Dlaczego po 10 latach przechodzę na iPhona

android vs iPhone

Kto mnie zna, ten wie, że lubię technologię i wszystkie nowości. Przez lata nieprzerwanie byłem użytkownikiem telefonów na Adroidzie, przede wszystkim ze względu na możliwości. Nawet więcej, korzystałem tylko z jednej marki i do teraz byłem jej wierny. Niestety jest ona już cieniem tego czym była kiedyś i HTC zostawiło swoich fanów samych sobie. Ostatni model z 2018 roku, pomimo tego, że jest naprawdę dobry, przez brak wsparcia zaczął doprowadzać mnie do szału. O tym wsparciu jeszcze później trochę będzie.

Po HTC, byłem praktycznie przekonany o tym, że przesiądę się na irracjonalnego, ale jednocześnie jednego z najciekawszych flagowców 2021 roku, czyli Sony Xperia 1 III. Kiedy czekałem na niego w swojej sieci, wydarzyło się parę filmów na YouTube, parę recenzji na temat nowego iPhone 13 i całkowicie zmieniłem zdanie.

W tym wpisie przedstawię Wam, dlaczego podjąłem decyzję o przejściu na iPhona. Telefon to urządzenie z którym mamy styczność jak z niczym innym. Używa go praktycznie każdy. Pomaga w naszej pracy, a nawet w dużej mierze jest głównym narzędziem w pracy. Dlatego warto podejmować w tej kwestii świadome decyzje.

anroid czy iPhone

Kompatybilność z urządzeniami i aplikacjami

Świat jest podzielony na dwie większe części: telefony na iOS (iPhony) oraz telefony na Androidzie (wszystkie pozostałe). Przy czym w pierwszej cześci mamy kilka modeli, wszystkie bardzo podobne do siebie, natomiast w drugiej części setki, jak nie tysiące różnych modeli.

Pomijam tutaj specjalnie osobne systemy, które mają minimalny udział w rynku. Na marginesie Samsung już robił próby wyjścia z Googla i chciał zrobić własny system, więc prędzej czy później pewnie podejmie taką decyzję.

Wracając do setek różnych modeli telefonów na jednym systemie operacyjnym. Z tego właśnie względu bardzo trudno jest przetestować każdą aplikację i każde urządzenie na każdym telefonie z Androidem. Natomiast nie ma takiej możliwości, żeby urządzenie lub aplikacja nie działały na iPhone.

To jest najważniejsza cecha, którą uświadomił mi Kuba Klawiter, mówiąc w recenzji iPhona 13, że zawsze musi mieć iPhona, z tego względu, że ma wtedy pewność, że cokolwiek recenzuje, będzie to działać z iPhonem. Nawet przedpremierowo.

Biorąc pod uwagę, że lubię nowości, a jeszcze niedawno temu zaopatrzyłem się w opaskę Whoop, jest to dla mnie bardzo ważne. Opaska z moim HTC niestety miała duże problemy z łączeniem. Z iPhonem połączyła się od razu i trzyma połączenie bez problemów. Nie ma lepszych telefonów jeśli chodzi o kompatybilność z innymi urządzeniami i aplikacjami niż iPhone.

Niezawodność działania

Kto używa iPhona, ten wie, że jest to telefon który po prostu musi działać. Jest to oczywiście powiązane z punktem pierwszym. Nie powinniśmy wyczerpywać swojej energii na niesprawne urządzenia. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby życie było proste i żeby nic go nie komplikowało. Iphony są debiloodporne i muszą działać. Działają. Zazwyczaj lepiej niż telefony na Android.

android vs iOS

Wsparcie po zakupie

Każdy telefon z Androidem dostaje wsparcie na dwa, czasem trzy lata. Wyjątkiem jest aby to wsparcie było dłuższe. Apple daje natomiast 5-6 lat wsparcia dla swoich urządzeń. Piszę tutaj oczywiście o aktualizacji systemu. Mam nawet w domu kilkuletni tablet i właśnie w tym tygodniu zainstalowałem na nim najnowszego iOS 15.

Telefony są coraz droższe i powinny nam wystarczać na coraz dłużej. Stąd ta zaleta jest niesłychanie ważna.

Aparaty oraz video

Bardzo lubię gdy telefon robi naturalne zdjęcie i filmy. Z tego właśnie względu całkowicie nie leżą mi Samsungi, których zdjęcia wyglądają bardzo nienaturalnie. Większość filmowców natomiast, korzysta z iPhona, a nawet niektórzy YouTuberzy jasno mówią o tym, że używają iPhonów do kręcenia swoich filmów (awaryjnie) i widzowie rzadko kiedy orientują się, że część z filmu była podmieniona.

To co natomiast wydarzyło się w iPhone 13 to najwieksza zmiana aparatów od wielu, wielu lat. Nie wdając się w szczegóły, aparaty są lepsze, a takie funkcje jak Cinematic czy kodeki ProRes powodują, że jeszcze szybciej podjąłem decyzję.

Rzadko robię filmy na YouTube, najczęściej używam do tego GoPro 8, ale chciałem telefon którym nagram szybko i dobrze film który chcę opublikować. W moim przypadku nie ma sensu zakup drogiej lustrzanki, więc iPhone 13 idealnie będzie nadawał się do kontynuowania mojej małej przygody z kanałem na YouTube.

To co również wspominają recenzenci, to niezawodność oraz stałość pracy aparatu. Za każdym razem jak wyciągnięcie telefon do zrobienia zdjęcia to za każdym kolejnym, zdjęcia będą podobne. Druga sprawa – wystarczy jedna, maksymalnie dwie próby i zdjęcia po prostu są dobre. W nawet najlepszych telefonach z Android w tej samej scenerii i sytuacji można zrobić kompletnie inne zdjęcia i aparat może całkowicie inaczej reagować.

telefon z androidem czy iphone

Akcesoria do iPhone

Jeśli chodzi o wybór akcesoriów do telefonów to iPhone nie ma sobie równych. Już przed premierą można zaopatrzyć się we wszystko co potrzeba, a po premierze możemy wybierać z setek różnych etui oraz innych dodatkowych produktów. W przypadku niektórych telefonów z Androidem dostępne modele etui możemy dosłownie policzyć na palcach jednej ręki.

Premiera i wprowadzenie na rynek

Telefon, który był na moim celowniku po HTC to Sony Xperia 1 III. Premiera telefonu była w kwietniu. Zaczął pojawiać się w sklepach na świecie w lipcu, w Polsce na początku września. Do dziś nie ma go w sieciach komórkowych.

Prezentacja nowych iPhonów odbyła się 14 września. Trafiły równocześnie do sprzedaży na całym świecie 24 września, nie wykluczając Polski! Już 27 września był w moich rękach. Więcej chyba nie muszę pisać.

iPhone 13 Pro recenzja

Pozostałe funkcje

Na sam koniec wymienię kilka ciekawych funkcji, które również mają znaczenie.

Iphone 13 po raz pierwszy dostał odświeżanie ekranu 120hz. Długo czekano na ta funkcję i nareszcie jest. Nie jest to jakiś game changer, ale przy grach ma już znaczenie.

Ładowanie bezprzewodowe również mnie interesowało, natomiast nie zawsze i w każdym modelu z Android się znajduje. Dlatego właśnie, dobrze, że każdy iPhone je posiada.

Bateria w nowych iPhonach 13 została ulepszona i działa dłużej. To pozawala na spokojne przetrwanie całego dnia, nawet dłużej. Warto tu zaznaczyć, że nowe procesory w Androidach Snapdragon 888 powodują bardzo szybkie zjadanie baterii, nie wspominając o przegrzewaniu się telefonów.

Jak to pisze jest 22:30 i jeszcze mam 47% baterii przy naprawdę częstym używaniu go dzisiaj, łącznie z sluchaniem muzyki na słuchawkach bezprzewodowych, stałym podpięciem opaski Whoop, treningiem i wrzucaniem postów w social media. Iwona, która ma iPhona 12 Pro, ma jeszcze 74% baterii po całym dniu, jednak używa telefonu dużo mniej ode mnie.

Android vs iPhone

Podsumowując. Życie powinno być proste. Z iPhonem jest dużo prostsze, a przede wszystkim niezawodne. Jeśli lubicie robić zdjęcia i kręcić filmy telefonem, iPhone 13 zdecydowanie jest telefonem, który z powodzeniem jest w czołówce. Szczególnie jeśli chodzi o niezawodność i niezmienność w każdym ujęciu.

Długo opierałem się przed przejściem na iOS. Mogę natomiast śmiało stwierdzić, że iPhonem 13 Apple mocno zagroziło wszystkim najlepszym telefonom na Androidzie i nie ma w tej chwili na rynku telefonu, który mógłby zastąpić moją decyzję.

Make life simple.

Na koniec parę wybranych bardzo dobrych, moich zdaniem, filmów, które mi osobiście pomogły podjąć decyzję.

You May Also Like
co to jest opaska WHOOP czym jes
Czytaj więcej

Co to jest opaska WHOOP?

Spis treści Czym jest opaska WHOOP?STRAIN, RECOVERY, SLEEP – WHOOPCzym jest HRV?Dziennik zmiennych WHOOPRaporty tygodniowe i miesięczne WHOOPDla kogo jest opaska WHOOP?Model subskrypcyjny WHOOP Cztery powody modelu subskrypcyjnego WHOOPDlaczego kupiłem WHOOP?WHOOP 4.0Kod rabatowy WHOOP Z opaską WHOOP spotkałem się kilka miesięcy temu u moich ulubionych sportowców. Od razu zainteresowało mnie czym jest ta tajemnicza opaska bez wyświetlacza i dlaczego zawodowi sportowcy którzy mają zaawansowane zegarki sportowe, a często do tego paski do pomiaru tętna na klatkę piersiową, chcą jeszcze dodatkowo nosić jeszcze jeden monitor. Oczywiście, w tym miejscu możecie napisać, bo im za to zapłacili i pewnie coś w tym na pewno jest. Mi natomiast nikt nie zapłacił, a sam od…
Czytaj więcej
rozmiarowkaunderarmour
Czytaj więcej

Rozmiarówka Under Armour – jak dobrać swój rozmiar oraz jaką technologię?

Kto od dłuższego czasu śledzi blog lub mój profil na Instagramie wie, że jestem fanem Under Armour od kilku lat. Stosowałem różne marki i testowałem naprawdę masę odzieży w różnych warunkach. Technologie oraz jakość jaka idzie za rzeczami Under Armour sprawiła, że nie tylko wybieram je do treningu, ale również na co dzień. Mimo wszystko, jeśli ktoś kupował coś z UA, to zdaję sobie sprawę z tego, że rozmiarówka Under Armour to wcale nie jest taka prosta sprawa. Właśnie z tego względu chciałbym Wam trochę pomóc i oszczędzić zwrotów oraz niepotrzebnego zamieszania. Szczególnie, jeśli nie mamy możliwości przymierzenia rzeczy w sklepie. Jak dobrać swój rozmiar w Under Armour? W pierwszej…
Czytaj więcej
Najlepsze buty do CrossFit
Czytaj więcej

Najlepsze buty do CrossFit – recenzja i test

Znacie mnie. Nie robię recenzji czy testów zaraz po wyciągnięciu czegokolwiek z pudełka. Czasem pewnie producentom na tym zależy, żeby napisać coś gdy produkt wchodzi na rynek. Jednak ciężko jest wtedy być wiarygodnym. Nano 8.0 kupiłem sam na Treningowym, Reebok mi ich nie podarował, więc był to świadomy i przemyślany wybór. Po kilku miesiącach treningów, mogę Wam o nich coś napisać. Zdjęcia butów znajdziecie wszędzie, dlatego tym razem postanowiłem pokazać je Wam w akcji. Zacznijmy od tego, że buty wyglądają bardzo dobrze. Czy przypominają Metcony, pozostawiam już Wam, ale rzeczywiście można odnieść takie wrażenie, szczególnie przez wykończenie pięty. Wybrałem model cały czarny, bo osobiście nie podobają mi się modele z…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

W poszukiwaniu słuchawek idealnych

Przez lata prowadzenia bloga, nie pojawił się tutaj ani jeden wpis o słuchawkach. Natomiast są one nierozłączną częścią mojej codzienności. Zużyłem dziesiątki par, ale nigdy nie znalazłem takich, które odpowiadały mi w 100 procentach. Do teraz.
Czytaj więcej
rękawiczki crossfit
Czytaj więcej

Rękawiczki w CrossFit – do czego ich potrzebujesz?

Z rękawiczkami w CrossFit spotkałem się bardzo wcześnie. Jeszcze zabawniejsze jest to, że były to właśnie rękawiczki Mechanix, które od dawna używa się w CrossFit. To był rok 2012 i na siłownię, w której wtedy pracowałem, przyjechał Jaroslav Kratina, właściciel boxu w Brnie. Poziom naszej wiedzy na temat CrossFit raczkował, a my sami opieraliśmy trening na samych WOD, które bardzo często trwały po kilkadziesiąt minut. Jaroslav otworzył nam oczy na wiele rzeczy. Wracając do rękawiczek. Zobaczyłem wtedy po raz pierwszy Mechanixy i pełne rękawice używane do treningu. Od tego czasu CrossFit rozwinął się niesamowicie, nie tylko dając nam możliwość przebierania w sprzęcie i akcesoriach, ale nawet wybierając je ze sklepów,…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Reebok Lifter PR vs Adidas Powerlift 4

Spis treści Co mają ze sobą wspólnego?Reebok Lifter PRAdidas Powerlift 4Podsumowanie, które wybrać? Już na wstępie napiszę, że nie jest to typowy test, jaki mam w zwyczaju przeprowadzać. Normalnie wygląda to tak, że sprawdzany produkt używam przez kilka miesięcy i po tym czasie piszę recenzję. Nie są to typowe testy “darów losu” ponieważ żaden producent czy firma nie podejmuję współpracy z kilkumiesięcznym terminem wykonania. Od pewnego jednak czasu mam komfort, dzięki któremu sam wybieram i kupuję produkty, które chce albo dla siebie albo do testów. Tak samo było w przypadku tych butów. Zobaczyłem na stronie dwa modele butów do podnoszenia ciężarów w bardzo podobnej cenie i sam byłem ciekaw czym…
Czytaj więcej