Bieganie i CrossFit

bieganie i CrossFit
bieganie i CrossFit

Zacznę od tego, że kiedyś dość sporo biegałem. Nie były to kosmiczne objętości, jednak był rok w którym biegałem każdego dnia około 10 kilometrów plus 20/30 kilometrowe rozbiegania w weekendy. W czasie kiedy to miało miejsce, trafiłem na CrossFit. Sam wcześniej chodziłem na siłownię, gdzie uzupełniałem trening biegowy, jednak CrossFit przedstawiał całkowicie inną intensywność.

Gdy pierwszy raz trafiłem na CrossFit był rok 2011 i na pewno wiedza na ten temat nie była tak szeroka jak teraz. Coraz częściej spotykamy artykuły, jak CrossFit świetnie wpływa na trening biegacza, a wtedy, było całkowicie na odwrót. Większość osób podchodziła do tego z dystansem.

CrossFit, jak chyba widać, wciągnął mnie na całego, a bieganie poszło w niepamięć. Jednak czas w którym te dwie dyscypliny na siebie nachodziły dużo mnie nauczył. Rok od rozpoczęcia treningów CrossFit, dalej startowałem w maratonie, więc na własnej skórze odczułem, czy można przebiec maraton, praktycznie nie biegając.

Częstotliwość. 

Najważniejsza będzie tu częstotliwość treningów w porównaniu z naszymi treningami CrossFit. Nie zalecałbym więcej niż 3 treningi w tygodniu, jeśli chodzi o CrossFit. Wtedy schemat mógłby wyglądać następująco:

Poniedziałek: CrossFit

Wtorek: Bieganie (siła/szybkość)

Środa: CrossFit

Czwartek: Bieganie (siła/szybkość)

Piątek: CrossFit

Sobota: Bieganie (długie rozbieganie)

Niedziela: Odpoczynek

Plan jak powyżej, jest dobry, jednak na pewno dotyczy osób, które równie mocno kochają CrossFit co bieganie. Objętości treningowe również nie mogą tu być duże.Na takim programie, na pewno można przebiec maraton, jednak jeśli chodzi o profesjonalne bieganie lub ultra, nie tędy droga.

W wersji dla prawdziwych biegaczy, polecałbym trening CrossFit dwa razy w tygodniu. Jeśli jesteśmy naprawdę zaprawieni w bojach i przebiegamy między 70, a 100 km tygodniowo, to dwa treningi, nawet w dni w które biegamy, nie zaszkodzą, a tylko pomogą.

Dla osób mniej zaawansowanych, polecam zasadę:

W dniu w którym mam trening CrossFit, nie przebiegam więcej niż 5 kilometrów. W dniach w których nie mam treningu CrossFit, mogę przebiec 10 km i więcej.

Sam odczułem na sobie, że 10 km plus trening CrossFit, nie kończy się dobrze, a nogi odmawiają posłuszeństwa.

Sezon startowy

Osoby, które regularnie startują w zawodach biegowych, szczególnie powyżej dystansu maratońskiego, muszą odpuszczać na treningu siłowym. Trening CrossFit, przy użyciu dużych obciążeń, może zdecydowanie nas zwolnić. Do tego nabieranie masy mięśniowej to nie jest coś, czego chce każdy biegacz. Dwa lekkie treningi w tygodniu będą najlepsze, a w okresach najtrudniejszych startów jeden trening tygodniowo w zupełności wystarczy.

Przygotowanie do maratonu. 

Sezon na maratony nadchodzi niebawem. Kto jest sprytny, wie, że bieganie w zimie bardzo procentuje w sezonie (no może oprócz tego okropnego smogu). Dlatego warto dobrze przemyśleć jak łączyć trening CrossFit z przygotowaniem pod maraton.

Sposobów na przebiegnięcie maratonu jest wiele. Można przeplatać bieg marszem i nawet wtedy uzyskać bardzo dobry wynik. Dla osób, które planują pierwszy w życiu maraton i chcą również trenować CrossFit, polecam prostą zasadę:

Uzupełniaj trening biegowy dwoma treningami CrossFit w tygodniu i nie przekraczaj trzech treningów w tygodniu. 

Jeśli chodzi o same treningi CrossFit, najprostszym sposobem będzie uczęszczanie na grupę w CrossFit boxie. W innym przypadku opieraj swój trening na ćwiczeniach siłowych bo to o ten element chcesz uzupełnić swój trening. Nie przesadzaj z obciążeniem, ponieważ następnego dnia, będziesz biegać.

Na koniec napisze kilka słów od siebie na temat biegania. Pamiętajcie, że bieganie to taka sama forma treningu jak każda inna. Potrzebujecie przed biegiem rozgrzać stawy, a po bieganiu obowiązkowo się rozciągać. Jeśli tego nie będziecie robić, prędzej czy później dopadnie Was kontuzja. Mając taką możliwość wybierajcie do biegania tartan lub inne miękkie powierzchnie. Asfalt dla naszych stawów to zabójstwo. Sam jestem zdania, że przemyślany trening CrossFit jest mniej kontuzyjny niż bieganie. Gdybym sam biegał, na pewno wybrałbym biegi przełajowe, w terenie, rezygnując z bieganie w mieście, po asfalcie. Trzeba mieć na uwadze swoje zdrowie za kilka lat, a nie tylko teraz.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, jestem do Waszej dyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You May Also Like
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi w CrossFit. Dokładnie tak samo jest z rowerami typu gravel. Nie są najlepsze w żadnym stylu jazdy…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

EMOM jako najważniejsza forma treningu

Wiele osób początkujących w CrossFit, nie do końca zdaję sobię sprawę do czego służy forma treningu jaką jest EMOM i dlaczego jest bardzo ważna. Zacznijmy od szybkiego wyjaśnienia terminu.   EMOM - every minute on the minute. W prostym tłumaczeniu "w każdej minucie przez minutę".    Jeśli nie korzystamy z jakiegoś szczególnego programu treningowego i trenujemy sami, często możemy nie docenić EMOM-ów, robiąc podczas treningu inne formy WOD. Natomiast emom, i nie zawsze to musi być praca przez jedną minutę, może to być na przykład praca co każde 90 sekund, jest jak dla mnie najważniejszą formą treningu. Jak powinien wyglądać EMOM. Dobry emom powinien zawierać w sobie zarówno pracę jak i…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co to jest CrossFit?

Jest wpis na temat programowania w CrossFit, jest słownik, który tłumaczy podstawowe pojęcia oraz ćwiczenia jak i wpis “Jestem jeszcze za słaby na CrossFit”, który przekonuje, że CrossFit jest dla wszystkich oraz nawet wypis wszystkich najpopularniejszych treningów CrossFit. Gdzieś pośród tego wszystkiego był kiedyś wpis “Co to jest CrossFit ?”, jednak wraz z rozwojem bloga i jego różnych form wpis zaginął. Dlatego dziś postanowiłem, za namową jednego z podopiecznych napisać czym jest CrossFit, aby każdy mógł wytłumaczyć swoim np. znajomym co trenuje, albo sam mógł poznać metodologię CrossFit. Wpis nie będzie długi, tłumaczyłem już setki razy z czego się składa i co zawiera trening CrossFit więc i tym razem postaram…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Koniec z garściami tabletek. Rewolucja na rynku suplementów

Większość z Was wie, że korzystam miesiąc w miesiąc z asortymentu Prozis. Tak naprawdę bardzo długo czekałem na markę, która spełni moje wszystkie oczekiwania. Prozis rozwija się nieprawdopodobnie i to kwestia czasu jak będzie dominować na naszym rynku. Na innych już to robi. Do tej pory nie znalazłem na rynku firmę z suplementami i odżywkami, która by mnie do siebie przekonała. Od produktów zaczynając na promocji i wizerunku marki kończąc. Nie moje klimaty, te wszystkie firmy dla koksów. Dodatkowo nie polecam, ani nie namawiam do czegoś, czego sam nie stosuję lub pod czym bym się nie podpisał. Z tych właśnie względów, po tym jak wpadłem na Sundose, zastanawiałem się jak…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

11 zasad jak biegać z psem.

Zaczyna być już naprawdę ciepło. Nie tylko sami mamy ochotę biegać na zewnątrz, ale z chęcią zabieramy nasze psiaki. Jednak jest kilka zasad, które powinniśmy znać, aby bieg był przyjemny nie tylko dla nas, ale dla naszego pupila. Poniżej kilka wskazówek jak biegać z psem. Zaznaczę, że jest to tekst dla osoby, która dopiero zaczyna i chce po prostu biegać ze swoim psem, a nie startować w zawodach canicrossowych. Dla takich osób jest już mnóstwo portali i informacji w tym temacie. Bieganiezpem.pl Tak, bardzo dawno temu prowadziłem taką stronę. Jak zaczynałem biegać to właśnie robiłem to z moim Szamanem (odszedł rok temu, w 15 roku swojego życia). Musiałem nawet z…
Czytaj więcej