Jak założyć blog oraz dlaczego korzystam z ZenBox

Wpis dotyczy zakładania własnej strony lub bloga i nie jest krótki. Jednak jeśli jesteś zainteresowany tematem, znajdziesz tu mnóstwo przydatnych informacji dla początkującego lub kogoś, kto lubi wiedzieć jak coś działa.

Czego potrzebujesz aby założyć własną stronę lub blog ?

Jeśli decyzja o założeniu własnego bloga czy strony została już podjęta, masz dwie drogi. Albo zlecisz to komuś albo zrobisz to sam. Z mojej perspektywy, a prowadzę wszystkie strony sam, jeśli nie masz odpowiedniej ilości gotówki na założenie strony, lepiej zrobić to samemu. Niestety nie jest to aż tak proste jak napisałem.

Podstawową różnicą między stroną wykonaną przez amatora lub samemu jest taka, że strona istnieje i działa. Profesjonalna strona wykonana za ponad 10 tysięcy złotych, oprócz dwóch powyższych, jest dobrze wypozycjonowana, zabezpieczona przed atakami (ostatnio mój blog wypadł z Google na kilka miesięcy przez ataki hackerów) oraz przede wszystkim funkcjonuje bardzo sprawnie.

Zakładając swój pierwszy blog, dobrze ograniczyć koszty, bo jak wiemy 90% blogów pada po pierwszym roku działalności. Dlatego właśnie, poniżej przedstawię Wam jak założyć blog, tak aby wszystkie treści należały do Was. Odradzam zakładania blogów na darmowych platformach typu blogger, gdyż w takim przypadku wszystkie treści nie należą do Ciebie. Problem powstanie, gdy jakaś awaria spowoduje usunięcie treści lub po prostu zasięg zwiększy się na tyle, że przydałoby się profesjonalizować blog. Warto od samego początku działać na swoim.

 

zenbox

1. Domena

Domena, czyli nazwa to podstawa każdej strony. Jeśli chodzi o pozycjonowanie (czyli to jak szybko znajdzie cię użytkownik do którego kierujesz swoje usługi/blog), na pewno ma znaczenie, jednak nie aż tak duże jak inne sposoby pozycjonowania. Domena w pierwszym roku kosztuje od zera do kilkudziesięciu złotych. Czasem mniej popularne rozszerzenia (np. “.ski”) mogą kosztować więcej.

Jeśli szukamy konkretnej domeny, wpisujemy jej adres tutaj: https://zenbox.pl i dowiemy się czy jest wolna. Jeśli nie jest, możemy jej poszukać na giełdzie domen. Oznacza to, że ktoś ją posiada i chce ją sprzedać (np. aftermarket.pl). Natomiast jeśli chcemy sprawdzić kto posiada domenę i ewentualnie ją odkupić jeśli nie wystawił jej na sprzedaż, możemy to zrobić tutaj: https://who.is/.

notkaprasowa1-landscape-720x360

2. Serwer (hosting)

Druga rzecz jaką potrzebujesz to serwer, czyli miejsce gdzie będą magazynowane Twoje dane i gdzie będzie osadzona Twoja strona. Korzystałem z kilku firm hostingowych. I muszę szczerze napisać, że kosztowało mnie to sporo nerwów. Nerwów, które ustąpiły gdy przeniosłem do zenbox.pl. Dlaczego ? Wsparcie 7/24 to coś, czego potrzebuje każdy początkujący w temacie tworzenia stron i prowadzenia blogów. Bez względu na porę dnia czy tygodnia mogę liczyć na pełne wsparcie techniczne, a wszystkie problemy są rozwiązywanie w ciągu godziny. Gdzie indziej, nie dość, że nie uzyskasz informacji jak sobie z czymś poradzić, bo firma hostingowa zakłada, że powinieneś to wiedzieć, to dostaniesz odpowiedz następnego dnia. Wymiana maili dzień po dniu odwleka rozwiązanie problemu do tygodnia lub dłużej. Gdy zależy Ci, żeby po Twoim nowym wpisie na blogu wszystko funkcjonowało ok, zabija to Twój ruch, który w pierwszych godzinach po publikacji jest największy. Jeśli piszesz lub robisz strony wieczorami lub w weekend, w typowej firmie hostingowej możesz strzelić sobie w łeb. W Zenbox, piszesz do obsługi klienta i rozwiązujecie problem, a Ty możesz pracować dalej.

Zenbox to również jedna z niewielu firm, w której płacisz za ruch na stronie, a nie za miejsce na serwerze. Jest to uczciwa umowa, dzięki której Twoja usługa nie ma żadnych ograniczeń typu ilość założonych stron czy kont e-mail.

Jeśli natomiast korzystasz już z innej firmy hostingowej lub prowadzi blog na stronie dla blogerów, nie martw się. ZenBox pomaga w przeniesieniu. Przeniesienie danych z jednej firmy do drugiej to było coś co mnie zawsze przerażało i czego się bałem. W ZenBox zostało to zrobione w kilka godzin i wszystko funkcjonowało znakomicie. Do tego pomoc w przeniesieniu jest darmowa!

wordpress-logo

3. Platforma do budowy strony/bloga.

Kupiłeś domenę, wybrałeś usługę hostingową (serwer) i co dalej? Teraz musisz zdecydować z jakiej platformy będziesz korzystać. W panelu klienta, po wykupieniu serwera, znajdziesz bardzo prosty mechanizm do instalacji konkretnych aplikacji obsługi treści.

Osobiście, jak bardzo dużo blogerów, korzystam z WordPress, czyli jednej z najpopularniejszych platform na świecie. Jest banalnie prosta w obsłudze, można kupić niezliczoną ilość szablonów i jest po polsku. Nie tylko blogi, ale olbrzymia ilość stron jest w tym momencie prowadzona przez WordPress. Dodatkową zaletą tej platformy jest schemat open source, czyli nawet w przypadku sprzedania, zamknięcia firmy, platforma dalej będzie istniała, tak jak Twoja strona.

Dlaczego nie polecam korzystać ze stron do prowadzenia blogów ?

Kiedyś na samym początku korzystałem z tumblr.com, czyli platformy mikroblogwej, na której znajdował się ten blog. Jednak po całkowitej transformacji jego struktury, przeniosłem się na własny serwer. Na tumblr dalej prowadze blog, który cieszy się popularnością (https://zyjmocno.tumblr.com), jednak ten typ blogowania służy do konkretnych celów. Innymi platformami do prowadzenia blogów jest popularny blogspot.pl czy blog.pl. Nie rozpisując się zbytnio w tym temacie, chce tylko zaznaczyć, że prowadząc blog na takiej stronie, treści które publikujesz nigdy nie należą do Ciebie, a Ty też masz ograniczone pole działania. Niezależność zawsze jest lepsza niż pisanie pod czyimś szyldem, nawet jeśli to jest tylko usługa do prowadzenia bloga.

4. Wygląd bloga

Mamy domenę, która jest podpięta pod wykupiony hosting (serwer), zainstalowaliśmy aplikację WordPress i co dalej? Jeśli wejdziemy pod adres https://www.nazwatwojejstrony.pl/wp-admin, przejdziemy do panelu administracyjnego naszej strony, gdzie będziemy mogli zarządzać zarówno treścią jak i wyglądem. WordPress to nie tylko narzędzie do tworzenia blogów, ale również do tworzenia stron. Wszystko zależy od szablonu który wybierzemy.

Możemy korzystać z darmowego lub płatnego szablonu. Darmowe znajdziemy na takiej stronie jak ta: https://www.thebestdesigns.com/themes/, natomiast płatne na: https://themeforest.net/category/wordpress.

Teraz pozostaje nam nic innego jak wybrać szablon spośród kilku tysięcy 😉

wordpress-future-dashboard

5. Modyfikacja szablonu

Po zakupie szablonu i jego instalacji, możemy skorzystać z instrukcji dołączonej do szablonu w jaki sposób sprawić, aby nasz blog wyglądał jak ten z wersji demo lub tez możemy zacząć sami tworzyć to co chcemy mieć na blogu. Tutaj przydadzą się umiejętności i trochę doświadczenia w środowisku WordPress, jednak jeśli tylko są chęci i determinacja, można to w miarę szybko ogarnąć. Stworzenie nowej strony od podstaw zajmuje mi od dwóch dni do tygodnia, gdzie pracuje tylko po kilka godzin na dzień. Czasem jest tak, że coś nie działa i trzeba do tego dojść, jednak wszystko da się wypracować.

2913018697_ccbb33e993_b

Podsumowanie

Na koniec chce napisać, że jeśli chcesz stworzyć profesjonalną stronę dla swojej firmy lub bloga, zleć to profesjonalistom. Jeśli traktujesz swój biznes poważnie lub masz 100 tysięcy wejść na bloga, nie buduj swojej strony za tysiąc złotych lub nie rób jej samemu. Na początek, można wykonać stronę samemu, lecz później, warto pomyśleć o profesjonalistach.

Sam, budując strony od kilku lat, oferuję taką usługę. Robię to całkowicie dla przyjemności, przyjmuję maksymalnie jedno zlecenie w miesiącu (najbliższy wolny termin jest w okolicach połowy kwietnia/maja 2018). Koszt takiej strony waha się od 1,5 tys. zł do 3 tys. Wystawiam oczywiście fakturę VAT. Buduję strony wizytówki, portfolia, proste sklepy lub blogi. Jeśli chcesz zbudować bardzo złożoną stronę, która ma odpowiadać za powodzenie Twojego biznesu, przekieruję Cię do lepszych od siebie. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą zapraszam do kontaktu: https://grzegorzpiekarczyk.com Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Co to jest esencjalizm i dlaczego go potrzebujesz

