Na czym polega CrossFit Kids?

Razem ze wzrastającą popularnością CrossFit, rośnie zainteresowanie zajęciami dla dzieci. O ile wybór jest dziś duży, o tyle licencjonowanych zajęć CrossFit Kids dla dzieci nie ma już tak wiele. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie oraz programie CrossFit Kids, powinniśmy wiedzieć, z czym mamy do czynienia, jakie powinniśmy mieć wymagania i gdzie takich zajęć szukać.

 

Co to jest CrossFit Kids ?

Po pierwsze CrossFit Kids to nie jest lżejsza wersja CrossFit dla dzieci. Nie mówimy tutaj w żadnym wypadku o zeskalowanym trneingu dla dorosłych. CrossFit Kids to całkowicie osobny program, który ma podobne założenia, jednak jest dokładnie dostosowany do swoich odbiorców.

CrossFit Kids to program, którego głównym celem jest poprawa jakości życia dzieci. Nie jest to nudny trening, a program opiera się przede wszystkim o gry i zabawy, które mają zaciekawić. Na zajęciach nauczana jest poprawna mechanika ludzkiego ciała. Podczas treningu prowadzona jest również rozmowa, która jest nieodłącznym elementem wychowawczym w każdym programie pracy z dziećmi.

Dzieci w dużym stopniu nie mają takich problemów z zakresem ruchów jak dorośli. Jeśli chcemy aby sprawność pozostawała na tym samym poziomie przez całe ich dorosłe życie, zajęcia CrossFit Kids to coś od czego powinny zacząć.

crossfit-kids-sues-crossfit_h

Dla kogo jest CrossFit Kids ?

Grupy wiekowe zaczynają się od 3 roku życia, a kończą na 18. Jednak nie oznacza to, że wszyscy trenują razem. Grupy są podzielone, a czas treningu jest inny dla każdej grupy wiekowej. Skupienie w każdym wieku jest różne, dlatego 3 latek zaczyna od 25/30 minutowego treningu, a starsze dziecko spędzi na zajęciach 45 minut.

Przejechać całe miasto dla 25 minut ?

Zajęcia trwające 25 minut mogą wydawać się nieracjonalnie, szczególnie jeśli mamy przejechać całe miasto do boxu. Jednak bez względu na to co sami uważamy za słuszne ma to swoje podstawy. Odpowiedz sobie na pytanie na ile zajęć dodatkowych uczęszczają dzieciaki ? Mało jest takich, które latami chodzą na jeden rodzaj zajęć. Jeśli nie są to niespełnione marzenia rodzica, które trzeba obowiązkowo realizować z roku na rok, każde dziecko z czasem chce zmienić pozalekcyjne zajęcia na co innego. Program CrossFit Kids jest tak skontrowany, aby każdy chciał wrócić na zajęcia jak najszybciej, a to jest powiązane z czasem ich trwania. Lepsze 30 minut skupienia, niż godzina biegania w kółko. Tutaj nie chodzi o to, żeby dziecko zmęczyć i mieć spokój na wieczór, tylko żeby wyniosło coś z tych zajęć.

CFKids

Zajęcia licencjonowane, a inne odmiany zajęć dla dzieci.

Tak jak na zwykłych siłowniach jest Cross Fitness, X-Fit i inne wariacje na temat CrossFit, tak niestety w boxach CrossFit można spotkać zajęcia dla dzieci. I tak samo jak w przypadku crossfitnessów, tak samo w przypadku zajęć dla dzieci nie ma to nic wspólnego z licencjonowanymi zajęciami. To, że ktoś jest trenerem CrossFit nie oznacza, że potrafi prowadzić zajęcia CrossFit Kids. Certyfikat CrossFit Kids nie jest tani i nie odbywa się często. Dlatego niektóre z boxów posuwają się do decyzji, że będą prowadzić zajęcia CrossFit Kids bez licencji. Niestety, nie tędy droga.

Jak rozróżnić zajęcia CrossFit Kids od innych zajęć dla dzieci ?

Już wyżej wymieniłem kilka przykładów czym takie zajęcia się wyróżniają, jednak jeśli chcecie mieć pewność, że dziecko uczęszcza na odpowiednie zajęcia, wystarczy, że sprawdzicie dwie rzeczy.

Pierwsza: czy klub posiada licencje na prowadzenie zajęć. Sprawdzicie to pod tym adresem: https://map.crossfit.com, wpisując w wyszukiwarkę “Poland” i wybierając filtr: “Locations CrossFit Kids”

Druga: może być tak, że klub nie jest na mapie, ale trener prowadzący zajęcia posiada licencje i jednym słowem zna się na rzeczy. Swojego trenera możecie sprawdzić pod adresem: https://trainerdirectory.crossfit.com. Możecie tam sprawdzić nie tylko licencje CrossFit Kids, ale również to czy  wasz trener posiada uprawnienia do prowadzenia zwykłych zajęć CrossFit.

kids_tugwar

Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Pamiętajcie, aby nie iść na łatwiznę i wysyłać dziecko na każde zajęcia z wyrazem “Kids” w nazwie. CrossFit Kids, to nie tylko trening, ale również zabawa, a nawet rozmowa. Rozmowa na trudne tematy. Trenerzy posiadają wiedzę o tym aby stwierdzić, czy dziecko jest gnębione w jakimś środowisku albo czy jest celem przemocy. Nie każdy potrafi przeprowadzić taki trening.

Poniżej lista miejsc w Polsce, gdzie odbywają się zajęcia CrossFit Kids:

Warszawa

CrossFit Wilanów

Trenerzy: Kacper Wiśniewski, Robert Madej, Sebastian Pietrowicz i Tomasz Ferenc

Zawodzie 16, Warszawa

www.crossfitwilanow.com

CrossFit Elektromoc

Trenerzy: Kacper Wiśniewski, Robert Madej, Sebastian Pietrowicz i Tomasz Ferenc

Stefana Żeromskiego 17, Warszawa

www.crossfitelektromoc.com

Toruń

CrossFit Toruń

Trener: Filip Antoszewski

Polna 134/136, 87-100 Toruń

www.crossfittorun.com

 

Zapraszam również na fanpage CrossFit Kids Kraków, prowadzony przez licencjonowanego trenera CrossFit Kids, ojca dwójki dzieci, który jeszcze lepiej przybliży wam temat CrossFit Kids.

2015-07-23

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You May Also Like
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi w CrossFit. Dokładnie tak samo jest z rowerami typu gravel. Nie są najlepsze w żadnym stylu jazdy…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

EMOM jako najważniejsza forma treningu

Wiele osób początkujących w CrossFit, nie do końca zdaję sobię sprawę do czego służy forma treningu jaką jest EMOM i dlaczego jest bardzo ważna. Zacznijmy od szybkiego wyjaśnienia terminu.   EMOM - every minute on the minute. W prostym tłumaczeniu "w każdej minucie przez minutę".    Jeśli nie korzystamy z jakiegoś szczególnego programu treningowego i trenujemy sami, często możemy nie docenić EMOM-ów, robiąc podczas treningu inne formy WOD. Natomiast emom, i nie zawsze to musi być praca przez jedną minutę, może to być na przykład praca co każde 90 sekund, jest jak dla mnie najważniejszą formą treningu. Jak powinien wyglądać EMOM. Dobry emom powinien zawierać w sobie zarówno pracę jak i…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co to jest CrossFit?

Jest wpis na temat programowania w CrossFit, jest słownik, który tłumaczy podstawowe pojęcia oraz ćwiczenia jak i wpis “Jestem jeszcze za słaby na CrossFit”, który przekonuje, że CrossFit jest dla wszystkich oraz nawet wypis wszystkich najpopularniejszych treningów CrossFit. Gdzieś pośród tego wszystkiego był kiedyś wpis “Co to jest CrossFit ?”, jednak wraz z rozwojem bloga i jego różnych form wpis zaginął. Dlatego dziś postanowiłem, za namową jednego z podopiecznych napisać czym jest CrossFit, aby każdy mógł wytłumaczyć swoim np. znajomym co trenuje, albo sam mógł poznać metodologię CrossFit. Wpis nie będzie długi, tłumaczyłem już setki razy z czego się składa i co zawiera trening CrossFit więc i tym razem postaram…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Koniec z garściami tabletek. Rewolucja na rynku suplementów

Większość z Was wie, że korzystam miesiąc w miesiąc z asortymentu Prozis. Tak naprawdę bardzo długo czekałem na markę, która spełni moje wszystkie oczekiwania. Prozis rozwija się nieprawdopodobnie i to kwestia czasu jak będzie dominować na naszym rynku. Na innych już to robi. Do tej pory nie znalazłem na rynku firmę z suplementami i odżywkami, która by mnie do siebie przekonała. Od produktów zaczynając na promocji i wizerunku marki kończąc. Nie moje klimaty, te wszystkie firmy dla koksów. Dodatkowo nie polecam, ani nie namawiam do czegoś, czego sam nie stosuję lub pod czym bym się nie podpisał. Z tych właśnie względów, po tym jak wpadłem na Sundose, zastanawiałem się jak…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

11 zasad jak biegać z psem.

Zaczyna być już naprawdę ciepło. Nie tylko sami mamy ochotę biegać na zewnątrz, ale z chęcią zabieramy nasze psiaki. Jednak jest kilka zasad, które powinniśmy znać, aby bieg był przyjemny nie tylko dla nas, ale dla naszego pupila. Poniżej kilka wskazówek jak biegać z psem. Zaznaczę, że jest to tekst dla osoby, która dopiero zaczyna i chce po prostu biegać ze swoim psem, a nie startować w zawodach canicrossowych. Dla takich osób jest już mnóstwo portali i informacji w tym temacie. Bieganiezpem.pl Tak, bardzo dawno temu prowadziłem taką stronę. Jak zaczynałem biegać to właśnie robiłem to z moim Szamanem (odszedł rok temu, w 15 roku swojego życia). Musiałem nawet z…
Czytaj więcej