Ci którzy chcą zadbać o swoją dietę mają kilka rozwiązań. Jednak kierując się zasadą, że nie możemy znać się na wszystkim, warto osiągnięcie swojego celu, oddać w ręce profesjonalistów.
Czym różni się catering dietetyczny od rozpisania diety u dietetyka? Czy oba rozwiązania są dobre dla wszystkich? Dziś postaram się jak najprościej odpowiedzieć na te pytania.
Dla kogo catering?
- Masz zdrowe relacje z jedzeniem. Oznacza to, że nie miewasz napadów głodu w których zjadasz cale pudełko lodów. Jesz mniej więcej wszystko. Jedzenie nie wiąże się dla Ciebie z różnymi stanami emocjonalnymi.
- Nie masz czasu gotować. Przygotowane 5 posiłków dziennie każdego dnia to zdecydowanie najlepsza zaleta cateringu. Nie musisz spędzać nie tylko czasu na gotowaniu, ale również na robieniu zakupów, liczeniu kalorii czy wydzielaniu konkretnych porcji.
- Nie jadasz każdego dnia w restauracjach. Powiedzmy sobie szczerze, 5 posiłków dziennie za około 50/60 zł nie może nam dać jakości restauracyjnej. Catering to dobra jakość posiłków, ze zdrowych produktów, mało przetworzonych. Jednak daleko im do tego co dostajemy w restauracji. Dlatego ważne, aby przy wyborze cateringu nie mieć zbyt wygórowanych wymagań.
- Nie chcesz liczyć kalorii. Kolejną zaleta jest liczenie kalorii oraz makro składników. Są one policzone za Ciebie i każdego dnia wypisane. Jeśli chcesz pominąć jakiś posiłek, wiesz ile kalorii pomijasz. Nie musisz niczego liczyć sam.
- Nie cierpisz na żadne jednostki chorobowe. Catering nie jest dla osób, które muszą za pomocą diety się leczyć. Jeśli firma cateringowa proponuje diety kliniczne to bierze na siebie bardzo duże ryzyko. Więcej na ten temat w drugiej części artykułu.
- Nie masz czasu ani ochoty robić zakupów. Kolejny bardzo duży plus cateringu. Prz wyborze na 7 dni można wcale nie robić zakupów spożywczych.
Dla kogo rozpisywanie diety przez dietetyka?
- Dla osób z jednostkami chorobowymi. Zaczynając od cukrzycy, przez niedoczynność tarczycy, a na insulinooporności kończąc. Jest wiele sytuacji w których dieta pudełkowa nie zda egzaminu, a my będziemy musieli oddać się w ręce profesjonalnego dietetyka, tak aby nam pomóc.
- Dla osób chcących leczyć się dietą. Naprawdę bardzo mocno wierzę w to, że dieta to nie tylko 70% sukcesu w wyglądzie naszej sylwetki, ale w ogólnym naszym zdrowiu. To ona decyduje o tym, czy mamy siłę, jak się czujemy i czy na coś nie chorujemy. Sam korzystam z cateringu od wielu lat, jednak jeśli nie byłbym zdrowy, na pewno skierowałbym się do dietetyka, tak aby mi pomógł.
- Dla osób którym catering nie smakuje. Jeśli chcemy mieć policzone kalorie, makroskładniki, ale nie smakuje nam catering, to dietetyk jest najlepszym rozwiązaniem. Owszem, polecam catering, ale zdaje sobie sprawę z tego, że po prostu komuś on może nie smakować. Nie jego smaki, nie tak przyrządzone czy nie te składniki które lubi. W takim wypadku lepiej udać się do dietetyka który wszystko razem zaplanuje i użyje tego co lubimy.
- Dla osób, które chcą zacząć pracę od fundamentów. Jak pisałem wyżej, jeśli mam zdrowy stosunek do diety, jestem zdrowy, dobrze się czuję to catering może być świetnym udogodnieniem. Jeśli jednak mamy poważne problemy z naszą relacją z jedzeniem. Jeśli nie wiemy tak naprawdę co nas motywuje. Jeśli potrzebujemy motywacji. Jeśli potrzebujemy kogoś kto razem z nami przejdzie drogę do zdrowego stylu życia, to zdecydowanie powinniśmy udać się do dietetyka.
- Dla osób, które stosowały setki diet i żadna nie działała. Niestety, jeśli nasz organizm przeszedł przez mnóstwo nieskutecznych diet, to catering nam nie pomoże. Najprawdopodobniej, w zależności od diet na których byliśmy, będzie trzeba przywrócić odpowiedni stan w organizmie i dopiero po jego przywróceniu dążyć do efektów. Jeśli organizm jest wyniszczony, to tylko profesjonalista będzie wiedział krok po kroku jak go odbudować.
- Dla osób, które potrzebują drugiej osoby do kontroli. Praca z dietetykiem nie tylko polega na rozpisaniu diety. To wizyty kontrolne, konsultacje, a przede wszystkim relacja, która wytwarza się między wami. Jeśli ktoś rozpisuje Ci dietę na pierwszej wizycie, a później o Tobie zapomina, to nie płacisz za usługę i wiedzę dietetyka, tylko za gotowiec taki jak wszyscy i nic więcej. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz dostać coś więcej niż inni, bo jesteś całkowicie inny niż inni.
Catering czy dietetyk?
Sam korzystam z cateringu od 5 lat. Dobrze to wiecie. Jednak jeśli ktoś zapyta mnie o dietetyka, to również polecę, jak zawsze, Agnieszkę Kułagę. Od pewnego czasu buduje świetny zespół pod nazwą BeComplEAT co oznacza, że zajmie się Wami w sposób całościowy, a nie tylko rozpisze dietę. Można skorzystać z usług dietetyka klinicznego czy psychodietetyka, a każdy klient ma opiekuna, który nad wszystkim czuwa. Zachęcam do powołania się na mnie, przy zapisie.
Jeśli natomiast dotyczy Was pierwszy przypadek, czyli chcecie skorzystać z cateringu, jak zawsze polecam Pomelo. Sam jestem na diecie wegetariańskiej i napisze naprawdę szczerze, że w życiu tak dobrze się nie czułem. Nie wiem czy się starzeje czy mądrzeje, ale ograniczenie spożywania mięsa to jedna z moich lepszych życiowych decyzji jakie podjąłem. W weekend jeszcze zjem jakiegoś burgera, jednak jem mięso maksymalnie dwa razy w tygodniu.
Możecie ten wpis potraktować w dwojaki sposób. Jednak zawsze polecam to co działa i to pod czym się podpisuje. Relacje jakie tworze z firmami oraz rozwiązania trwają latami, a nie miesiącami czy tygodniami. Każda decyzja jest przemyślana, a ja wiem, że firmy które polecam wyznają dokładnie takie same wartości jak ja.