Jest wpis na temat programowania w CrossFit, jest słownik, który tłumaczy podstawowe pojęcia oraz ćwiczenia jak i wpis “Jestem jeszcze za słaby na CrossFit”, który przekonuje, że CrossFit jest dla wszystkich oraz nawet wypis wszystkich najpopularniejszych treningów CrossFit. Gdzieś pośród tego wszystkiego był kiedyś wpis “Co to jest CrossFit ?”, jednak wraz z rozwojem bloga i jego różnych form wpis zaginął. Dlatego dziś postanowiłem, za namową jednego z podopiecznych napisać czym jest CrossFit, aby każdy mógł wytłumaczyć swoim np. znajomym co trenuje, albo sam mógł poznać metodologię CrossFit. Wpis nie będzie długi, tłumaczyłem już setki razy z czego się składa i co zawiera trening CrossFit więc i tym razem postaram się napisać to w jak najprostszy sposób, odwołując się oczywiście do genezy CrossFit, stworzoną przez Grega Glassmana.
Co to jest CrossFit ?
W jednym zdaniu: “Są to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności.” Koniec teorii.
1. Ruchy funkcjonalne – czyli takie, które występują w życiu codziennym. Bieganie (do autobusu), chodzenie, przysiady (siadanie na krześle), podrzut (dziecka na rękach), sięganie po coś, podciąganie, skakanie, podnoszenie (toreb z zakupami). Wszystko są to ruchy dla nas jak najbardziej naturalne. Jedyne co robimy na treningu to biegamy troch szybciej, podnosimy sztangę zamiast toreb z zakupami, albo podrzucamy piłkę zamiast dziecka na rękach. Wszystkie ruchy są wielostawowe, czyli angażują kilka stawów naraz tak jak w wyżej wymienionych czynnościach. Na treningu nie izolujemy mięśni ponieważ w życiu codziennym to się praktycznie nie zdarza. Jeśli coś podnosimy ze stołu to nie samym bicepsem, tylko całą ręką.
2. Ciągle zmienne – zmienne dlatego, aby nasze ciało było przygotowane na wszystko o każdej porze dnia i nocy. Na każdym treningu wykonujemy inny zestaw ćwiczeń, aby ciało nie przyzwyczajało się do schematów i było gotowe podjąć każde zadanie do wykonania.
3. Wysoka intensywność – dodajemy ją do treningu tylko po to aby nasz poziom sprawności był coraz lepszy. Biegamy szybciej, podnosimy coraz większe obciążenia, podciągamy się na drążku więcej razy, jesteśmy w stanie wykonać coraz cięższe treningi. Dzięki wysokiej intensywności, która odnosi się nie tylko do pojęcia “szybciej” ale i “więcej”, “mocniej”, “ciężej”, cały czas rozwijamy się aby osiągnąć poziom fitness.
Trzy poziomy aktywności naszego ciała.
Wyróżniamy trzy poziomy w jakich może znajdować się nasze ciało.
Choroba – to wtedy kiedy nasze ciało uniemożliwia nam wykonanie podstawowych czynności, albo ruchów które są niezbędne do sprawnego funkcjonowania. Nie chodzi tu tylko o przewlekłe choroby, ale również stan “otyłości”, który utrudnia nam normalne życie.
Welness – to stan w którym nie jesteśmy chorzy, ale również nie jesteśmy sprawniejsi od innych. Nie mamy problemów z funkcjonowaniem w życiu codziennym, jednak nie jesteśmy również sprawniejsi od większości osób wokół nas.
Fitness – to ten stan naszej sprawności do której powinniśmy dążyć. Stan który jest naszym celem i do którego dążymy właśnie poprzez CrossFit. Chcemy być sprawniejsi od większości osób a nasze ciała są w stanie nie tylko normalnie funkcjonować, ale podjąć każdą aktywność fizyczną bez względu na intensywność czy obciążenie. Dlatego właśnie CrossFit jest nazywany “Sport Of Fitness”
Z czego składa się CrossFit ?
