Powrót do treningów po dłuższej przerwie

Pisałem już o tym, jak wrócić do treningów po chorobie. Jednak tydzień czy dwa to nie problem, gorzej gdy wracamy po miesiącu, trzech lub kilku i nie wiemy od czego zacząć. Powrót do treningów po dłuższej przerwie, wcale nie musi być taki straszny.

Sam jestem w sytuacji, kiedy to ostatnie 3 miesiące nie obfitowały w treningi. Po bardzo mocnym roku 2017, przyszedł czas na zmiany i skierowanie swojej energii poza salę treningową. Dlatego właśnie, nie byłem w stanie poświęcić treningom tyle czasu co wcześniej. Jednak sport to bardzo ważna część mojego życia, a jeśli chcesz być silny w biznesie, musisz być również silny fizycznie. Jeśli Twoje ciało nie będzie współpracować z głową, niczego wielkiego nie osiągniesz.  Teraz, kiedy sam układam sobie mój cały dzień, wracam, co wcale nie jest łatwe.

 

Będziesz czuć się jak gówno. 

Dokładnie. Zapomnij o tym co było. To już nie jest aktualne. Zawsze jak pada pytanie „Ile siadasz, ile masz na ławeczce, czy jaki jest Twój czas Fran?”, pada odpowiedź „Kiedyś miałem…”. Kiedyś to było kiedyś, a teraz jest teraz. Możesz wrócić do tego co było, jednak najpierw skup się na teraźniejszości i zdaj sobie sprawę z tego gdzie jesteś. Jeśli sam do tego nie dojdziesz, to na pewno CrossFit Ci to pokaże. Z tą dyscypliną jest o tyle prostsza sprawa, że trudno poruszać się w strefie komfortu. Prędzej czy później ktoś Cię przyciśnie i będzie trzeba z niej wyjść. Dlatego właśnie, jest to sport dla mocnych ludzi. Życiowi opierdalacze, lepiej niech przeglądają Instagrama na maszynie do rozpiętek. Pamiętaj, będziesz się czuć jak gówno i musisz to znieść, bez względu na to jakim byłeś wcześniej mistrzem świata.

 

Skup się na wydolności. 

Jeśli chcesz aby Twój powrót, nie odbijał się na Twoim całym dniu (w znaczeniu, że ciężko Ci będzie chodzić po schodach), to skup się na wydolności. Wiosła, rower, bieganie, skakanka. Na początek wydolność to Twój sprzymierzeniec. Jest również tak, że to ona wróci pierwsza, a dopiero później reszta. Ćwiczeniami wydolnościowymi włączysz dawno nie używany silnik, a nie zajedziesz go wysokimi obrotami.

 

Gimnastyka to też siła. 

Po ćwiczeniach wydolnościowych, ćwiczenia gimnastyczne, będą idealne na odkurzenie wzorców ruchowych oraz odbudowanie podstaw siły. Oprócz samych ćwiczeń z ciężarem swojego ciała, takich jak pompki, brzuszki czy przysiady warto skupić się na ćwiczeniach izometrycznych, które wzmocnią mięśnie głębokie (plank, side plank, hollow body, arch hold). To one zbudują podstawę do wszystkiego co czeka Cię później.

 

Ciężary na końcu. 

Niestety siła wróci ostatnia. To ją będzie najtrudniej odbudować i na niej warto skupić się na końcu. Musimy przewartościować nasze założenia i zacząć delikatnie. Tak jak pisałem wcześniej, to co było kiedyś, nie ma odniesienia do teraz. Powoli odbudujesz swoją siłę, jeśli będziesz to robić z głową. Nie odpuszczaj ćwiczeń których nie lubisz, rób wszystko. Najlepiej będzie, jeśli będziesz szedł programem boxu, a jeśli trenujesz sam,, to wybierz plan pod siebie. Bez niego, siła nie wróci nigdy. Systematyczność, zapisywanie obciążeń i wytrwałość to tutaj klucz.

 

No dobrze, ale co z zakwasami! 

Rozumiem, że na początku będzie ciężko. Jedną z rad jakiej mogę udzielić, to nie odpuszczanie zbyt wcześnie. Jeśli rzeczywiście Cię boli, to lepiej pójść na trening i się poruszać. Najgorszym rozwiązaniem będą długie przerwy pomiędzy jednym treningiem, a drugim. Po pierwsze będziesz dłużej cierpieć, po drugie, Twoja wydolność będzie wolno wracała, a po trzecie całą idee powrotu może trafić szlag. Pamiętaj o rozciąganiu, rolowaniu, dobrej misce (w sensie jedź i się regeneruj) oraz śnie. Brak stresu to również ważny czynnik, ale kto ich dziś nie ma. odpowiednia suplementacja również załagodzi skutki uboczne powrotu.

 

To ile mam robić treningów w tygodniu? 

Odpowiedź jest bardzo prosta. Tyle co wcześniej. Nawet po powrocie, robiłbym ich tyle samo, a jedyne co zmienił to ich intensywność.  Jeśli robiłeś 3 treningi w tygodniu, to nie ma sensu robić ich więcej, bo pewnie to jest Twoja idealna liczba. Jednak nie będę ukrywał, że liczba 5 daje najlepsze z możliwych efektów. Czy to dużo? Nie wiem. Wiem natomiast, że jedna godzina dziennie, na pewno każdemu gdzieś schodzi na głupoty, więc można by było ją zainwestować w trening. Pięć treningów w tygodniu i dwa dni odpoczynku to najlepszy z możliwych schematów. Oczywiście, że nie musi to być 5 treningów CrossFit, można ich robić 3, z czego czwarty to bieganie, a piąty to na przykład basen. Ważne jednak, żeby prowadzić jak najbardziej aktywny tryb życia.

Jak jest z Tobą? 

Na koniec wykonaj rachunek sumienia i odpowiedź sobie na pytanie jak jest naprawdę z Tobą. Czy trenujesz regularnie, czy może ten wpis mógłbyś czytać kilka razy do roku? Nie jestem tutaj od rozliczania nikogo i potrafię również zrozumieć, że czasem jest tak, że nie możemy poświęcić się treningom. Byłoby świetnie gdyby nasze życia były poukładane i zawierały czas na wszystko. Każdy dąży do balansu. Jednak pomimo tego, że sam czasem mam przerwy wiem jedno: bez względu na ich długość, warto wrócić. Nie ma nic lepszego niż porządny trening, który naładuje Cię endorfinami, a gdy staniesz przed lustrem nie czujesz się jak gówno, tylko jak ktoś, kto zapracował na to jak się czuje i jak wygląda. Wszystko jest w Waszych rękach. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, „czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko „Clean”, czasami dla jasności z prefiksem „squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie „Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem „Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy. Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu…
Czytaj więcej