Do wszystkich „na masie” – 4 zasady mocnej sylwetki

masa w crossfit
masa w crossfit

Sezon wakacyjny za nami. Część zobaczyła swoje upragnione kaloryfery, inna część dopiero je zaczyna widzieć, a reszta, no cóż, nie udało się, za rok, teraz masa! „Nadchodzi sezon zimowy, więc tak dowalę, że będę dwa razy większy. Później się wytnę i będzie forma życia.”*

*Wiem, że to blog, który ma traktować o CrossFit, a w tej dziedzinie sylwetka to pewien „dar losu” nad którą nie trzeba się skupiać, ale szczerze? Chyba wiemy po co większość osób przychodzi do boxów i raczej to nie jest dążenie do wyrwania setki czy siadu dwie. 

I z takim nastawieniem (tym, że dowalą), mnóstwo facetów zalewa się tłuszczem w okresie zimowym, złudnie myśląc, że coś z tego zostanie. Jednak czysta masa mięśniowa to nie tłuszcz i wcale nie jest tak łatwo na niej przybrać. Pisze ten tekst, żeby przygotować, tych którzy chcą być więksi, na ciężką, nieustanną i długą pracę. Pisałem już o tym kiedyś, ale warto znów sobie przypomnieć parę rzeczy i nie żyć złudzeniami.

Budowanie czystej masy mięśniowej, bez stosowania dopingu to bardzo ciężka i długa praca. Jesteśmy w stanie przybrać na czystej masie mięśniowej od 1 do 2 kg na rok. Teraz pomnóż to przez liczbę miesięcy i uświadom sobie ile to wychodzi na miesiąc.

1. Miska,miska i jeszcze raz miska. 

Tak samo jak w redukcji tak w masie, trzymanie odpowiedniej kaloryczności to podstawa. Twój organizm musi być na ciągłym plusie, a jakość jedzenia i jego ilość musi być odpowiednia do tego, żeby się nie zalać jak świnia. Do dietetyka należy ustalenie ile kcal potrzebujesz. Możesz to robić na wyczucie, ale trzeba być świadomym tego co się robi i dobrze znać swój organizm. Także nie przeczytasz tutaj ile trzeba mieć nadwyżki kalorycznej. Udaj się do dietetyka lub rób to na swoją odpowiedzialność.

2. Trening. 

Jeśli trenujesz CrossFit, nie ma żadnych przeszkód, żebyś budował masę mięśniową. Musisz jednak używać dużych obciążeń. Trening siłowy będzie Twoim sprzymierzeńcem, ponieważ będzie stymulował cię hormonalnie. Na samych WOD-ach, gówno zrobisz. Jeśli Twój program nie przynosi skutków, od czasu do czasu wrzuć jakieś ćwiczenia izolowane. Nikt cię z boxu nie powinien za to wyrzucić. Zresztą to twoja sprawa co robisz na swoim treningu. Ja robię biceps i triceps i nikomu nic do tego. Robię na hantlach i bramie ze sznurem. Kto mi zabroni.

3. Wytrwałość. 

O tej wytrwałości to już się napisałem tutaj za dużo. Tak jak codzienne trzymanie miski przez rok jest ważne, tak samo ważny jest trening. Nie ma miejsca na odpuszczanie. Dzień za dniem, tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem, a jak chce być naprawdę duży to rok za rokiem musisz naparzać. Chcesz być większy – musisz niszczyć mięśnie, tak żeby Twoje ciało zrozumiało, że to co masz ci nie wystarczy i musisz mieć większe mięśnie.

4. Regeneracja.

Jeśli jesteś zestresowany i mało śpisz to co najwyżej możesz sobie pobiegać. O tym, że będziesz wyglądał jak Rich, nawet nie myśl. Przywołam tu słynny tekst Arnolda, który oddaje całą idee regeneracji na masie: „Jeśli nie musisz chodzić to usiądź, jeśli nie musisz siedzieć to się połóż, a jak już leżysz to spróbuj zasnąć.” Przez regenerację nie rozumiem oczywiście odżywek, suplementów i innych specyfików. Zadbaj o podstawy czyli miska oraz sen. Suplementy i odżywki dodaj, gdy to nie zda rezultatu lub gdy nie jesteś w stanie przyjmować tyle kcal ile musisz. Suplementacja różni się też od pory roku oraz trybu życia.

 

Podsumowanie

Pamiętajcie, nie jesteście w stanie zrobić 10 czy nawet 5 kg masy mięśniowej w rok. Musicie trenować i pogodzić się z myślą, że czeka was długa i ciężka droga. Nie bądźcie typowymi bywalcami siłowni, którzy przez masę rozumieją nabranie dużej ilości tłuszczu, pod którym i tak, zazwyczaj, żadne mięśnie nie powstały.

Trzymajcie formę cały rok. Jeśli nie chcecie stosować dopingu, nastawcie się na 1-2 kg masy mięśniowej w ciągu roku. Z takim nastawieniem i wytrwałością, będziecie za kilka lat w całkowicie innym miejscu, a wasi koledzy dalej będą w zimie robić masę, a w lecie próbować się wycinać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, „czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko „Clean”, czasami dla jasności z prefiksem „squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie „Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem „Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy. Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu…
Czytaj więcej