że Crossfit to nie tylko trening, a styl życia. Szacunek do drugich osób i tego gdzie są i do czego dążą jest fundamentem tego sportu. Szanujemy się nawzajem, a każdy podąża swoją drogą.

Crossfit to styl życia, nie tylko trening. Nic na zajęciach Ci nie grozi, możesz jedynie zyskać nowa pasję i dołączyć do świetnej społeczności. Warto czasem, przed podjęciem pierwszych zajęć, dowiedzieć się czegoś więcej, tak aby wchodząc na sale czuć trochę więcej pewności.

Jeśli czegokolwiek będziecie potrzebować jak zawsze możecie na mnie liczyć na moim Fanpage, Instagramie lub nawet mailowo.

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej