4 ważniejsze rzeczy niż trening i dieta

Nadeszła długo wyczekiwana wiosna, więc jak co roku siłownie i boxy CrossFitowe zaczną się powoli zapełniać. Kompulsywne robienie formy na lato to już swoisty trend – redukowanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej albo budowanie dodatkowej masy mięśniowej, żeby w sezonie plażowym podobać się płci przeciwnej. A wszystko to najlepiej w trybie instant…

Zaczyna się mordercza walka o wymarzony efekt – rano bieganie, wieczorem siłownia, a w międzyczasie dużo stresu, praca, obowiązki życia codziennego i dieta o minimalnej podaży kalorycznej, z głównym udziałem sałaty – bo przecież zdrowa. Mijają kolejne tygodnie, a do sukcesu ani centymetra bliżej, więc i motywacja coraz mniejsza. Szybki powrót do punktu wyjścia gwarantowany. Ale uwaga – ważna informacja – MORDERCZY TRENING TO NIE WSZYSTKO.

Aktywność fizyczna jest szalenie ważna, nie da się zaprzeczyć. Na sukces treningowy składa się jednak o wiele więcej elementów. Poniżej przedstawiam Wam 4 ważniejsze rzeczy niż trening i dieta. Zaczynamy od nawodnienia.

PIJ WODĘ, BĘDZIESZ WIELKI

Woda stanowi 92% osocza krwi, a to ono  odpowiada za dostarczenie tlenu do naszych narządów i mięśni. To również 80% naszego mózgu, 70% mięśni i 25% kości. Woda znajduje się w absolutnie każdej komórce naszego ciała.

Pozwala utrzymać odpowiednie nawilżenie błony śluzowej, która wyściela ściany układu pokarmowego – dopiero w momencie prawidłowego nawodnienia procesy trawienia i wchłaniania substancji odżywczych przebiegają prawidłowo. Dopiero gdy jelita działają właściwie, witaminy we wspomnianej już sałacie, mają okazję właściwie się wchłonąć i przynieść nam jakąkolwiek korzyść – dotyczy to absolutnie każdego człowieka, nie tylko sportowców.

Jak dużo płynów należy zatem przyjmować? Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zaleca się picie częste i w niewielkich ilościach – nie mniej niż 1,5 – 2 litry dziennie, plus dodatkowa butelka wody podczas treningu. Jak wiele wody pozbawia nas intensywny trening można sprawdzić stając na wadze przed i po jego wykonaniu – sami zobaczycie różnicę…

I oczywiście pijemy WODĘ! Nie dosładzane sztucznie soki, czy napoje gazowane. To woda jest nam potrzebna – najlepiej średnio-, bądź wysokozmineralizowana. Okołotreningowo może to być napój izotoniczny, jednak najzdrowszy będzie ten, który sami wykonaacie dodając do butelki wody szczyptę soli himalajskiej, miód i sok z cytryny.

SEN W SŁUŻBIE REGENERACJI

Drugim ważnym składnikiem sukcesu jest sen. Spać trzeba nie tyle długo, co i dobrze. Jest on kluczowym elementem procesu regeneracji. Istnieją fazy snu, w których nasze mięśnie maksymalnie się rozluźniają – bardziej nawet niż podczas najlepszego masażu. Ma on też zbawczą moc dla naszego układu nerwowego, który jest mocno nadwyrężony podczas treningów na wysokich obciążeniach.

Istotnym jest aby zachować higienę snu, a więc unikać ekspozycji na światło niebieskie w godzinach poprzedzających spanie – ono pobudza aktywność naszego mózgu i jednocześnie blokuje wydzielanie melatoniny, która odpowiedzialna jest za zasypianie. Rytm okołodobowy powinien być wyznacznikiem pór budzenia się i zasypiania. Jeśli tylko jest to możliwe, powinno się to odbywać w podobnych godzinach. Wygodne łóżko, kawa po przebudzeniu, a nie w godzinach wieczornych, przewietrzona sypialnia, czy chociażby gwarancja ciszy, to chyba kwestie oczywiste, o których nie trzeba przypominać.

SŁODKIE LENISTWO

Nie bez znaczenia jest też kwestia odpoczynku pomiędzy treningami – każdy trener mający podstawową wiedzę o programowaniu powie, że jednym z ważniejszych elementów programu treningowego jest czas na regenerację. Nie można mięśni i układu nerwowego wyłącznie forsować, trzeba dam im czas na odbudowanie się. A dowodem na to, że bywają dociążane są chociażby DOMSy, popularnie zwane „zakwasami”, które są wynikiem mikrourazów strukturalnych włókien mięśniowych.

Pamiętać należy, że lenistwo i odpoczywanie to nie tylko leżenie na kanapie z książką czy serialem. Odpoczywać można także w ruchu – spacer po lesie, czy wycieczka rowerowa to także forma wypoczynku, tyle, że aktywnego

Pomocne w regeneracji mogą być też rytuały odnowy biologicznej, jak na przykład saunowanie. Ma ono za zadanie relaksować i jednocześnie pozytywnie wpływać na efekty treningowe – wspiera procesy anaboliczne i przyspiesza regenerację. Jeśli ktoś jednak nie jest zwolennikiem wysokich temperatur, może spróbować morsowania. Polega ono na krótkiej kąpieli w wodzie o niskiej temperaturze, co powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, a potem powolne ich rozszerzanie, a w efekcie przyspiesza krążenia krwi. Pozytywnym efektem tego zabiegu jest fakt częściowego zahamowania reakcji zapalnych w tkankach. Wzmocnienie systemu immunologicznego to jedynie skutek uboczny tego zabiegu.

NO STRESS…

Pracując nad osiągnięciem efektów należy także unikać stresu – powoduje on zmiany hormonalne, które mają negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.  Pamiętać należy, że sam wysiłek fizyczny w jakiejkolwiek postaci, jest dla naszego organizmu stresem. Jest mnóstwo osób, które trenują, dobrze się odżywiają i nawet śpią nie mało, a nie mogą osiągnąć efektów. Stres to zabójca naszego organizmu, szczególnie ciała. Hormony stresu zostały stworzone w określonym celu. Jeśli jesteśmy pod ich wpływem cały czas, wszystko się sypie.

Słyszałam o przypadku, kiedy jeden z klientów był pod stałą opieką dietetyczną i treningową. Praktycznie wszystkie elementy do osiągnięcia wymarzonej sylwetki były spełnione. Jednak osoby, które mu pomagały, nie mogły się nadziwić, dlaczego nie jest w stanie schudnąć. Po pewnym czasie, klient rozwiódł się z żoną. Niedługo po tym, schudł ponad 10 kilogramów. Ta anegdota, ma tylko uświadomić Wam, jak ważny jest brak stresu w drodze po sukces. Jeśli natomiast jest on nieodzowny, ze względu na pracę czy styl życia, postarajmy się go redukować. O tym jak to robić, napiszemy następnym razem.

Dopiero ostatnim elementem układanki jest dieta – trzeba jeść! Odpowiednio dużo, ale i dobrze. Dobrze, czyli zdrowo, a więc bez udziału żywności wysokoprzetworzonej i z dopasowaną do swoich potrzeb podażą kaloryczną i makroskładnikową.

Podjęcie próby prowadzenia szeroko rozumianego aktywnego życia to zwykle pierwszy podejmowany krok w walce o lepsze „ja”. Sport przez wielu utożsamiany jest wyłącznie z ładną sylwetką, a prawda jest taka, że to przede wszystkim lepsze samopoczucie. Zarówno jedno, jak i drugie zdecydowanie łatwiej przyjdzie nam jeśli zadbamy o podstawy, a więc unikanie stresu, właściwe nawyki żywieniowe, zdrowy sen, czy prawidłowe nawodnienie, bo na prawdę MORDERCZY TRENING TO NIE WSZYSTKO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy. Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu…
Czytaj więcej