Studia to strata czasu

studia to strata czasu

[neuvoo_jobroll]

Wydaję mi się, że kiedyś już taki tekst pisałem. Wydaję mi się również, że nie jestem aż tak bardzo w stanie wpłynąć na kogokolwiek decyzję, żeby je zmienił. Jednak może to lepiej, nie będę miał nikogo na sumieniu. Na pewno jednak wiem, że system, który funkcjonował jakiś czas temu, dziś już nie działa. Bez względu na to, na jakim etapie jesteś, warto się zastanowić czego chcesz od życia i jak to zrealizować.

photo-1455758190477-ac7265bc8139

Szkoła, praca, dzieci, emerytura, śmierć. 

Tytuł wpisu ma oczywiście przyciągać do wejścia. Nie ukrywam tego. Po części się z nim zgadzam, a po części nie. Jeśli nie wiesz co chcesz robić w życiu, jeśli od dzieciństwa nie niesie cię jakaś pasja, to tak, studia mogą być dla ciebie stratą czasu. Szczególnie, jeśli jesteś osobą, która woli działać niż tkwić w schemacie. Może jest coś co od małego chciałeś lub chciałaś robić. Może już robisz coś, co może się okazać twoim sposobem na życie. Wiele kierunków studiów nie daję żadnych narzędzi do ręki i nie da ci żadnych praktycznych podstaw do wykonywania tego czego chcesz. Teorię natomiast, zawsze można zdobyć samemu.

Może się zdarzyć również tak, że od dziecka oglądasz wszystkie filmy z lekarzami i masz misję pomagać innym.Wtedy studia medyczne, będą konieczne. Nie będą jeśli tego chcą tylko twoi rodzice. Może też od zawsze uwielbiasz zwierzęta i chcesz zostać weterynarzem. Tak na marginesie, to hodowałem w życiu wszystkiego rodzaju zwierzęta, od modliszek przez żaby bo węże, w domu mam psa i dwa koty, ale wiedziałem, że weterynarzem nie chce być. Jeśli natomiast przeczytałeś wszystkie książki Grishama i fascynuję cię praca prawnika, to takie studia, również mogą być dla ciebie idealne. Chcąc robić coś co wymaga formalnych kwalifikacji, musisz iść na studia i je zdobyć. Jeśli będzie się to wiązało z twoją pasją, na pewno nie będzie to dla ciebie ciężki czas.

photo-1464082407233-f0d2f4606081

Nie wiem, co chce robić, dowiem się na studiach. 

Jeśli tak jest, to niestety nie, nie dowiesz się co chcesz robić na studiach. Może to być świetnie spędzony czas ze znajomymi, kupa zabawy, ale na pewno nie odnajdziesz tam czegoś co w żadnym stopniu nie jest związane z twoim przeznaczeniem. Jeśli choć w najmniejszym stopniu tak będzie, a ty jesteś otwartą osobą, która cały czas szuka, może jest szansa że odnajdziesz swoją drogę. Jednak lepiej dać sobie więcej szansy i nie tracić czasu, ani pieniędzy rodziców.

Nie ma osób, które miały ten sam problem co ty i się tym nie podzieliły. 

Dzisiejszy świat jest tak bogaty w różnego rodzaju zasoby, że jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania. Są osoby które zadają mi pytania, jak znajduję czas na wszystko co robię i przede wszystkim skąd to wszystko wiem. Jeśli tylko język nie stanowi dla nas bariery, to są ludzie na tym świecie, którzy dzielą się swoją wiedzą ze wszystkimi za darmo. Wielcy ludzie, chcą żeby inni też byli wielcy, wiedząc, że oni chcą być najwięksi. Czasem jest tak, że tak bardzo skupiamy się na konkurencji oraz innych, że sami przestajemy rosnąć, a już tym bardziej pomagać rosnąć innym. Nie na tym to polega. Gdyby wszyscy mieli predyspozycję do tego co ty potrafisz to już wcześniej by to robili. Niestety z mojego doświadczenia wiem, że można coś komuś wyłożyć na tacy a on i tak z tego nie skorzysta.

photo-1430747562296-5556d17a15a5

Starość i brak czasu oraz żal. 

