Bieganie i CrossFit

bieganie i CrossFit
bieganie i CrossFit

Zacznę od tego, że kiedyś dość sporo biegałem. Nie były to kosmiczne objętości, jednak był rok w którym biegałem każdego dnia około 10 kilometrów plus 20/30 kilometrowe rozbiegania w weekendy. W czasie kiedy to miało miejsce, trafiłem na CrossFit. Sam wcześniej chodziłem na siłownię, gdzie uzupełniałem trening biegowy, jednak CrossFit przedstawiał całkowicie inną intensywność.

Gdy pierwszy raz trafiłem na CrossFit był rok 2011 i na pewno wiedza na ten temat nie była tak szeroka jak teraz. Coraz częściej spotykamy artykuły, jak CrossFit świetnie wpływa na trening biegacza, a wtedy, było całkowicie na odwrót. Większość osób podchodziła do tego z dystansem.

CrossFit, jak chyba widać, wciągnął mnie na całego, a bieganie poszło w niepamięć. Jednak czas w którym te dwie dyscypliny na siebie nachodziły dużo mnie nauczył. Rok od rozpoczęcia treningów CrossFit, dalej startowałem w maratonie, więc na własnej skórze odczułem, czy można przebiec maraton, praktycznie nie biegając.

Częstotliwość. 

Najważniejsza będzie tu częstotliwość treningów w porównaniu z naszymi treningami CrossFit. Nie zalecałbym więcej niż 3 treningi w tygodniu, jeśli chodzi o CrossFit. Wtedy schemat mógłby wyglądać następująco:

Poniedziałek: CrossFit

Wtorek: Bieganie (siła/szybkość)

Środa: CrossFit

Czwartek: Bieganie (siła/szybkość)

Piątek: CrossFit

Sobota: Bieganie (długie rozbieganie)

Niedziela: Odpoczynek

Plan jak powyżej, jest dobry, jednak na pewno dotyczy osób, które równie mocno kochają CrossFit co bieganie. Objętości treningowe również nie mogą tu być duże.Na takim programie, na pewno można przebiec maraton, jednak jeśli chodzi o profesjonalne bieganie lub ultra, nie tędy droga.

W wersji dla prawdziwych biegaczy, polecałbym trening CrossFit dwa razy w tygodniu. Jeśli jesteśmy naprawdę zaprawieni w bojach i przebiegamy między 70, a 100 km tygodniowo, to dwa treningi, nawet w dni w które biegamy, nie zaszkodzą, a tylko pomogą.

Dla osób mniej zaawansowanych, polecam zasadę:

W dniu w którym mam trening CrossFit, nie przebiegam więcej niż 5 kilometrów. W dniach w których nie mam treningu CrossFit, mogę przebiec 10 km i więcej.

Sam odczułem na sobie, że 10 km plus trening CrossFit, nie kończy się dobrze, a nogi odmawiają posłuszeństwa.

Sezon startowy

Osoby, które regularnie startują w zawodach biegowych, szczególnie powyżej dystansu maratońskiego, muszą odpuszczać na treningu siłowym. Trening CrossFit, przy użyciu dużych obciążeń, może zdecydowanie nas zwolnić. Do tego nabieranie masy mięśniowej to nie jest coś, czego chce każdy biegacz. Dwa lekkie treningi w tygodniu będą najlepsze, a w okresach najtrudniejszych startów jeden trening tygodniowo w zupełności wystarczy.

Przygotowanie do maratonu. 

Sezon na maratony nadchodzi niebawem. Kto jest sprytny, wie, że bieganie w zimie bardzo procentuje w sezonie (no może oprócz tego okropnego smogu). Dlatego warto dobrze przemyśleć jak łączyć trening CrossFit z przygotowaniem pod maraton.

Sposobów na przebiegnięcie maratonu jest wiele. Można przeplatać bieg marszem i nawet wtedy uzyskać bardzo dobry wynik. Dla osób, które planują pierwszy w życiu maraton i chcą również trenować CrossFit, polecam prostą zasadę:

Uzupełniaj trening biegowy dwoma treningami CrossFit w tygodniu i nie przekraczaj trzech treningów w tygodniu. 

Jeśli chodzi o same treningi CrossFit, najprostszym sposobem będzie uczęszczanie na grupę w CrossFit boxie. W innym przypadku opieraj swój trening na ćwiczeniach siłowych bo to o ten element chcesz uzupełnić swój trening. Nie przesadzaj z obciążeniem, ponieważ następnego dnia, będziesz biegać.

Na koniec napisze kilka słów od siebie na temat biegania. Pamiętajcie, że bieganie to taka sama forma treningu jak każda inna. Potrzebujecie przed biegiem rozgrzać stawy, a po bieganiu obowiązkowo się rozciągać. Jeśli tego nie będziecie robić, prędzej czy później dopadnie Was kontuzja. Mając taką możliwość wybierajcie do biegania tartan lub inne miękkie powierzchnie. Asfalt dla naszych stawów to zabójstwo. Sam jestem zdania, że przemyślany trening CrossFit jest mniej kontuzyjny niż bieganie. Gdybym sam biegał, na pewno wybrałbym biegi przełajowe, w terenie, rezygnując z bieganie w mieście, po asfalcie. Trzeba mieć na uwadze swoje zdrowie za kilka lat, a nie tylko teraz.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, jestem do Waszej dyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej