Suplementacja niekoniecznie musi kojarzyć się z wielkimi tabletkami aminokwasów, białkiem w proszku czy kreatyną. Zanim zaczniecie korzystać z suplementów pomagających w trenowaniu oraz regeneracji, warto najpierw sięgnąć do podstaw. Do nich natomiast nie muszą sięgać tylko osoby trenujące, ale każdy kto ceni sobie swoje zdrowie. Prowadząc dzisiejszy tryb życia wiele z nas ma bardzo duże niedobory podstawowych witamin, minerałów i składników, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu, pracy oraz wpływają na dłuższe zdrowie.
Ponad 90% Polaków ma niedobory Witaminy D3. Dzieję się tak ze względu na kilka czynników. Po pierwsze w samo południe, jesteśmy zamknięci w pomieszczeniach. Po drugie, swoim ubiorem nie pomagamy w przyswajaniu Witminy D3 (wiesz, że największa jej synteza zachodzi w oku?). Po trzecie nie znajdujemy się w szerokości geograficznej w której mamy pod dostatkiem słońca. Po czwarte, zanieczyszczenia powietrza wpływają bezpośrednio na słabe przyswajanie tej witaminy. Nie na wszystkie czynniki mamy wpływ, dlatego właśnie powinniśmy dodatkowo suplementować się tą witaminą. Jeśli chodzi o dawki to podstawą powinno być 4000 j.m. Przy przyjmowaniu witaminy D3, warto sięgnąć również po Witaminę K2, ponieważ odpowiada ona za transport cząsteczek wapnia do kości, chroniąc nas przed osteoporozą. Odpowiednia dzienna dawka Witminy K2 wynosi 400 μg.
Kolejnym suplementem wartym zastosowania jest Kurkumina. Lepszym rozwiązaniem jest forma syntetyczna z bardzo prostego względu. Chcąc jeść odpowiednie dawki kurkumy, musielibyśmy zjadać jej kilka łyżeczek dziennie. Zaleca się stosować 230– 460 mg na dobę.
Jakie są zalety stosowania? Kurkumina stymuluje woreczek żółciowy do wytwarzania żółci, redukuje poziom stanów zapalnych, zwiększa dostępność receptorów witaminy D, ma silne działanie antywirusowe, przeciw-bakteryjne, oczyszczające, hamuje oksydacyjne uszkodzenia mózgu, zwiększa leptynowrażliwość, bardzo istotne dla osób z załamaniem metabolicznym, często redukującym masę ciała – np. zawodnik sztuk walki. Ma również właściwości antynowotworowe.
Następnym podstawowym suplementem jest dobry B-complex. Ponad 70% populacji środkowoeuropejskiej jest nosicielami wadliwego genu, który upośledza przyswajanie wszystkich witamin z grupy B. Dlatego właśnie, bardzo dobrze jest zaopatrzyć się w complex. Witaminy z grupy B odpowiadają przede wszystkim za odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego są dla nas tak ważnym elementem codziennej suplementacji.
O Ashvagandha mogliście nie słyszeć, jednak wszystkie badania potwierdzają bardzo dobre rezultaty jego stosowania. Jeśli chodzi o ten adaptogen, wpływa bezpośrednio na regeneracje naszego układu nerwowego. Oprócz tego jest bardzo silnym antyoksydantem, działa przeciwzapalnie, zwiększa tolerancję na stres, nasila powstawanie nowych połączeń nerwowych oraz zwiększa poziom testosteronu.
Drugim, wartym uwagi, adptogenem jest Crodyceps. Działa antyzapalnie, obniża poziom glukozy we krwi, zwiększa próg mleczanowy, hamuje komórki mózgowe przed uszkodzeniem.
Zarówno ashvagandha jak i cordyceps są stosowane bardzo długo w medycynie wschodzu. Biorąc pod uwagę stresujące warunki w jakich dziś żyjemy warto skorzystać ze sprawdzonych metod radzenia sobie i dostosowania do panującyh warunków.
Jeśli powyższy wpis Was zaciekawił to został on opracowany na podstawie artykułu “Suplementacja XXI wieku – know how”, napisanego przed Marka Fishera. Znajdziecie w nim jeszcze informację o berberynie czy liściach banaba i dlaczego również warto się im przyjrzeć. Możecie go pobrać bezpłatnie tutaj:
Artykuł pochodzi z najnowszego numeru Body Challenge. Inne tematy poruszane w czasopiśmie to:
- Zakres powtórzeń w treningu siłowym a hipertrofia mięśniowa TRENING
- Pchaj! Wyciskaj! Rwij! Podrzucaj!
- Zastosowanie dopasowującego obciążenia w treningu siły i budowaniu masy mięśniowej Odpowiedź hormonalna na trening siłowy wśród kobiet. Czy można zoptymalizować trening w odniesieniu do cyklu menstruacyjnego? 3
- Inkontynencja w sporcie
- Wiosłowanie sztangi w opadzie tułowia
- Jak zacząć biegać?
- Suplementacja selenem
- Carb back-loading jako system diety dla początkujących
- Suplementacja XXI wieku – know how
- Colostrum zwiększa szczelność bariery jelitowej
- Niezbędne makro- i mikroelementy a substancje antyodżywcze cz. 2
- 10 najczęstszych błędów żywieniowych nieświadomie popełnianych przez ćwiczących na początku współpracy z trenerem personalnym ZDROWE PRZEPISY DLA SPORTOWCÓW
- Wizyta znajomych. Zdrowe przepisy Body Challenge Team ZDROWIE I SPRAWNOŚĆ
- Candida – niewidzialny problem
- Dieta oraz suplementacja w niedoczynności tarczycy, spowodwanej przewlekłą redukcją
- Podstawy metylacji – gen MTHFR
- Sauny
- Fizjologia wybranych narządów wewnętrznych w praktyce –
- Kiedy należy wykonywać zdjęcie RTG po urazie stawu skokowego i stopy?
- Debiuty PZKFITS SUMMER EDITION NA FIWE 2017