Jaki jest naprawdę CrossFit Kids?

CrossFit Kids to nadal mało popularne zajęcia w boxach. Biorąc pod uwagę, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie, na pewno jest to jednym ze znakomitych rozwiązań do zarażenia dzieci sportem. Na rodzicach bowiem ciąży obowiązek pokazania im czym jest sport, zapisania na zajęcia dodatkowe, tak aby pokazać, że sport powinien być częścią ich życia.

Mała dostępność zajęć CrossFit na pewno wiąże się z certyfikatem, który nie jest łatwo uzyskać. Wiem jednak, że nawet moje wyobrażenie o Crossfit Kids było błędne i do momentu jak nie obserwowałem w boxie jak one wyglądają, nie miałem o nich pojęcia. Jedno wiem na pewno. Sam nigdy bym ich nie poprowadził. To dużo trudniejsze niż się wydaję i nie może ich prowadzić każdy trener. Dlatego właśnie, zaprosiłem do rozmowy Natalie Foszer, licencjonowaną trenerkę CrossFit Kids z Warszawy.

Zacznijmy od początku. Jak to się stało, że postanowiłaś wybrać tą drogę w swojej karierze czyli CrossFit Kids?

Sama od dzieciaka jestem związana ze sportem, a konkretniej z łyżwiarstwem figurowym. Jak skończyłam swoją karierę jako zawodniczka z powodu kontuzji, dostałam propozycję pracy jako instruktor na lodzie. Zgodziłam się i wtedy dostrzegłam piękno pracy z dziećmi 🙂 Postanowiłam też dalej się rozwijać i pierwszą rzeczą jaką mnie zainspirował to był właśnie CrossFit. Rozwijamy w nim główne cechy motoryczne: siła, szybkość, wytrzymałość, moc oraz zręczność, koordynacja ruchowa, gibkość. Stwierdziłam, że te cechy są bardzo ważne dla profesjonalnych sportowców oraz dla dzieci z „ery tabletów” i w ten sposób postanowiłam zrobić kursy: CrossFit level 1 oraz CrossFit Kids w Amsterdamie.

Większość osób nie jest w stanie połączyć CrossFit z dziećmi. Powiedz proszę, jaki cel mają zajęcia CrossFit Kids?

Rozwijamy cechy motoryczne, które niestety u wielu dzieci szkolnych są już zaburzone. Dzięki takim treningom dbamy o sprawność fizyczną dziecka czyli wzmocnienie mięśni głębokich, które odpowiadają za stabilizację sylwetki. Wśród dzieci i młodzieży jest to dość istotne, gdyż są narażone na bóle związane ze wzrostem organizmu.

Oprócz cech fizycznych, na zajęciach rozwijamy również cechy psychiczne dziecka. Młodzi adepci nawiązują nowe relacje, uczą się zdrowej rywalizacji i zasad fair play oraz poznają takie wartości jak wytrwałość, pokora, samodyscyplina.

Przede wszystkim mają wiedzieć, że poprzez sport można się świetnie bawić.

Jakie dokładnie ćwiczenia wykonuje się na zajęciach?

W najmłodszej grupie kształtujemy podstawowe zdolności motoryczne czyli bieganie, skakanie (obunóż, na jednej nodze), chwyt (zwis na drążku/linie), rzucanie, łapanie, chodzenie na czworaka. W grupie średniej uczę nowych elementów, na przykład przysiadu, martwego ciągu czy skakania wzwyż/ w dal.

Skupiam się przede wszystkim na technice poszczególnych ćwiczeń. Wprowadzam również dużo ćwiczeń siłowych z ciężarem własnego ciała – pompki czy podciągnięcia.

Młodzież (10+ lat) trzeba niestety rozbić na dwie podgrupy: dzieci sportowe oraz dzieci, które nigdy nie chodziły na żadne ćwiczenia. Z taką grupą należy zacząć naukę ruchów, które są przerabiane w poprzedniej grupie wiekowej. Dzieci sportowe natomiast , gdy mają poprawną technikę podstawowych ruchów, mogą wchodzić już na większą intensywność (czyli robienie treningów na czas) oraz na ćwiczenia z obciążeniem zewnętrznym (czyli przysiady z kettlem czy rzuty piłką lekarską do celu).

Wśród zaawansowanych dzieci, dla których „to ma być CrossFit, nie WF” szkolę ich z dwuboju olimpijskiego oraz różnych ćwiczeń gimnastycznych (stanie/chodzenie na rękach, wsparcia gimnastyczne).

O co chodzi z tymi przedziałami wiekowymi i dlaczego zajęcia są tak krótkie?

Zaczynając pracę jako trener CrossFit Kids bardzo bałam się tego pytania natomiast teraz potrafię to pokazać na przykładzie każdego dziecka 🙂

Chodzi o skupienie uwagi dziecka. Dzieci w wieku 3-5 lat nie są w stanie się skoncentrować na dłużej niż 20-30 minut nawet jeśli będziemy im wymyślać tysiąc gier i zabaw. Box, w którym prowadzę zajęcia to nie jest plac zabaw, na którym maluch może robić co chce. Oczywiście bawimy się na sali, ale na określonych warunkach, które akceptują zarówno rodzice jak i dzieci.

Zajęcia dla dzieci w wieku 6-9 lat trwają 45 minut czyli tyle ile godzina lekcyjna w szkole (jeśli są grzeczne to przedłużam im czas na końcową zabawę np. w zbijaka 🙂 ).

Młodzież traktowana jest już jak dorośli i trening trwa 60 minut).

Nie zawsze trzymam się ram wiekowych, bo gdy widzę, że dziecko na przykład w wieku 9 lat jest motorycznie i psychicznie bardziej rozwinięte i zależy mu na dłuższych/ cięższych treningach to może brać udział z zajęciach dla najstarszej grupy.

Czy CrossFit Kids jest dla każdego dziecka?

Oczywiście, że tak. Każde dziecko traktuję jako osobną jednostkę. Jeśli np. ktoś miał kontuzję lub boi stać się na głowie to moim zadaniem jest dopasowanie odpowiednich ćwiczeń pod takie osoby. Traktuje to jako wyzwania 🙂 Na przykład obecnie mam dziewczynkę po operacji stopy. Ma zwolnienie z WF-u, ale już nie mogła doczekać się treningów, więc nie mogłam jej zawieźć. Ćwiczymy nad górną częścią ciała i czekamy aż stopa się w pełni zagoi i zrehabilituje.

Czy dzieci są bezpieczne na takich zajęciach?

Jeśli rodzice i dzieci przestrzegają zasad, to jak najbardziej. Natomiast jeśli dziecko podnosi ciężkie przedmioty, wskakuje na wysokie drążki bez asekuracji lub skacze z wysoko poukładanych boxów, to robi już to na odpowiedzialność opiekuna. Odpukać u mnie jeszcze nic poważniejszego się nie stało, nie licząc upadków przy bieganiu w linii prostej, bo nogi się „zaplątały”.

Czy wysiłek fizyczny nie wpływa szkodliwe na rozwój dziecka?

Wręcz przeciwnie. Wysiłek fizyczny sprzyja prawidłowemu rozwoju dziecka. Poprzez ruch, mięśnie u młodego adepta zwiększają swoją objętość oraz sprężystość co powoduje wzmocnienie więzadeł i ścięgien. Dzięki ćwiczeniom wzmacniającym dzieciaki są mniej narażone na różnego rodzaju kontuzje, które mogą wynikać ze sportu w którym się specjalizują (piłka nożna, koszykówka).

Czy na CrossFit kids dzieci pracują z obciążeniem?

Obciążenia używam tylko w grupie średniej oraz najstarszej. Nie są to duże ciężary. Dzieciaki na co dzień dźwigają tornistry wypchane książkami. Ja tylko uczę ich jak poprawnie podnosić ciężkie rzeczy oraz trzymać je w odpowiedni sposób. W najstarszej grupie wprowadzam ciężar adekwatny do wykonywanej techniki w danym ruchu. Każdy ruch sztangowy przerabiamy najpierw na rurce PVC – jeśli ruch będzie wykonywany dobrze, to pozwalam wykonywać go na większym obciążeniu.

Mamy również sztangi 2,5kg, które idealnie nadają się na szlifowanie techniki. Dzieciaki mają wrażenie, że pracują już na profesjonalnym sprzęcie, a ciężar jest tak mały, że nie zrobią sobie krzywdy.

Dlaczego dzieciaki powinny chodzić na CrossFit kids? WF im nie wystarczy?

Szczerze to ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, bo nie wiem na jakim poziomie jest WF w szkołach. Ja uczęszczałam do sportowych szkół oraz zawsze miałam super nauczycieli od wychowania fizycznego (może właśnie dlatego jestem teraz tu gdzie jestem 😀 ). Od rodziców tylko słucham, że niestety WF-u w szkołach jest mało i na słabym poziomie. Co to dokładnie znaczy? Nie mam pojęcia.

Skupiam się na tym żeby dzieciaki czerpały radość ze sportu. Żeby nie kojarzyły sobie treningów tylko z bólem, potem i zmęczeniem. Żeby wiedziały, że ćwicząc różne sporty można przy tym się bardzo dobrze bawić. Często zachęcam też rodziców do wypróbowania innych dyscyplin takich jak basen, łyżwy, tenis ziemny i wiele wiele innych, po to żeby dziecko miało możliwość wyboru.

Nie warto zamykać swoich pociech na jedną dyscyplinę, żeby osiągać swoje niespełnione ambicje. Dajmy młodym prawo wyboru – wtedy dopiero zrozumieją czym jest pasja do sportu.

I na koniec, gdzie prowadzisz zajęcia?

Najczęściej można mnie spotkać w Decepticon Gym (Wawer/Marysin). Prowadzę również treningi personalne zarówno zarówno z dzieciakami jak i dorosłymi w różnych częściach Warszawy.

Podsumowanie.

Miłość do sportu zawdzięczam ojcu, który w wieku 7 lat zapisał mnie na karate. To dało mi możliwość praktycznie zawsze wychodzić przed szereg, jeśli chodzi o sprawność w porównaniu do rówieśników. Nigdy nie byłem w szkole gnębiony, ale też nigdy nie gnębiłem innych. Po prostu nie czepiasz się kogoś, kto jest wysportowany. Karate nauczyło mnie nie tylko miłości do wysiłku, ale dyscypliny i wytrwałości, o której wspomina Natalia powyżej.

To od rodzica zależy jak pokaże świat dziecku i co w nim zaszczepi. Nie chodzi o to, aby realizował nie spełnione marzenia. Chodzi o to aby dzieci próbowały różnych rzeczy i odnalazły swoje pasje. Sport, to inwestycja na całe życie, które odbija się dosłownie w każdym aspekcie życia.

Jak zły nie jest dzisiejszy Instagramowy świat, tak jedno z tego wszystkiego można wyciągnąć pozytywnego. Ktoś kto odniósł sukces nie może być nie wysportowany i nie wyglądać dobrze. Ludzie sukcesu, to ludzie którzy trenują i dbają o swoje zdrowie.

Może to być CrossFit Kids, może to być co innego. Dziecko nie musi chodzić na setki dodatkowych godzin poza lekcyjnych. Nie musi uczyć się grać na skrzypcach. Nie musi mieć szóstek w szkole. Nie musi mieć markowych ciuchów. Nie musi mieć najnowszego smartphona. Musi natomiast trenować.

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej