O treningu podczas okresu słów kilka

O treningu podczas treningu słów kilka
O treningu podczas treningu słów kilka

Treningi i okres.

Odpowiednio dobrany trening może mieć zbawienne wręcz skutki przy bólach menstruacyjnych czy PMS.
Oczywiście, jeśli krwawieniu towarzyszą omdlenia, wymioty, mdłości, zawroty głowy, potworny wręcz ból, to lepiej sobie odpuścić, położyć się np. z termoforem w domku i relaksować się.

Trening dla wielu z nas jest czymś, co ma dostarczyć endorfin, które są pomocne przy wahaniu nastrojów, napięciu, rozdrażnieniu. Dlatego sprawdzą się jako lekarstwo przy PMS. Endorfiny działają również przeciwbólowo, więc przy bolesnym okresie spełnią funkcję tabletki.

Zmęczenie i wykonana praca na workoucie jest motywacją do lepszego odżywiania się, więc około okresowa chcica na słodycze z ogórkami kiszonymi i majonezem, może nie być aż tak dominująca.

Często przed okresem oraz w trakcie 1-2 dnia dużo kobiet odczuwa lęk. Po prostu. Lęk i obawę. 
Jeżdżą spokojniej, proszą kogoś o spokojniejszą jazdę samochodem… na treningu nie będą chciały podejść pod duże ciężary czy wskoczyć na wysoki drążek. I to jest OK.

Mam to szczęście, że Anim <3 i mój obecny trener, Wojtek Jusiel są bardzo świadomi wszystkich kobiecych mechanizmów, nie stanowi dla nich problemu rozmowa na “te tematy” i słysząc moje “ku*wa boję się usiąść z tym ciężarem, jestem beznadziejna” pytali “który masz dzień cyklu? ok, odpuść”.

Ty też śmiało możesz wtedy odpuścić. Ciężary, forma nie spadną, a ciało i psychika podziękują. 
To nie Ty ssiesz i jesteś do kitu, tylko aktualnie Twoja macica gra koncert i każe Ci potulnie słuchać. Możesz się z nią dogadać i w końcu na pewno dojdziecie do kompromisu.

Trening powoduje też rozluźnienie pleców, trening oddechowy rozluźnia brzuch, dobra rozgrzewka i stretching porozciąga spięty kręgosłup i wnętrze ud.

Sugerowane przez większość fizjo i ginekologów aktywności to joga, pilates, body art, stretching, spacery… czyli wszystko czemu towarzyszy anatomiczny oddech i wyciszenie.

Jeśli trenujesz na co dzień intensywnie, biegasz, dźwigasz, robisz crossfit, też nie musisz koniecznie robić przerwy, ale miej wzgląd na fizjologię brzucha i dna miednicy. 
Nie spinaj wszystkiego pasem, nie rób brzuszków. 
Wcześniej nie zwracałam na to uwagi i nic się raczej nie działo… a nie przepraszam, raz miałam krwotok od zwykłego hollow body. (Serio. Taki prawdziwy krwotok. Niestety w trakcie zajęć. To akurat była wina złej farmakologii przepisanej przez ginekologa.)
Ale gdy zaczęłam pracować z panią Kasią Klich nad kontrolą mięśni dna miednicy, ich rozluźnieniem i aktywacją, doświadczyłam kilku tak komfortowych okresów, że aż szkoda było mi znowu napinać to wszystko na treningu. 
Też spróbuj, nawet jeśli nic Cię nie boli.
Problem późniejszego nietrzymania moczu jest bardzo powszechny i lubi pojawić się znienacka.

Na zakończenie podrzucam Wam dwa artykuły.

Pierwszy artykuł traktuje o tym, jak olimpijska pływaczka, Fu Yuanhui, przyznała się, że jej słaby występ był spowodowany okresem i oczywiście tym, że po prostu kiepsko popłynęła.

“Wszystko dlatego, że wczoraj dostałam okres, więc czułam się szczególnie zmęczona, ale to nie jest wymówka, bo nadal uważam, że nie płynęłam wystarczająco dobrze”

Ponoć rodacy oszaleli, że jest super szczera i się nie boi przyznać, a drugie pół oszalało, bo nie mogło uwierzyć, że można pływać w basenie, mając okres…

Cytując Wysokie Obcasy <3 “Trudno się temu dziwić, skoro ponad 80 lat po tym, jak pierwsze tampony weszły do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, w Chinach używa ich jedynie dwa procent kobiet. Większość nie ma z nimi do czynienia ze względu na brak edukacji seksualnej i głęboko zakorzenioną niechęć kulturową.

