Jeden suplement z którego korzystam od zawsze.

DCIM100GOPROGOPR5263.JPG

Mój tryb funkcjonowania zmienił się znacząco. Nie trenuje tyle co kiedyś, a większość dnia spędzam przed komputerem. Wiecie jednak co się nie zmieniło? Moje wyniki siłowe. Objętość treningowa jest dużo mniejsza, jednak dalej wykonując treningi siłowe i wspomagając się kreatyną, moje wyniki nie spadły.

Kratyna to jedyny suplement który przyjmuje od wielu lat, praktycznie bez przerw. Robię je sobie naturalnie, jak jestem na urlopie lub kiedy mniej trenuję. Jestem pewien, że to podstawowy suplement treningu siłowego i to nie tylko dla mężczyzn, ale również kobiet.

Kreatyna.

Jeden z najbardziej znanych oraz zbadanych produktów, na rynku dla sportowców. Jest również jednym z najbezpieczniejszych oraz najwydajniejszych i opłacalnych.

Normalnie kreatyna występuje w rybach oraz czerwonym mięsie. Jesteśmy w stanie przyjąć ok. 1 g kreatyny na dzień, jeśli nie jesteśmy wegetarianami. Z tego też względu, przyjmowanie jej przez wegetarian oraz wegan jest jak najbardziej wskazane. Stosuję dietę wegańską, przez 6 dni w tygodniu, więc suplementacja kreatyną to dla mnie jeszcze ważniejsza sprawa. Badania wykazały, że bezpieczna dawka mieści się w przedziale 5 -20 g.

Do czego potrzebna jest kreatyna.

Twoje mięśnie potrzebują kreatyny w ciągu fosforo-kreatynowym do wykorzystania ATP. Oznacza to że twoje ciało potrzebuje kreatyny do wykorzystania energii z mięśni. Dzięki kreatynie jesteś ją w stanie spożytkować na dłuższy wysiłek, a z czasem na zwiększenie siły. Kretyna pomaga twoim mięśniom kurczyć się oraz rozkurczać. Częstym błędem jest myśl, że kreatyna to środek na masę. Dlatego tak wiele kobiet uważa, że jej nie potrzebuję. Nic bardziej mylnego. Kobiety jak najbardziej powinny ją przyjmować, bo potrzebują jej tak samo jak mężczyźni. Nie powoduje, żadnej reakcji anabolicznej i nie jest przeznaczona, tylko dla osób, chcących zbudować masę mięśniową. Największym mitem krążącym wokół tego suplementu jest to, że kreatyna to środek na budowanie masy mięśniowej. Więcej mylnych informacji na które możecie trafić poniżej.

Mity na temat kreatyny.

Jeśli przyjmujesz kreatynę w odpowiedniej dawce, nie grożą ci żadne efekty uboczne. Pierwszym z mitów, jest przyjmowanie kreatyny w fazach nasycenia. Producenci kreatyny, aby zwiększyć jej sprzedaż, zachęcali do brania w pierwszym okresie jej przyjmowani większych dawek. Dzięki czemu, klienci szybciej zużywali pierwszy zapas kreatyny i musieli kupować kolejny.

Drugi mit to problemy żołądkowe, po kreatynie. Stanie się tak, tylko wtedy, jeśli będziemy przekraczać zalecaną dawkę do spożycia. Kreatyna jest jednym z najbezpieczniejszych środków na rynku. Nie ma żadnej możliwości, aby w odpowiednich dawkach powodowała jakiekolwiek zakłócenia w twoim ciele.

Trzeci mit na temat kreatyny to zatrzymywanie wody w organizmie i puchnięcie. Tak naprawdę, jest całkowicie na odwrót. Kreatyna powoduje pompowanie wody do mięśni, więc może jedynie spowodować, że będziecie wyglądać pełniej i lepiej. Mit, wziął się pewnie z tego, że kreatynę przyjmowano razem z tanimi gainerami podczas budowania masy. Słabej jakości gainery oraz zła dieta, doprowadza do zalania, a nie kreatyna.

Kiedy i ile przyjmować ?

Po wzięciu kreatyny, nie odczujemy żadnego kopa, ani natychmiastowych rezultatów na siłowni. Aby tak się stało, musimy poczekać. Kreatyna musi zgromadzić się w naszym organizmie i musi dojść do nasycenia kreatyną.

Sam stosowałem kreatynę w różny sposób, aby przetestować jej działanie. Przed treningiem, po treningu, w trakcie treningu z wodą. Najlepsze rezultaty zdecydowanie odczuwałem kiedy brałem ją 1-2 godziny przed treningiem w dawce około 5 gramów.

Najczęściej zalecaną dawką jest właśnie 5g kretyny dziennie.

Nie ważna jest pora, ważne, aby była stała.

Im drobniejsza kreatyna tym lepsza, jednak monohydrat kretyny to tak naprawdę jedyne co potrzebujemy. Dobrej jakości monohydrat nie jest gorszy niż inne, droższe, formy kreatyny. Jeśli nie stać Cię na droższą formę, możesz pozostać przy podstawowym monohydracie, jednak uczulam, aby wybierać sprawdzone marki, a nie najtańszy produkt na półce.

Podkreślę tylko, że najważniejsza jest regularność przyjmowania w tych samych porach, każdego dnia.

Co daje kreatyna?

Przy zastosowaniu kreatyny poczujemy więcej energii na treningu oraz będziemy mogli robić go dłużej. Przybędzie nam siły, będziemy mogli wykonać więcej powtórzeń. Nie spodziewajcie się jednak, że rozsadzi was energia. Kreatyna wpłynie na lepszą regeneracje, ale pamiętajcie, że nie działa jak przedtreningówka. Efekty po pewnym czasie, a nie od razu po przyjęciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej