O treningu podczas okresu słów kilka

O treningu podczas treningu słów kilka
O treningu podczas treningu słów kilka

Treningi i okres.

Odpowiednio dobrany trening może mieć zbawienne wręcz skutki przy bólach menstruacyjnych czy PMS.
Oczywiście, jeśli krwawieniu towarzyszą omdlenia, wymioty, mdłości, zawroty głowy, potworny wręcz ból, to lepiej sobie odpuścić, położyć się np. z termoforem w domku i relaksować się.

Trening dla wielu z nas jest czymś, co ma dostarczyć endorfin, które są pomocne przy wahaniu nastrojów, napięciu, rozdrażnieniu. Dlatego sprawdzą się jako lekarstwo przy PMS. Endorfiny działają również przeciwbólowo, więc przy bolesnym okresie spełnią funkcję tabletki.

Zmęczenie i wykonana praca na workoucie jest motywacją do lepszego odżywiania się, więc około okresowa chcica na słodycze z ogórkami kiszonymi i majonezem, może nie być aż tak dominująca.

Często przed okresem oraz w trakcie 1-2 dnia dużo kobiet odczuwa lęk. Po prostu. Lęk i obawę. 
Jeżdżą spokojniej, proszą kogoś o spokojniejszą jazdę samochodem… na treningu nie będą chciały podejść pod duże ciężary czy wskoczyć na wysoki drążek. I to jest OK.

Mam to szczęście, że Anim <3 i mój obecny trener, Wojtek Jusiel są bardzo świadomi wszystkich kobiecych mechanizmów, nie stanowi dla nich problemu rozmowa na „te tematy” i słysząc moje „ku*wa boję się usiąść z tym ciężarem, jestem beznadziejna” pytali „który masz dzień cyklu? ok, odpuść”.

Ty też śmiało możesz wtedy odpuścić. Ciężary, forma nie spadną, a ciało i psychika podziękują. 
To nie Ty ssiesz i jesteś do kitu, tylko aktualnie Twoja macica gra koncert i każe Ci potulnie słuchać. Możesz się z nią dogadać i w końcu na pewno dojdziecie do kompromisu.

Trening powoduje też rozluźnienie pleców, trening oddechowy rozluźnia brzuch, dobra rozgrzewka i stretching porozciąga spięty kręgosłup i wnętrze ud.

Sugerowane przez większość fizjo i ginekologów aktywności to joga, pilates, body art, stretching, spacery… czyli wszystko czemu towarzyszy anatomiczny oddech i wyciszenie.

Jeśli trenujesz na co dzień intensywnie, biegasz, dźwigasz, robisz crossfit, też nie musisz koniecznie robić przerwy, ale miej wzgląd na fizjologię brzucha i dna miednicy. 
Nie spinaj wszystkiego pasem, nie rób brzuszków. 
Wcześniej nie zwracałam na to uwagi i nic się raczej nie działo… a nie przepraszam, raz miałam krwotok od zwykłego hollow body. (Serio. Taki prawdziwy krwotok. Niestety w trakcie zajęć. To akurat była wina złej farmakologii przepisanej przez ginekologa.)
Ale gdy zaczęłam pracować z panią Kasią Klich nad kontrolą mięśni dna miednicy, ich rozluźnieniem i aktywacją, doświadczyłam kilku tak komfortowych okresów, że aż szkoda było mi znowu napinać to wszystko na treningu. 
Też spróbuj, nawet jeśli nic Cię nie boli.
Problem późniejszego nietrzymania moczu jest bardzo powszechny i lubi pojawić się znienacka.

Na zakończenie podrzucam Wam dwa artykuły.

Pierwszy artykuł traktuje o tym, jak olimpijska pływaczka, Fu Yuanhui, przyznała się, że jej słaby występ był spowodowany okresem i oczywiście tym, że po prostu kiepsko popłynęła.

„Wszystko dlatego, że wczoraj dostałam okres, więc czułam się szczególnie zmęczona, ale to nie jest wymówka, bo nadal uważam, że nie płynęłam wystarczająco dobrze”

Ponoć rodacy oszaleli, że jest super szczera i się nie boi przyznać, a drugie pół oszalało, bo nie mogło uwierzyć, że można pływać w basenie, mając okres…

Cytując Wysokie Obcasy <3 „Trudno się temu dziwić, skoro ponad 80 lat po tym, jak pierwsze tampony weszły do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, w Chinach używa ich jedynie dwa procent kobiet. Większość nie ma z nimi do czynienia ze względu na brak edukacji seksualnej i głęboko zakorzenioną niechęć kulturową.

Pierwszy chiński producent tamponów – o nazwie Crimson Jade Cool – zamierza wkrótce sprzedawać tampony w centrach sportowych. Jest więc szansa, że dzięki wypowiedzi 20-letniej pływaczki zyskają one na popularności w konserwatywnym chińskim społeczeństwie.”

Sportsmenki też miewają okres.

’It’s because I had my period’: swimmer Fu Yuanhui praised for breaking taboo.

Druga fantastyczna pozycja, również z WO, to fragment książki, którą chyba gdzieś będę musiała dorwać „Tak, mam okres. A co?”
Wrzucam link, bo nie ma sensu tego w jakikolwiek sposób streszczać:

10 rad, jak wycisnąć z miesiączki maksimum korzyści.

Tekst pochodzi z strony:

Magdalena Rutkowska Strength&Wellness Coach

You May Also Like
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, „czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko „Clean”, czasami dla jasności z prefiksem „squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie „Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem „Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy. Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu…
Czytaj więcej