Czego nie powie Ci Twój dietetyk – rozmowa z Agnieszką Kułagą

O czerpaniu radości z jedzenia, bezpodstawnej czasem obsesji liczenia kalorii i zdobywaniu wymarzonej sylwetki kosztem życia, które dalekie jest od idealnego. O glutenowych fanaberiach naszych czasów oraz suplementach, które są absolutną podstawą. O wszystkim tym opowiada Agnieszka Kułaga – założycielka BeComplEAT.

Ogólne zasady odżywania, które można polecić absolutnie każdemu – czy istnieją?  

Oczywiście. Podstawowa zasada to jeść tak, aby odżywiać organizm jednocześnie zaspokajając jedną z podstawowych potrzeb człowieka – czerpania radości i satysfakcji ze spożywanych posiłków. Uważam, że każdy z nas powinien poszukiwać stylu, systemu, schematu żywienia odpowiedniego dla siebie zamiast podążać za chwilowo panującym trendem. Jeżeli czujesz się dobrze, zwracasz uwagę na jakość spożywanych produktów, nie myślisz kompulsywnie o posiłkach, to nie zmieniaj tego. Jeżeli czujesz się źle, wtedy szukaj odpowiedzi dlaczego tak jest.

Drugą kwestią wartą poruszenia jest logistyka planowania żywienia – warto przed rozpoczęciem dnia przemyśleć go pod kątem organizacji posiłków – które przygotujesz sam, a które zjesz na mieście; ile czasu na nie znajdziesz i w jakich okolicznościach je zjesz. Nie twierdzę, że wszystkie z nich należy z uprzedzeniem przygotowywać w domu – wręcz przeciwnie – uważam, że gotowanie na bieżąco i jedzenie w spokoju oraz towarzystwie jest rozwiązaniem ze społeczno-psychologicznego punktu widzenia optymalnym. Pytanie zasadnicze brzmi jednak: kto w dzisiejszych czasach ma na to w tygodniu czas? W weekend natomiast warto o takie kwestie zadbać – dzielenie, cieszenie się z jedzenia z najbliższymi to często pomijana zasada szeroko pojętego kodeksu zdrowego odżywiania.

Wspomnę tu przy okazji o kolejnym ważnym aspekcie, którym jest skupienie się na spożywanych posiłkach oraz unikanie multitaskingu, w tym przede wszystkim tego podczas jedzenia. Jestem zwolenniczką zjadania konkretnych, przemyślanych, ładnie podanych posiłków zapewniających uczucie sytości, starając się unikać dojadania pomiędzy. Aby to było możliwe należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stopnia nawodnienia, gdyż często uczucie głodu mylimy z uczuciem pragnienia. A i na koniec jedno – zasłuż na swoje kalorie poprzez odpowiedni poziom dziennej aktywności, ale nie karć się dodatkowym treningiem za swoje żywieniowe potknięcia.

Gdybyś miała dać ludziom jedną poradę żywieniową, którą na pewno zastosują, to co by to było? 

Dbaj o jakość kupowanych produktów ponad wszystko. A druga chyba na równi ważna to zatrzymaj się, i w miarę możliwości, celebruj każdy posiłek zarazem dbając o to, aby pożywienia nie stawało się środkiem do zmiany Twojego stanu emocjonalnego.

Wiele osób zaczyna wiosną walkę o „formę na lato”, od czego powinni zacząć?

Od ustalenia celów, priorytetów (również tych w życiu na najbliższe miesiące) oraz od zastanowienia się nad rodzajem pochodzeniem motywacji, która chęcią zmiany kieruje. Dalej, na tej podstawie można zdefiniować pojęcie “forma” oraz stworzyć plan działania. Warto na pewno zadbać o wysoki poziom spontanicznej aktywności fizycznej, odpowiednią ilość snu, dobre relacje z osobami dla nas ważnymi. Dbając o podstawy prościej nam będzie rozpocząć jakąkolwiek zmianę.

Czy warto pilnować diety i trzymać się rygorystycznie wyliczonych kalorii? Czy wystarczy jeść „czysto i zdrowo”, żeby zobaczyć progres?

Warto tu zdefiniować czym dla danej osoby jest progres. Czy mówimy o celach sylwetkowych, poprawie samopoczucia, parametrów zdrowotnych, lepszym funkcjonowaniu kognitywnym? Zakładam, że chodzi o sylwetkę i tu odpowiedź wydaje się prosta, choć liczenie kalorii to temat mocno poddawany krytyce w ostatnich latach. Aby zobaczyć przysłowiowy progres, musimy stworzyć deficyt kaloryczny czy to poprzez modyfikacje żywieniowe czy też poprzez odpowiednie zwiększenie poziomu aktywności fizycznej przy jednoczesnym zadbaniu o (tu nie będę wchodzić w szczegóły) gospodarkę hormonalną. Robiąc to profesjonalnie musimy mieć punkt odniesienia i możliwość kontroli.

Intuicyjne żywienie jest fantastyczną sprawą, jednak mam dwa, a w zasadzie to trzy “ale” jak chodzi o jego skuteczność w przypadku celów sylwetkowych. Po pierwsze, jedząc czysto, zdrowo, odżywczo możemy nadal znacznie przekraczać swoje zapotrzebowanie energetyczne doprowadzając do frustracji związanej z brakiem oczekiwanego efektu (a przecież tak się staram jeść zdrowo.) Po drugie, osoba, która kiedykolwiek liczyła kalorie albo przynajmniej jest świadoma wartości energetycznych danych produktów nigdy do końca nie będzie w stanie jeść intuicyjnie. Jedzenie wypełnia obecnie coraz więcej luk w naszych życiach przez co coraz cięższym staje się prawidłowe odczytywanie bodźców wysyłanych przez ośrodki głodu-sytości. I trzecia kwestia, poniekąd nawiązująca do pierwszego “ale” to brak planu, punktu odniesienia oraz kontroli nad procesem i progresem – i tu ponownie mówię o stricte wyznaczonym celu sylwetkowym. Z drugiej strony warto zaznaczyć w tym miejscu, że długofalowe, obsesyjne liczenie kalorii przyczyniać się może do zaburzeń w relacjach z jedzeniem, prowadzić do przesadnego perfekcjonizmu, a co najważniejsze poprzez otrzymania status “narzędzia” zabić radość naturalnie czerpaną z jedzenia. Dlatego, stawiając sobie wygórowane cele sylwetkowe warto jako pierwsze zadać pytanie: “Czy w rzeczywistości zależy mi na tym, żeby zyskać ciało, które kocham prowadząc życie, które będę nienawidzić?”

 

Co myślisz o fanaberiach naszych czasów? Gluten? Laktoza? Cukier? 

Uważam, że powinniśmy żywić się najszerszą gamą odżywczych produktów, które nam służą. Idąc krok dalej, jeżeli nie tolerujesz danego produktu staraj się znaleźć przyczynę takiego obrotu spraw, najpewniej okresowo go wyeliminuj, zaadresuj przyczynę i spróbuj reintrodukcji. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że moje podejście z doświadczeniem zdobytym w pracy z pacjentem mocno ewoluowało i zapewne nadal będzie się zmieniać. I tu przykładowo, tak jak kiedyś byłam zwolenniczką wykonywania testów na nietolerancje pokarmowe tak obecnie nie znajdują się one w mojej praktyce w pierwszej, a nawet drugiej lini diagnostycznej.

Wydaje mi się, że jeżeli mamy prawidłowe relacje z jedzeniem, kontrolujemy na bieżąco swój stan zdrowia to jedzmy produkty, które są odżywcze, dają uczucie sytości oraz satysfakcji po posiłku. Odpowiadając ściślej na Twoje pytanie, jak z każdym skłdnikiem kłania się kwestia ilości, jakości oraz okoliczności.

Czy źródło pochodzenia pożywienia ma znaczenia? (Czy kogut od babci będzie lepszy niż kurczak z marketu? Jajka ze sklepu, czy od Pani z Kleparza?)

Oczywiście, jakość produktu jest w dzisiejszych czasach podstawą szeroko pojętego racjonalnego żywienia. Idąc krok dalej, wydaje mi się, że nabycie łatwości i automatyzmu przy robieniu zakupów to taki pierwszy krok w kierunku przyjemniejszego, ciekawszego, a przede wszystkim zdrowszego życia. A może już wkrótce pojawi się narzędzie, które proces ten (często stojący na przeszkodzie trwałej zmiany) znacznie nam ułatwi?

Czy warto się suplementować?

W zależności od stanu zdrowia, poziomu aktywności fizycznej, a czasem nawet i zasobów portfela na odpowiednim poziomie – tak.

Czym się suplementować? 

Ponownie podstawy: w większości przypadków wskazana jest suplementacja kwasami omega-3, w naszej szerokości geograficznej witaminą D3. Często przydatna jest kreatyna, okresowo magnez. Większość osób jest w stanie dostarczyć odpowiednią podaż białka z pożywienia natomiast ze względów czysto logistycznych przydatnym u osób aktywnych może okazać się izolat lub koncentrat białka. Dobór pozostałych suplementów jest kwestią mocno indywidualną.

Zatrzymaj się więc na chwilę i zjedz spokojnie. Nie w biegu, nie nad klawiaturą komputera, nie z telefonem w ręku. W ciszy i skupieniu. Zastanów się jakiej jakości są produkty, które właśnie jesz i czy masz nawyki, które działają na korzyść Twojego ciała i Twojego samopoczucia, bo może najwyższy czas je zmienić, by czerpać z życia więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Dlaczego nikt nie mówi o tym w kontekście COVID-19 oraz dlaczego lockdown to najgorsze rozwiązanie

Bardzo nie chciałem pisać o COVID-19 i o tym co teraz się dzieje. Jednak działania rządów oraz mediów powodują, że muszę napisać o tym, czego większość nie dostrzega. Idziemy w bardzo złym kierunku i do mainstreamu nie przebija się to co jest najważniejsze, czyli co zrobić, żeby albo być na COVID-19 odpornym albo przejść go w sposób łagodny. 
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Test cateringu Pomelo przez 5 lat!

Spis treści Catering Pomelo opiniaPoniżej zdjęcie Pomelo z 8 maja 2015 roku, czyli mój pierwszy dzień testów Pomelo. Catering Pomelo w 2015 roku.Projekt idealne menu Pomelo.Panel zamawiania cateringu Pomelo.Diety PomeloDieta Zbilansowana Dieta Be Fit Dieta Low Carb Dieta Gluten i Lacto Free Dieta Sport Protein Dieta Sport Carbo Dieta Wegetariańska Dieta Wegańska Ekologiczne opakowaniaZmiana stylu życia – zmiana odżywaniaMinusy cateringu PomeloDla kogo jest catering Pomelo?Podsumowanie opini o cateringu Pomelo Dlaczego wszystkie cateringi (i diety) nie działają Catering Pomelo opinia Catering Pomelo to jeden z najwyżej ocenianych cateringów w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że test cateringu Pomelo odbywa się w moim przypadku przez ostatnie 5 lat, mam o nim trochę…
Czytaj więcej
zespół cieśni nadgarstka
Czytaj więcej

Cierpnąca dłoń, bóle całej ręki – zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka dotyczył kiedyś tych, którzy pracowali przede wszystkim za pomocą dłoni. Dentyści, chirurdzy, stolarze oraz artyści. Niestety dziś, ten problem może dotyczyć praktycznie każdego. Dzieję się tak dzięki pracy przy komputerze oraz nieustannemu klikaniu w telefon. Jeśli przez moment zastanowimy się nad naszymi aktywnościami w ciągu dnia to uświadomimy sobie, że wymagają one ruchów nadgarstka. Dodając do tego obciążenie treningowe, szczególnie CrossFit, mamy przepis na zespół cieśni nadgarstka. W mojej rodzinie już dwie osoby przechodziły operację oraz zabieg związany z tą dolegliwością. Tak się składa, że obydwie są w całkiem różnym wieku, robią całkowicie co innego i wybrały inne metody zabiegu. Jednak o tym później. Jak się uchronić…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak wstawanie o 8 rano zmieniło moje życie

