Spis treści
Kto mnie zna, ten wie, że lubię technologię i wszystkie nowości. Przez lata nieprzerwanie byłem użytkownikiem telefonów na Adroidzie, przede wszystkim ze względu na możliwości. Nawet więcej, korzystałem tylko z jednej marki i do teraz byłem jej wierny. Niestety jest ona już cieniem tego czym była kiedyś i HTC zostawiło swoich fanów samych sobie. Ostatni model z 2018 roku, pomimo tego, że jest naprawdę dobry, przez brak wsparcia zaczął doprowadzać mnie do szału. O tym wsparciu jeszcze później trochę będzie.
Po HTC, byłem praktycznie przekonany o tym, że przesiądę się na irracjonalnego, ale jednocześnie jednego z najciekawszych flagowców 2021 roku, czyli Sony Xperia 1 III. Kiedy czekałem na niego w swojej sieci, wydarzyło się parę filmów na YouTube, parę recenzji na temat nowego iPhone 13 i całkowicie zmieniłem zdanie.
W tym wpisie przedstawię Wam, dlaczego podjąłem decyzję o przejściu na iPhona. Telefon to urządzenie z którym mamy styczność jak z niczym innym. Używa go praktycznie każdy. Pomaga w naszej pracy, a nawet w dużej mierze jest głównym narzędziem w pracy. Dlatego warto podejmować w tej kwestii świadome decyzje.
Kompatybilność z urządzeniami i aplikacjami
Świat jest podzielony na dwie większe części: telefony na iOS (iPhony) oraz telefony na Androidzie (wszystkie pozostałe). Przy czym w pierwszej cześci mamy kilka modeli, wszystkie bardzo podobne do siebie, natomiast w drugiej części setki, jak nie tysiące różnych modeli.
Pomijam tutaj specjalnie osobne systemy, które mają minimalny udział w rynku. Na marginesie Samsung już robił próby wyjścia z Googla i chciał zrobić własny system, więc prędzej czy później pewnie podejmie taką decyzję.
Wracając do setek różnych modeli telefonów na jednym systemie operacyjnym. Z tego właśnie względu bardzo trudno jest przetestować każdą aplikację i każde urządzenie na każdym telefonie z Androidem. Natomiast nie ma takiej możliwości, żeby urządzenie lub aplikacja nie działały na iPhone.
To jest najważniejsza cecha, którą uświadomił mi Kuba Klawiter, mówiąc w recenzji iPhona 13, że zawsze musi mieć iPhona, z tego względu, że ma wtedy pewność, że cokolwiek recenzuje, będzie to działać z iPhonem. Nawet przedpremierowo.
Biorąc pod uwagę, że lubię nowości, a jeszcze niedawno temu zaopatrzyłem się w opaskę Whoop, jest to dla mnie bardzo ważne. Opaska z moim HTC niestety miała duże problemy z łączeniem. Z iPhonem połączyła się od razu i trzyma połączenie bez problemów. Nie ma lepszych telefonów jeśli chodzi o kompatybilność z innymi urządzeniami i aplikacjami niż iPhone.
Niezawodność działania
Kto używa iPhona, ten wie, że jest to telefon który po prostu musi działać. Jest to oczywiście powiązane z punktem pierwszym. Nie powinniśmy wyczerpywać swojej energii na niesprawne urządzenia. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby życie było proste i żeby nic go nie komplikowało. Iphony są debiloodporne i muszą działać. Działają. Zazwyczaj lepiej niż telefony na Android.
Wsparcie po zakupie
Każdy telefon z Androidem dostaje wsparcie na dwa, czasem trzy lata. Wyjątkiem jest aby to wsparcie było dłuższe. Apple daje natomiast 5-6 lat wsparcia dla swoich urządzeń. Piszę tutaj oczywiście o aktualizacji systemu. Mam nawet w domu kilkuletni tablet i właśnie w tym tygodniu zainstalowałem na nim najnowszego iOS 15.
Telefony są coraz droższe i powinny nam wystarczać na coraz dłużej. Stąd ta zaleta jest niesłychanie ważna.
Aparaty oraz video
Bardzo lubię gdy telefon robi naturalne zdjęcie i filmy. Z tego właśnie względu całkowicie nie leżą mi Samsungi, których zdjęcia wyglądają bardzo nienaturalnie. Większość filmowców natomiast, korzysta z iPhona, a nawet niektórzy YouTuberzy jasno mówią o tym, że używają iPhonów do kręcenia swoich filmów (awaryjnie) i widzowie rzadko kiedy orientują się, że część z filmu była podmieniona.
To co natomiast wydarzyło się w iPhone 13 to najwieksza zmiana aparatów od wielu, wielu lat. Nie wdając się w szczegóły, aparaty są lepsze, a takie funkcje jak Cinematic czy kodeki ProRes powodują, że jeszcze szybciej podjąłem decyzję.
Rzadko robię filmy na YouTube, najczęściej używam do tego GoPro 8, ale chciałem telefon którym nagram szybko i dobrze film który chcę opublikować. W moim przypadku nie ma sensu zakup drogiej lustrzanki, więc iPhone 13 idealnie będzie nadawał się do kontynuowania mojej małej przygody z kanałem na YouTube.
To co również wspominają recenzenci, to niezawodność oraz stałość pracy aparatu. Za każdym razem jak wyciągnięcie telefon do zrobienia zdjęcia to za każdym kolejnym, zdjęcia będą podobne. Druga sprawa – wystarczy jedna, maksymalnie dwie próby i zdjęcia po prostu są dobre. W nawet najlepszych telefonach z Android w tej samej scenerii i sytuacji można zrobić kompletnie inne zdjęcia i aparat może całkowicie inaczej reagować.
Akcesoria do iPhone
Jeśli chodzi o wybór akcesoriów do telefonów to iPhone nie ma sobie równych. Już przed premierą można zaopatrzyć się we wszystko co potrzeba, a po premierze możemy wybierać z setek różnych etui oraz innych dodatkowych produktów. W przypadku niektórych telefonów z Androidem dostępne modele etui możemy dosłownie policzyć na palcach jednej ręki.
Premiera i wprowadzenie na rynek
Telefon, który był na moim celowniku po HTC to Sony Xperia 1 III. Premiera telefonu była w kwietniu. Zaczął pojawiać się w sklepach na świecie w lipcu, w Polsce na początku września. Do dziś nie ma go w sieciach komórkowych.
Prezentacja nowych iPhonów odbyła się 14 września. Trafiły równocześnie do sprzedaży na całym świecie 24 września, nie wykluczając Polski! Już 27 września był w moich rękach. Więcej chyba nie muszę pisać.
Pozostałe funkcje
Na sam koniec wymienię kilka ciekawych funkcji, które również mają znaczenie.
Iphone 13 po raz pierwszy dostał odświeżanie ekranu 120hz. Długo czekano na ta funkcję i nareszcie jest. Nie jest to jakiś game changer, ale przy grach ma już znaczenie.
Ładowanie bezprzewodowe również mnie interesowało, natomiast nie zawsze i w każdym modelu z Android się znajduje. Dlatego właśnie, dobrze, że każdy iPhone je posiada.
Bateria w nowych iPhonach 13 została ulepszona i działa dłużej. To pozawala na spokojne przetrwanie całego dnia, nawet dłużej. Warto tu zaznaczyć, że nowe procesory w Androidach Snapdragon 888 powodują bardzo szybkie zjadanie baterii, nie wspominając o przegrzewaniu się telefonów.
Jak to pisze jest 22:30 i jeszcze mam 47% baterii przy naprawdę częstym używaniu go dzisiaj, łącznie z sluchaniem muzyki na słuchawkach bezprzewodowych, stałym podpięciem opaski Whoop, treningiem i wrzucaniem postów w social media. Iwona, która ma iPhona 12 Pro, ma jeszcze 74% baterii po całym dniu, jednak używa telefonu dużo mniej ode mnie.
Android vs iPhone
Podsumowując. Życie powinno być proste. Z iPhonem jest dużo prostsze, a przede wszystkim niezawodne. Jeśli lubicie robić zdjęcia i kręcić filmy telefonem, iPhone 13 zdecydowanie jest telefonem, który z powodzeniem jest w czołówce. Szczególnie jeśli chodzi o niezawodność i niezmienność w każdym ujęciu.
Długo opierałem się przed przejściem na iOS. Mogę natomiast śmiało stwierdzić, że iPhonem 13 Apple mocno zagroziło wszystkim najlepszym telefonom na Androidzie i nie ma w tej chwili na rynku telefonu, który mógłby zastąpić moją decyzję.
Make life simple.
Na koniec parę wybranych bardzo dobrych, moich zdaniem, filmów, które mi osobiście pomogły podjąć decyzję.