Brak normalnej miłości nie oznacza, że ona nie istnieje

Nasze życie budują przekonania. One natomiast kształtują się od urodzenia i mają na nie wpływ wszystkie uwarunkowania środowiskowe. Jedni uważają, że dzieci powinno wychowywać się według określonych zasad i z ich egzekwowaniem, inni, że dziecku powinno się pozwolić robić wszystko, bo wtedy najlepiej się rozwija. Jedni uważają, że praca to tylko praca i ma przynosić dochód, inni nie wyobrażają sobie robić przez większość życia, czegoś czego nie lubią.

Tak samo jest z relacjami, związkami oraz miłością.

Jeśli ojciec nie szanował matki, chłopiec wychowany w takim domu, nie będzie szanował kobiet. Dziewczynka wychowana w takim domu, będzie natomiast uważać, że takie traktowanie kobiet to coś całkowicie normalnego. Nie będę wgłębiał się mocniej w temat, ale dotyczy to każdej rodziny i każdej konfiguracji. Dziewczynka wychowywana przez samotną matkę, będzie uważać, że wszyscy mężczyźni to wrogowie. Chłopiec wychowywany przez samotną matkę, będzie miał zaburzone relacje z kobietami, ponieważ będzie nosił w sobie złość jaką matką czuła do ojca, który ich opuścił, za co on również on jest winny, bo przecież jest facetem. Córka wychowywana przez samotnego ojca będzie szukała faceta do niego podobnego, ale i tak większość nie będzie ją satysfakcjonować, bo w końcu nikt ojcu nie dorówna. Jeśli bardziej interesują Was takie mechanizmy, zachęcam do przeczytania “Miłość toksyczna, miłość dojrzała” Benewicza. Wszystkie książki o relacjach, które warto przeczytać znajdziecie tutaj.

Bez względu jednak na powyższe, mechanizmy, czyli przekonania, którymi kierujemy się w życiu możemy zmienić. Sam, w swoich relacjach, takie mechanizmy zmieniłem. Brało się one z nieudanych związków, po zakończeniu których, szukałem odpowiedzi. Nie chciałem jeszcze raz wejść do tej samej wody i popełniać tych samych błędów. Jednak aby to zrobić, musiałem zmienić to jak postrzegam związek, czego od niego oczekuję i kogo szukam lub może właśnie nie szukam, ale z kim byłbym szczęśliwy.

1. Świadomość swoich przekonań. 

Warto wiedzieć, dlaczego zachowujemy się w pewien sposób i z czego to wynika. Oczywiście jeśli wszystko jest w porządku, nie ma potrzeby zagłębiania się w to dlaczego coś robię tak, a nie inaczej. Jednak jeśli szukamy szczęścia i nie jesteśmy zadowoleni z do tej pory podejmowanych decyzji, to musimy poznać motywację swoich działań. Im starsi jesteśmy, tym więcej przeżyliśmy, więc mamy większe pole do wyciągania wniosków. To czego powinniśmy szukać to podobnych mechanizmów, które po pierwsze się powtarzają, a po drugie po raz kolejny doprowadzają do rzeczy, które wcale nas nie uszczęśliwiają, a wręcz znów wpędzają w ciemną stronę.

Mówi się, że nie powinno wchodzić się dwa razy do tej samej rzeki. Czasem wydaje mi się, że niektórzy przebiegają przez taką rzekę tam i z powrotem, bez jakiejkolwiek chwili autorefleksji. Po raz kolejny robią to samo i dziwią się dlaczego uzyskują te same efekty. Zmiany nie zachodzą u innych na naszą korzyść. Jeśli chcemy zmiany to my musimy podjąć decyzję, że zmieniamy siebie.

2. Odwaga zostawienia tego, co nam szkodzi. 

Badania naukowe jednoznacznie dowodzą, że to nie pieniądze, to nie praca czy pasja, którą wykonujemy każdego dnia, to nawet nie poczucie, że robimy coś znaczącego, sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. To co przynosi nam szczęście to poczucie przynależności społecznej oraz relacje z innymi ludźmi. Dlatego jak najbardziej rozumiem, że zerwanie związku, który jest dla nas toksyczny czy szkodliwy może być trudne. Czasem wiąże się to nie tylko z zerwaniem relacji z tą konkretną osobą, ale również osobami wokół niej. Im więcej takich osób, tym jest to trudniejsze. Czekając jednak, na moment w którym ta osoba się zmieni i zacznie nas traktować z szacunkiem, możemy stracić całe życie. Obiecuje Ci, że jeśli zerwiesz relacje z kimś toksycznym, na pewno będzie lepiej, a nie na odwrót.

3. Wiara w to, że prawdziwa miłość istnieje. 

Można żyć w przekonaniu, że nie ma idealnej miłości. I wcale nie mówię tutaj o tym, żeby sypać sobie płatki róż pod nogi każdego dnia i się wcale nie kłócić. Chodzi po prostu o kogoś, z kim wiesz, że spędzisz resztę życia i wcale Cię to nie przeraża. Po prostu jesteś z kimś, kogo sobie wymarzyłeś lub wymarzyłaś. Patrząc dookoła, można sądzić, że takie życie nie istnieje. Zdecydowanie więcej jest tych nieudanych związków, niż tych w których widać, że osoby w nim zostały dla siebie stworzone. Znam takie związki, ale niestety jest ich naprawdę niewiele. Więcej znam natomiast osób, które godzą się na bylejakość. Godzą się na partnera albo partnerkę, która ich nie satysfakcjonuje. Godzą się na kogoś, komu brakuje mnóstwa cech, które powinna mieć. Godzą się na brak szczęścia. Blog powstał po to, aby Wam uświadomić, że prawdziwa miłość istnieje i można ją odnaleźć. 

Wszystko zależy jednak od Was. Od Waszego braku tolerancji na brak szacunku w związku. Od Waszych wysokich oczekiwań wobec drugiej osoby. Od Waszej świadomości, że drugiej osoby nie da się zmienić. Od Waszej wiary w to, że idealna osoba dla Was istnieje. Od Waszej pracy nad sobą oraz ostatecznie od Waszej odwagi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Po czym poznać, że zaczynacie oddalać się od siebie

Spis treści Kiedy zaczynacie się od siebie oddalać?Jak blisko jesteś w stanie do siebie podejść?Kiedy ostatni raz zbliżyliście się do siebie?Zaczynacie tworzyć nowe relacje.Dodajcie sobie skrzydeł.Na koniec, nie oszukuj się. Chciałbym żyć w świecie w którym ludzie dbają o swoje związki. Rozpoznają kiedy jest źle i albo poświęcają czas na to aby popracować nad swoją relacją, albo jeśli to niemożliwe, rozstają się i szukają szczęścia gdzie indziej. Niestety tak nie jest. Wydaję mi się, że więcej jest związków w których ludzie są ze sobą, ponieważ jest im tak wygodnie, niż tych w których nie potrafią bez siebie żyć. To mnie smuci. Jedyne co mogę zrobić, to dzielić się z Wami…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Prawdziwa miłość nie gaśnie z czasem i ma do zaoferowania więcej niż na początku

Spis treści Nie słuchaj tych, którzy są w nieudanych związkachEtapy związkuJak wyjść z oddaleniaPo ponad 3 latach związku nadal jest tak samo, a nawet lepiej niż na początkuBrak poczucia krzywdy w dojrzałym związkuPełne spełnienie w łóżku jest możliwe, nawet po wielu latachDalej druga osoba to ta z którą chcesz spędzać najwięcej czasuW dojrzałym związku każda z osób osiąga szczyt swoich możliwościPrawdziwa miłość ma do zaoferowania więcej niż ta na początkuNie daj sobie wmówić, że nie można być w szczęśliwym długoletnim związkuNIE MUSI. Kiedy jesteś zakochany i spotykacie się na początku, słyszyszycie: “Na początku zawsze tak jest, zobaczymy za kilka lat.” “Poczekaj, zobaczysz, że będzie inaczej.” “Pogadamy za jakiś czas.” Nie…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co możesz zrobić dla swojego związku w pandemii

Prawda jest taka, że nie ma co się bać sformułowania pandemia. Niestety w takiej rzeczywistości żyjemy i znacząca część naszego funkcjonowania nie wygląda tak jak wcześniej. Dotyczy to również naszych związków. Wcześniej byliśmy bardziej zajęci i mieliśmy również więcej predyspozycji do tego aby spędzać czas po swojemu.
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jakich kobiet pragną mężczyźni?

