9 naturalnych sposobów na podniesienie testosteronu

9 naturalnych sposobów na podniesienie testosteronu
9 naturalnych sposobów na podniesienie testosteronu

Wszyscy rodzimy się jako kobiety. To poziom testosteronu warunkuje czy będziemy chłopcem czy dziewczynką. Testosteron to hormon, który tworzy mężczyzn i na początku nie mamy wpływu na jego poziom. Jednak w późniejszym wieku już jak najbardziej.

Mężczyźni mają od 7 do 8 razy więcej testosteronu niż kobiety. Testosteron jednak, również występuje u kobiet. Reguluje popęd płciowy zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Tak samo jak poziom owłosienia, czy nawet to jak pachniemy. Testosteron to również nasza kreatywność, intelekt, czy gotowość rozwiązywania nowych problemów. Jest odpowiedzialny za nasza masę mięśniową, reguluje pracę mózgu oraz wpływa na poziom stresu.

Styl życia warunkuje poziom naszych hormonów. 

Co może obniżać poziom naszego testosteronu? Dieta uboga w tłuszcze, pestycydy, plastik z którym mamy kontakt, spożywanie dużej ilości soi oraz wysoki poziom cukru. To wszystko może być powodem niskiego poziomu testosteronu. Niewiele osób zdaję sobie również sprawę z tego, że marihuana to silny środek pobudzający produkcje estrogenów. Osoby palące regularnie marihuanę, mogą mieć problem z przyszłą chęcią posiadania dzieci. Wszystko wpływa na poziom testosteronu. Wyobraźcie sobie, że wypicie jednego napoju słodzonego obniża poziom testosteronu o 25%. Są jednak również praktyki, które mogą pobudzić jego wytwarzanie, takie jak cordyceps, korzeń maca, cynk, selen oraz witaminy D i A.

Poniżej 9  sposobów na zwiększenie poziomu testosteronu w naszym organizmie. Nie tylko po to aby nasze brody rosły w siłę, ale całe ciało i mózg!

1. Światło słoneczne – witamina D.

Im większa ilość witaminy D w naszym organizmie, tym bardziej zwiększa się poziom naszego testosteronu. Tim Ferriss w swojej książce pisze, że już 10 tys. jednostek dziennie podnosi poziom testosteronu. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście słońce, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić jego odpowiednią ilość. Szczególnie, jeśli żyjemy w takim klimacie jak Polska, a cały dzień spędzamy w pracy pod zadaszeniem.

2. Podnoś ciężary. Stawiaj na trening siłowy, ponad trening wytrzymałościowy. 

Nie od dziś wiadomo, że im większe obciążenie na siłowni tym większa reakcja hormonalna organizmu. Szczególnie przy ćwiczeniach wielostawowych, takich jak martwy ciąg, przysiady czy wszelkiego rodzaju wyciskania. Mała ilość powtórzeń, więcej serii. To najlepsza recepta na sukces. Jednocześnie, badania naukowe dowiodły, że długi trening wytrzymałościowy jednogłośnie obniża poziom testosteron w organizmie. Lepiej wybierz się na krótką i intensywną sesję na siłowni, niż bieganie czy jazdę na rowerze. Moim zdaniem najlepszym tego przykładem są sylwetki sportowców reprezentujących dany sport.

3. Seks. 

Liczne badania pokazały, że to nie nawet orgazm, wpływa na poziom testosteronu (zaraz po jest on nawet obniżony), ale sam seks podnosi poziom testosteronu. Inne badania z kolei wykazały, że abstynencja od seksu przez 6 dni nie wpływa na jego poziom. Podnosi się on jeden dzień po seksie.

4. Postawa ciała.

Jak opowiada w swoim wystąpieniu TED Amy Cuddy, już 2 minuty w tzw. “power position” (głowa uniesiona do góry, wyprostowana sylwetka, dłonie oparte na biodrach), podnosi poziom testosteronu o 20%. Natomiast kortyzol, dzięki odpowiedniej postawie naszej sylwetki spada aż o 25%.

5.  Sen. 

Jest to temat na osobny wpis, który niedługo powstanie, jednak każda godzina mniej snu w ciągu nocy, obniża poziom testosteronu od 12 do 17 %. Musze pisać więcej?

6. Tłuszcz. 

Jedzenie zdrowych tłuszczy również wpływa pozytywnie na poziom naszego testosteronu. Tłuszcz towarzyszył człowiekowi od zawsze i jest bardzo ważny w diecie. Jego omijanie może powodować zaburzenie w funkcjonowaniu nie tylko naszego ciała, ale przede wszystkim mózgu.

7. Ekspozycja na zimno. 

O tym również pisał Tim Ferriss, który wszystkie swoje teorie zawsze podpiera badaniami, czy to innych, czy to wykonanych całkowicie samemu. Ekspozycja na zimno taka jak lodowa kąpiel czy zimny prysznic podnosi poziom naszego testosteronu. Niestety osobiście za tym nie przepadam, ale jestem pewien o zdrowotnych właściwościach takich wariactw.

8. Intermittent Fasting. 

Sam o tym pisałem we wpisie o IF. Długie głodówki podnoszą poziom testosteronu u facetów. Wiąże się to przede wszystkim z wpływem na pobudzanie do produkcji testosterony przez wsparcie procesów do tego przydatnych. W najlepszym przypadku poziom testosteronu może wzrosnąć nawet o 180%. To właśnie miedzy innymi testosteron, który jest na wysokim poziomie przy IF powoduje, że na tej diecie jesteśmy w stanie budować masę mięśniową i jednocześnie pozbywać się tłuszczu, który organizm wykorzystuje w okresie gdy nie jemy. Więcej na ten temat tutaj. 

Jeśli interesują Was konkretne badania w tej kwestii odsyłam do artykułu tutaj. 

 

9. Gospodarka hormonalna. 

Nasz styl życia wpływa na nasze zdrowie. Jest to niezaprzeczalne. Estrogen, to hormon żeński, który nie wpływa dobrze na poziom naszego testosteronu. Dlatego własnie odpowiednia dieta czy dobra higiena naszego stylu życiu pomaga w tworzeniu ścieżek usuwania estrogenu przez wątrobę. Aromataza pilnuje odpowiedniego stosunku testosteronu do estrogenu. Jeśli poziom tego drugiego znacząco wzrasta, automatycznie zaczynamy obrastać w tkankę tłuszczową. Testosteron może zamieniać się w estrogen. Insulina natomiast to hormon gromadzący tłuszcz. Insulina reguluje przetwarzanie testosteronu w estrogen w mężczyzn. Insulina równa się większemu gromadzeniu tłuszczu, co powoduje transformację testosteronu w estrogen. Osoby szczególnie cierpiące na otyłość brzuszną są narażone na dużą produkcję estrogenu. Jeśli nie zadbamy i nie będziemy pilnować naszego poziomu tłuszczu, to oprócz innych zdrowotnych następstw sami skazujemy się na niski poziom testosteronu.

Mam nadzieję, że choć trochę nakreśliłem Wam w jaki sposób możecie zadbać o poziom swojego testosteronu w organizmie. Na pewno powyższymi sposobami jesteście w stanie bardziej zwiększyć poziom testosteronu niż jakąkolwiek magiczną odżywką czy innym suplementem. Nie mówię tu o witaminie D, ale boosterach testosteronu. Zanim do nich sięgnięcie, zastanówcie się, czy robicie wszystko dla siebie, aby gospodarka hormonalna działała u Was prawidłowo. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej