Wywiad z Michałem Grzesiewiczem

michalgrzesiewicz_blogcrossfit_0217bTen krótki wywiad, a raczej rozmowę, przeprowadziliśmy z Michałem z końcem roku, przed jego wyjazdem na miesiąc do Australii. Jednak po ostatnich wydarzeniach związanych z zakwalifikowaniem się Gabrysi Migały, podopiecznej Michała, na CrossFit Games, czas na jego publikację wydaję się być idealny. Kolejny wywiad, razem z Gabi, już niebawem. Zapraszam do czytania.

Jesteś jednym z najbardziej doświadczonych zawodników CrossFit w Polsce. Trenujesz odkąd się znamy, a zacząłeś jeszcze przed 2012 rokiem. Od kiedy trenujesz CrossFit i jak na niego wpadłeś kiedy prawie nikt w Polsce o nim nie słyszał ?

Tak to prawda, CrossFit trenuje już stosunkowo długo jak na polskie realia. Zacząłem jeszcze przed tym jak Reebok zorganizował zawody Reebok Championships na płycie Krakowskiego rynku co było wtedy dużym wydarzeniem i punktem zwrotnym jeżeli chodzi o CrossFit w Polsce. Sama nazwę Crossfit jako pierwszy przedstawił mi mój przyjaciel, zawodnik MMA Damian Milewski, który trenował pod okiem pierwszego Polaka w UFC, Tomka Drwala. Tomek, jeździł to stanów na obozy przygotowawcze no i oczywiście walki. Podczas jego przygotowań, przedstawiono mu CrossFit, który w USA był już bardzo popularny i wykorzystywany miedzy innymi do szkolenia zawodników MMA. Po powrocie do Polski, przekazał nowinki treningowe swoim podopiecznym i tak tez informacja trafiła do mnie. Później, YouTube zrobił swoje.

Na początku traktowałem to jako uzupełnienie swoich treningów czyli maksymalnie dwie jednostki CrossFit w tygodniu i nie planowałem w ogóle startów w żadnych zawodach. Po obejrzeniu wcześniej wspomnianych zawodów na Krakowskim rynku, wszystko się zmieniło. CrossFit to już nie było tylko uzupełnienie, CrossFit stał się moim treningiem na 100%. Pamiętam kibicowałem wtedy Pawłowi Czaplickiemu, który na tamtą chwilę był najlepszy w Polsce. Paweł, wygrywał wszystko do nieszczęsnego treningu ze skakanką. Ostatecznie, zajmując drugie miejsce ponieważ, nie potrafił dobrze kręcić DU. To mnie właśnie zmotywowało najbardziej. Wszechstronność jaka musisz się wykazać. Postanowiłem wtedy, ze jak opanuje wszystkie elementy treningu związanego z CrossFit to ruszam na pierwsze zawody.

Większość z nas zaczynała koło roku 2012 i każdy zrobił duży postęp od tamtego czasu. Jak oceniasz swój i czy są jakieś elementy w CrossFit za którymi nie przepadasz i wolisz żeby nie pojawiły się na zwodach ?

Postęp, hmmm… Najpiękniejsze były pierwsze 2 lata, kiedy rekordy sypały się prawie na każdym treningu, bo tak naprawdę jeszcze ich nie znaliśmy. Obecnie jest to nieustająca walka o te kilka kilogramów, powtórzeń czy sekund w skali roku. Mimo wszystko nadal cieszysz się jak dziecko pomimo tego, ze dodałeś tylko jeden kilogram do swojego rekordu w rwaniu czy poprawiłeś Isabel o 3 sekundy. Przez te kilka lat udało mi się zbudować dosyć solidną bazę jeżeli chodzi o siłę, wytrzymałość czy tez opanowanie nowych elementów gimnastycznych. Czuje się kompletnym zawodnikiem i jestem zadowolony ze swojego progresu.

Jeżeli natomiast chodzi o to czego zawsze najbardziej obawiałem się na zawodach. Kiedyś był to na pewno 1 Rep Max czegokolwiek. Jakoś zawsze mnie to stresowało. Teraz mam to już za sobą.

 michalgrzesiewicz_blogcrossfit_0189a

My widzimy się na co dzień, ale resztę na pewno interesuje jak wygląda Twój dzień. Ile robisz sesji treningowych w ciągu dnia i tygodnia. W jakich godzinach oraz jak z regeneracją. Przedstaw swój plan działania.

Mój dzień zawsze zaczynam od pracy. Wykonuje około 4-5 godzin treningów personalnych ze swoimi podopiecznymi, następnie około godziny 13- 14 zaczynam swój trening. Od 17 do 20 prowadzę zajęcia CrossFit w 72d . W tygodniu mam 5 dni treningowych i 2 dni odpoczynku z czego jeden to aktywny, wtedy zazwyczaj korzystam z basenu. Mój trening trwa, od 2 do 4 godzin dziennie. Do 4 godzin dochodzę tylko 2 razy w tygodniu jak wykonuje na koniec dnia dodatkowa aktywność w tlenie. Zazwyczaj jest to około 45 min biegania. Jeżeli mam dzień kiedy nie biegam, to staram się wykonać cały plan na jeden sesji. Niestety czasami się nie udaje. Wtedy zostaje po zajęciach i kończę co zacząłem.

Wszyscy mówią, że dieta to 70 % sukcesu. Jak jest z Twoją, jaka kaloryczność, ile posiłków dziennie. Czy zwracasz uwagę na jakość ?

Zdecydowanie zwracam uwagę na jakość jedzenia. Im mniej przetworzone tym lepiej . Jeżeli chodzi natomiast o kaloryczność to zdecydowanie jest na odwrót w moim przypadku. Im więcej tym lepiej. Zawsze potrzebowałem dużo zjeść.

michalgrzesiewicz_gabrysiamigala_blogcrossfit_0181b

Jakie masz plany na 2016 rok. Ile startów planujesz i w jakich odstępach. Czy Twój wyjazd do Australii, wiąże się z CrossFit ?

Obecnie chciałbym, przygotować się do Open aby wystartować możliwie jak najlepiej. Na przyszły roku, planuje również wykonać 5 startów w zawodach. Mam plan gdzie chciałbym wystartować, ale oczywiście to wszystko może ulec zmianie w zależności od przebiegu przygotowań… Jeżeli chodzi o mój wyjazd do Australii to na pewno wiąże się to z Crossfitem. Wiąże się w ten sposób, że zdecydowanie muszę trochę od tego odpocząć i złapać trochę świeżości której ostatnio brakuje. Ostatnie lata, wszystko było podporządkowane pod Crossfit, czas odpocząć w inny sposób . Czy się uda, zobaczymy. Oczywiście będę chciał zajrzeć do kilku boxów w Australii i zobaczyć jak to tam wygląda i może przywieść trochę nowych doświadczeń.

Dziękuję Michał za poświęcony czas i spokojnego, inspirującego wypoczynku.

Dziękuję i do zobaczenia.

 


 

Pierwsza część wywiadu za nami, druga, już razem z Gabi, niebawem. Jeśli chcecie zadać jakieś pytania Michałowi albo Gabi, piszcie na contact@grzegorzpiekarczyk.com, a postaram się umieścić je w wywiadzie.

 

Fanpage Michała: https://www.facebook.com/MGrzesiewicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej