Cel: wysokiej jakości masa mięśniowa

Bez względu na to czy trenujemy CrossFit czy inne sporty, sylwetka zawsze ma jakieś znaczenie. Dla przeciętnej osoby, jest główną motywacją. Mnóstwo osób chce schudnąć, żeby dobrze wyglądać. Jednak dobry wygląd to nie tylko pozbycie się tłuszczu, to również dobra jakościowo masa mięśniowa.

Nie tylko mężczyźni powinni być zainteresowani tematem. W przypadku kobiet, praca nad sylwetką, również w dużej mierze powinna zakładać budowę masy mięśniowej. Wiem, że większość kobiet to przeraża, jednak nie jest to do końca tak proste jak się wydaję. Ładne kształty, bez mięśni, nie są możliwe.

Typy sylwetek

Wiemy, że istnieją trzy typy sylwetek. Ektomorfik, czyli smukła i szczupła osoba, której trudno przybrać na masie. Mezomorfik o naturalnej, atletycznej budowie. Brak problemów z budowaniem masy mięśniowej. Endomorfik, osoba okrągła, która ma problemy ze zrzuceniem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oprócz tych trzech typów budowy, możemy również wyróżnić, mieszane typy budowy. Nawet skrajne, czyli na przykład osoba szczupła z otyłością w okolicach brzucha i bioder. Każdy z tych typów, bez względu na trening, na pewno wymaga odpowiedniego żywienia. My jednak zajmiemy się treningiem. Na końcu wpisu znajdziecie również informację gdzie jest dostępny pełny plan treningowy.

Uszkodzenia mechaniczne. 

Jeden z niezbędnych bodźców do budowy masy mięśniowej. Jeśli nasz trening nie jest na odpowiedniej intensywności i nic po nim nie czujemy, to znaczy, że nie uszkadzamy mięśni, a co za tym idzie nie urosną. Należy tu wziąć pod uwagę, że faza koncentryczna, czyli podnoszenie ciężaru jest mniej ważna niż faza ekscentryczna, która wywołuje dużo więcej uszkodzeń na włóknach. Dlatego właśnie idealnym rozwiązaniem będzie wykonywanie ruchów, w których faza opuszczania jest dłuższa niż faza podnoszenia. Szybkie podnoszenie, bez zatrzymania na końcu ruchu z wolnym opuszczaniem. To spowoduje największe uszkodzenia mięśni.

Nacisk

Kolejnym bodźcem, będzie odpowiedni ciężar. Dlatego właśnie, budowanie siły jest bardzo ważne. Jeśli cały czas będziemy trenować na tym samym obciążeniu, nasze mięśnie się do niego przyzwyczają i nie wywołają na nich większego wrażenia. Bez odpowiedniego obciążenia, które wzrasta wraz z poziomem wytrenowania, nie osiągniemy tego co założyliśmy.

Zakwaszenie/hipoksja

Zakwaszony mięsień, gdzie produkowany jest mleczan, powoduje większą produkcję hormonu wzrostu oraz testosteronu. Obydwa te hormony wpływają na mięsień mocno anaboliczne, co warunkuje budowę masy mięśniowej. Dlatego właśnie, bardzo ważna jest intensywność treningu. W CrossFit nie mamy tego problemu, bo praca bardzo często opiera się na intensywności, jednak w innym przypadku również musimy o niej pamiętać.

Co jest jeszcze ważne. 

Pamiętajcie, że trening ma być bodźcem dla mięśni. Cała proces budowy masy mięśniowej odbywa się nie podczas treningu, ale poza nim. Wtedy kiedy się regenerujemy. Dlatego sen i odpowiednie odżywianie są niezbędnymi elementami do budowy masy mięśniowej. Na brak postępów w treningu wpływa również wysoki poziom stresu. Dlatego jeśli się z nim borykasz, może być jednym z przyczyn, dlaczego nie jesteś w stanie przybrać na masie mięśniowej. Schudnąć może każdy, różnymi sposobami. Budowa wysokiej jakości masy mięśniowej musi zawierać wszystkie elementy: trening, dieta, regeneracja. Wykluczysz jeden, wszystko się sypie.

 

 

Wpis został napisany na podstawie artykułu “Budowa wysokiej jakości masy mięśniowej”, Macieja Bielskiego, z najnowszego numeru Body Challenge. 

W magazynie znajdziecie również cały plan treningowy na budowę wysokiej jakości masy mięśniowej przy założeniu, że mamy do dyspozycji sprzęt znajdujący się w każdym boxie CrossFit.

Prenumerata jest teraz w nowej, niższej cenie ( 33 zł/numer!) Do autorów artykułów dołączyli również Tadeusz Sowiński, Max Shank, dr Patrycja Szachta, Al. Kavadlo, Paul „Coach” Wade.

Poniżej lista tematów poruszana w najnowszym Body Challengem, które ma aż 104 strony.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy. Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu…
Czytaj więcej