Dlaczego nie mogę schudnąć?

dlaczego nie mogę schudnąć
dlaczego nie mogę schudnąć
Dlaczego nie mogę schudnąć. Powody dla których nie możesz schudnąć. Zobacz dlaczego nie możesz schudnąć.

Znam wiele osób, które nie mają pojęcia dlaczego nie mogą schudnąć. Znów, wiem, że jest to blog CrossFit i żaden prawdziwy CrossFitowiec nie interesuję się sylwetką, tylko wynikami, jednak wszyscy wiemy jak jest. Większość trenujących chce dobrze wyglądać. Jeśli trenujesz, trzymasz dietę i prowadzisz się dobrze, to czasem rzeczywiście można się wściec jeśli nie przynosi to rezultatów. Dlatego właśnie w tym wpisie postaram się Wam pomóc i po kolei wykluczyć wszystko co przeszkadza w osiągnięciu idealnej sylwetki.

Alkohol. 

Zaczniemy od banałów. Częste picie alkoholu raz na zawsze pozbawia Was efektów. Pijecie codziennie po trochu, czy raz w tygodniu dużo, nie ma znaczenia. Alkohol to trucizna. Od czasu do czasu jedna lampka (najlepiej czerwonego) wina jak najbardziej jest wskazana. Jednak częste picie skraca nie tylko życie, ale i pozbawia możliwości prawidłowego funkcjonowania. Resztki alkoholu całymi tygodniami zalegają w organizmie i ciężko się go pozbyć. Oczywiście, istnieją sportowcy, którzy piją i mają się dobrze, jednak nie są to osoby którym zależy na wyglądzie.

Dieta.

Najważniejsza jest kaloryczność i to ile jedzenia dostarczamy organizmowi. Sam jestem zwolennikiem IF (więcej tutaj), jednak nie jest to dieta dla każdego. Zawsze najprostszym sposobem będzie wykluczenie cukru z diety, bo który tak naprawdę jest wszędzie. Jeśli się go pozbędziemy, będzie nam o wiele łatwiej. Jeślinie jesteśmy w stanie sami sobie zapewnić odpowiedniej kaloryczności polecam catering który zrobi to za nas (jeśli oczywiście nas na to stać). Pamiętajcie jednak, że mówienie o tym, że jem czysto nie musi oznaczać, że tak jest. Większość osób w tym temacie oszukuje i jest dość słaba. Jeśli Ty do nich należysz to się nie dziw, że jedząc jak świnia nie jesteś w stanie schudnąć.

Trening. 

Chcesz osiągnąć to co większość osób dookoła Ciebie czy chcesz wyglądać jak nieliczni? Zastanów się nad tym, jak wygląda osoba która trenuje jak wszyscy, a jak wygląda osoba, która trenuje jak mniejszość? O co mi chodzi, jeśli chcesz osiągnąć coś innego, musisz robić rzeczy inne niż wszyscy. Jestem zwolennikiem CrossFitu, jednak jeśli chodzisz na CrossFit któryś rok z kolei, robisz kilka treningów dziennie to najwidoczniej, twój organizm potrzebuje już coś więcej. Chcesz wyglądać jak zawodnicy i trenerzy to musisz trenować jak oni. Może nie musisz od razu rzucać się na dwie sesje treningowe, jednak na pewno potrzebujesz trochę więcej niż to co Twój box zapewnia na grupie. Zawsze chcąc osiągnąć to co inni, rozejrzyj się w jakiej grupie jesteś. Jeśli w odpowiedniej, rób to co oni, jeśli chcesz mieć co innego niż ta grupa, rób co innego. Proste.

Zbyt niska kaloryczność. 

Banały za nami, teraz przejdziemy powoli do trudniejszych zagadnień. Chodzi tu przede wszystkim o kobiety. Facet jak ma schudnąć to wystarczy, że przestanie jeść jak jadł, pić jak pił, trochę poćwiczy i zaczyna chudnąć. Z kobietami zazwyczaj jest trudniej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kobiety często są na ciągłych dietach. Cały czas dostarczają organizmowi zbyt mało, a jeśli dołożą do tego mocny trening i stres to mamy idealny przepis na załamanie metabolizmu (co to jest, możecie dowiedzieć się z linku na końcu wpisu). Tak więc, przychodząc czasem do dietetyka, pierwsze co on zrobi to zacznie podnosić kaloryczność. Niestety niewiele kobiet jest w stanie to wytrzymać, bo jeśli przez kilka lat kaloryczność była zbyt niska to metabolizm nie wróci do normy po 2 miesiącach. Zazwyczaj potrzeba bardzo dużo czasu. Jeśli to przetrzymamy, później zaczyna wracać wszystko do normy.

Ketoza.

Jedną z kolejnych przyczyn może być nieodpowiednia dieta. Ostatnio bardzo popularna stała się ketoza. Dlaczego? Wydaje mi się, że daje komfort psychiczny. Wykluczam węgle to przecież muszę schudnąć. Jednak niekoniecznie. Czasem nawet podczas ketozy możemy mieć problemy z chudnięciem. Jeśli natomiast na ketozie chudliśmy i nagle się zatrzymaliśmy to co zrobić? Na pewno nie obniżać węglowodany! Obniżyć trochę tłuszczu i dodać białka. Pamiętajcie, że chorobliwe obniżanie węgli może jedynie wprowadzić Wasz organizm w taki stres i problemy, że trudno będzie Wam z tego wyjść. Nie róbcie tego co popularne, róbcie to co jest dostosowane do Was.

Zbyt mało snu. 

O tym mogę napisać osobiście. Było tak, że trenowałem 2 godziny dziennie, jadłem dobrze, przyjmowałem suplementy i oprócz przyrostów w sile nie miałem żadnych efektów. Ani masa nie szła do przodu, ani nie spalałem tłuszczu. Niestety, nie da się tego osiągnąć jeśli śpi się po 5 godzin dziennie. A wtedy właśnie tak było. Najlepsza formę zawsze osiągam śpiąc minimum 6/7 godzin dziennie plus 1 godzina w ciągu dnia. Niestety nie da się tego oszukać. Jak dla mnie 7 godzin dziennie to absolutne minimum, a powinniśmy dążyć do 8/9 godzin. O tym, że nie macie na to czasu nie będę się rozpisywał, bo z jednej strony mogę to zrozumieć, ale z drugiej, wykluczając z dnia czas na pierdoły, dzięki większej ilości snu na pewno będziemy bardziej produktywni.

Zbyt duży stres. 

O wpływie kortyzolu na nasz organizm, również możecie przeczytać z linku na końcu wpisu. Tutaj napiszę tylko tyle, że wszystko może być dograne, jednak jeśli przeżywamy bardzo duży stres, nasze starania mogą pójść w łeb. Jeśli każdego dnia towarzyszy nam duży stres ze względu na pracę, musimy starać się jakoś sobie to zrekompensować i próbować ten stres obniżyć. Naprawdę, długo nie pociągniemy, jeśli będziemy się stresować.

Zbyt ciężkie treningi. 

Jeśli do powyższego dodamy jeszcze bardzo ciężkie treningi to przepis na porażkę mamy jak malowany. Pamiętajcie, że treningi to również sytuacja stresogenna dla organizmu. Szczególnie jeśli ich intensywność jest większa niż godzinę. Czasem lepiej odpuścić, niż przycisnąć, przetrenować się i doprowadzić do załamania metabolicznego.

Przepis na porażkę = stres + mało snu + mała kaloryczność + ciężkie treningi

Podsumowanie i wskazówki. 

Jak widzicie nie jest to czasem aż tak proste. Jeśli przez ostatnie lata nic nie robiłem i nagle zacznę się odżywiać dobrze i trenować to ciało na to zareaguje. Jednak gdy cały czas coś robię i jestem na diecie, to osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów i wyglądanie jak mniejszość, a nie większość jest trudna. Musicie oczywiście brać pod uwagę, że mnóstwo osób oszukuję, jest na diecie a wieczorami obżera się do nieprzytomności, w weekendy wypija litr wódki oraz mówi, że trenuje 4 razy w tygodniu, a jak się podzieli liczbę treningów w miesiącu przez cztery to wychodzi 3 albo i czasem 2. Tak, zdarza się, że może się nam wydawać, że trenujemy a wcale tak nie jest bo ciągle nam coś wypada. Bądźcie ze sobą szczerzy, nie oszukujcie się oczekując niesamowitych efektów.

Ostatnio, przekraczając 30, postanowiłem sięgnąć również po suplementację, aby troche wspomóc organizm. Jest wiele naturalnych składników, które na co dzień mogą nam pomóc.

I tak przed treningiem biorę Kreatynę, HMB, Cordyceps oraz Kurkuminę. Przed snem witaminy i minerały, Omega 3, czosnek, ZMA lub inne postacie magnezu wspomagające sen, b-complex oraz witaminę D3. Czasem w ciągu dnia Ashwagandę.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania możecie je zadawać na Facebooku, Instargamie. Jeśli tylko będę w stanie Wam pomóc to to zrobię.

Kaloryczność jest często kluczowa, jeśli sami intuicyjnie nie jesteśmy w stanie dostarczać sobie odpowiedniej ilości kalorii. Sam od wielu lat korzystam z cateringu dietetycznego i po przerwie, wróciłem do Cateringu Pomelo. Na kod “żyjmocno” dostaniecie 10% zniżki! Szczerze polecam!

Poniżej kilka przydatnych wpisów, które rozszerzają powyższe tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej