CrossFit Games 2018 – Mathew oraz Tia obronili swoje tytuły. Artur na 5 miejscu

CrossFit to wszechstronność i gotowość na każdy rodzaj wysiłku fizycznego. Po raz kolejny, Mistrzostwa Świata CrossFit, czyli CrossFit Games pokazały, że trzeba się rozwijać w każdym kierunku. Zawodnicy przez kilka ostatnich dni musieli poddać się próbom, które zdecydowanie wykraczały poza ich strefy komfortu, a finał oparty między innymi bardzo mocno o gimnastykę, pokazał, że nie tylko najsilniejsi mają szansę. Liczy się sprawność.

Każda z dyscyplin sportowych dąży do maksymalnej specjalizacji. Jeśli Twój sport wymaga abyś był wysoki, z roku na roku, średnia zawodników idzie do góry. Jeśli powiedzmy ćwiczysz gimnastykę artystyczną to znów, z roku na rok, średni wzrost zawodniczek w tej dyscyplinie maleje. Najlepszy pływak, może być dużo wyższy od najlepszego maratończyka. Jednak zarówno jeden jak i drugi mogą mieć tak samo długie nogi. Dzieje się tak, ponieważ jeden z nich potrzebuje długiego tułowia, a drugi długich nóg. Dlatego właśnie specjalizacja z roku na rok w profesjonalnym sporcie podwyższa swoją poprzeczkę. Niektórzy już nawet zaczynają spekulować na temat znaczenia dopingu genetycznego. Inni natomiast, szkolą zawodników od najmłodszych lat, wybierając te dzieci, które mają najlepsze predyspozycje.

Jak jest w CrossFit? Im większa specjalizacja, tym słabsze szanse za zwycięstwo. Oczywiście, że na organizatorach zawodów spoczywa największa odpowiedzialność. Jednak te, które wyznaczają najlepszy standard, robią to znakomicie. CrossFit Games 2018 to mistrzostwo organizacji zawodów CrossFit i standard, za którym powinni podążać wszyscy.

Poniżej konkurencje  z tego roku.

Pierwszy dzień – środa

Zawodnicy brali udział w 4 konkurencjach. Pierwszą był wyścig na rowerach szosowych (o ile się nie mylę pierwszy raz odbyła się taka forma), drugą 30 wsparć na kółkach gimnastycznych. Trzecia konkurencja to “CrossFit Total” czyli szukanie swojego maksymalnego jednego powtórzenia w przysiadzie, wyciskaniu żołnierskim sztangi nad głowę oraz martwym ciągu. Ostatnią konkurencją był maraton na wiosłach. Tak, 42 kilometry na ergometrze wioślarskim. Zawodnicy dostali 4 godziny. W 2016 roku, sam wykonywałem taki maraton i przepłynąłem go w około 3,5 godz, więc mieli wystarczająco dużo czasu by go ukończyć.

 

Drugi dzień – czwartek. 

W ten dzień był tzw. “rest day”, czyli odpoczynek.

 

Trzeci dzień – piątek. 

Tutaj mamy już 3 klasyczne treningi CrossFitowe oparte na wielu elementach. Zaskoczeniem było nowe ćwiczenie, czyli “Rescue Randy Drag”, które polegało na przeciąganiu manekina, imitującego żołnierza, na odpowiednią odległość. Na każdych CrossFit Games są elementy, które nigdy wcześniej się nie pojawiły, ponieważ o to chodzi w tym sporcie.

Czwarty dzień – sobota. 

W tym dniu ćwiczenia również były mocno przekrojowe, zaczynając od “Madison triplus”. Konkurencja polegała na 500 metrach pływania, następnie kilometrze “Paddle”, co było niczym innym jak płynięcie na desce, a na koniec 2 kilometrowy bieg. Druga i trzecia konkurencja opierały się już mną standardowych ćwiczeniach, może oprócz tumbler pull, co było ciągnięciem za sobą wielkich obracających się bali na odpowiednich taśmach.

Piąty dzień – niedziela.

Pierwsza konkurencja to bieganie, rowerek oraz sled pull. Natomiast finał, był, jak zawsze zaskakujący. Przede wszystkim za sprawą bardzo zaawansowanego toru do chodzenia na rękach. Niektórzy nie byli nawet w stanie ukończyć go w całości, mieszcząc się w czasie. Działo się tak również dlatego, że po tylu dniach zmagań, na pewno byli dość zmęczeni. Spięte i zmęczone ciało w gimnastyce nie pomaga. Finał finałów to już peg board, czyli wychodzenie za pomocą kołków po specjalnej ściance. Dla facetów 5 wejść, to również liczba która do tej pory za jednym razem się nie zdarzyła (kobiety 4 wejścia). Drugie ćwiczenie to 40 przysiadów z wyrzutem sztangi nad głowę, czyli tzw. “thrustery”, a na koniec spacer z ciężarem na plecach, który rósł.

 

Obronili swoje tytuły. 

Zarówno Mathew jak i Tia, po raz kolejny zajęli pierwsze miejsca, broniąc swoich tytułów najsprawniejszych ludzi na świecie. Kolejne z rzędu zwycięstwa nie zdążyły się pierwszy raz, co pokazuje tylko, jak dobrze Ci zawodnicy są przygotowani i jak mocna jest ich pozycja. Tak naprawdę szczyt swoich możliwości składa się na lata ciężkiej pracy. Wśród kobiet drugie miejsce zajęła węgierka Laura Horvath, o której pewnie nie słyszeliście, ale startuje od przynajmniej 2015 roku. Część zawodników ustępuje, część zostaje i nieustanie od wielu lat pojawia się na CrossFit Games, a część mocno pracuje aby się na nich znaleźć i pokazać swoje możliwości. Jedno jest pewne, jeśli ktoś wykonał kawał dobrej roboty i od kilku lat pracuje nad swoją formą, może uczestniczyć w walce o tytuły najsprawniejszych ludzi na świecie.

Na koniec warto docenić 5 pozycje Artura Komorowskiego w przedziale wiekowym 45-49 lat. Czasem ktoś, kiedyś wykonuje kawał ciężkiej roboty, a my nawet o tym nie wiemy. Najlepsi trenują bez blasku reflektorów. Brawo Artur. 

Mężczyźni

1 – Mathew Fraser

2 – Patric Vellner

3- Lukas Hogberg

 

Kobiety

1 – Tia-Clair Toomey

2 – Laura Hovart

3 – Katrin Davidsdottir

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You May Also Like
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi w CrossFit. Dokładnie tak samo jest z rowerami typu gravel. Nie są najlepsze w żadnym stylu jazdy…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

EMOM jako najważniejsza forma treningu

Wiele osób początkujących w CrossFit, nie do końca zdaję sobię sprawę do czego służy forma treningu jaką jest EMOM i dlaczego jest bardzo ważna. Zacznijmy od szybkiego wyjaśnienia terminu.   EMOM - every minute on the minute. W prostym tłumaczeniu "w każdej minucie przez minutę".    Jeśli nie korzystamy z jakiegoś szczególnego programu treningowego i trenujemy sami, często możemy nie docenić EMOM-ów, robiąc podczas treningu inne formy WOD. Natomiast emom, i nie zawsze to musi być praca przez jedną minutę, może to być na przykład praca co każde 90 sekund, jest jak dla mnie najważniejszą formą treningu. Jak powinien wyglądać EMOM. Dobry emom powinien zawierać w sobie zarówno pracę jak i…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co to jest CrossFit?

Jest wpis na temat programowania w CrossFit, jest słownik, który tłumaczy podstawowe pojęcia oraz ćwiczenia jak i wpis “Jestem jeszcze za słaby na CrossFit”, który przekonuje, że CrossFit jest dla wszystkich oraz nawet wypis wszystkich najpopularniejszych treningów CrossFit. Gdzieś pośród tego wszystkiego był kiedyś wpis “Co to jest CrossFit ?”, jednak wraz z rozwojem bloga i jego różnych form wpis zaginął. Dlatego dziś postanowiłem, za namową jednego z podopiecznych napisać czym jest CrossFit, aby każdy mógł wytłumaczyć swoim np. znajomym co trenuje, albo sam mógł poznać metodologię CrossFit. Wpis nie będzie długi, tłumaczyłem już setki razy z czego się składa i co zawiera trening CrossFit więc i tym razem postaram…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Koniec z garściami tabletek. Rewolucja na rynku suplementów

Większość z Was wie, że korzystam miesiąc w miesiąc z asortymentu Prozis. Tak naprawdę bardzo długo czekałem na markę, która spełni moje wszystkie oczekiwania. Prozis rozwija się nieprawdopodobnie i to kwestia czasu jak będzie dominować na naszym rynku. Na innych już to robi. Do tej pory nie znalazłem na rynku firmę z suplementami i odżywkami, która by mnie do siebie przekonała. Od produktów zaczynając na promocji i wizerunku marki kończąc. Nie moje klimaty, te wszystkie firmy dla koksów. Dodatkowo nie polecam, ani nie namawiam do czegoś, czego sam nie stosuję lub pod czym bym się nie podpisał. Z tych właśnie względów, po tym jak wpadłem na Sundose, zastanawiałem się jak…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

11 zasad jak biegać z psem.

Zaczyna być już naprawdę ciepło. Nie tylko sami mamy ochotę biegać na zewnątrz, ale z chęcią zabieramy nasze psiaki. Jednak jest kilka zasad, które powinniśmy znać, aby bieg był przyjemny nie tylko dla nas, ale dla naszego pupila. Poniżej kilka wskazówek jak biegać z psem. Zaznaczę, że jest to tekst dla osoby, która dopiero zaczyna i chce po prostu biegać ze swoim psem, a nie startować w zawodach canicrossowych. Dla takich osób jest już mnóstwo portali i informacji w tym temacie. Bieganiezpem.pl Tak, bardzo dawno temu prowadziłem taką stronę. Jak zaczynałem biegać to właśnie robiłem to z moim Szamanem (odszedł rok temu, w 15 roku swojego życia). Musiałem nawet z…
Czytaj więcej