Esencjalizm praktykuję już prawie rok i nie wyobrażam sobie wrócić do tego jak funkcjonowałem wcześniej. Szczególnie, ze względu na moją osobowość, która nie jest łatwa. W tym wpisie postaram się krótko i treściwe opisać czym jest esencjalizm i jak może zmienić Twoje życie.
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy. Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Gdy czujesz, że stoisz w miejscu

Spis treści Albo Ci się chce, albo stoisz w miejscu.Pracuj nad własną marką.Nie zawsze się opłaci, ale inni patrzą.Zmieniaj otoczenie, tak często, jak tego potrzebujesz.Jedno działanie, które może zmienić wszystko.Obiecuj więcej, niż oczekują, dawaj więcej, niż obiecałeś.Nigdy nie wiesz, kiedy nadchodzi okazja. Wpis, jak i film na YouTube, na temat tego, dlaczego jedni cały czas się rozwijają, a inni stoją w miejscu, powstał dość spontanicznie. Tak naprawę zainspirował mnie do tego ostatni tydzień, parę rozmów w pracy i to co udało mi się zauważyć. Nie da się ukryć, że jedni cały czas się rozwijają, osiągają z roku na rok więcej, a inni albo stoją w miejscu, albo idą naprawdę malutkimi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Lista boxów CrossFit w Polsce

Gdy CrossFit w Polsce się rodził w 2012 roku nikt nie przewidywał jak szybko rozwinie się w przeciągu nadchodzących lat. W tej chwili mamy 77 boxów CrossFit w Polsce, a mówimy tylko o samych afiliacjach. O boxach bez licencji (choć niektóre powstały jako pierwsze w Polsce) niestety nie mogę pisać, bo naraziłbym się CrossFit Inc.   Najwięcej boxów mamy w Warszawie, bo aż 14 ! Na drugim miejscu jest Wrocław z 7 boxami, a na trzecim Poznań z 5 (Trójmiasto też ma 5). Poniżej lista wszystkich boxów w Polsce, jeśli jakiś pominąłem, dajcie znać. Boxy powstają z tygodnia na tydzień, więc mogłem się pomylić. Lista poszła szybko, gdyż CrossFit udoskonalił…
Czytaj więcej
jak zalozyc crossfit box cz2
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit Box – część 2

Ostatni wpis (link) o otwarciu własnego CrossFit boxu cieszył się taka popularnością i wygenerował tyle pytań, że postanowiłem wrócić do tematu. Część pytań jakie dostałem, znajdują odpowiedzi w pierwszym wpisie, także zapraszam do dokładnej jego lektury. Poniżej zagadnienia, które najczęściej powtarzają się w Waszych wiadomościach. Jakiej wielkości powinien być nasz box.  Na świecie jest mnóstwo bxów, od takich które mają 100 metrów do takich które mają 1500 metrów. Bez znaczenia jakim miejscem dysponujesz, jeśli podchodzisz do CrossFitu z pasją, w każdym zrealizujesz swój cel. Z doświadczenia wiem, że boxy około 400 metrów kwadratowych są najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Nie jest za mało miejsca, a jednocześnie koszty nie są za duże. Jeśli…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

CrossFit jest za drogi

Przez kilka ostatnich lat odwiedziłem dziesiątki jak nie setki miejsc w których się trenuje. Od zwykłych siłowni, przez studia treningu personalnego po CrossFit Boxy. Usług na rynku fitness jest ogrom, a w większych miastach znajdziemy coś na każdej ulicy. Rynek fitness również się zmienia. Klientowi już nie wystarcza dobrze wyposażona siłownia. Teraz klient chce mieć wszystko. Dlatego właśnie, powstają siłownie nie po tysiąc metrów (co kiedyś było naprawdę dużym miejscem), ale siłownie po kilka tysięcy metrów. Z osobnymi strefami, z boiskami oraz mnóstwem sal w których można trenować różne dyscypliny. I co z tego? Skoro wyższy standard oraz różnorodność oferty i jej dostępność nie przekłada się na EFEKTY. Z ręką…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Ile płacą mi firmy z którymi współpracuję?

Spis treści Odmawiam.Stałe współprace vs reklamy.Formuła na dobre współprace.Ile mi rzeczywiście płacą?Najważniejsze są relacje. Do blogowania podchodzę bardzo poważnie i zawsze to robiłem. Czytałem książki, śledziłem najlepszych i pytałem innych jak coś chciałem zmienić. Od czasu do czasu zmieniam szatę graficzną, robię rebrandingi, gdy uważam, że już czas. Tak samo jeśli chodzi o współprace z firmami. Format w jakim to robiłem ZAWSZE był przemyślany. Odmawiam. Możecie wierzyć lub nie, jednak więcej współprac odmówiłem niż przyjąłem. Nawet do tego stopnia, że w szafkach leżą gdzieś przedmioty, które żadnej recenzji nie ujrzały bo się do tego nie nadawały. Jeśli ktoś zgłaszał się z propozycją współpracy, a wystarczy, że firma mi nie odpowiadała,…
Czytaj więcej