Prawdziwa miłość nie gaśnie z czasem i ma do zaoferowania więcej niż na początku

Kiedy jesteś zakochany i spotykacie się na początku, słyszyszycie:

“Na początku zawsze tak jest, zobaczymy za kilka lat.”

“Poczekaj, zobaczysz, że będzie inaczej.”

“Pogadamy za jakiś czas.”

Nie słuchaj tych, którzy są w nieudanych związkach

Takie stanowiska są bardzo smutne, ponieważ świadczą jedynie o tym, że ktoś uważa, że miłość musi z czasem przygasać. Przygasa natomiast zauroczenie, a nie prawdziwa miłość, a to dwie zupełnie inne rzeczy.

Etapy związku

Większość związków przechodzi trzy etapy, z czego nie wszystkim udaje się dotrzeć do tego ostatniego.

Na początku jest zauroczenie, są hormony oraz ekscytacja. Jeśli natomiast mogę coś do tego dodać, to to, że przy prawdziwej miłości siła tych hormonów jest tak duża, że czujesz, jakby ktoś uderzał Cię pałką po głowie bo jesteś tak rozkojarzony. Nie możesz się na niczym skupić, a jedynie co chcesz robić to spędzać czas z tą drugą osobą. Nigdy w życiu czegoś takiego nie czułem i pamiętam to doskonale do dziś. Ten etap jednak szybko mija. Czasem po kilku tygodniach, kiedy indziej po kilku miesiącach. Mija, ponieważ zaczynamy przyzwyczajać się do siebie – choć nienawidzę tego określenia, bo dobrze opisuje słabe związki.

Drugi etap to etap oddalenia. Zaczynamy dostrzegać, że druga osoba jest inna niż my, że ma swoje wady, że tak naprawdę chcemy od życia czego innego oraz inne rzeczy nas cieszą. Hormony opadają, okazuje się, że ta osoba obok może chcieć czegoś innego niż my. I teraz najważniejsze. W tym etapie można być miesiącami, ale również całymi latami. Mądrość polega na tym, aby wiedzieć, że wspólne wakacje, dziecko, wspólne mieszkanie czy inne protezy rzeczywistości tego stanu nie zmienią. Może je jedynie zmienić miłość dojrzała.

Trzeci etap miłości, czyli miłość dojrzała to czas kiedy wchodzimy w najpiękniejszy czas. Jednak aby tutaj dojść, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że obok jest kto inny niż my, że go nie zmienimy i że możemy chcieć od życia całkowicie czego innego. Więcej, nawet nie musimy iść jedną drogą, ale dwiema, trzymając się razem za ręce. Miłość dojrzała jest pozbawiona egoizmu, obwiniana drugiej osoby za cokolwiek czy poczucia krzywdy. To miejsce gdzie rozmawiamy O WSZYSTKIM. Gdzie mówimy czego potrzebujemy i oczekujemy od siebie nawzajem. Gdzie zaakceptowaliśmy swoje małe wady i gdzie w najważniejszych sprawach nie idziemy na kompromis.

Jak wyjść z oddalenia

Mając do czynienia z prawdziwą miłością i idealnym spasowaniem, bardzo szybko i naturalnie wychodzimy z oddalenia. Szczerze mówiąc, przechodziłem ten etap w każdym związku i w każdym poprzednim na tym etapie się kończył. Miałem natomiast związki które były w nim latami oraz miesiącami. Tutaj przychodzi cały sens wpisów tego typu, czyli pokazanie, że szczęście wiąże się z odwagą na jaką się zebrałem, aby te związki zakończyć.

W obecnym związku nie pamiętam natomiast dobrze czasu oddalenia. Od początku rozmawialiśmy otwarcie o wszystkim i nie godziliśmy się oboje na kompromisy w sprawach dla nas ważnych. Nie ma zazdrości, ponieważ każde z nas wie, jak wiele może stracić. Nie ma nieporozumień, bo wszystko sobie wyjaśniamy. Nie ma braku spełnienia bo mówimy sobie czego chcemy. Także na podstawie mojego doświadczenia, mogę jasno stwierdzić, że można przejść do miłości dojrzałej, o ile my sami jesteśmy dojrzali. Podstawą wszystkiego jest rozmowa i słuchanie drugiej osoby. Branie odpowiedzialności za swoje szczęście i brak oczekiwań co do partnera, że on za to szczęście odpowiada.

Po ponad 3 latach związku nadal jest tak samo, a nawet lepiej niż na początku

Jestem pewien, że znajdą się osoby, które powiedzą, że 3 lata to jeszcze nie dużo. Zobaczymy po 6,7,9 lub 15 latach czy nadal będzie tak świetnie. Jeśli tak myślisz, to jest mi bardzo przykro. Mam nadzieję, że po tych latach również znajdziesz ten wpis. Ja wiem, że po tych latach będzie tak samo, jak nie lepiej. Znam natomiast pary które są ze sobą po 20 lat i dalej ich miłość, szacunek do drugiej osoby i skupienie na związku jest takie jak na początku. Niestety z mojej obserwacji takie pray są w mniejszości.

Brak poczucia krzywdy w dojrzałym związku

Nikt z nas nie powinien czuć się skrzywdzony. Bardzo często obwiniamy drugą osobę za swoją krzywdę. Bo ona to, bo ona tamto. Ja nigdy nie mogę, ja nigdy nie jestem w stanie… Musimy zdać sobie sprawę z tego, że to wszystko to problem z nami samymi, a nie z drugą osobą. To my odpowiadamy za swoje szczęście. Pamiętajcie, że dwie nieszczęśliwe osoby, razem nie tworzą dwóch szczęśliwych osób. Związek to nie jest recepta na szczęście. Najpierw musimy kochać siebie, wiedzieć czego od życia chcemy i wiedzieć, że druga to nie od drugiej osoby zależy nasze szczęście. Mamy być razem ze sobą, aby czuć się silniejsi, ale nie przerzucajmy odpowiedzialności za szczęście na drugą osobę, tak samo jak za nasze nieszczęście. Z tego też względu są osoby, które przechodzą bardzo szybko ze związku w związek, ponieważ są szczęśliwe gdy są same. Automatycznie przyciągają do siebie wtedy inne osoby. Natomiast Ci, którzy sami ze sobą nie są do końca szczęśliwi potrafią być samotni całymi latami, nie zdając sobie sprawy z tego, że najpierw muszą zadbać o swoje szczęście jeśli chcą znaleźć prawdziwą miłość. Znam również osoby samotne, które za wszelką cenę chcą sprawić wrażenie, że są ze sobą szczęśliwe, wpadają w krótkie związki, ale pod powierzchnią widać, że coś jest nie tak.

Pełne spełnienie w łóżku jest możliwe, nawet po wielu latach

Stanowisko, że po czasie intensywność w łóżku mija jest chyba najsmutniejszym ze wszystkich. Szczególnie dla kogoś, dla kogo seks jest ważny. Na ten temat napisałem osobny wpis: “Dlaczego seks w związku, z czasem, powinien być lepszy niż na początku”, Jednak nie ma nic bardziej przykrego niż brak satysfakcji w w łóżku i narastająca frustracja, która może spowodować bardzo duże szkody.

Wtedy właśnie zaczynają się zdrady, poszukiwanie spełnienia gdzie indziej, a przede wszystkim oddalenie. Nie ma udanego związku bez zbliżeń. Po prostu nie ma. Wszyscy wiemy jak czujemy się po zbliżeniu, jak wygląda nasz następny dzień. To nierozerwalna część związku. Oczywiście są wyjątki, zaczynając od osób aseksualnych, a na związkach zbudowanych na innych zasadach kończąc, ale wtedy obie strony o tym wiedzą.

Nie jest to wpis o tym, jak mieć udane życie seksualne, jednak ilość zbliżeń nie musi spadać z każdym rokiem, a radość z seksu może być nawet dużo większa niż na początku, a doznania intensywniejsze. Cała tajemnica polega na maksymalnej otwartości i rozmowie o tym czego chcemy, czego pragniemy i co nam siedzi w głowie. Zarówno u kobiety jak i u faceta najważniejszym organem seksualnym jest mózg, tak, u faceta również, więc uwierzcie, im dłużej ze sobą jesteśmy tym więcej doznań może nas czekać. Każdy dobry związek z czasem się umacnia i może być podstawą do niesamowitych i nowych doznań.

Dalej druga osoba to ta z którą chcesz spędzać najwięcej czasu

Przyjemność ze spędzania czasu razem nie powinna minąć. Oczywiście, że każdy z nas może mieć różne zajawki i spędzać czas osobno, jednak wydaję mi się, że są tego granice. Uważam, że potrzeba aby każdy miał go trochę dla siebie, jednak nie w dosłownie każdej chwili.

Wspólne pasje rodzą się naturalnie, gdy jesteśmy z tą odpowiednią osobą. Czasem nie od razu. Jednak pisząc szczerze, osobiście nie potrzebuję nikogo więcej do swojego szczęścia niż ona. Jest zarówno narzeczoną, kochanką jak i moim przyjacielem w której towarzystwie czuje się najlepiej. Chętnie spotykamy się z innymi osobami i od czasu do czasu robimy całkowicie inne rzeczy, dając sobie przestrzeń której potrzebuje każdy. Jednak zastanów się czy jeśli każdy wolny czas spędzacie osobno i macie całkowicie różne koncepcje na życie, to czy na pewno idziecie koło siebie, czy może w zupełnie innym kierunku?

W dojrzałym związku każda z osób osiąga szczyt swoich możliwości

Prawdziwa miłość po prostu uskrzydla. I nie chodzi o motyle w brzuchu na początku. Chodzi o to, że nawet po wielu latach taka miłość jest niesamowitym wsparciem i dzięki niej rozwijamy się i idziemy cały czas do przodu. Jeśli Twoje życie polega na skupianiu się na tej drugiej osobie, a nie na sobie. Jeśli wszystko jest podporządkowane jej. Jeśli to ta druga osoba wyznacza wasze cele, to co będziecie robić, czego nie będziecie robić, a w tym wszystkim nie ma Ciebie, to niestety coś tu jest bardzo nie tak.

Przy odpowiedniej osobie jesteśmy w stanie odważyć się na rzeczy, które nie zrobiliśmy sami. Dostajemy od niej wsparcie, nawet w naszych najgłupszych decyzjach. Jest z nami bez względu na to, czy w danym momencie jest źle lub dobrze. Natomiast przechodząc to wszystko i dostając od niej całe to wsparcie z roku na rok jesteśmy coraz dalej.

Prawdziwa miłość ma do zaoferowania więcej niż ta na początku

Jest jeszcze jedna ważna sprawa. Tak jak seks w długoletnim związku jest lepszy od tego na początku czy tego przygodnego, tak samo związek może być lepszy.

Jeśli tylko ze sobą rozmawiamy i wiemy oboje czego chcemy, jak tego chcemy i kiedy tego chcemy – możemy naprawdę dostać wszystko. Długoletni związek po prostu polega na pełnym poznaniu drugiej osoby. Wiemy jaka jest, co ją kręci, czego potrzebuje. Wiemy jak jej to dać. Jednak nigdy nie będziemy tego wiedzieli, jak sobie tego nie powiemy. Ani mężczyźni, ani kobiety nie czytają w myślach. Pozbądź się bredni na temat odczytywania sygnałów i po prostu mówcie sobie to czego chcecie lub czego pragniecie. Wasze życie stanie się prostsze, a związek lepszy.

Nie daj sobie wmówić, że nie można być w szczęśliwym długoletnim związku

Kiedy byłem w długim, mało szczęśliwym związku, myślałem, że tak to już po prostu jest. Nie można mieć wszystkiego. Związek po prostu traci na intensywności i określenie “chujowo, ale stabilnie” dobrze to określa. Myślałem, że w życiu nie chodzi o spełnianie się w związku, ale poza nim. Myślałem, że dobry seks jest na początku, a później już zostaje rutyna i trzeba z tym żyć. Widziałem, że dookoła jest większość takich związków, więc po prostu tak musi być.

NIE MUSI.

Może być wspaniale. Możesz czuć szczęście. Możesz kochać się często, nawet po wielu latach związku. Możesz odkrywać nowe źródła szczęścia z drugą osobą blisko siebie. Możesz mieć to czego chcesz. Możesz być z wymarzoną osobą koło siebie i budować razem wspólne życie. Możesz czuć spełnienie i radość z każdej wspólnej chwili.

Musisz tylko sięgnąć po odwagę

i

nie godzić się na kompromisy i byle jaki związek.

1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Po czym poznać, że zaczynacie oddalać się od siebie

Spis treści Kiedy zaczynacie się od siebie oddalać?Jak blisko jesteś w stanie do siebie podejść?Kiedy ostatni raz zbliżyliście się do siebie?Zaczynacie tworzyć nowe relacje.Dodajcie sobie skrzydeł.Na koniec, nie oszukuj się. Chciałbym żyć w świecie w którym ludzie dbają o swoje związki. Rozpoznają kiedy jest źle i albo poświęcają czas na to aby popracować nad swoją relacją, albo jeśli to niemożliwe, rozstają się i szukają szczęścia gdzie indziej. Niestety tak nie jest. Wydaję mi się, że więcej jest związków w których ludzie są ze sobą, ponieważ jest im tak wygodnie, niż tych w których nie potrafią bez siebie żyć. To mnie smuci. Jedyne co mogę zrobić, to dzielić się z Wami…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co możesz zrobić dla swojego związku w pandemii

Prawda jest taka, że nie ma co się bać sformułowania pandemia. Niestety w takiej rzeczywistości żyjemy i znacząca część naszego funkcjonowania nie wygląda tak jak wcześniej. Dotyczy to również naszych związków. Wcześniej byliśmy bardziej zajęci i mieliśmy również więcej predyspozycji do tego aby spędzać czas po swojemu.
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jakich kobiet pragną mężczyźni?

Kiedyś ojciec powiedział mi, że będzie wiedzieć, kiedy odnajdę kobietę swojego życia, jeśli przy pierwszym spotkaniu roześmieje mu się prosto w twarz. W tym prostym zachowaniu kryje się dużo więcej, a taka kobieta reprezentowałaby wszystkie cechy o których tutaj piszę. Od radości z życia po pewność siebie. Wpis może być skierowany zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Dla pierwszej grupy, będą to wskazówki, jaką być kobietą, aby Twój mężczyzna oszalał na Twoim punkcie, dla drugiej grupy będzie to wpis jak rozpoznać kobietę swoich marzeń i nie pozwolić jej już nigdy zniknąć. Ja już swoją znalazłem, więc zapewniam Was, że to całkowicie możliwe. 1. Bezproblemowych.  Każdy facet wie, że najgorsze ze wszystkiego…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Zajmij się sobą

Cały czas zadziwia mnie jak dużo czasu niektórzy spędzają nad innymi. Rozumiem, jak to teraz funkcjonuje, sam mam konto na facbooku oraz instagramie. Sam wrzucam prawie codziennie insta stories. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy zaczynamy oceniać samych siebie przez pryzmat innych. Pracuj nad sobą.  Już nie raz, o tym tutaj pisałem. Jeśli chcesz coś zbudować, najpierw musisz zbudować siebie. Jeśli chcesz przyciągać do siebie innych, musisz oprzeć to na tym kim jesteś. Jeśli natomiast jesteś odzwierciedleniem tego co inni na Twój temat myślą, jeśli nie potrafisz określić co jest dla Ciebie ważne, jeśli uważasz, że Tobie jest gorzej od innych, jeśli myślisz, że Tobie jest trudniej, jeśli myślisz, że…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 najlepsze książki o związkach

Wszystko co Cię spotyka, ktoś już kiedyś przeżył. Nie ma takiej sytuacji, w której ktoś już nie był. Bez względu na to, czy spierasz się ze swoim partnerem o brudne skarpetki czy żyjesz w trójkącie w którym wszystkie strony o sobie wiedzą. Najlepsze jest natomiast to, że na pewno ktoś coś o tym napisał. Poniżej książki oraz autorzy, których polecam, jeśli chcesz znaleźć odpowiedzi. Jeśli żyjesz w szczęśliwym związku, a Twoje doświadczenie wystarczy do tego aby znać te odpowiedzi, może tak być. Wtedy nie potrzebujesz niczego czytać. Jednak jeśli coś Cię dręczy, nie wiesz dlaczego Twój partner zachowuje się tak, a nie inaczej, od wielu lat nie możesz z nikim…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Przejrzyj na oczy i przestań żyć złudzeniami

Rozejrzyj się dookoła. Czy Twoje życie wygląda tak jak tego chcesz? Popatrz na osobę z którą jesteś. Co czujesz? Chcesz się przytulić? Pocałować? Czy może czujesz złość lub żal? Nic nie czujesz? Potęga naszej głowy jest niesamowita. Czasem to czego nie dostajemy w życiu, a czego bardzo pragniemy, jesteśmy w stanie sobie tak wytłumaczyć, że naprawdę latami godzimy się na bylejakość. Zamiast dążyć do szczęścia, poprzestajemy na tym co jest wystarczające. Więcej, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że osoba z którą jesteśmy wcale nie jest taka za jaką ją uważamy. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy cały czas myślimy, że ta osoba taka się stanie. Nagle, zstąpi duch z nieba…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Czy zasługujesz na kogoś lepszego

Biorąc pod uwagę to co określa związki, ludzie dzielą się na dwa typy. Jedni uważają, że związek to sztuka kompromisu, mnóstwo wyrzeczeń i obowiązków. Drudzy natomiast, spotykając odpowiednią osobę na swojej drodze, wiedzą, że związek to dopełnienie, wsparcie oraz jeszcze większa samorealizacja. Zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie wierzą w istnienie idealnych partnerów. Kobiety w męskich, wysportowanych, silnych facetów, którzy potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji, pomagając nawet w domu i naprawiając co trzeba oraz potrafiących gotować. Mężczyźni natomiast nie wierzą w istnienie niezależnych, silnych, kochających kobiet, które nie mają żadnego problemu, są normalne i potrafią, gdy trzeba dać mu święty spokój, wieczorem natomiast zamieniają się w idealną kochankę. Ja…
Czytaj więcej