Spis treści Pięć lat wstawania o 5 rano.Jak wstawanie o 8 rano zmieniło moje życie.Dlaczego nie 5 rano?Sowa czy skowronek?Monitorowanie snu przez miesiąc.Znajdź swój rytm. Jeśli zależy Wam na doskonaleniu swojego życia, szukaniu balansu oraz produktywności, na pewno słyszeliście o wstawaniu bardzo wcześnie rano. Ludzie sukcesu pracują przed innymi, ludzie sukcesu wstają o 5 lub nawet 4 rano. Ludzie sukcesu to i tamto. Na YouTube znajdziecie mnóstwo tytułów w tym klimacie. Pięć lat wstawania o 5 rano. Osobiście wstawałem codziennie o 5 rano przez około 5 lat. Kiedy prowadziłem zajęcia o 6:30 musiałem wstawać tak wcześnie. Nienawidzę wstawać wcześnie z bardzo prostego powodu – nie jestem w stanie położyć się…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Dlaczego wszystkie cateringi (i diety) nie działają

Spis treści Najlepsza forma w życiu.Jak osiągnąć sukces korzystając z cateringu dietetycznego.Dlaczego wszystkie cateringi nie działają?Jakiego potrzebujesz deficytu kalorycznego.Twój styl życia.Wszystko zależy od punktu siedzenia.Moje sposoby na zdrowy styl życia.Jak osiągnąć sukces korzystając z cateringu?Pracuje dla cateringu Pomelo. Jeden z moich ulubionych memów dietetycznych to ten poniżej:   Najlepsza forma w życiu. Korzystam z cateringu dietetycznego już praktycznie 5 lat, z jakimiś małymi przerwami. Korzystałem z niego gdy miałem najlepszą formę w życiu, jak i również, może nie najgorszą, ale bardzo słabą. Na tych wszystkich zdjęciach jestem ja, który korzysta z cateringu. Wszystko jednak sprowadza się do tego, co robię oprócz samego jedzenia cateringu, bo właśnie to ma największe znaczenie.…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Dbaj o swoje nadgarstki zanim będzie za późno

Jedną z najczęstszych kontuzji w CrossFit, zaraz po obręczy barkowej i plecach, są nadgarstki. Oprócz samego bólu, który może towarzyszyć podczas ćwiczeń, przy nieodpowiednim dbaniu o nasze nadgarstki, możemy nabawić się zespołu cieśni nadgarstka. Gdy już to nastąpi, nie pozostanie nic innego jak operacja, która nie należy do najprzyjemniejszych. Zespół cieśni nadgarstka Jest parę ćwiczeń w domu, które możecie wykonać, aby dowiedzieć się czy jest szansa, że cierpicie na to schorzenie. Jednak nie podam ich tu, ponieważ zawsze lepszym rozwiązaniem będzie udać się do fizjoterapeuty. Od Was zależy, czy chcecie zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na rzecz późniejszej operacji nadgarstka, gdyby Wasza domowa diagnoza okazała się nietrafna. Na zespół cieśni cierpi od 3%…
Czytaj więcej
załamanie metaboliczne
Czytaj więcej

Nie działający deficyt na redukcji, czyli załamanie metaboliczne

Jesteśmy w połowie lata, jeśli nawet nie wszyscy jeszcze są na redukcji, to na pewno do niedawna byli. Część osiągnęła sukces, ale to w większości dotyczy tych, którzy robią tak co rok. Druga grupa osób, zasięgnęła rady specjalistów i również udało jej się osiągnąć cel. Jednak najwięcej jest tych, którzy już się podali i nie wierzą w to, że schudną. Taka kolej rzeczy, bierze się po pierwsze stąd, że nie wszystkich stać na pomoc trenera/dietetyka, a po drugie, nawet jeśli tak jest, nie zawsze uzyskujemy odpowiednią pomoc. Załamanie metaboliczne Jeśli jesteś w grupie osób, które się głodzą, ich kaloryczność jest bliska 1000 kcal oraz wykonujesz godziny cardio w ciągu tygodnia i…
Czytaj więcej