Duże kobiety w CrossFit – cała prawda

Zaczniemy, od tego, że nie będę w tym wpisie, przekonywał Cię, że duże kobiety w CrossFit to totalna bzdura i że trenując CrossFit, możesz jedynie zdobyć, idealną sylwetkę o jakiej marzyłaś. Dowiesz się natomiast, dlaczego problem istnieje, dlaczego niektóre z kobiet są ogromne, a inne dalej drobne i zachowują kobiece ciało. Przeczytasz, co zrobić, żeby wpływać na swoją sylwetkę, a czego nie. Poniżej, odnajdziesz również granicę, której przekroczenie, spowoduje, że tylko mocni zapaleńcy będą podziwiać Twoje ciało, a koleżanki z pracy, będą przerażone.

 

Kobiety w CrossFit Games

Oglądając mistrzostwa świata w CrossFit, czyli CrossFit Games, widzimy ogromne kobiety o męskich sylwetkach, które swoją siłą zawstydzają większość przeciętnych facetów. Muszę napisać, że to prawda. Dokładnie to, że nigdy nie będziesz wyglądać tak jak one, jeśli nie będziesz tego chcieć. To tak, jakby trenujący w boxie faceci wyglądali tak jak faceci z CrossFit Games. Oj, chcielibyśmy tego, bardzo. Nie ma znaczącej różnicy między facetami, a kobietami w tej kwestii. Oglądamy zawodowców, którzy podporządkowują swoje całe życie pod ten sport. Jaki jest przepis, aby wyglądać tak jak oni ?

  1. Potrzebujesz około 4-6 godzin treningu dziennie. Dzielone na dwie/trzy sesje treningowe. Ogólnie trenujesz cały dzień co kilka godzin, w przerwie robisz treningi personalne, regenerujesz się, śpisz, jesz. Nie doświadczasz żadnych stresów, nie musisz odbierać stu telefonów, odpisywać na kilkadziesiąt maili i planować kiedy odbierzesz dzieci ze szkoły, a kiedy ugotujesz obiad.
  2. Twoja dieta musi być bogata nie tylko w dużą ilość białka, ale musi być odpowiednio kaloryczna. Dla kobiet pewnie 2500-3000 kcal, dla facetów, 4000 kcal w górę.
  3. Nie potrzebujesz tylko zwykłych odżywek. Mocny doping to podstawa. Niestety, tak jak w każdym sporcie zawodowym, tak i tutaj problem istnieje. Jeśli myślisz, że zawodowi sportowcy w innych dyscyplinach tego nie robią, a świadczą o tym afery dopingowe, znanych sportowców – to się ocknij. Od czasu do czasu, wypada kogoś złapać. Tak jest w każdym sporcie. Nie wierzysz to polecam dokument IKAR. Jest duże prawdopodobieństwo, że Twój światopogląd na temat sportu legnie w gruzach. Doping to jedna z podstaw, dlaczego CrossFiterki, posiadają tak bardzo męskie sylwetki. Facet jest stworzony do podnoszenia ciężarów, więc do niego natura upodabnia kobiety, które tego potrzebują i stosują odpowiednie środki.

duże kobiety w crossfit

Dobrze, ale Kasia, tak się rozrosła. 

Teraz odstawiamy świat profesjonalnego CrossFitu, i skupimy się na życiu przeciętnych CrossFiterów, tych, którzy mają oprócz niego inne życie.

Zdarza się tak, że niektóre z trenujących kobiet “rosną” w oczach, a przynajmniej tak się wydaje. Dlaczego tak się dzieje, że jedna z dziewczyn, zaczyna przybierać w barach, inna nie.

Pierwsza sprawa, to obciążenie. Czy widzieliście, aby ktoś kto chodzi na grupe początkującą rozrastał się w barach i rósł nie trenując na żadnym obciążeniu ? Piszę o tym, ponieważ w CrossFit 72D, grupa starter, nie trenuje żadnym obciążeniem. Jeśli chce się tam być nawet kilka lat, to nikogo nie wyrzucamy i do sztangi nie zmuszamy. No, może oprócz kilku osób, które gnębię celowo 😉 Nawet chodząc na grupę wyżej, wcale nie musimy dźwigać ile natura nam dała. Wystarczy tyle, aby iść do przodu i aby każdy trening był wyzwaniem. Więc, pierwsza sprawa, ciężar – check!

Druga sprawa, to częstotliwość. Czy wdzieliście, żeby ktoś kto chodzi 3 razy w tygodniu, na grupę średnio zaawansowaną, się rozrastał. No właśnie. Dotyczy to osób trenujących przynajmniej 5 do 6 razu w tygodniu. Osób, które nie potrafią nawet zrobić dwóch dni wolnego. Osób, które oprócz zwykłych treningów dokładają swoje rzeczy. Robią coś przed, robią coś po. Przychodzą dwa razy w ciągu dnia, aby zaliczyć jeszcze trening z podnoszenia ciężarów. Nawet chodząc 5 razy w tygodniu po jednej godzinie i robiąc tylko to co jest na zajęciach, rozrastanie wam nie grozi. Podążaj programem boxu, nie kombinuj, będziesz bezpieczna. Druga sprawa, częstotliwość – check!

Trzecie sprawa, to dieta. Mięśnie nie są zbudowane z powietrza. Naprawdę. Nikt mi nie powie, że ma dietę 1500 kcal i rośnie w oczach. Nie ma opcji. Nawet jeśli tak się dzieje to już kwestia manipulacji makroskładnikami, co może wiele zmienić. Tak więc, potrzeba odpowiedniego paliwa aby rosnąć. Większość facetów ma właśnie z tym największy problem. Duża ilość dobrej jakości pożywienia, które nas zregeneruje i odbuduje. Trzecia sprawa, dieta – check!

duże kobiety w crossfit

Czwarta sprawa, to ilość tłuszczu. Kobiety są tak zbudowane, że mają go więcej. Szczególnie tłuszczu podskórnego, który jest właśnie po to, aby wyglądały smukło i kobieco. Trenując, często i intensywnie, pozbywacie się tego tłuszczu, odkrywacie mięśnie, a bardziej wyrzeźbiona sylwetka, zawsze wygląda na większą. Dotyczy to również biustu, jednak, tak już jest w każdym sporcie. Jedyna różnica jest taka, że zawodniczki fitness, korzystają z chirurgii plastycznej, a zawodniczki CrossFit, niechętnie, bo trenują dla wyników, a nie wyglądu. Sztuczny biust po prostu przeszkadzałby im w zawodach.  Dla mnie osobiście, żyły na rękach kobiet, są sexy, ale to kwestia środowiska w jakim się obracasz.   Czwarta sprawa, spal cały tłuszcz – check!

Piąta sprawa, to genetyka. Tak już jest i pisałem o tym, kilkukrotnie. Mali, chcą być duzi, grubi, chcą być chudzi itd. Każdy z nas jest inaczej zbudowany. Każdy ma inną gospodarkę hormonalną, każdy reaguje inaczej na trening. Zawodniczki CrossFit i kobiety startujące w zawodach, to nie osoby, które zostały do tego zmuszone. Dziecko do gry w tenisa można zmusić. Ale wyobrażacie sobie, rodzica, zmuszającego dziecko do CrossFit ? – Będziesz zawodniczką CrossFit! Dźwigaj więcej!. Osoby, które startują w zawodach, to osoby, które zobaczyły, że dobrze im to wychodzi. Cieszy ich to, mają dobre rezultaty i są ponadprzeciętnie silne, sprawne i wytrzymałe. Dlatego właśnie ich ciała wyglądają również inaczej.  Piąta sprawa, posiadaj predyspozycje – check!

Powyżej pięć rzeczy, które wpływają na sylwetkę w CrossFit. Jeśli spełnisz je wszystkie, może, zaczniesz budować mocną, silną sylwetkę, która nie będzie smukła i nie będzie przypominała sylwetki fotomodelki. Za to będziesz mogła wyjść po linie, przepchnąć 100 kg, wyrwać nad głowę sztangę z obciążeniem, równą wadze swojego faceta.

duże kobiety w crossfit

Podsumowanie

Trochę się napisałem, ale jeśli dotrwałaś do końca, mam nadzieję, że obraz, na temat sylwetek kobiet w CrossFit trochę się rozjaśnił. Pewnie, są w Twoim boxie, kobiety o większych sylwetkach, ale również są takie, które pozostają dalej smukłe i trenują równie często. Może nie są tak zaangażowane jak te startujące w zawodach, ale chyba nie po to wszyscy przychodzimy na trening. Każdy ma zwykłe życie i nie dąży do wystartowania w zawodach CrossFit. Kobiety trenujące kulturystkę, również mogą wyglądać potężnie i nie będę straszył was tutaj ich zdjęciami.

Wszystko co robimy musimy robić z umiarem i nie oceniać po pozorach. Na nasze ciało składa się mnóstwo czynników, a najważniejsze w tym wszystkim jest jego akceptacja. Nie piszę tego z pozycji napakowanego skurczybyka, tylko osoby, która dąży do silnej, sprawnej sylwetki, która pozwoli mi zostać zdrowym przez długie lata. Rozumiem, że ktoś może nie akceptować swojego ciała i potrzebuje schudnąć aby tak się stało. To jest to do zrobienia, nawet trenując CrossFit. Nie wszystko jest czarno białe, a dalej zostanę przy stanowisku, że CrossFit to najlepszy system treningowy. Jest tak złożony i tak mocno programowalny, że można nim zaspokoić każdego i każdy może osiągnąć swój cel.

I jeszcze jedno. Jeśli widzisz mocniej zbudowaną kobietę. Nie oceniaj jej. Nie mów, że ma męską sylwetkę. Że jest duża, i że “ty byś tak nie chciała”. Różnica między Wami pewnie jest taka, że ona akceptuje swoje ciało, kocha je i wykorzystuje do tego czego chce, a Ty, może nie do końca.

 

Christamas Abbott, zawodniczka CrossFit, autorka książki "Pieklenie Twarda Sztuka"
Christamas Abbott, zawodniczka CrossFit, autorka książki “Pieklenie Twarda Sztuka”

 

 

Zapraszam również do zapisywania się do newslettera (link), w którym nie częściej niż raz na tydzień, wysyłam najnowsze wpisy, podcasty oraz promocje, kody zniżkowe i akcje dla czytelników bloga. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You May Also Like
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi w CrossFit. Dokładnie tak samo jest z rowerami typu gravel. Nie są najlepsze w żadnym stylu jazdy…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

EMOM jako najważniejsza forma treningu

Wiele osób początkujących w CrossFit, nie do końca zdaję sobię sprawę do czego służy forma treningu jaką jest EMOM i dlaczego jest bardzo ważna. Zacznijmy od szybkiego wyjaśnienia terminu.   EMOM - every minute on the minute. W prostym tłumaczeniu "w każdej minucie przez minutę".    Jeśli nie korzystamy z jakiegoś szczególnego programu treningowego i trenujemy sami, często możemy nie docenić EMOM-ów, robiąc podczas treningu inne formy WOD. Natomiast emom, i nie zawsze to musi być praca przez jedną minutę, może to być na przykład praca co każde 90 sekund, jest jak dla mnie najważniejszą formą treningu. Jak powinien wyglądać EMOM. Dobry emom powinien zawierać w sobie zarówno pracę jak i…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co to jest CrossFit?

Jest wpis na temat programowania w CrossFit, jest słownik, który tłumaczy podstawowe pojęcia oraz ćwiczenia jak i wpis “Jestem jeszcze za słaby na CrossFit”, który przekonuje, że CrossFit jest dla wszystkich oraz nawet wypis wszystkich najpopularniejszych treningów CrossFit. Gdzieś pośród tego wszystkiego był kiedyś wpis “Co to jest CrossFit ?”, jednak wraz z rozwojem bloga i jego różnych form wpis zaginął. Dlatego dziś postanowiłem, za namową jednego z podopiecznych napisać czym jest CrossFit, aby każdy mógł wytłumaczyć swoim np. znajomym co trenuje, albo sam mógł poznać metodologię CrossFit. Wpis nie będzie długi, tłumaczyłem już setki razy z czego się składa i co zawiera trening CrossFit więc i tym razem postaram…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Koniec z garściami tabletek. Rewolucja na rynku suplementów

Większość z Was wie, że korzystam miesiąc w miesiąc z asortymentu Prozis. Tak naprawdę bardzo długo czekałem na markę, która spełni moje wszystkie oczekiwania. Prozis rozwija się nieprawdopodobnie i to kwestia czasu jak będzie dominować na naszym rynku. Na innych już to robi. Do tej pory nie znalazłem na rynku firmę z suplementami i odżywkami, która by mnie do siebie przekonała. Od produktów zaczynając na promocji i wizerunku marki kończąc. Nie moje klimaty, te wszystkie firmy dla koksów. Dodatkowo nie polecam, ani nie namawiam do czegoś, czego sam nie stosuję lub pod czym bym się nie podpisał. Z tych właśnie względów, po tym jak wpadłem na Sundose, zastanawiałem się jak…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

11 zasad jak biegać z psem.

Zaczyna być już naprawdę ciepło. Nie tylko sami mamy ochotę biegać na zewnątrz, ale z chęcią zabieramy nasze psiaki. Jednak jest kilka zasad, które powinniśmy znać, aby bieg był przyjemny nie tylko dla nas, ale dla naszego pupila. Poniżej kilka wskazówek jak biegać z psem. Zaznaczę, że jest to tekst dla osoby, która dopiero zaczyna i chce po prostu biegać ze swoim psem, a nie startować w zawodach canicrossowych. Dla takich osób jest już mnóstwo portali i informacji w tym temacie. Bieganiezpem.pl Tak, bardzo dawno temu prowadziłem taką stronę. Jak zaczynałem biegać to właśnie robiłem to z moim Szamanem (odszedł rok temu, w 15 roku swojego życia). Musiałem nawet z…
Czytaj więcej