Czy CrossFit bez nazwy “CrossFit” to dalej CrossFit?

Od czasu gdy CrossFit na dobre zawitał do Polski trochę minęło. Dokładnie jakieś 7 lat. Przez te lata CrossFit szedł jak burza. Zainteresowanie z roku na rok rosło, nowe boxy cały czas się otwierały, a przeciętny “Kowalski”, cały czas, nie do końca wiedział czym jest CrossFit.

fot. K. Milewskah


Polska scena CrossFit.

Dziś jest trochę inaczej. Praktycznie w każdym większym mieście mamy CrossFit box. Strefy do “crossa” to już podstawa prawie w każdej tradycyjnej siłowni. Większość osób wie co to jest CrossFit, a nawet jeśli nie posiada w tym temacie wiedzy, to na pewno o nim już słyszała.

Jak na każdym rynku, gdy zaczyna on się nasycać zachodzą zmiany. Jakby CrossFit świetny nie był, dla właścicieli boxów jest to dalej biznes. Jak wiadomo biznes musi się opłacać, jeśli nie finansujemy go dla przyjemności samego posiadania. Wcale nie mówię tutaj o opłacie afiliacyjnej, a o czymś o wiele więcej, ale o tym trochę dalej.

Obserwując rynek od wielu lat, mogę napisać jaki jest przepis na sukces jeśli chodzi o prowadzenie CrossFit boxu. Każdy kto pytał mnie o założenie własnego boxu, a nie miał o CrossFit zielonego pojęcia, dostawał ode mnie jedną wskazówkę: zajmij się czymś na czym się znasz.

Najlepiej, gdy CrossFit box, zakłada trener. Taki, który nie tylko prowadzi zajęcia, ale również wydaje kluczyki rano przed zajęciami, a po całym dniu sprząta box. Jeśli podejdziemy do CrossFit boxu jak do zwykłej siłowni, bardzo szybko okaże się, że nasze założenia finansowe nam się nie spinają. Aby było odwrotnie, trzeba po prostu rosnąć powoli lub przynajmniej posiadać bardzo dużą wiedzę w temacie.

Afiliacja w CrossFit

Teraz przechodzimy do sedna sprawy, czyli afiliacji CrossFit. W Polsce mamy praktycznie każdy możliwy scenariusz. Gigantyczne boxy z dużymi inwestycjami. Małe boxy prowadzone przez dwie osoby. Średniej wielkości boxy z afiliacjami jak również bez. Takie które zaczynały od afiliacji, ale z niej zrezygnowały jak i takie, które jej nigdy nie miały.

Afiliacja z zasady daje gwarancję jakości prowadzenia zajęć. Daje gwarancję, że trenerzy mają certyfikat Lv-1 i wszyscy są przeszkoleni w tym zakresie. Sam również w 2012 roku zdobyłem taki certyfikat, aby mieć podstawy do pracy. Jednak napiszę szczerze. Zrobiłem to przede wszystkim dlatego, że nie mam wykształcenia sportowego. Robiłem wcześniej różne rzeczy, a zamiast studiów z wychowania fizycznego musiałem zdobywać kolejne certyfikaty potwierdzające moją wiedzę.

Afiliacja vs jakość zajęć.

Wracając do jakości. Czy afiliacja ją gwarantuje? Czy Lv-1 ją gwarantuję? Przykro mi to stwierdzić, ale tak nie jest. Popularność CrossFit spowodowała, że zabrały się za niego osoby, które chyba to robią bo CrossFit jest “fajny”. Tak, specjalnie użyłem tego określenie w tekście.

Gdy sam zrobiłem certyfikat CrossFit Lv-1, jak dziś pamiętam presję jaką czułem. Jak wspomniałem, nie byłem wykształcony sportowo, więc czułem, że jestem oceniany. Czułem, że muszę się starać, bo inaczej środowisko nie zaakceptuję tego co robię i jak to robię, a chciałem przecież do niego należeć. Certyfikaty mogą świadczyć o jakości, ale nie muszą.

Finanse i nazwa.

Kolejna sprawa to sama nazwa w afiliacji. Czy naprawdę uważacie, że boxy z afiliacją są lepsze? Bo ja znam boxy prowadzone przez najlepszych w CrossFit w tym kraju bez afiliacji. Nie potrzebowali jej i nigdy potrzebować nie będą. Ich praca świadczy o tym co robią i jak to robią.

Oprócz jakości dochodzą kwestie finansowe. CrossFit poza pozwoleniem na używanie nazwy, tak naprawdę nic więcej nie daje. Jasne, ktoś powie, że to już bardzo dużo. Jednak dla boxu, który sam w sobie jest reklamą, nie zawsze używanie nazwy CrossFit przyniesie korzyści, a czasem może szkodzić. O czym dalej.

Kiedy nazwa CrossFit szkodzi?

Dlaczego nazwa CrossFit może szkodzić? Niestety dalej mnóstwo osób uważa, że CrossFit jest kontuzyjny, niebezpieczny i ogólnie można na sali umrzeć. Takie postrzeganie, dla właścicieli boxów, nie jest zbyt optymistyczne. Dlatego właśnie, na całym świecie powstają różnego rodzaju modele treningowe, które CrossFitem się nie nazywają, ale są bardzo podobne i rozwijają się znakomicie.

Dla przykładu dwie sieci oparte praktycznie na identycznych ćwiczeniach jak CrossFit, jedna to F45 Training – około 1400 klubów na całym świecie. Druga to Orangetheory Fitness, około 1000 klubów na całym świecie. Obie te sieci powstały równolegle do ruchu CrossFit, jak nie wcześniej, a czerpią z bardzo podobnych założeń. Pierwsza koncepcja może trochę bardziej, druga trochę mniej.

Promowanie się na CrossFit.

Znajdą się oczywiście takie osoby, które powiedzą, że jakiś box wypromował się na CrossFit, a jak już coś osiągnął, to teraz rezygnuję. Ten argument jest taki, jakby w jednej pracy człowiek miał pracować całe życie albo sportowiec miał współpracować z jedną marką całe życie. Normalnym jest, że współpracujemy z kimś, pracujemy dla kogoś, a później idziemy dalej. Gdy to co robimy jest już nie wystarczające, nie rozwijamy się i stwierdzamy, że musimy to zostawić aby ruszyć dalej, to po prostu powinniśmy to robić.

Po co ten wpis?

Po co to wszystko piszę? Na pewno nie po to, aby bronić nie afiliowane miejsca. Na pewno również nie po to, aby tłumaczyć te, które afiliacji się pozbyły.

Pisze to w jednym celu. Chce Wam wszystkim przypomnieć, że CrossFit to nie nazwa. CrossFit to styl życia, a przede wszystkim to społeczność. To ludzie i ich zaangażowanie w to co robią. To trenerzy i uczestnicy zajęć.

Bez względu na to czy prowadziłem zajęcia w afiliowanym boxie czy w typowej siłowni, czy może na boisku na zewnątrz, wiedziałem co robię. Nie robiłem tego dla CrossFit, tylko dla ludzi. To jest istota tego sportu. Sportu który jest empiryczny. Sportu, który czerpie z innych i nigdy nie był osobną dyscypliną, a zlepkiem innych. Definicja CrossFit to: The Sport of Fitness

Bez względu gdzie trenujesz, z kim trenujesz, pamiętaj, że liczą się tylko osoby dookoła Ciebie. Prace się zmieniają, nazwy się zmieniają i miejsca się zmieniają. Jedyne co zostaje to relacje. O nie warto dbać. Nie o metki.

Poniżej jeszcze parę zdjęć, na które patrzę z dużym sentymentem 😉

You May Also Like
Czytaj więcej

Co to jest esencjalizm i dlaczego go potrzebujesz

Esencjalizm praktykuję już prawie rok i nie wyobrażam sobie wrócić do tego jak funkcjonowałem wcześniej. Szczególnie, ze względu na moją osobowość, która nie jest łatwa. W tym wpisie postaram się krótko i treściwe opisać czym jest esencjalizm i jak może zmienić Twoje życie.
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy. Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Gdy czujesz, że stoisz w miejscu

