CrossFit Games 2018 – Mathew oraz Tia obronili swoje tytuły. Artur na 5 miejscu

CrossFit to wszechstronność i gotowość na każdy rodzaj wysiłku fizycznego. Po raz kolejny, Mistrzostwa Świata CrossFit, czyli CrossFit Games pokazały, że trzeba się rozwijać w każdym kierunku. Zawodnicy przez kilka ostatnich dni musieli poddać się próbom, które zdecydowanie wykraczały poza ich strefy komfortu, a finał oparty między innymi bardzo mocno o gimnastykę, pokazał, że nie tylko najsilniejsi mają szansę. Liczy się sprawność.

Każda z dyscyplin sportowych dąży do maksymalnej specjalizacji. Jeśli Twój sport wymaga abyś był wysoki, z roku na roku, średnia zawodników idzie do góry. Jeśli powiedzmy ćwiczysz gimnastykę artystyczną to znów, z roku na rok, średni wzrost zawodniczek w tej dyscyplinie maleje. Najlepszy pływak, może być dużo wyższy od najlepszego maratończyka. Jednak zarówno jeden jak i drugi mogą mieć tak samo długie nogi. Dzieje się tak, ponieważ jeden z nich potrzebuje długiego tułowia, a drugi długich nóg. Dlatego właśnie specjalizacja z roku na rok w profesjonalnym sporcie podwyższa swoją poprzeczkę. Niektórzy już nawet zaczynają spekulować na temat znaczenia dopingu genetycznego. Inni natomiast, szkolą zawodników od najmłodszych lat, wybierając te dzieci, które mają najlepsze predyspozycje.

Jak jest w CrossFit? Im większa specjalizacja, tym słabsze szanse za zwycięstwo. Oczywiście, że na organizatorach zawodów spoczywa największa odpowiedzialność. Jednak te, które wyznaczają najlepszy standard, robią to znakomicie. CrossFit Games 2018 to mistrzostwo organizacji zawodów CrossFit i standard, za którym powinni podążać wszyscy.

Poniżej konkurencje  z tego roku.

Pierwszy dzień – środa

Zawodnicy brali udział w 4 konkurencjach. Pierwszą był wyścig na rowerach szosowych (o ile się nie mylę pierwszy raz odbyła się taka forma), drugą 30 wsparć na kółkach gimnastycznych. Trzecia konkurencja to “CrossFit Total” czyli szukanie swojego maksymalnego jednego powtórzenia w przysiadzie, wyciskaniu żołnierskim sztangi nad głowę oraz martwym ciągu. Ostatnią konkurencją był maraton na wiosłach. Tak, 42 kilometry na ergometrze wioślarskim. Zawodnicy dostali 4 godziny. W 2016 roku, sam wykonywałem taki maraton i przepłynąłem go w około 3,5 godz, więc mieli wystarczająco dużo czasu by go ukończyć.

 

Drugi dzień – czwartek. 

W ten dzień był tzw. “rest day”, czyli odpoczynek.

 

Trzeci dzień – piątek. 

Tutaj mamy już 3 klasyczne treningi CrossFitowe oparte na wielu elementach. Zaskoczeniem było nowe ćwiczenie, czyli “Rescue Randy Drag”, które polegało na przeciąganiu manekina, imitującego żołnierza, na odpowiednią odległość. Na każdych CrossFit Games są elementy, które nigdy wcześniej się nie pojawiły, ponieważ o to chodzi w tym sporcie.

Czwarty dzień – sobota. 

W tym dniu ćwiczenia również były mocno przekrojowe, zaczynając od “Madison triplus”. Konkurencja polegała na 500 metrach pływania, następnie kilometrze “Paddle”, co było niczym innym jak płynięcie na desce, a na koniec 2 kilometrowy bieg. Druga i trzecia konkurencja opierały się już mną standardowych ćwiczeniach, może oprócz tumbler pull, co było ciągnięciem za sobą wielkich obracających się bali na odpowiednich taśmach.

Piąty dzień – niedziela.

Pierwsza konkurencja to bieganie, rowerek oraz sled pull. Natomiast finał, był, jak zawsze zaskakujący. Przede wszystkim za sprawą bardzo zaawansowanego toru do chodzenia na rękach. Niektórzy nie byli nawet w stanie ukończyć go w całości, mieszcząc się w czasie. Działo się tak również dlatego, że po tylu dniach zmagań, na pewno byli dość zmęczeni. Spięte i zmęczone ciało w gimnastyce nie pomaga. Finał finałów to już peg board, czyli wychodzenie za pomocą kołków po specjalnej ściance. Dla facetów 5 wejść, to również liczba która do tej pory za jednym razem się nie zdarzyła (kobiety 4 wejścia). Drugie ćwiczenie to 40 przysiadów z wyrzutem sztangi nad głowę, czyli tzw. “thrustery”, a na koniec spacer z ciężarem na plecach, który rósł.

 

Obronili swoje tytuły. 

Zarówno Mathew jak i Tia, po raz kolejny zajęli pierwsze miejsca, broniąc swoich tytułów najsprawniejszych ludzi na świecie. Kolejne z rzędu zwycięstwa nie zdążyły się pierwszy raz, co pokazuje tylko, jak dobrze Ci zawodnicy są przygotowani i jak mocna jest ich pozycja. Tak naprawdę szczyt swoich możliwości składa się na lata ciężkiej pracy. Wśród kobiet drugie miejsce zajęła węgierka Laura Horvath, o której pewnie nie słyszeliście, ale startuje od przynajmniej 2015 roku. Część zawodników ustępuje, część zostaje i nieustanie od wielu lat pojawia się na CrossFit Games, a część mocno pracuje aby się na nich znaleźć i pokazać swoje możliwości. Jedno jest pewne, jeśli ktoś wykonał kawał dobrej roboty i od kilku lat pracuje nad swoją formą, może uczestniczyć w walce o tytuły najsprawniejszych ludzi na świecie.

Na koniec warto docenić 5 pozycje Artura Komorowskiego w przedziale wiekowym 45-49 lat. Czasem ktoś, kiedyś wykonuje kawał ciężkiej roboty, a my nawet o tym nie wiemy. Najlepsi trenują bez blasku reflektorów. Brawo Artur. 

Mężczyźni

1 – Mathew Fraser

2 – Patric Vellner

3- Lukas Hogberg

 

Kobiety

1 – Tia-Clair Toomey

2 – Laura Hovart

3 – Katrin Davidsdottir

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy. Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu…
Czytaj więcej