French Throwdown by Kasia Baranowska

Tekst przygotowany przez Kasie Baranowską, która wzięła udział w French Throwdown. Jeśli jesteś zainteresowany/a umieszczeniem na blogu swojego tekstu, zapraszam do kontaktu – szukamy nowych autorów.

 

Uwaga relacja z zawodów! 

W związku z tym, udało mi się uczestniczyć w super crossfitowej imprezie, a niestety nie mogli pojawić się tam znakomici polscy blogerzy, pokuszę się o krótką ( akurat.. ;)) i subiektywna relacje z zawodów French Throwdown. Być może ktoś chciałby przeczytać.
Zawody odbyły się w Narodowym Instytucie Sportu w Paryżu (INSEP). Jest to duży kompleks obiektów sportowych (hala lekkoatletyczna z torem kolarskim, basen olimpijski, stadion lekkoatletyczny i wiele więcej) znacznie oddalony od centrum Paryża i dobre 45 minut marszu od ostatniej stacji metra. Organizator stanął w tym roku na wysokości zadania i z tejże ostatniej stacji metra do miejsca imprezy kursował autobus między 7 a 11 rano. Podejrzewam, że był darmowy, ale nie będąc rasowym blogerem- nie sprawdziłam tego 🙂

 

11427219_872262192843819_8689551949476856415_n

Startując w Teamie (Crossfit Hostilius French Invictus Team) miałam okazję poobserwować i doświadczyć na własnej skórze cóż to były za zawody- French Throwdown 2015.
Mój Team w składzie Fred, Guillaume, Sophara i ja, zajął 7. miejsce. Do finału wchodziło 6 mimo, iż zapowiadano, że w finale przygotowano miejsca dla 8 teamów. Trudno, oczywiście apetyt był duży, ale rzeczywiść, duża konkurencja i słabości, które ma każda drużyna zweryfikowały wszystko. Bardzo mocno obsadzona dywizja- zawodniczki z tegorocznych Regionalsow w teamach, ekipy wyśmienitych atletów przyjechały z całej Europy: Szwecji, Danii, Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Niemiec.
Chciałabym w tym miejscu zdemontować przekonanie, że w teamach zawodnik się nawet nie zmęczy. Niestety 😉. WODy mają inny charakter- sprinterski i na to się trzeba przygotować. Następnym razem będę wiedziała. Dobre doświadczenie, ogromna motywacja do walki, wspólne zmagania – pięknie! Pomimo problemów z komunikacją (słabo z angielskim u moich kamratow, a ja po francusku nic, a nic) udało nam się bez większych problemów ukończyć wszystkie WODy. Nie będę ich opisywać, bo baaardzo długo trwał zawsze briefing dla drużyn, dość powiedzieć, że obciążenia mieliśmy takie same jak kategoria Elite, jedynie ilość powtórzeń do wykonania przez zawodnika było zwykle zredukowana.

11248798_872262476177124_4783044829451783610_n

Pierwszego dnia wszystkie 3 WODy odbywały się wewnątrz hali sportowej, gdzie temperatura sięgała chyba 40 stopni (nie wiem, nie mierzylam) i brakowało powietrza- mówiąc kolokwialnie. I to był jeden z dwóch sporych minusów które dostrzełam 😉. Temperatura na hali i duszność bardzo dawała się we znaki kibicom, na szczęście piękna okolica stadionu, trawka, cień, paleo bufety rekompemsowaly te niedogodność. Wspomnę, że kibiców nie zabrakło i nie zawiedliśmy się na nich – piękny doping, emocje, atmosfera- Idealnie! Kibice bardzo blisko areny zawodów, co jest niezwykle ważne dla klimatu zawodów i samych zawodników. Podobno (zdaniem organizatora) przybyło 1500 osób, aby oglądać tegoroczne zmagania. Fajnie! Po pierwszym dniu następowała pierwsza redukcja zawodników- tak zwany ‘cut of’.
Drugiego dnia WOD 4 zaczynał się pływaniem, następnie pull -upy na rigu outdoorowym, pistolsy i 400m biegu na stadionie lekkoatletycznym. Po tym WODzie kolejny cut-of. WOD 5 rozegrany również w plenerze: DU oraz drabina snatchy- i ostatnia redukcja atletów. WOD 6 FINAŁ odbywa się w hali- pozostało 6 teamów  i po 10 zawodników i zawodniczek Elite oraz Masters. Finał to oddziela historia, niestety. Niestety, bo zapowiadało się pięknie. Do tej pory wszystkie konkurencję przemyślane, dobrze się oglądało, a tu klops! Miała być bomba, a wyszedł niewypał. A szkoda. Sled w roli głównej – nie chciał się przemieszczać po gumowej podłodze, ani nie dało się do pchać, ani w kolejnym zadaniu ciągnąć 10-metrową liną. Największe zdziwienie zawodniczek Elite (w tym 3 z tegorocznych Regionalsow), gdy na rozgrzewkę miały popchnąć pusty sled. Konsternacja na arenie i na widowni 😉Przez pierwszą minutę żadna nie ruszyła sleda nawet o centymetr, a później wcale nie było lepiej, ale to nic – to jest crossfit, trzeba sobie radzić 😉 Pomiędzy ciężkimi rundami walki ze sledem zawodnikom zafundowano coś z crossfitu. Dla przykładu kobiety Elite: 21 thrusters 50 kg, 15 cleans 70kg, 9 Deadlift 90kg- chyba 90kg , bo żadna kobieta tam nie dotarła. 1 zawodnik Elite ukończył finał w czasie (time cap 10 min) 🙂 Trudno, następnym razem będzie lepszy finał.

11214323_872262232843815_5338989222342067406_n
Co do organizacji to napisze, że wszystko było dopięte na ostatni guzik, sędziowanie na wysokim poziomie, sędziowie w większości mówili po angielsku 😉, strefa rozgrzewki bardzo duża, chociaż jak na 255 startujących przydałoby się kilka sztanga więcej . Opieka fizjoterapeutyczna, baseny z lodowata wodą- standard. Organizacja fantastyczna, gdyby nie to, że poślizg sięgnął trzech godzin. Impreza miała się zakończyć o 17, a finał teamów zaczął się o 20 😉 No tak, duża impreza może się czasem rozjechać- francuska precyzja 😉 I to jest drugi spory minus, który dostrzegłam, ale oczywiście wybaczamy 🙂
Bardzo fajny pomysł, chociaż czasochłonny, to wyczytywanie z imienia i nazwiska atletów którzy ‘odpadają’ z zawodów. Każdy miał więc swój moment, brawa i podziękowania organizatorów – za to wielka Piona 
Polecam, polecam, polecam wybrać się do Paryża aby zobaczyć właśnie te zawody, albo jeszcze lepiej – wystartować! Obyśmy się tam za rok spotkali 🙂
Big thanks to my French Invictusteam, Max and Aude 

 

TEKST: Katarzyna Baranowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Słownik CrossFit

Poniżej lista najpopularniejszych zwrotów, sprzętu oraz ćwiczeń w CrosstFit. Jeśli nie będziecie znali jakiegoś wyrażenia wystarczy tutaj zaglądnąć. Z czasem lista będzie uzupełniana tak, aby była pełna.   SŁOWNIK CROSSFIT Podstawy: WOD – Workout Of The Day – “trening dnia”, czyli część główna każdego treningu trwająca od kilku do kilkunastu minut, czasami więcej. Każdego dnia zestaw ćwiczeń w WOD jest inny. Benchmark – jest to WOD sprawdzający Twoją sprawność. Z góry ustalone zestawy ćwiczeń, takie same na całym świecie. Benchmarki są nazywane od nazw huraganów (Fran, Barbara, Helen) oraz bohaterów wojennych (DT, Jake). Lista: “Benchamrk List” AMRAP – As many rounds as possible – jak najwięcej rund w określonym czasie…
Czytaj więcej