Jak żyć na własnych zasadach

W 2019 roku wydarzyło się bardzo dużo. Po pierwsze i najważniejsze, zaręczyłem się. Po drugie minął pełen rok działalności mojej firmy. Musiałem popełnić wiele błędów aby dotrzeć tu gdzie jestem teraz, jednak było warto. Po trzecie w rodzinie pojawił się drugi pies, adoptowany, któremu dosłownie uratowaliśmy życie. Na końcu chyba najwspanialszy urlop na jakim byłem, to tylko dopełnienie, ponieważ szczęście trzeba czuć każdego dnia.

Nic nie musisz, ani nie powinieneś

Od małego wmawia się nam, co powinniśmy robić, a czego nam nie wolno robić. Już w podstawówce, ciekawi dorośli, pytają nas kim chcemy być. Liceum wybieramy z profilem na konkretne studia. Te powinniśmy wybrać wiedząc do jakiego zawodu się przygotowujemy. Wszystko to brednie.

Nie musisz wiedzieć w każdym momencie swojego życia co chcesz robić za 10 lat. Nie musisz dziś wybierać drogi na całe życie. Bez względu na to gdzie jesteś i co robisz. Jeśli chcesz żyć na własnych zasadach, musisz robić po prostu to co w danym momencie przynosi ci satysfakcję oraz radość.

Nie musisz całe życie robić jednej rzeczy

To jest również jedno ze stwierdzeń, które próbuje się nam wbić do głowy. Szkoła, studia, a później zawód na całe życie. Owszem, jeśli od małego czujemy powołanie, wiemy co chcemy robić i konsekwentnie to realizujemy, to ma to sens. Zazdroszczę. Ja tak nigdy nie miałem. Od zawsze kochałem zwierzęta, ale w przedmiotach ścisłych mistrzem nie byłem. Wychowałem się w rodzinie prawniczej, więc postawiłem na prawo. Zrezygnowałem, kiedy zobaczyłem co się dzieje w sądach. Patrząc co się teraz w nich dzieje, była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Później robiłem już tylko to co sprawiało mi radość i te właśnie rzeczy zaprowadziły mnie tu gdzie jestem, a dopiero, uwierzcie mi, rozgrzewam się.

Możesz robić w życiu tak wiele rzeczy, aż stwierdzisz, że masz już to, czym zajmiesz się na dłużej. Chyba, że to również przestanie Ci sprawiać radość. To zajmiesz się czymś innym. Ważne jest czuć satysfakcję z tego co się robi każdego nie, a nie z tego, że całe życie robiło się jedną rzecz.

Środowisko ma znaczenie

To wokół jakich ludzi się obracamy, ma bardzo duże znaczenie. To co robią, jakie cele realizują i do czego są lub nie są zdolni. Niestety, jeśli mówimy coś, a wszyscy dookoła nas nie rozumieją, to ciężko iść do przodu.

Otoczenie również zmieniałem wielokrotnie. Dlaczego? Żeby żyć na własnych zasadach. Będąc w złym miejscu zaczynamy się do niego przyzwyczajać i dużo w nim nie osiągniemy. Jeśli tylko zarabiamy w nim wystarczająco dużo, że jest nam wygodnie, to może nam tak minąć całe życie. Jeśli chcesz żyć na własnych zasadach, szukaj ludzi i otoczenia, które jest podobne do Ciebie. Ludzi, którzy rozumieją do czego dążysz, dlaczego coś robisz i przede wszystkim ludzi którzy nie zazdroszczą.

Jeśli myślisz, że takich ludzi nie ma, to obiecuję Ci, że są. Po prostu jesteś w złym miejscu.

Popełnisz wiele błędów

Nie zliczę błędów, które popełniłem w 2018 roku. W kolejnym było ich o wiele mniej, ale również się zdarzały. Wiem, że zaraz przyjdzie czas, kiedy będę musiał ich popełnić znów więcej, żeby iść do przodu. Nie chce pisać o strefie komfortu, ale dobrze pasuje tu cytat Jacka Walkiewicza, który cytuję z głowy:

…a co się stanie jeśli się przewrócę? To się podniesiesz. A jeśli się nie podniosę? To sobie poleżysz.

Nie ma nic złego w popełnianiu błędów. W zasadzie każdy popełniałby ich dużo więcej i więcej nauczył by się w życiu gdyby tylko…

Nie przejmuj się opinią innych.

Mnóstwo osób w życiu mówiło mi, że to co robię jest nierealne, że ryzykuję, że co będzie jak mi się nie uda. Wiele osób mówiło mi też jak żyć i co robić. Cieszę się, że ich nie posłuchałem. Słucham tylko tych, którzy osiągnęli w jakiejkolwiek dziedzinie to co ja bym chciał osiągnąć.

Naprawdę wolni, stajemy się tylko wtedy, kiedy przestajemy przejmować się opinią innych. Pocieszające jest to, że z wiekiem przychodzi to coraz łatwiej. Oczywiście nie wszystkim, ale jeśli o tym myślisz i chcesz dążyć do całkowitego oswobodzenia się z tego co mogą pomyśleć o Tobie inni, to jesteś na dobrej drodze.

Dodatkowo napisze Ci, że jeśli myślisz, że inni się Tobą przejmują, to prawda jest taka, że przejmują się Tobą tak samo mocno jak Ty nimi. Po co imponować komuś, na kim nam nie zależy? Skupmy się na sobie, a później na zaimponowaniu tym, na których zależy nam najbardziej.

“Żyj mocno” w 2020 roku

Życie tylko i wyłącznie na swoich zasadach nie jest łatwe i zdaję sobie z tego sprawę. Jednak jeśli rozwijamy się w różnych rejonach, to również ta zdolność przyjdzie nam z czasem łatwiej. Jeśli szukamy, ryzykujemy, zastanawiamy się, pytamy, słuchamy i po prostu, “Żyjemy mocno”, głęboko w nas, to będziemy żyć na własnych zasadach.

Aktualizacja 2024

Wszystkie słowa które pisałem powyżej, są aktualne do dziś i to co wtedy zrobiłem w 2019 roku, kontynuuje w 2024, w tym sensie, że znów całkowicie odwróciłem nurt swoich działań. W 2018 roku założyłem firmę i dołączyłem do cateringu Pomelo, gdzie pracowałem w marketingu. W 2023 roku w kwietniu odszedłem z firmy i zacząłem na nowo szukać. Wyjechałem na kilka tygodni do Azji, wystartowałem w wyścigu gravelowym, który dużo mi dał jeśli chodzi o moją psychikę oraz nastawienie do tego co mnie czeka. Po tym zacząłem popełniać wiele błędów. Oj, ile ja tych błędów popełniłem.

Jednak czas w którym odnalazłem kolejne źródło utrzymania, był zdecydowanie krótszy niż wtedy w 2018/2019 roku. Za każdym razem jak dokonuje zmiany i tworzę na nowo swoje życie, to robię to sprawniej i szybciej. Dzieję się tak oczywiście przez doświadczenie.

Jednak podtrzymuje wszystkie poprzednie stwierdzenia i dalej żyję na własnych zasadach, które są inne od większości, która mnie otacza. Czasem płacę za to wysoką cenę i muszę znieść wiele porażek. Jednak na końcu dnia wiem, że jestem sobą i wiem, że jestem na dobrej drodze. Nie żyję wbrew sobie. Tak naprawdę dopiero w tym roku w 100% robię wszystko co chcę i robię to w 100% odpowiedzialności za swoje działania. Nikt nie ma wpływu na mnie i moje wyniki, więc mogę mieć żal tylko do siebie jak coś mi nie wyjdzie. Nikogo nie obwiniam. Efekty są rezultatem mojej włożonej w to pracy.

Każdy z nas jest inni, ale każdy z nas dobrze aby zbudował swój system zasad i się ich trzymał. Czy to w życiu zawodowym, związku czy zdrowiu. Najgorsze co może być to niejasna odpowiedź na pytanie: kim jestem i jakie są moje wartości. Aby podążać przez życie w zgodzie z sobą, trzeba wiedzieć kim się jest. Osiągnięty tak wewnętrzny spokój będzie podstawą szczęścia, spełnienia oraz zadowolenia. Tego Ci życzę.

You May Also Like
Czytaj więcej

Czy puszczanie lampionów jest legalne i bezpieczne?

Spis treści Fajerwerki vs lampiony. Chińska tradycja od 2 tysięcy lat.Z czego są zrobione lampiony.Czy puszczanie lampionów jest legalne?Czy lampiony są bezpieczne?Chwilowa rozrywka cierpieniem innych. Nie mogę przejść obojętnie obok informacji na temat śmierci ponad 30 zwierząt w Niemczech w zoo w Krefeld. Dziś już mamy informację co było przyczyna pożaru i jest to co najmniej przerażające. Fajerwerki vs lampiony. To, że petardy i fajerwerki są szkodliwe dla środowiska oraz ich używanie jest całkowitym brakiem empatii wobec wszystkiego co nas otacza dookoła jest jasne. Jeśli uważasz, że puszczanie fajerwerków ma jakąkolwiek rację bytu to światopoglądowo jesteśmy w całkowicie innym miejscu i mam nadzieję, że się to zmieni. Nie będę rozwodził…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Fajerwerki w Sylwestra to zgoda na śmierć

Cały problem fajerwerków, większość osób sprowadza do strachu psów oraz kotów. Ignorancja w tym temacie jest niewyobrażalna, a brak wiedzy jaka jest rzeczywistość nie dociera do nikogo. Przygotowując ten wpis nie było mi łatwo znaleźć wszystkie informacje. Tak jakbyśmy nie chcieli dopuszczać do siebie tej świadomości.
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Rób swoje i nie oglądaj się na innych – część 2

Spis treści Dobrzy doradcyBędę robił to co czuję, a nie to co powinienemGdzie podziała się oryginalność?Przestań przejmować się opinią innychJak robię wszystko wbrew najlepszym praktykomBędę robił swoje i Ciebie zachęcam do tego samego Pierwszą część tego wpisu napisałem w 2013 roku, czyli już ponad 7 lat temu. Znajdziecie go tutaj. Podpisuję się pod każdym słowem w tym wpisie i dalej staram się kierować zasadami, które w nim opisałem. Teraz, gdy po raz kolejny chcę robić to co uważam za wartościowe, ale niekoniecznie popularne, nie wyobrażam sobie lepszej formy startu niż druga część tamtego wpisu. Dobrzy doradcy Jak nigdy wcześniej, mamy teraz dookoła siebie mnóstwo osób, które za wszelką cenę chcą…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Gdy czujesz, że stoisz w miejscu

Spis treści Albo Ci się chce, albo stoisz w miejscu.Pracuj nad własną marką.Nie zawsze się opłaci, ale inni patrzą.Zmieniaj otoczenie, tak często, jak tego potrzebujesz.Jedno działanie, które może zmienić wszystko.Obiecuj więcej, niż oczekują, dawaj więcej, niż obiecałeś.Nigdy nie wiesz, kiedy nadchodzi okazja. Wpis, jak i film na YouTube, na temat tego, dlaczego jedni cały czas się rozwijają, a inni stoją w miejscu, powstał dość spontanicznie. Tak naprawę zainspirował mnie do tego ostatni tydzień, parę rozmów w pracy i to co udało mi się zauważyć. Nie da się ukryć, że jedni cały czas się rozwijają, osiągają z roku na rok więcej, a inni albo stoją w miejscu, albo idą naprawdę malutkimi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak w rok zmieniłem całe swoje życie

Spis treści Zmiana nie jest wcale prosta.Rzucam wszystko.Czas popełniania błędów.Biedny i szczęśliwy.Jeśli umiesz liczyć, licz na siebie.Powstanie Brandfit.Sześć rzeczy, które nauczyłem się przez rok. Pierwszy wpis z cyklu “Żyj mocno”. Teraz wszystko będzie spójne, a ja nie będę pisał tylko o CrossFit. Jednak zacznijmy od początku. Zmiana nie jest wcale prosta. Od samego startu pracy jako trener wiedziałem do czego zmierzam. Nie chciałem nigdy otworzyć własnego miejsca, nie chciałem mieć zespołu trenerów, nie chciałem własnego boxa. Chciałem zająć się biznesem, który jest powiązany z branżą. Droga jaką przebyłem była do tego najbardziej odpowiednia. Jednak podjęcie decyzji o zmianie wcale nie jest takie proste. Rozumiem osoby, które wahają się czy zmienić…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Rób swoje i nie oglądaj się na innych

Na początku napiszę dlaczego chciałbym wyjechać na określony czas do Stanów Zjednoczonych. Otóż, myślę o tym dlatego, że chciałbym się znaleźć, chociaż przez moment, w środowisku osób, których nie interesuje kim jesteś, skąd pochodzisz, co robisz, kim są Twoi rodzice, jak się ubierasz lub jakim samochodem jeździsz. Jedyne co ich interesuję to jaką masz misje w życiu i co robisz żeby ją zrealizować. Za oceanem, większość osób ma misje i nikogo to nie dziwi. Większość lubi swoją pracę i chce być w tym najlepszy na świecie. Amerykański etos pracy. Możemy się śmiać i drwić, jednak jest wiele rzeczy, których możemy się od nich nauczyć. Najważniejszą rzeczą w moim życiu jest rozwój. Jeśli…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Pies z adopcji czy pies z hodowli?

Spis treści Pies z adopcji czy pies z hodowli?Zakochani w Shiba Inu.Z drugiej Shiby do psa z adopcji.Pies z adopcji vs pies z hodowli.Podsumowanie. Zmiana z “BlogCrossFit” na “Żyj mocno”, była podyktowana przede wszystkim tym, że chcę pisać o sprawach dla mnie ważnych, a nie tylko o takich związanych z CrossFit. Psy natomiast to całe moje życie. Mam psy odkąd pamiętam. Rodzice kupili Argo (labradora), z którym nie tylko bardzo się zżyłem, ale w wieku kilkunastu lat tresowałem go codziennie po szkole i startowałem z nim na wystawach. Później był adoptowany, lecz z normalnego domu pit bull. Szaman był ze mną w najcięższych momentach w moim życiu. Zdecydowanie wpłynął na…
Czytaj więcej