Pierwszy chiński producent tamponów – o nazwie Crimson Jade Cool – zamierza wkrótce sprzedawać tampony w centrach sportowych. Jest więc szansa, że dzięki wypowiedzi 20-letniej pływaczki zyskają one na popularności w konserwatywnym chińskim społeczeństwie.”

Sportsmenki też miewają okres.

‘It’s because I had my period’: swimmer Fu Yuanhui praised for breaking taboo.

Druga fantastyczna pozycja, również z WO, to fragment książki, którą chyba gdzieś będę musiała dorwać “Tak, mam okres. A co?”
Wrzucam link, bo nie ma sensu tego w jakikolwiek sposób streszczać:

10 rad, jak wycisnąć z miesiączki maksimum korzyści.

Tekst pochodzi z strony:

Magdalena Rutkowska Strength&Wellness Coach

You May Also Like
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi w CrossFit. Dokładnie tak samo jest z rowerami typu gravel. Nie są najlepsze w żadnym stylu jazdy…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

EMOM jako najważniejsza forma treningu

Wiele osób początkujących w CrossFit, nie do końca zdaję sobię sprawę do czego służy forma treningu jaką jest EMOM i dlaczego jest bardzo ważna. Zacznijmy od szybkiego wyjaśnienia terminu.   EMOM - every minute on the minute. W prostym tłumaczeniu "w każdej minucie przez minutę".    Jeśli nie korzystamy z jakiegoś szczególnego programu treningowego i trenujemy sami, często możemy nie docenić EMOM-ów, robiąc podczas treningu inne formy WOD. Natomiast emom, i nie zawsze to musi być praca przez jedną minutę, może to być na przykład praca co każde 90 sekund, jest jak dla mnie najważniejszą formą treningu. Jak powinien wyglądać EMOM. Dobry emom powinien zawierać w sobie zarówno pracę jak i…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co to jest CrossFit?

Jest wpis na temat programowania w CrossFit, jest słownik, który tłumaczy podstawowe pojęcia oraz ćwiczenia jak i wpis “Jestem jeszcze za słaby na CrossFit”, który przekonuje, że CrossFit jest dla wszystkich oraz nawet wypis wszystkich najpopularniejszych treningów CrossFit. Gdzieś pośród tego wszystkiego był kiedyś wpis “Co to jest CrossFit ?”, jednak wraz z rozwojem bloga i jego różnych form wpis zaginął. Dlatego dziś postanowiłem, za namową jednego z podopiecznych napisać czym jest CrossFit, aby każdy mógł wytłumaczyć swoim np. znajomym co trenuje, albo sam mógł poznać metodologię CrossFit. Wpis nie będzie długi, tłumaczyłem już setki razy z czego się składa i co zawiera trening CrossFit więc i tym razem postaram…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Koniec z garściami tabletek. Rewolucja na rynku suplementów

Większość z Was wie, że korzystam miesiąc w miesiąc z asortymentu Prozis. Tak naprawdę bardzo długo czekałem na markę, która spełni moje wszystkie oczekiwania. Prozis rozwija się nieprawdopodobnie i to kwestia czasu jak będzie dominować na naszym rynku. Na innych już to robi. Do tej pory nie znalazłem na rynku firmę z suplementami i odżywkami, która by mnie do siebie przekonała. Od produktów zaczynając na promocji i wizerunku marki kończąc. Nie moje klimaty, te wszystkie firmy dla koksów. Dodatkowo nie polecam, ani nie namawiam do czegoś, czego sam nie stosuję lub pod czym bym się nie podpisał. Z tych właśnie względów, po tym jak wpadłem na Sundose, zastanawiałem się jak…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

11 zasad jak biegać z psem.

Zaczyna być już naprawdę ciepło. Nie tylko sami mamy ochotę biegać na zewnątrz, ale z chęcią zabieramy nasze psiaki. Jednak jest kilka zasad, które powinniśmy znać, aby bieg był przyjemny nie tylko dla nas, ale dla naszego pupila. Poniżej kilka wskazówek jak biegać z psem. Zaznaczę, że jest to tekst dla osoby, która dopiero zaczyna i chce po prostu biegać ze swoim psem, a nie startować w zawodach canicrossowych. Dla takich osób jest już mnóstwo portali i informacji w tym temacie. Bieganiezpem.pl Tak, bardzo dawno temu prowadziłem taką stronę. Jak zaczynałem biegać to właśnie robiłem to z moim Szamanem (odszedł rok temu, w 15 roku swojego życia). Musiałem nawet z…
Czytaj więcej