9 objawów toksycznego związku, każdego rodzaju.

Zacznijmy od tego, że toksyczny związek, nie istnieje tylko wtedy, kiedy jedna z osób zdradza lub oszukuje. To raczej banał i nie trudno to wywnioskować. Druga sprawa jest taka, że toksyczny związek nie musi tylko i wyłącznie wynikać z relacji z partnerem. Może być to również relacja koleżeńska, przyjaźń czy nawet relacja zawodowa.

Relacje między nami są ważne. Z tego właśnie powodu powstał ten blog. Jestem zdania, że zdrowe relacja nas rozwijają, a te niezdrowe, toksyczne ciągną nas w dół. Jeśli nie mamy ochoty wracać do domu lub wychodzimy z niego wykończeni emocjonalnie, a za jego progiem łapiemy oddech to nigdy nie osiągniemy tego o czym marzymy. Relacje wpływają na wszystko inne w naszym życiu bo na tym się ono opiera.

Tak jak pisałem wyżej, nie zawsze chodzi tylko o relacje partnerskie. Czasem jesteśmy z kimś związani relacją przyjacielską czy koleżeńską i wpływa ona na nas tak samo źle jak te bliższe relacje.

Czas zacząć rozpoznanie. Czasem wydaje Ci się, że wszystko jest ok, a czasem masz ochotę uciec? Wydaję Ci się, że kochasz, lubisz, przyjaźnisz się, ale nie zawsze czujesz to z wzajemnością? Poniżej krótka lista, która pomoże Ci zastanowić się, czy relacja w której jesteś nie jest toksyczna.

  1. W zdrowej relacji nie ma domniemań. Wszystko jest jasne, bo jesteście dla siebie szczerzy. Nie występują problemy i nieporozumienia, bo jeśli czegoś nie wiecie, po prostu pytacie. Sto procent szczerości albo wcale.
  2. Toksyczne relacje charakteryzuje mechanizm krzywdo-winy. Zawsze jest ktoś winny i zawsze jest ktoś pokrzywdzony. Nie ma nigdy równości. Zawsze ktoś musi coś dla kogoś, bo jest winny, a druga osoba pokrzywdzona. Czasem bardzo trudno się  z tego wydostać, szczególnie jeśli trwa to latami.
  3. Nie robisz tego co lubisz, tylko to co Ci się uda. Musisz ukrywać się ze swoim hobby? Nie możesz sam wyjść wieczorem z kumplami lub koleżankami, bo druga osoba będzie miała pretensje? Każdą najmniejszą decyzję musisz negocjować? Związek to nie więzienie.
  4. Kompromis nie oznacza, że musisz z czegoś rezygnować, tylko musicie wypracować takie rozwiązanie, które jest dobre dla obydwu stron. Dziś nie ma Cię cały wieczór, ale jutro robimy coś razem. Dziś pójdę z Tobą na walkę KSW, ale Ty ze mną jutro na romantyczny film. Nie chodzimy razem na zakupy bo nie działa to dobrze na żadną ze stron.
  5. Nie możesz być sobą. Każda średnio inteligentna osoba wie, że nie da się zmieniać ludzi. Mogą stawać się lepsi, ale ciężko zmienić kogoś charakter. Jeśli już to się uda, to mamy idealny przepis na brak charakteru oraz niewolnictwo. Dalszy rozwój takiej osoby jest po prostu niemożliwy, bo nie jest sobą.
  6. Związek wpływa na Twoje finanse i przestajesz to kontrolować. Otwartość w tej kwestii jest niesłychanie ważna. Czasem jest tak, że jedna osoba zarabia więcej, druga mniej. Czasem jednej idzie lepiej, drugiej gorzej. Zawsze może się to odwrócić. Dziś ja potrzebuję pomocy, jutro Ty. Jeśli nie będziemy w tej kwestii ze sobą szczerzy, nigdy nie będziemy spokojni. W swoim obecnym związku na samym początku powiedziałem jasno, że na ten moment, nie jesteśmy w tym samym miejscu. Nie będę podejmował decyzji, które nie będą dyktowane rozsądkiem. Idę swoją drogą i druga osoba musi to uszanować. Partnerstwo musi być obecne w każdej kwestii.
  7. Nie wiesz jak jest określona Twoja relacja. To również może być toksyczne. Jedna osoba czuje więcej, druga mniej. Jedna strona zaczyna kochać, druga nic nie czuje. Pamiętajcie, że tam gdzie kocha jedna osoba, nie ma miłości. To tylko zauroczenie i projekcja tej osoby. Do miłości potrzeba dwóch osób. Ta prawdziwa uderza z dwóch stron. Również sprawdzone na własnej skórze.
  8. Czujesz się nie męsko lub nie kobieco. W normalnej relacji, druga osoba sprawia, że zaczynasz latać. Dzięki niej, czujesz się dobrze i czujesz, że jesteś atrakcyjny. W relacji toksycznej słyszysz przykre słowa, wyzwiska, a druga osoba stara się, ściągnąć Cię na ziemię. Pamiętajcie, że jeśli ktoś sprawia, że czujesz się źle, to nadal może Cię kochać. Paradoksalnie, będzie myśleć, że jeśli Twoja poczucie własnej wartości będzie niskie, to nie odejdziesz. Niestety to jedyne rozwiązanie. Zasługujesz na kogoś lepszego.
  9. Związek zaburza Twoje funkcjonowanie. Nie wysypiasz się. Jesteś cały czas przemęczony. Nie myślisz o sobie i o tym co chcesz zrobić, tylko co możesz zrobić biorąc pod uwagę sytuację. Kiedyś coś robiłeś z uwielbieniem, teraz przestałeś. Czujesz się źle i wpływa to na wszystko co robisz.

Balans w życiu to najważniejszy aspekt naszego istnienia. Spędzać czas z osobą którą kochamy, poświęcać go dzieciom, spotykać się z rodziną i przyjaciółmi. Trenować często, pracować dużo, czytać książki i się rozwijać. Dobrze się odżywiać, pić dużo wody, nie za dużo alkoholu i mieć kontrole nad słodyczami. Iść cały czas do przodu, awansować, realizować swoje pomysły i marzenia. Czasem wyjechać na wakacje i się zresetować. Żyć chwilą i zabezpieczać przyszłość. Każdy by tego wszystkiego chciał.

Jeśli jednak Twój związek źle funkcjonuje, to wszystko powyżej się pierdoli. Koniec, kropka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Po czym poznać, że zaczynacie oddalać się od siebie

Spis treści Kiedy zaczynacie się od siebie oddalać?Jak blisko jesteś w stanie do siebie podejść?Kiedy ostatni raz zbliżyliście się do siebie?Zaczynacie tworzyć nowe relacje.Dodajcie sobie skrzydeł.Na koniec, nie oszukuj się. Chciałbym żyć w świecie w którym ludzie dbają o swoje związki. Rozpoznają kiedy jest źle i albo poświęcają czas na to aby popracować nad swoją relacją, albo jeśli to niemożliwe, rozstają się i szukają szczęścia gdzie indziej. Niestety tak nie jest. Wydaję mi się, że więcej jest związków w których ludzie są ze sobą, ponieważ jest im tak wygodnie, niż tych w których nie potrafią bez siebie żyć. To mnie smuci. Jedyne co mogę zrobić, to dzielić się z Wami…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Prawdziwa miłość nie gaśnie z czasem i ma do zaoferowania więcej niż na początku

Spis treści Nie słuchaj tych, którzy są w nieudanych związkachEtapy związkuJak wyjść z oddaleniaPo ponad 3 latach związku nadal jest tak samo, a nawet lepiej niż na początkuBrak poczucia krzywdy w dojrzałym związkuPełne spełnienie w łóżku jest możliwe, nawet po wielu latachDalej druga osoba to ta z którą chcesz spędzać najwięcej czasuW dojrzałym związku każda z osób osiąga szczyt swoich możliwościPrawdziwa miłość ma do zaoferowania więcej niż ta na początkuNie daj sobie wmówić, że nie można być w szczęśliwym długoletnim związkuNIE MUSI. Kiedy jesteś zakochany i spotykacie się na początku, słyszyszycie: “Na początku zawsze tak jest, zobaczymy za kilka lat.” “Poczekaj, zobaczysz, że będzie inaczej.” “Pogadamy za jakiś czas.” Nie…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co możesz zrobić dla swojego związku w pandemii

Prawda jest taka, że nie ma co się bać sformułowania pandemia. Niestety w takiej rzeczywistości żyjemy i znacząca część naszego funkcjonowania nie wygląda tak jak wcześniej. Dotyczy to również naszych związków. Wcześniej byliśmy bardziej zajęci i mieliśmy również więcej predyspozycji do tego aby spędzać czas po swojemu.
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jakich kobiet pragną mężczyźni?

Kiedyś ojciec powiedział mi, że będzie wiedzieć, kiedy odnajdę kobietę swojego życia, jeśli przy pierwszym spotkaniu roześmieje mu się prosto w twarz. W tym prostym zachowaniu kryje się dużo więcej, a taka kobieta reprezentowałaby wszystkie cechy o których tutaj piszę. Od radości z życia po pewność siebie. Wpis może być skierowany zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Dla pierwszej grupy, będą to wskazówki, jaką być kobietą, aby Twój mężczyzna oszalał na Twoim punkcie, dla drugiej grupy będzie to wpis jak rozpoznać kobietę swoich marzeń i nie pozwolić jej już nigdy zniknąć. Ja już swoją znalazłem, więc zapewniam Was, że to całkowicie możliwe. 1. Bezproblemowych.  Każdy facet wie, że najgorsze ze wszystkiego…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Zajmij się sobą

Cały czas zadziwia mnie jak dużo czasu niektórzy spędzają nad innymi. Rozumiem, jak to teraz funkcjonuje, sam mam konto na facbooku oraz instagramie. Sam wrzucam prawie codziennie insta stories. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy zaczynamy oceniać samych siebie przez pryzmat innych. Pracuj nad sobą.  Już nie raz, o tym tutaj pisałem. Jeśli chcesz coś zbudować, najpierw musisz zbudować siebie. Jeśli chcesz przyciągać do siebie innych, musisz oprzeć to na tym kim jesteś. Jeśli natomiast jesteś odzwierciedleniem tego co inni na Twój temat myślą, jeśli nie potrafisz określić co jest dla Ciebie ważne, jeśli uważasz, że Tobie jest gorzej od innych, jeśli myślisz, że Tobie jest trudniej, jeśli myślisz, że…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 najlepsze książki o związkach

Wszystko co Cię spotyka, ktoś już kiedyś przeżył. Nie ma takiej sytuacji, w której ktoś już nie był. Bez względu na to, czy spierasz się ze swoim partnerem o brudne skarpetki czy żyjesz w trójkącie w którym wszystkie strony o sobie wiedzą. Najlepsze jest natomiast to, że na pewno ktoś coś o tym napisał. Poniżej książki oraz autorzy, których polecam, jeśli chcesz znaleźć odpowiedzi. Jeśli żyjesz w szczęśliwym związku, a Twoje doświadczenie wystarczy do tego aby znać te odpowiedzi, może tak być. Wtedy nie potrzebujesz niczego czytać. Jednak jeśli coś Cię dręczy, nie wiesz dlaczego Twój partner zachowuje się tak, a nie inaczej, od wielu lat nie możesz z nikim…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Przejrzyj na oczy i przestań żyć złudzeniami

Rozejrzyj się dookoła. Czy Twoje życie wygląda tak jak tego chcesz? Popatrz na osobę z którą jesteś. Co czujesz? Chcesz się przytulić? Pocałować? Czy może czujesz złość lub żal? Nic nie czujesz? Potęga naszej głowy jest niesamowita. Czasem to czego nie dostajemy w życiu, a czego bardzo pragniemy, jesteśmy w stanie sobie tak wytłumaczyć, że naprawdę latami godzimy się na bylejakość. Zamiast dążyć do szczęścia, poprzestajemy na tym co jest wystarczające. Więcej, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że osoba z którą jesteśmy wcale nie jest taka za jaką ją uważamy. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy cały czas myślimy, że ta osoba taka się stanie. Nagle, zstąpi duch z nieba…
Czytaj więcej