Technika Press, Push-Press, Push-Jerk, Split Jerk

Istnieją cztery rodzaje wypchnięć sztangi z barków nad głowę. Wszystkie te rodzaje nazywamy SHOULDER TO OVERHEAD. Jeśli spotkacie się z taką nazwą, oznacza to że możecie wybrać dowolną technikę, a liczy się tylko to, aby sztanga znalazła się nad waszą głową. Każda kolejna technika pozwala wam na dodanie około 30 % ciężaru więcej. Wybór dokonujecie z poniższych technik.

PRESS

Wypchnięcie sztangi nad głowę, bez użycia nóg. Izolujemy barki i siłowo wypychami sztangę do góry. Nie możemy ugiąć nóg, ani oderwać stóp od podłoża. Ciało jest wyprostowana a w końcowej fazie blokujemy barki, wysuwamy lekko głowę do przodu, tak aby ucho znalazło się przed ręką, patrząc z boku. Często do słowa “Press” dodawane jest słowo “Shoulder” aby podkreślić, że chodzi o wyciśnięcie sztangi z ramion.

[youtube]https://youtu.be/VF-YjKlhph0[/youtube]

 

PUSH-PRESS

Druga forma. W porównaniu do pierwszej techniki dodajemy udział nóg. Przed wypchnięciem sztangi nad głowę, lekko uginamy kolana do przodu. Nie tak jak w większości przypadków, cofamy biodra do tyłu, tylko biodra zostają w jednej lini, a kolana idą lekko do przodu. Najlepiej uczyć się tej techniki, stojąc plecami opartymi o śćianę, co pozwoli na zachowanie odpowiedniej formy. Co do pozycji głowy i ramion, są one takie same jak w przypadku Pressa. Również, nie możemy oderwać nóg od podłoża. Opuszczając sztangę na barki, powinniśmy zamortyzować ciężar, znów uginając delikatnie nogi. Na filmie poniżej “racked” oznacza zabranie sztangi ze stojaka lub bramy, czyli tzw. “racka”.

[youtube]https://youtu.be/i0mElJo73EE[/youtube]

 

PUSH-JERK

Trzecia forma w której możemy oderwać nogi od podłoża. Głowną zasadą Push-jerka jest to, że zamiast samego wyrzutu sztangi nad głowę, delikatnie schodzimy pod sztangę, jednocześnie wypychając ją nad głowę. Technika dużo trudniejsza niż push-press. Głowa i ramiona w tej samej pozycji co wcześniej. Nogi możemy rozrzucić na boki do małego rozkroku.

[youtube]https://youtu.be/KY2q95iRfO4[/youtube]

SPLIT JERK

Ostatnia, czwarta forma, dzięki której, przy odpowiedniej technice, jesteśmy w stanie unieść najwięcej. Pomimo tego, jest to najtrudniejsza forma, która wymaga najwięcej trenowania. Tym razem nie wypychamy całkowicie sztangi nad głowę, tylko schodzimy pod sztangę, rozrzucając nogi do tzw. nożyc. Przednia stopa powinna być skierowana lekko ku środkowi, natomiast pięta tylnej nogi, wypchnięta na zewnątrz. To zagwarantuje nam najstabilniejszą pozycję. Rozrzucamy nogi na szerokość barków, nie za daleko, tak aby zachować stabilność, która w tym przypadku jest kluczem. Wracając do pozycji początkowej, zaczynamy od cofnięcia przedniej nogi, następnie tylnej i znów dołożenie przedniej. Dopuszczalny jest powrót na dwa ruchy tj. najpierw przednia noga, później tylna. Na filmie poniżej “Barbell” oznacza sztangę.

[youtube]https://youtu.be/qHQwWEHBpSw[/youtube]

 

Mam nadzieję, że wpis rozjaśnił wątpliwości czym jest poszczególna technika i pozwoli on wam na jeszcze sprawniejsze poruszanie się w świecie CrossFit bez pytań co jest czym. SIŁA !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej