Spartan Race Super, który przypomniał mi o śnie

Spartan Race Super to 13 + kilometrów i około 25 przeszkód. Tak, naprawdę wyszło 16 km i nie chodzi tu ani o dystans ani o przeszkody. Za nie wykonanie jednej z przeszkód trzeba zrobić 30 burpees. Robiłem je tylko dwa razy z czego rzucanie kijem nigdy mi nie wychodzi, a ścianka do przejścia była okupiona moim błędem. Problemem nie były nawet 3 podejścia, bo prawie każdy, oprócz elity te podejścia przechodził, a nie przebiegał.

Tutaj chodziło o zupełnie coś innego. O ostatnie kilka tygodni przed biegiem.

DSCN3472

DSCN3456

IMG_6926

Zmęczenie, nic tylko zmęczenie.

Łatwo jest mówić i pisać innym co trzeba zrobić, ale czasami trudno samemu wprowadzić to w życie. Nie jestem typowym trenerem, który cały dzień przesiaduje w boxie. Mój dzień to połączenie moich pasji z rzeczami, które muszę wykonać aby dotrzeć do wyznaczonych przeze mnie celów. Doba jest do tego za krótka. Kiedy nie masz wyznaczonych godzin w których to robisz kładziesz się późno, wstajesz wcześnie i naparzasz ile wlezie. Dobrze, że korzystam z Pomelo Food Company, które jest dla mnie teraz zbawieniem.


Wyciągając wnioski z powyższych zdań, można śmiało powiedzieć, że nigdy w życiu nie czułem takiego zmęczenia na starcie. Zawsze dbałem o ostatni tydzień przed startem. Organizacja biegu w drużynie na ponad 70 osób pociągnęła za sobą tyle pracy, że w dzień przed startem nie zjadłem wszystkich posiłków, a normalnie robiłbym pewnie lekkie ładowanie. Do tego wyjazdy, brak snu, pogoda, która też nie odpuszczała wysysając z nas energię. To wszystko złożyło się na brak formy startowej. I nie piszę tu o uderzaniu w wynik, a raczej o tym, żeby przebiec bieg na spokojnie.

IMG_6923

IMG_6930

Zderzenie z rzeczywistością.

Pierwsze ostre podejście nie pozostawiło wątpliwości o tym, że jestem głodny, niewyspany i zmęczony. Czułem się tak przez pierwsze kilka km i wszystkie podbiegi. W głowie zderzały się ze sobą myśli o tym, że nie chce więcej biegać z myślami, że przecież nie czułem się tak źle na 27 km Runmageddonie i mam za sobą przecież przebiegnięte maratony. Nie było lekko. Co było później ? O dziwo coraz lepiej. Dzięki ALE, firmie która wyposażyła mnie w żele i suplementy z każdym kilometrem było coraz lepiej. Jednak naprawdę dobrze poczułem się dopiero po 10 km. Wcisnąłem w siebie kilka żeli, nawodniłem organizm, uzupełniłem braki magnezu i zacząłem cały czas biec.

Jak pisałem wyżej, przeszkody nie stanowiły problemu, od tych wymagających równowagi, po te gdzie trzeba było wykazać się siłą i techniką, każdą z nich pokonywałem i biegłem dalej. Pewnie dlatego trzymałem się zaraz za moją drużyną, która od czasu do czasu musiała zrobić burpees.

Wspieraj innych.

W czasie biegu, czułem się odpowiedzialny za swoją drużynę, i zawsze na ile mogę, wspieram tego, kto tego potrzebuję. Jeśli ktoś nie posuwa się do przodu pytam czy wszystko w porządku, a jeśli potrzebuje magnezu, zawsze mam jego duży zapas i nikogo nie zostawiam w tyle.

Trasę, przeszkody i to jak było na biegu możecie zobaczyć na poniższych filmach. Jeden to relacja, a jeden to bieg z perspektywy zawodnika. Pewnie na dużej ilości blogów znajdziecie również opis całej trasy.

O co mi chodzi ?

Chciałbym, aby po tym wpisie, każdy kto planuje wystartować w biegu wziął pod uwagę to w jakim dystansie chce biec, na jakim jest poziomie swojej sprawności i czy dobrze przygotował się do biegu. Osoby trenujące CrossFit czy inne formy aktywności bardzo często podchodzą do takich imprez na luzaka. Nawet duże dystanse chcą pokonać bez wody, magnezu czy żeli, a później leżą na trasie z olbrzymami skurczami. Z biegaczami jest trochę inaczej. Oni wiedzą, że muszą tak się przygotować, aby biegło się dobrze.

11825675_989353421108698_2858707353683335811_n

Jeśli chcesz osiągnąć sukces, nie możesz go przespać.

Czasem zdarzy się tak, że będzie trzeba spać mało i dużo pracować. Jednak jeśli planujesz zmierzyć się ze swoją formą to musisz poświęcić ostatni tydzień przed startem na przygotowanie do niego. Sen, dobre odżywianie i wypoczynek. To powinno być Twoim priorytetem.

11707608_989310301113010_1115086647853951744_n


Na koniec.

Dla osób, które nigdy nie startowały w takiego typu imprezach lub tych, dla których są one początkiem ku odzyskaniu formy, może się wydawać, że zmęczenie jest normalne. Otóż nie. Nasze ciało możemy tak wytrenować i przygotować, że będziemy czerpali tylko i wyłącznie przyjemności z życia. Zrób z niego maszynę, a w innych rejonach życia również będzie Ci łatwiej. 





Wybieram ALE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej