Bez względu na to czy trenujemy CrossFit czy inne sporty, sylwetka zawsze ma jakieś znaczenie. Dla przeciętnej osoby, jest główną motywacją. Mnóstwo osób chce schudnąć, żeby dobrze wyglądać. Jednak dobry wygląd to nie tylko pozbycie się tłuszczu, to również dobra jakościowo masa mięśniowa.
Nie tylko mężczyźni powinni być zainteresowani tematem. W przypadku kobiet, praca nad sylwetką, również w dużej mierze powinna zakładać budowę masy mięśniowej. Wiem, że większość kobiet to przeraża, jednak nie jest to do końca tak proste jak się wydaję. Ładne kształty, bez mięśni, nie są możliwe.
Typy sylwetek
Wiemy, że istnieją trzy typy sylwetek. Ektomorfik, czyli smukła i szczupła osoba, której trudno przybrać na masie. Mezomorfik o naturalnej, atletycznej budowie. Brak problemów z budowaniem masy mięśniowej. Endomorfik, osoba okrągła, która ma problemy ze zrzuceniem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oprócz tych trzech typów budowy, możemy również wyróżnić, mieszane typy budowy. Nawet skrajne, czyli na przykład osoba szczupła z otyłością w okolicach brzucha i bioder. Każdy z tych typów, bez względu na trening, na pewno wymaga odpowiedniego żywienia. My jednak zajmiemy się treningiem. Na końcu wpisu znajdziecie również informację gdzie jest dostępny pełny plan treningowy.
Uszkodzenia mechaniczne.
Jeden z niezbędnych bodźców do budowy masy mięśniowej. Jeśli nasz trening nie jest na odpowiedniej intensywności i nic po nim nie czujemy, to znaczy, że nie uszkadzamy mięśni, a co za tym idzie nie urosną. Należy tu wziąć pod uwagę, że faza koncentryczna, czyli podnoszenie ciężaru jest mniej ważna niż faza ekscentryczna, która wywołuje dużo więcej uszkodzeń na włóknach. Dlatego właśnie idealnym rozwiązaniem będzie wykonywanie ruchów, w których faza opuszczania jest dłuższa niż faza podnoszenia. Szybkie podnoszenie, bez zatrzymania na końcu ruchu z wolnym opuszczaniem. To spowoduje największe uszkodzenia mięśni.
Nacisk
Kolejnym bodźcem, będzie odpowiedni ciężar. Dlatego właśnie, budowanie siły jest bardzo ważne. Jeśli cały czas będziemy trenować na tym samym obciążeniu, nasze mięśnie się do niego przyzwyczają i nie wywołają na nich większego wrażenia. Bez odpowiedniego obciążenia, które wzrasta wraz z poziomem wytrenowania, nie osiągniemy tego co założyliśmy.
Zakwaszenie/hipoksja
Zakwaszony mięsień, gdzie produkowany jest mleczan, powoduje większą produkcję hormonu wzrostu oraz testosteronu. Obydwa te hormony wpływają na mięsień mocno anaboliczne, co warunkuje budowę masy mięśniowej. Dlatego właśnie, bardzo ważna jest intensywność treningu. W CrossFit nie mamy tego problemu, bo praca bardzo często opiera się na intensywności, jednak w innym przypadku również musimy o niej pamiętać.
Co jest jeszcze ważne.
Pamiętajcie, że trening ma być bodźcem dla mięśni. Cała proces budowy masy mięśniowej odbywa się nie podczas treningu, ale poza nim. Wtedy kiedy się regenerujemy. Dlatego sen i odpowiednie odżywianie są niezbędnymi elementami do budowy masy mięśniowej. Na brak postępów w treningu wpływa również wysoki poziom stresu. Dlatego jeśli się z nim borykasz, może być jednym z przyczyn, dlaczego nie jesteś w stanie przybrać na masie mięśniowej. Schudnąć może każdy, różnymi sposobami. Budowa wysokiej jakości masy mięśniowej musi zawierać wszystkie elementy: trening, dieta, regeneracja. Wykluczysz jeden, wszystko się sypie.
Wpis został napisany na podstawie artykułu “Budowa wysokiej jakości masy mięśniowej”, Macieja Bielskiego, z najnowszego numeru Body Challenge.
W magazynie znajdziecie również cały plan treningowy na budowę wysokiej jakości masy mięśniowej przy założeniu, że mamy do dyspozycji sprzęt znajdujący się w każdym boxie CrossFit.
Prenumerata jest teraz w nowej, niższej cenie ( 33 zł/numer!) Do autorów artykułów dołączyli również Tadeusz Sowiński, Max Shank, dr Patrycja Szachta, Al. Kavadlo, Paul „Coach” Wade.
Poniżej lista tematów poruszana w najnowszym Body Challengem, które ma aż 104 strony.