CrossFit składa się z trzech elementów: Gimnastyki, podnoszenia ciężarów oraz tzw. “cardio” czyli ćwiczeń wydolnościowych. Należy przy tym pamiętać, że CrossFit nie jest dyscypliną samą w sobie, chociaż mamy już zawody CrossFit i można w tej dziedzinie rywalizować, CrossFit to sport empiryczny. Wszystkie składowe tego sposobu trenowania pochodzą z innych odrębnych dyscyplin sportowych. W CrossFit nie chcemy być najlepsi w jednej dziedzinie, chcemy być średni we wszystkich. Tak aby podjąć bez problemu, jak pisałem wcześniej KAŻDĄ aktywność fizyczna.
Gimnastyka – to wszelkiego rodzaju ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała, jak przysiady, pompki, brzuszki jak również ćwiczenia na drążku, jak podciąganie czy wsparcie ciągiem. W skład tego elementu CrossFit wchodzą te,ż chodzenie na rękach, stanie na rękach, czy też w ostatnim najtrudniejszym przypadku ćwiczenia na kółkach gimnastycznych.
Podnoszenie ciężarów – tutaj mamy wszelkiego rodzaju rwania, zarzuty, podnoszenia, ciągi czy wyciskania ze sztangą, sztangielkami czy odważnikami kettlebell.
Ćwiczenia wydolniściowe tzw. “cardio” – w skład tego elementu mamy: bieganie, rower, wiosła, skakanka, a jeśli mamy taką możliwość to i pływanie.
Składowe treningu.
Trening CrossFit może zawierać jeden element z powyżej wymienionych, dwa elementy lub nawet wszystkie trzy elementy. Jednak jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat samego programowania, odsyłam do wpisu na ten temat: “Programownie treningu CrossFit”
Sam trening natomiast składa się z kilku części:
1. Rozgrzewka – trwa zazwyczaj od 10 do 15/20 minut i musi być intensywna aby przygotować ciało na to co stanie się później w części głównej treningu oraz uchronić nas od ewentualnych kontuzji.
2. Skill, czyli nauka jakiejś umiejętności. Możemy uczyć się techniki ćwiczenia ze sztangą stania na rękach, wychodzenia na linę czy w przypadku bardziej zaawansowanych grup siłowo wykonywać ćwiczenia z podnoszenia ciężarów.
3. Część główna czyli tzw. WOD (Workout Of The Day) – to na co czekają wszyscy. Najbardziej intensywna część, tutaj dajemy z siebie wszystko i możemy wykonywać tą część na różne sposoby od jak największej ilości powtórzeń do np. jak najszybszego wykonania konkretnego zadania.
4. Wyciszenie oraz rozciąganie – bardzo ważny element, zawsze po treningu rozciągamy się aby nie zmniejszać naszej sprawności, zakresów i możliwości naszego ciała.
Jeśli szukacie słownika CrossFit, znajdziecie go TUTAJ.
Jeśli uważacie, że jesteście za słabi na CrossFit, TUTAJ rozwieje wasze wątpliwości.
Jeśli uważacie, że CrossFit jest za drogi, TUTAJ przeczytacie, że wcale tak nie jest.
Jeśli natomiast spotkaliście się z określeniem “Mobility”, TUTAJ przeczytacie co to jest.
Powyżej krótko i jasno wytłumaczyłem na czym polega CrossFit. Teraz już spokojnie, możecie się tego nauczyć, aby bez zmrużenia oka odpowiadać na pytanie “A co to w ogóle jest ten cały CrossFit” lub rozwiewać wątpliwości osobom, które mówią: ” Ja też trenują CrossFit u siebie na siłowni”, bo tak naprawdę robią trening obwodowy. Jeśli natomiast sami szukaliście odpowiedzi na to pytanie, mam nadzieje, że je wyczerpałem, a jeśli nie to zapraszam do zadawania pytań pod wpisem.