Na czym polega CrossFit Kids?

Razem ze wzrastającą popularnością CrossFit, rośnie zainteresowanie zajęciami dla dzieci. O ile wybór jest dziś duży, o tyle licencjonowanych zajęć CrossFit Kids dla dzieci nie ma już tak wiele. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie oraz programie CrossFit Kids, powinniśmy wiedzieć, z czym mamy do czynienia, jakie powinniśmy mieć wymagania i gdzie takich zajęć szukać.

 

Co to jest CrossFit Kids ?

Po pierwsze CrossFit Kids to nie jest lżejsza wersja CrossFit dla dzieci. Nie mówimy tutaj w żadnym wypadku o zeskalowanym trneingu dla dorosłych. CrossFit Kids to całkowicie osobny program, który ma podobne założenia, jednak jest dokładnie dostosowany do swoich odbiorców.

CrossFit Kids to program, którego głównym celem jest poprawa jakości życia dzieci. Nie jest to nudny trening, a program opiera się przede wszystkim o gry i zabawy, które mają zaciekawić. Na zajęciach nauczana jest poprawna mechanika ludzkiego ciała. Podczas treningu prowadzona jest również rozmowa, która jest nieodłącznym elementem wychowawczym w każdym programie pracy z dziećmi.

Dzieci w dużym stopniu nie mają takich problemów z zakresem ruchów jak dorośli. Jeśli chcemy aby sprawność pozostawała na tym samym poziomie przez całe ich dorosłe życie, zajęcia CrossFit Kids to coś od czego powinny zacząć.

crossfit-kids-sues-crossfit_h

Dla kogo jest CrossFit Kids ?

Grupy wiekowe zaczynają się od 3 roku życia, a kończą na 18. Jednak nie oznacza to, że wszyscy trenują razem. Grupy są podzielone, a czas treningu jest inny dla każdej grupy wiekowej. Skupienie w każdym wieku jest różne, dlatego 3 latek zaczyna od 25/30 minutowego treningu, a starsze dziecko spędzi na zajęciach 45 minut.

Przejechać całe miasto dla 25 minut ?

Zajęcia trwające 25 minut mogą wydawać się nieracjonalnie, szczególnie jeśli mamy przejechać całe miasto do boxu. Jednak bez względu na to co sami uważamy za słuszne ma to swoje podstawy. Odpowiedz sobie na pytanie na ile zajęć dodatkowych uczęszczają dzieciaki ? Mało jest takich, które latami chodzą na jeden rodzaj zajęć. Jeśli nie są to niespełnione marzenia rodzica, które trzeba obowiązkowo realizować z roku na rok, każde dziecko z czasem chce zmienić pozalekcyjne zajęcia na co innego. Program CrossFit Kids jest tak skontrowany, aby każdy chciał wrócić na zajęcia jak najszybciej, a to jest powiązane z czasem ich trwania. Lepsze 30 minut skupienia, niż godzina biegania w kółko. Tutaj nie chodzi o to, żeby dziecko zmęczyć i mieć spokój na wieczór, tylko żeby wyniosło coś z tych zajęć.

CFKids

Zajęcia licencjonowane, a inne odmiany zajęć dla dzieci.

Tak jak na zwykłych siłowniach jest Cross Fitness, X-Fit i inne wariacje na temat CrossFit, tak niestety w boxach CrossFit można spotkać zajęcia dla dzieci. I tak samo jak w przypadku crossfitnessów, tak samo w przypadku zajęć dla dzieci nie ma to nic wspólnego z licencjonowanymi zajęciami. To, że ktoś jest trenerem CrossFit nie oznacza, że potrafi prowadzić zajęcia CrossFit Kids. Certyfikat CrossFit Kids nie jest tani i nie odbywa się często. Dlatego niektóre z boxów posuwają się do decyzji, że będą prowadzić zajęcia CrossFit Kids bez licencji. Niestety, nie tędy droga.

Jak rozróżnić zajęcia CrossFit Kids od innych zajęć dla dzieci ?

Już wyżej wymieniłem kilka przykładów czym takie zajęcia się wyróżniają, jednak jeśli chcecie mieć pewność, że dziecko uczęszcza na odpowiednie zajęcia, wystarczy, że sprawdzicie dwie rzeczy.

Pierwsza: czy klub posiada licencje na prowadzenie zajęć. Sprawdzicie to pod tym adresem: https://map.crossfit.com, wpisując w wyszukiwarkę “Poland” i wybierając filtr: “Locations CrossFit Kids”

Druga: może być tak, że klub nie jest na mapie, ale trener prowadzący zajęcia posiada licencje i jednym słowem zna się na rzeczy. Swojego trenera możecie sprawdzić pod adresem: https://trainerdirectory.crossfit.com. Możecie tam sprawdzić nie tylko licencje CrossFit Kids, ale również to czy  wasz trener posiada uprawnienia do prowadzenia zwykłych zajęć CrossFit.

kids_tugwar

Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Pamiętajcie, aby nie iść na łatwiznę i wysyłać dziecko na każde zajęcia z wyrazem “Kids” w nazwie. CrossFit Kids, to nie tylko trening, ale również zabawa, a nawet rozmowa. Rozmowa na trudne tematy. Trenerzy posiadają wiedzę o tym aby stwierdzić, czy dziecko jest gnębione w jakimś środowisku albo czy jest celem przemocy. Nie każdy potrafi przeprowadzić taki trening.

Poniżej lista miejsc w Polsce, gdzie odbywają się zajęcia CrossFit Kids:

Warszawa

CrossFit Wilanów

Trenerzy: Kacper Wiśniewski, Robert Madej, Sebastian Pietrowicz i Tomasz Ferenc

Zawodzie 16, Warszawa

www.crossfitwilanow.com

CrossFit Elektromoc

Trenerzy: Kacper Wiśniewski, Robert Madej, Sebastian Pietrowicz i Tomasz Ferenc

Stefana Żeromskiego 17, Warszawa

www.crossfitelektromoc.com

Toruń

CrossFit Toruń

Trener: Filip Antoszewski

Polna 134/136, 87-100 Toruń

www.crossfittorun.com

 

Zapraszam również na fanpage CrossFit Kids Kraków, prowadzony przez licencjonowanego trenera CrossFit Kids, ojca dwójki dzieci, który jeszcze lepiej przybliży wam temat CrossFit Kids.

2015-07-23

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej