16 filmów i seriali dokumentalnych, które warto obejrzeć

Wpis miał się już pojawić bardzo dawno, ale teraz jest na to chyba jeden z lepszych momentów. Uwielbiam seriale i filmy dokumentalne, szczególnie, jak są dobrze zrealizowane. Po prostu chcę cały czas wiedzieć więcej, a przede wszystkim patrzeć na świat z różnych perspektyw oraz mieć świadomość w jakim właśnie świecie żyjemy.

W związku z powyższym przedstawiam Wam listę moich ulubionych filmów oraz seriali dokumentalnych. Jest to lista subiektywna, a jej głównym wyznacznikiem było to, czy po pewnym czasie dalej coś z danego materiału pamiętam i mogę o tym napisać kilka słów. Niektóre z pozycji są naprawdę niesamowite.

 

W głowie Billa Gatesa

Jeden z moich ulubionych dokumentów jakie widziałem. Chciałbym zostawić na boku, to co Billowi niektórzy zarzucają, związanego z Microsoftem, a skupić się na tym co jest przedstawione w serialu.

Ten 3 odcinkowy dokument to dokładnie wejście do głowy jednego z najbardziej nieprawdopodobnych osób na świecie. Człowiek, który chce rozwiązywać globalne problemy i robi to z sukcesem. Poradzenie sobie z chorobą na całym kontynencie? Zbudowanie kanalizacji w miejscach, które realnie cierpią z tego powodu? Energia jądrowa która może rozwiązać wiele problemów dzisiejszego świata? O wszystkim dowiecie się w tej produkcji.

Zaznaczę jedynie, że w 2015 roku Bill Gates wygłosił wystąpienie na TED, w którym mówił o tym, że zbliża się światowa pandemia. Podał również rozwiązanie, jak musimy się przygotować do tego aby ją pokonać. Gdyby wtedy rządzący na całym świecie go posłuchali, bylibyśmy dziś przygotowani na to, co przyszło. Żyjący geniusz.

IKAR

IKAR to dokument, który musi obejrzeć każdy, dla którego sport odgrywa znaczącą rolę w jego życiu. Sam mając styczność ze sportem, może nie w wymiarze wyczynowym, wiedziałem, z czym ten właśnie na najwyższym poziomie się wiąże. Czy zawodowy sport może być czysty? Pewnie tak. Czy człowiek może tak szybko rozwijać się w swoich sportowych osiagach jak dziś, bez dopingu. Nie sądzę.

To bardzo ciężki problem i wiem, że nie dotyczy tylko Rosji. Wszyscy, którzy myślą, że doping to tylko niewielka część zawodowego sportu, moim zdaniem są w błędzie. Dziś to integralna część sportu. Kto chce być najwyżej musi poświęcić wszystko. Kiedyś zapytano olimpijczyków, czy oddaliby swoje życie, gdyby powiedziano im, że dostaną złoto na olimpiadzie. Zdecydowana większość odpowiedziała, że oczywiście. Głowa sportowca, jest całkowicie gdzie indziej niż głowa przeciętnego widza. Nie musimy tego rozumieć i w większości nie rozumiemy tego. Jednak pewne rzeczy warto wiedzieć.

Samoleczenie

Wyobraź sobie, że odżywiasz się zdrowo, masz wysportowane, sprawne ciało, wszelkie używki są Tobie obce i wśród wszystkich znajomych uchodzisz za najbardziej zdrową, świadomą i wysportowaną osobę. A jednak dopada Cię nowotwór. Dlaczego?

Za wszystkimi schorzeniami, które nie są związane z mechanicznymi uszkodzeniami, stoi to co mamy w głowie i sercu. Nasze możliwości są nieograniczone. Medycyna zna niezliczone przypadki wyleczeń, których nauka nie jest w stanie wytłumaczyć. Ten film, to jest wszystko w co ja wierze, jeśli chodzi o nasze zdrowie.

Widząc osoby, które się stresują, mają bardzo złe nastawienie do życia i nie potrafią być spokojne, wiem, że prędzej czy później jakaś choroba ich pokona. Umysł, nasza świadomość i ciało to jedno. Jeśli pierwsze nie działa, wpływa na drugie. Ten dokument, może dać nadzieję wielu. Rozwiązanie na swoje problemy również. Może również wpłynąć na tych, którzy żyją w samodestrukcyjny sposób i jeśli się nie ockną, będzie już za późno.

The Game Changers

Bardzo kontrowersyjny film, na temat tego czy jedzenie mięsa jest zdrowe. Pokazuje sportowców, którzy są weganami i osiągają niesamowite wyniki. Brakowało takiego filmu i dobrze, że się pojawił. Czy jest przesadzony? Na pewno. Jednak moim zdaniem, jeśli zaczniemy jeść mniej mięsa, wpłynie to na nas i na środowisko tylko dobrze.

To co się dzieje z przemysłem spożywczym, nie może dalej tak trwać. Musimy zacząć o tym myśleć, biorąc pod uwagę nasze wybory. Jestem bliżej nie jedzenia mięsa ze względów ideologicznych (nie jem mięsa 6 dni w tygodniu), niż ze względów zdrowotnych. Uważam jednocześnie, że wybór zdrowego mięsa i produktów zwierzęcych w obecnym czasie jest bardzo trudny. Jeśli masz dostęp do mięsa, jajek oraz nabiału ze swojego gospodarstwa, to super. To najlepsze możliwe źródło. Jednak taki komfort ma niewielu z nas.

Zdecydowana większość ma dostęp do niezdrowego, pozyskiwanego w nieetyczny sposób produktów, których jedzenie powinniśmy ograniczyć lub całkowicie wykluczyć. Na diecie roślinnej można osiągnąć dokładnie to samo co na diecie z mięsem. Wybór zależy tylko i wyłącznie od nas.

PSY

Nie mogło zabraknąć tego serialu w moim zestawieniu. Kto mnie śledzi wie, że psy to jedno z najważniejszych aspektów mojego życia. Wyobrażam sobie funkcjonowanie bez internetu, ale bez psów, nigdy. Towarzyszą i będą mi towarzysz całe życie. Dużo im zawdzięczam.

W serialu pokazane różne psy i ich funkcje. Niesamowite psie historie. Psy terapeuci, psy które przemierzyły pół świata, takie które są integralną częścią miejscowej społeczności. Psi fryzjerzy, największe schronisko z wolno żyjącymi psami na świecie i ludzie, którzy dla psów zrobią wszystko.

Hakowanie Świata

Jak dziś wygrać wybory? Zatrudnić odpowiednią firmę, która zajmie się kampanią w internecie. Jak funkcjonuje dzisiejszy świat oparty o internet warto wiedzieć. To co widzisz na Facebooku to nie jest przypadek. To co robisz nie zostaje bez znaczenia i bez śladu. Firmy, które chcą wywołać odpowiedni efekt mogą to zrobić, bo wiedzą o nas wszystko. Trzeba mieć tego świadomość oraz zachowywać się w odpowiedni sposób.

FYRE

Fyre to przykład tego, jak niewiele trzeba aby stworzyć coś z niczego i przekonać do tego tysiące osób. Za pomocą internetu, Instagrama, paru zdjęć z modelkami oraz plotki w odpowiednim środowisku gigantyczna impreza, która nigdy się nie odbyła zwabiła mnóstwo fanów. Niesamowite jest również to, jak daleko oszuści potrafią zabrnąć i nawet w obliczu jednej wielkiej tragedii, nie cofają się przed niczym.

Warto obejrzeć ten film i zadać sobie pytanie, czy to co oglądamy w internecie to prawda, czy tylko kreacja?

Brudna Forsa

Brudna Forsa to kolejny świetny dokument związany z oszustwami finansowymi. Kredyty chwilówki, które doprowadzają ludzi do bankructwa, ceny leków, które są zawyżane w nieetyczny sposób, banki, które są świadome, że przetrzymują pieniadze przestępców i mafii i posiadają mechanizmy, aby system tego nie wykrył.

Im większe pieniądze, tym bardziej kuszące są nadużycia. Jednak w tym dokumencie są ona pokazane tam, gdzie nigdy nikt by się ich nie spodziewał.

R. Kelly: jego wszystkie ofiary

Wokół nas dzieją się czasem bardzo niepokojące rzeczy, ale nie wszyscy widzą lub chcą je widzieć. R. Kelly to obrzydliwy facet, którego czyny, nikt nie jest w stanie wytłumaczyć. Najbardziej zadziwiające jest to jak wszyscy byli ślepi i nic z tym nie robili. Każdy musi obejrzeć ten dokument, po to, aby gdy kiedyś coś zobaczy, nie odwrócił się, tylko zrobił to co powinien.

Nadużywanie władzy czy popularności jest stare jak świat. Jednak nie żyjemy w średniowieczu i to co pokazuje ten serial w głowie się nie mieści. Ciężki dokument. Jednak bardzo ważny.

Niebezpieczne produkty

Odchody w kosmetykach, elektroniczne papierosy, które zabijają i są bardzo niebezpieczne, a jednocześnie palone przez nastolatków, komody, które zabijają na świecie małe dzieci, czy plastik, który zamiast poddany recyklingowi trafia do oceanu.

Niebezpieczne produkty, to serial ukazujący produkty o jakich nie mieliście pojęcia. Wszystko powyżej to prawda i o tym jest ten krótki 4 odcinkowy miniserial. Pewnie będzie kontynuacja, ponieważ to co kryje się za niektórymi produktami jest naprawdę szokujące.

WILLIAMS

Nie wiem, czy kiedykolwiek byliście fanami F1, ale ja trochę czasu na oglądaniu wyścigów spędziłem. Nie jest to wybitny dokument, ale ważny. Pokazuje obraz zespołu F1 od samego początku jego istenienia po teraz.

Gdy my oglądamy wyścigi F1 i wiemy, że na szarym końcu jest jakiś Williams, który praktycznie jest na straconej pozycji, nie wiemy jaka stoi za nim historia. Właśnie przez nią, powinniśmy patrzeć na innych z szacunkiem. Dokument nauczył mnie nie oceniać, tylko na podstawie tego co widzę dziś. Williams, to jeden z najlepszych zespołów F1 pomimo, że dziś zajmuje ostatnie miejsca w zestawieniu. Poznajcie jego historię i patrzcie na wszystko w szerszej perspektywie, niż tylko dzisiejszej wygranej lub przegranej.

Najbardziej Niezwykłe Domy Świata

Uwielbiam dobrą architekturę i zdradzę Wam, że powoli przygotowuję z Iwoną własny projekt w tym aspekcie. Ten dokument może wpędzić w depresję. Dlaczego? Zobaczycie jak niezwykłe domy może stworzyć człowiek i będzie Wam smutno, że nie są Wasze.

To naprawdę świetny serial, który ogląda się z nieopisaną przyjemnością, szczególnie, ze względu na dwójkę, bardzo dobrych prowadzących. Polecam, aby trochę pomarzyć.

BIKRAM

Bikram, to kolejna historia faceta wykorzystującego swoją pozycję. Twórca jednej z największych szkół jogi na świecie, który poszedł o wiele kroków za daleko. To ważne, aby na takie rzeczy nie pozwalać i ważne, aby wiedzieć, że są wokół nas drapieżcy.

Zestresowany naród

Pozycja warta polecenia na równi z “Samoleczeniem”. To co pokazane w “Samoleczeniu” wynika z tego, co pokazane w tym filmie. Uważam, że większośc schorzeń i tego jak się czujemy wynika właśnie ze stresu.

Stres to największy zabójca naszych czasów i ginie przez niego więcej osób, niż ze względu na raka. Jeśli nie potrafisz zarządzać stresem, to nie potrafisz radzić sobie z życiem i prędzej czy później skończy się to tragicznie. Musicie zobaczyć ten dokument. Otwiera oczy.

Raport specjalny VICE`a: Krach. Instrukcja obsługi.

Warto wiedzieć jak działają ekonomiczne mechanizmy świata. Kryzys nadchodzi co 10 lat. Może dotyczyć ekonomii, polityki lub zdrowia. Jednak jest on nieunikniony. Właśnie dlatego warto myśleć w perspektywie tego, jak dziś zabezpieczę sie przed tym co wydarzy się za 10 lat.

Nie wszystko natomiast jest takie proste i jasne jak się nam wydaje. Dlatego właśnie spojrzenie od środka, przez ludzi, którzy byli w samym centrum krachu gospodarczego, którzy wychodząc na rozmowę z mediami, najpierw wymiotowali w toalecie, to możliwe najlpesze i najszczersze spojrzenie.

Światem rządzą mechanizmy. Jeśli je znasz, to go rozumiesz. Jeśli ich nie znasz, to się denerwujesz i tracisz na tym o wiele więcej niż tylko pieniądze.

Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce.

Ostatni dokument, znów o drapieżcy. Tym razem w amerykańskiej gimnastyce. Uczy, że kiedy ktoś mówi, że coś jest nie tak, to warto słuchać. Zawsze warto słuchać. Pamiętajcie o tym.

Dokumenty kulinarne.

Na sam koniec chciałbym Wam polecić moje ulubione seriale dokumentalne związane z kuchnią. Zdradzę Wam, że interesują się nią, nie tylko ze względu na gotowanie, ale również sam biznes gastronomiczny. Oglądam wszystko co jest związane z kuchnia i biznesem.

Listę ulubionych seriali dokumentalnych stworzyłem na potrzeby wpisy na blogu cateringu Pomelo, więc znajdziecie ją właśnie tutaj: https://pomelo.com.pl/6-najlepszych-seriali-kulinarnych-na-netflix-wedlug-pomelo/

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej