Im droższy ślub, tym pewniejszy rozwód

W zasadzie nigdy się nad tym nie zastanawiałem, a ślub, który miałem zorganizować (został odwołany), raczej kierował się rozsądkiem. Jednak biorąc pod uwagę wydatki na niektóre z przyjęć weselnych, można wyciągnąć z nich wiele wniosków.

Wydaję mi się, że problem, nie tkwi w osobach, które stać na drogie przyjęcie weselne, ale w tych, którzy robią je, bo tak wypada. Biorąc pod uwagę, że praktycznie każdy, chce mieć wszystko trochę lepsze niż przeciętność, kończymy w miejscu, które nie do końca sprzyja naszym celom.

Zastanówcie się ile wydaje się na przyjęcie weselne. Przeważnie przedział zaczyna się od 150 zł od osoby, ale wiemy również, że są takie gdzie ta cena jest dwukrotnie, jak nie więcej, wyższa.

Niech będzie 150 zł od osoby. Przeciętna ilość osób na weselu to około 100. I znów, może ich być tyle lub nawet 250. Z mojego doświadczenia wiem, że ciężko zejść poniżej 100 osób. U mnie lista wynosiła 70 i to z pewnymi poświęceniami.

Teraz liczymy: 150 zł za każdą osobę czyli 300 zł od pary. Par około 50. W roku mamy 52 tygodnie. Zamiast organizować tak drogie wesele, na tyle osób, a weźcie pod uwagę, że z większością zamienicie dwa zadania, zamiast tego możecie:

W każdy weekend roku, przez cały rok zabierać jedną parę na bardzo dobrą kolację za 150 zł od osoby. Rozmawiając z nimi cały wieczór i dobrze się bawiąc. Przez cały rok. 

Osobiście nie wiem czy druga opcja nie wydaje się ciekawsza.

Badania.

Przejdziemy teraz do tych badań, które miały przykuć Waszą uwagę. Pokazały one bezpośredni wpływ długości związku z wydatkami na ślub. Zanim jednak sedno, kilka innych ciekawych wykresów, które nie do końca skłaniają do wniosków, że im biedniej tym lepiej.

Zarobki.

Pierwszy wykres to zarobki. Im mniej zarabiamy, tym szanse na rozwód są większe. To dość oczywiste. Kłótnie na temat pieniędzy to bardzo nerwowe sytuacje w związku, szczególnie jeśli jest dużo niedopowiedzeń i o tym nie rozmawiamy. Otwartość w tej kwestii jest naprawdę ważna. Jeśli ja teraz mniej zarabiam, to przejmuję część innych obowiązków. Dziele się również swoimi planami i to czy sytuację chce zmienić. Jeśli ktoś czuje, że jest na nim zbyt duży ciężar to MUSI powiedzieć o tym drugiej osobie.

 

 

Podróż poślubna.

Kolejny wykres dotyczy podróży poślubnej. Jeśli możecie sobie na nią pozwolić  to jak najbardziej jest to dobra opcja! Osoby, które się w nią wybrały mają większe szanse na sukces małżeństwa. Ryzyko rozwodu spada o 41% w przypadku par, które się w nią wybrały.

 

Wydatki na ślub i wesele.

Ostatni, najważniejszy wykres. Całkowite wydatki na ślub i szansa na powodzenie małżeństwa. Im więcej wydamy tym mniejsze szanse na długie pożycie. Jeśli wydamy powyżej 20 tys. $ na ślub, prawdopodobieństwo rozwodu wzrasta o 46%! Badania są z 2014 roku, jednak nie wydaję mi się aby wiele się zmieniło w tej kwestii.

Mam nadzieję, że uczymy się z USA. Młodzi ludzie ruszają w życie zawodowe z długiem za studia i dokładają sobie jeszcze dług za ślub. Jeśli kolejnym zadłużeniem będzie dom i samochód, wnioski nasuwają się same. Za oceanem bardzo dużo osób trąbi teraz o tym, aby w te długi nie popadać i dwa razy przemyśleć czy studia ci są rzeczywiście potrzebne. Wszystkie zadłużenia powinny być bardzo dobrze przemyślane.

Wnioski.

Osobiście wyciągam z tego wszystkiego jeden wniosek. Powinniśmy robić to co czujemy za słuszne. Nie to co wydaje się nam odpowiednie biorąc pod uwagę otoczenie. Jeśli nie zorganizujemy drogiego wesela, może matka, babka lub ciotka nie będą zadowolone. Jednak zaczynając życie z drugą osobą i tworząc swoją rodzinę to ona powinna być na pierwszym miejscu. Tylko wtedy stworzymy coś pięknego. Jeśli oboje marzycie o ślubie, to go zorganizujcie, tak aby nie był dla Was ciężarem. Jednak jeśli uważacie, że te pieniądze można wydać mądrzej, to też tak zróbcie. Większą satysfakcję da Waszej rodzinie szczęśliwy związek niż najdroższe wesele.

Pomysł.

Co jeśli każdemu wysłalibyście zaproszenie na ślub z inną datą, w konkretny weekend, ale na kolację lub wspólny weekend? Kilka takich weekendów, w małych gronach, które będą do siebie dobrane i które będą się dobrze bawić. Można zaplanować w ten sposób niesamowity czas z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi z pracy. Podobnych rozwiązań może być wiele. Najważniejsze, żeby było Wasze, a nie otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Po czym poznać, że zaczynacie oddalać się od siebie

Spis treści Kiedy zaczynacie się od siebie oddalać?Jak blisko jesteś w stanie do siebie podejść?Kiedy ostatni raz zbliżyliście się do siebie?Zaczynacie tworzyć nowe relacje.Dodajcie sobie skrzydeł.Na koniec, nie oszukuj się. Chciałbym żyć w świecie w którym ludzie dbają o swoje związki. Rozpoznają kiedy jest źle i albo poświęcają czas na to aby popracować nad swoją relacją, albo jeśli to niemożliwe, rozstają się i szukają szczęścia gdzie indziej. Niestety tak nie jest. Wydaję mi się, że więcej jest związków w których ludzie są ze sobą, ponieważ jest im tak wygodnie, niż tych w których nie potrafią bez siebie żyć. To mnie smuci. Jedyne co mogę zrobić, to dzielić się z Wami…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Prawdziwa miłość nie gaśnie z czasem i ma do zaoferowania więcej niż na początku

Spis treści Nie słuchaj tych, którzy są w nieudanych związkachEtapy związkuJak wyjść z oddaleniaPo ponad 3 latach związku nadal jest tak samo, a nawet lepiej niż na początkuBrak poczucia krzywdy w dojrzałym związkuPełne spełnienie w łóżku jest możliwe, nawet po wielu latachDalej druga osoba to ta z którą chcesz spędzać najwięcej czasuW dojrzałym związku każda z osób osiąga szczyt swoich możliwościPrawdziwa miłość ma do zaoferowania więcej niż ta na początkuNie daj sobie wmówić, że nie można być w szczęśliwym długoletnim związkuNIE MUSI. Kiedy jesteś zakochany i spotykacie się na początku, słyszyszycie: “Na początku zawsze tak jest, zobaczymy za kilka lat.” “Poczekaj, zobaczysz, że będzie inaczej.” “Pogadamy za jakiś czas.” Nie…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co możesz zrobić dla swojego związku w pandemii

Prawda jest taka, że nie ma co się bać sformułowania pandemia. Niestety w takiej rzeczywistości żyjemy i znacząca część naszego funkcjonowania nie wygląda tak jak wcześniej. Dotyczy to również naszych związków. Wcześniej byliśmy bardziej zajęci i mieliśmy również więcej predyspozycji do tego aby spędzać czas po swojemu.
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jakich kobiet pragną mężczyźni?

Kiedyś ojciec powiedział mi, że będzie wiedzieć, kiedy odnajdę kobietę swojego życia, jeśli przy pierwszym spotkaniu roześmieje mu się prosto w twarz. W tym prostym zachowaniu kryje się dużo więcej, a taka kobieta reprezentowałaby wszystkie cechy o których tutaj piszę. Od radości z życia po pewność siebie. Wpis może być skierowany zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Dla pierwszej grupy, będą to wskazówki, jaką być kobietą, aby Twój mężczyzna oszalał na Twoim punkcie, dla drugiej grupy będzie to wpis jak rozpoznać kobietę swoich marzeń i nie pozwolić jej już nigdy zniknąć. Ja już swoją znalazłem, więc zapewniam Was, że to całkowicie możliwe. 1. Bezproblemowych.  Każdy facet wie, że najgorsze ze wszystkiego…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Zajmij się sobą

Cały czas zadziwia mnie jak dużo czasu niektórzy spędzają nad innymi. Rozumiem, jak to teraz funkcjonuje, sam mam konto na facbooku oraz instagramie. Sam wrzucam prawie codziennie insta stories. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy zaczynamy oceniać samych siebie przez pryzmat innych. Pracuj nad sobą.  Już nie raz, o tym tutaj pisałem. Jeśli chcesz coś zbudować, najpierw musisz zbudować siebie. Jeśli chcesz przyciągać do siebie innych, musisz oprzeć to na tym kim jesteś. Jeśli natomiast jesteś odzwierciedleniem tego co inni na Twój temat myślą, jeśli nie potrafisz określić co jest dla Ciebie ważne, jeśli uważasz, że Tobie jest gorzej od innych, jeśli myślisz, że Tobie jest trudniej, jeśli myślisz, że…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 najlepsze książki o związkach

Wszystko co Cię spotyka, ktoś już kiedyś przeżył. Nie ma takiej sytuacji, w której ktoś już nie był. Bez względu na to, czy spierasz się ze swoim partnerem o brudne skarpetki czy żyjesz w trójkącie w którym wszystkie strony o sobie wiedzą. Najlepsze jest natomiast to, że na pewno ktoś coś o tym napisał. Poniżej książki oraz autorzy, których polecam, jeśli chcesz znaleźć odpowiedzi. Jeśli żyjesz w szczęśliwym związku, a Twoje doświadczenie wystarczy do tego aby znać te odpowiedzi, może tak być. Wtedy nie potrzebujesz niczego czytać. Jednak jeśli coś Cię dręczy, nie wiesz dlaczego Twój partner zachowuje się tak, a nie inaczej, od wielu lat nie możesz z nikim…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Przejrzyj na oczy i przestań żyć złudzeniami

Rozejrzyj się dookoła. Czy Twoje życie wygląda tak jak tego chcesz? Popatrz na osobę z którą jesteś. Co czujesz? Chcesz się przytulić? Pocałować? Czy może czujesz złość lub żal? Nic nie czujesz? Potęga naszej głowy jest niesamowita. Czasem to czego nie dostajemy w życiu, a czego bardzo pragniemy, jesteśmy w stanie sobie tak wytłumaczyć, że naprawdę latami godzimy się na bylejakość. Zamiast dążyć do szczęścia, poprzestajemy na tym co jest wystarczające. Więcej, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że osoba z którą jesteśmy wcale nie jest taka za jaką ją uważamy. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy cały czas myślimy, że ta osoba taka się stanie. Nagle, zstąpi duch z nieba…
Czytaj więcej