Spis treści Albo Ci się chce, albo stoisz w miejscu.Pracuj nad własną marką.Nie zawsze się opłaci, ale inni patrzą.Zmieniaj otoczenie, tak często, jak tego potrzebujesz.Jedno działanie, które może zmienić wszystko.Obiecuj więcej, niż oczekują, dawaj więcej, niż obiecałeś.Nigdy nie wiesz, kiedy nadchodzi okazja. Wpis, jak i film na YouTube, na temat tego, dlaczego jedni cały czas się rozwijają, a inni stoją w miejscu, powstał dość spontanicznie. Tak naprawę zainspirował mnie do tego ostatni tydzień, parę rozmów w pracy i to co udało mi się zauważyć. Nie da się ukryć, że jedni cały czas się rozwijają, osiągają z roku na rok więcej, a inni albo stoją w miejscu, albo idą naprawdę malutkimi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Lista boxów CrossFit w Polsce

Gdy CrossFit w Polsce się rodził w 2012 roku nikt nie przewidywał jak szybko rozwinie się w przeciągu nadchodzących lat. W tej chwili mamy 77 boxów CrossFit w Polsce, a mówimy tylko o samych afiliacjach. O boxach bez licencji (choć niektóre powstały jako pierwsze w Polsce) niestety nie mogę pisać, bo naraziłbym się CrossFit Inc.   Najwięcej boxów mamy w Warszawie, bo aż 14 ! Na drugim miejscu jest Wrocław z 7 boxami, a na trzecim Poznań z 5 (Trójmiasto też ma 5). Poniżej lista wszystkich boxów w Polsce, jeśli jakiś pominąłem, dajcie znać. Boxy powstają z tygodnia na tydzień, więc mogłem się pomylić. Lista poszła szybko, gdyż CrossFit udoskonalił…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

CrossFit jest za drogi

Przez kilka ostatnich lat odwiedziłem dziesiątki jak nie setki miejsc w których się trenuje. Od zwykłych siłowni, przez studia treningu personalnego po CrossFit Boxy. Usług na rynku fitness jest ogrom, a w większych miastach znajdziemy coś na każdej ulicy. Rynek fitness również się zmienia. Klientowi już nie wystarcza dobrze wyposażona siłownia. Teraz klient chce mieć wszystko. Dlatego właśnie, powstają siłownie nie po tysiąc metrów (co kiedyś było naprawdę dużym miejscem), ale siłownie po kilka tysięcy metrów. Z osobnymi strefami, z boiskami oraz mnóstwem sal w których można trenować różne dyscypliny. I co z tego? Skoro wyższy standard oraz różnorodność oferty i jej dostępność nie przekłada się na EFEKTY. Z ręką…
Czytaj więcej
jak zalozyc crossfit box cz2
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit Box – część 2

Ostatni wpis (link) o otwarciu własnego CrossFit boxu cieszył się taka popularnością i wygenerował tyle pytań, że postanowiłem wrócić do tematu. Część pytań jakie dostałem, znajdują odpowiedzi w pierwszym wpisie, także zapraszam do dokładnej jego lektury. Poniżej zagadnienia, które najczęściej powtarzają się w Waszych wiadomościach. Jakiej wielkości powinien być nasz box.  Na świecie jest mnóstwo bxów, od takich które mają 100 metrów do takich które mają 1500 metrów. Bez znaczenia jakim miejscem dysponujesz, jeśli podchodzisz do CrossFitu z pasją, w każdym zrealizujesz swój cel. Z doświadczenia wiem, że boxy około 400 metrów kwadratowych są najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Nie jest za mało miejsca, a jednocześnie koszty nie są za duże. Jeśli…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Ile płacą mi firmy z którymi współpracuję?

Spis treści Odmawiam.Stałe współprace vs reklamy.Formuła na dobre współprace.Ile mi rzeczywiście płacą?Najważniejsze są relacje. Do blogowania podchodzę bardzo poważnie i zawsze to robiłem. Czytałem książki, śledziłem najlepszych i pytałem innych jak coś chciałem zmienić. Od czasu do czasu zmieniam szatę graficzną, robię rebrandingi, gdy uważam, że już czas. Tak samo jeśli chodzi o współprace z firmami. Format w jakim to robiłem ZAWSZE był przemyślany. Odmawiam. Możecie wierzyć lub nie, jednak więcej współprac odmówiłem niż przyjąłem. Nawet do tego stopnia, że w szafkach leżą gdzieś przedmioty, które żadnej recenzji nie ujrzały bo się do tego nie nadawały. Jeśli ktoś zgłaszał się z propozycją współpracy, a wystarczy, że firma mi nie odpowiadała,…
Czytaj więcej