Poniżej pełny wpis na temat najnowszego Amazon Echo Dot, czyli potocznie zwanej Alexie. Jeśli interesuje Was film na którym pokazuje jak działa Echo Dot, zapraszam na koniec wpisu. W pierwszym pokazuje działanie kilkudziesięciu komend, w drugim natomiast mówię parę słów o samym głośniku.
Właśnie. Czy to jest tylko głośnik? Otóż nie. Jego działanie jest o wiele szersze i w skrócie można powiedzieć, że jest w stanie sterować wszystkim co posiada łączność bezprzewodową. Wszystko co łączy się z internetem przez wifi lub ma bluetooth może być podłączone pod Alexę. Tak właśnie będę o niej pisał. „Alexa” to słowo, które włącza głośnik i po nim możemy wydać komendę. Jest jeszcze opcja zmiany na „Echo” oraz „Computer”, ale powiedzmy szczerze, że Alexa to chyba najlepsze imię.
Możliwości Alexy zależą od tego jak bardzo inteligenty mamy dom i nasze wszytki urządzenia. Jeśli dopiero zaczynamy drogę do takiego systemu, jak ja, to Alexa przyda się przede wszystkim do sterowania muzyką (np. Spotify), bezprzewodowym głośnikiem (JBL), telewizorem, konsolą czy wszystkim co znajduję się w telefonie, czyli na przykład naszym kalendarzu. Gdy posiadamy inteligenty dom, możemy sterować oświetleniem, włączać ekspres do kawy czy nawet zamawiać zakupy (wcześniej musimy podpiąć pod Alexę naszą kartę płatniczą). Jeśli mamy inteligentny samochód to możemy ją zapytać o poziom paliwa czy nawet zamknąć lub otworzyć drzwi mieszkania (w przypadku inteligentnych zamków).
Alexe możemy zapytać dosłownie o wszytko (więcej w filmie na końcu wpisu).
Jeśli nie posiadamy inteligentnego mieszkania, możemy rozwiązać ten problem. Na rynku można kupić już żarówki z wifi czy kontakty (przejściówki), które posiadają wifi. Wszystkim co do nich podepniemy możemy wtedy sterować.
Dość istotną sprawą jest język w jakim komunikujemy się z Alexą. Na ten moment możemy to robić po angielsku, niemiecku oraz chińsku. Niestety język polski nie jest dostępny, jednak tak jak wiele innych. Pewnie jeszcze trochę poczekamy zanim będziemy mogli rozmawiać z rodziną głośników Amazona w naszym ojczystym języku, jednak do tej pory mamy możliwość szlifowania angielskiego (lub jednego z trzech) i poprawiania swojej wymowy. Codzienne rozmowy z Alexą, również mogą nas skutecznie zachęcić do odblokowania się, jeśli mamy z tym problem.
Najlepsze w Alxie jest to, że wszystko odbywa się za pomocą głosu. Dlatego też możemy ją pytać o najnowsze uaktualnienia. Możemy ją zapytać jak coś ustawić, podpiąć czy zmienić. Nie musimy niczego szukać w ustawieniach, wystarczy ją zapytać. Tak właśnie podpiąłem od nią Spotify czy swój głośnik JBL. Zapytałem jak to zrobić. Konfiguracja samego urządzenia jest banalnie prosta i trwa dosłownie kilka minut. Aplikacja krok po kroku mówi co trzeba zrobić.
Amazon Echo Dot to najbardziej podstawowy sprzęt i w ofercie (póki co nie u nas) znajdziemy również inne urządzenia. Z mocniejszymi głośnikami oraz z ekranami. Od małych po naprawdę spore. Idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby jeden głośnik był w każdym pokoju. Wtedy z każdego miejsca z mieszkania moglibyśmy sterować resztą.
Alexa nie posiada aplikacji tylko Skillsy. Oprócz tych wbudowanych w telefon (czyli na przykłąd kalendarz google), możemy uaktywnić głosem inne. Od Ubera, którego możemy zamówić głosem w czasie zbierania się do wyjścia, po najnowsze wiadomości czy zamawianie pizzy.
Możemy również ustawić swoje rutyny. Czyli po wypowiedzeniu konkretnego zdania Alexa robi jedną rzecz po drugiej. Tak właśnie każdego ranka gdy mówię: „Alexa, start my day” ona się ze mną wita, podaje jaka jest pogoda, sprawia mi komplement, a później puszcza kilka minut od mojego ulubionego Garego Veynerchucka.
Jak widać poniżej, do tych urządzeń zaczyna wychodzić dość spora ilość dodatków. Tutaj stylowe pokrowce, bezpośrednio od Amazona.
Alexa posiada 7 głośników tak aby jej używanie nie sprawiało problemów. W ten sposób nie raz udało mi się ją uruchomić z drugiego pokoju. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do fukcjonowania. Jedyne pomyłki jakie mają miejsce biorą się z mojej wymowy i tym, że czasem Alexa nas nie zrozumie. Więcej na filmach.
Alexa posiada oczywiście aplikacje w której wyświetla nam się pogoda, mamy swoją listę zakupów czy rzeczy do zrobienia. W niej również podpinamy nowe urządzenia oraz wyszukujemy i aktywujemy skillsy. Alexa posiada również historię, dzięki której znajdziemy wszystkie nasze rozmowy.
Poniżej dwa filmy na temat Alexy. Pierwszy to komendy, a drugi to kilka słów o samym urządzeniu. Wiele można by pisać, ale najlepiej sprawdzić samemu.
Zastanawiacie się pewnie, dlaczego piszę tutaj o takim urządzeniu. Po pierwsze jestem dosłownie oszołomiony jak funkcjonuje coś co kosztuje 299 zł. Po drugie i trzecie natomiast Alexa ma w sobie mnóstwo funkcji, które możemy wykorzystać w naszym zdrowym trybie życia. Posiada programy treningowe, może nastawić timer, tabatę czy odpowiedzieć na pytanie co jest Paleo, a co nie. W filmie poniżej postarałem się pokazać jak najwięcej. Nie wiem jak Wy, ale ja osobiścię lubię takie gadżety i jestem wdzieczny za to w jakich czsach żyjemy. Głos to przyszłość i niebawem wszystko będzie sterowane głosem, tak abysmy nie musieli patrzeć w ekran, co jest dużo bardziej relaksujące. Alexa posiada również wiele gier i opowieści czy aplikację chat, dzięki której z nią porozmawiamy.
Więcej w filmach poniżej, a zaraz pod nimi link do sklepu.
Amazon Echo Dot drugiej generacji można kupić w X-KOM, skąd sam go mam. Są miejsca gdzie znajdziecie go taniej, jednak oficjalna dystrybucja x-kom, gwarantuje, że dostaniecie przejściówkę do naszych kontaktów. Przejściówka jest dokładana przez producenta, bezpośrednio do pudełka dla rynków, które tego potrzebują. W przypadku sprowadzania z USA może jej brakować.
Dziś cena Amazon Echo Dot to tylko 199 zł! Kliknij poniżej.