Kiedyś ojciec powiedział mi, że będzie wiedzieć, kiedy odnajdę kobietę swojego życia, jeśli przy pierwszym spotkaniu roześmieje mu się prosto w twarz. W tym prostym zachowaniu kryje się dużo więcej, a taka kobieta reprezentowałaby wszystkie cechy o których tutaj piszę. Od radości z życia po pewność siebie. Wpis może być skierowany zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Dla pierwszej grupy, będą to wskazówki, jaką być kobietą, aby Twój mężczyzna oszalał na Twoim punkcie, dla drugiej grupy będzie to wpis jak rozpoznać kobietę swoich marzeń i nie pozwolić jej już nigdy zniknąć. Ja już swoją znalazłem, więc zapewniam Was, że to całkowicie możliwe. 1. Bezproblemowych.  Każdy facet wie, że najgorsze ze wszystkiego…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Zajmij się sobą

Cały czas zadziwia mnie jak dużo czasu niektórzy spędzają nad innymi. Rozumiem, jak to teraz funkcjonuje, sam mam konto na facbooku oraz instagramie. Sam wrzucam prawie codziennie insta stories. Problem zaczyna się jednak wtedy, kiedy zaczynamy oceniać samych siebie przez pryzmat innych. Pracuj nad sobą.  Już nie raz, o tym tutaj pisałem. Jeśli chcesz coś zbudować, najpierw musisz zbudować siebie. Jeśli chcesz przyciągać do siebie innych, musisz oprzeć to na tym kim jesteś. Jeśli natomiast jesteś odzwierciedleniem tego co inni na Twój temat myślą, jeśli nie potrafisz określić co jest dla Ciebie ważne, jeśli uważasz, że Tobie jest gorzej od innych, jeśli myślisz, że Tobie jest trudniej, jeśli myślisz, że…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 najlepsze książki o związkach

Wszystko co Cię spotyka, ktoś już kiedyś przeżył. Nie ma takiej sytuacji, w której ktoś już nie był. Bez względu na to, czy spierasz się ze swoim partnerem o brudne skarpetki czy żyjesz w trójkącie w którym wszystkie strony o sobie wiedzą. Najlepsze jest natomiast to, że na pewno ktoś coś o tym napisał. Poniżej książki oraz autorzy, których polecam, jeśli chcesz znaleźć odpowiedzi. Jeśli żyjesz w szczęśliwym związku, a Twoje doświadczenie wystarczy do tego aby znać te odpowiedzi, może tak być. Wtedy nie potrzebujesz niczego czytać. Jednak jeśli coś Cię dręczy, nie wiesz dlaczego Twój partner zachowuje się tak, a nie inaczej, od wielu lat nie możesz z nikim…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Przejrzyj na oczy i przestań żyć złudzeniami

Rozejrzyj się dookoła. Czy Twoje życie wygląda tak jak tego chcesz? Popatrz na osobę z którą jesteś. Co czujesz? Chcesz się przytulić? Pocałować? Czy może czujesz złość lub żal? Nic nie czujesz? Potęga naszej głowy jest niesamowita. Czasem to czego nie dostajemy w życiu, a czego bardzo pragniemy, jesteśmy w stanie sobie tak wytłumaczyć, że naprawdę latami godzimy się na bylejakość. Zamiast dążyć do szczęścia, poprzestajemy na tym co jest wystarczające. Więcej, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że osoba z którą jesteśmy wcale nie jest taka za jaką ją uważamy. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy cały czas myślimy, że ta osoba taka się stanie. Nagle, zstąpi duch z nieba…
Czytaj więcej