Jeśli jesteś młody masz czas. Pewnie wielokrotnie to słyszałeś. Ty to masz czas, ty jesteś młody. Możesz więcej. Wiesz dlaczego to słyszysz? Często dlatego, że starsza osoba czuję żal. Nie ma już czasu i żałuje tego czego już nie zrobi. Czy nie jest przerażająca myśl, że nie masz już czasu? Twój koniec się zbliża i nie jesteś w stanie zrobić tego o czym marzyłeś. Mnie ta myśl przeraża. Dlatego nie mówię sobie, że teraz będę ciężko pracował i za 10 lat sobie odpocznę. Nie. Ja ciężko pracuję i robię to co sprawia mi radość. Planuję co chce osiągnąć za 10 lat, ale nie jest to pretekstem do robienia czegoś czego nie chce. Dziś, również chce spędzać czas tak jak mi się podoba. Dla mnie nie ma kompromisów. Jeśli idziesz na kompromis robienia czegoś codziennie po 6, 8 lub 10 godzin, żyjąc jedynie nadzieją, że kiedyś się to zmieni, to jesteś po prostu naiwny. Czas przeleci, a ty dalej będziesz marzyć. Zacznij żyć tak jak chcesz dziś.

Fajnie powiedzieć, trudniej zrobić. 

Pewnie tak. Szczególnie jeśli już tkwisz w jakimś schemacie. Jeśli jesteś młody i szukasz swojej drogi oraz zastanawiasz się na wyborem studiów, przeczytaj ten tekst do końca, a postaram się pokazać, gdzie możesz znaleźć odpowiedź. Jeśli natomiast już studiujesz, już pracujesz i nie wiesz jak to zmienić, to napiszę, że mi też wiele razy nie było łatwo. Nie było łatwo rzucić studia prawnicze praktycznie pod ich koniec, nie było łatwo powiedzieć to ojcu, który jest prawnikiem. Nie było łatwo odwołać ślub i zakończyć 9 letni związek. Nie było łatwo, zacząć wszystkiego od nowa, w branży w której nikt mnie nie znał. Nie było łatwo nauczyć się robienia stron internetowych. Nie było łatwo stworzyć kalendarz sportowy, nie znając się na branży i nie mając żadnego kapitału, jedynie mając dobre chęci. Nie było łatwo przekonywać wszystkich, że wiem co robię i nie było łatwo nie zwracać uwagi na to co mówi rodzina i znajomi. Jednak, to ty siebie znasz najlepiej i to ty najlepiej wiesz co dla ciebie dobre. Jeśli musisz popełnić błędy, rób to i idź dalej. Przede wszystkim jednak szukaj ludzi, którzy już je popełnili i mogą cię wiele nauczyć.

photo-1470408318404-1fea210fa893

Dziś, możesz znaleźć odpowiedź na każde pytanie. 

Tworząc ostatnio kampanię kalendarza na kickstarterze (jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapisz się do newslettera), sam zdziwiłem się ile jest dostępnych na ten temat informacji. Myślałem do tej pory, że to wiedza niedostępna i jedynie wybrani wiedzą jak to robić. Oczywiście, czerpałem wiedzę od osoby, która zajmuję się tym zawodowo, za co jej bardzo dziękuję i mam nadzieję się jeszcze odwdzięczyć. Jest jednak mnóstwo osób, które dzielą się swoją wiedzą w praktycznie każdym wymiarze. Twoim zadaniem, jest jedynie wybierać tych, którzy po pierwsze coś osiągnęli, a po drugie działają zawodowo. Nie słuchaj motywatorów zajmujących się jedynie motywacją. Takich magików jest masa. Nic nigdy w życiu sami nie osiągnęli, jedyne co potrafią robić to ułożyć pewne psychologiczne zależności w zjadliwą, motywacyjna papkę, która dobrze się sprzedaje i szerzyć teorie znane wszystkim od stuleci. I piszę tutaj, również o tych najbardziej znanych i lubianych. Jeśli chcesz odnaleźć swoją drogę, posłuchaj tych, którzy coś w życiu robią, oprócz motywowania innych.

Książki, YouTube oraz podcasty.

To są trzy źródła z których możesz albo czerpać wiedzę na jakikolwiek temat, albo na podstawie których możesz szukać swojej drogi. Jak powiedział W.Smith, nie ma osoby na świecie, która nie miałaby takiego samego problemu jak ty i nie napisałaby o tym książki. Nie masz czasu na czytanie książek? Audiobooki. W drodze do pracy, szkoły, w trakcie treningu, sprzątania mieszkania lub czegokolwiek innego. Zawsze znajdziesz trochę czasu, podczas czynności, które pozwolą na jednocześnie słuchanie.

YouTube, jest pełny motywacyjnych filmów, jednak jest również pełny bardzo wartościowych treści. W dzisiejszej erze vlogów, jesteśmy w stanie praktycznie zaglądnąć do środka życia osoby, którą podziwiamy. Od właśnie vlogów po wystąpienia TED, konferencje oraz wywiady.

Ostatnie źródło to podcasty. W tej chwili dość niedoceniane w Polsce i dopiero rozwijające się w naszym kraju. Jak tylko sam zacząłem z nich korzystać, bardzo szybko podjąłem decyzję o założeniu swojego. Niedługo więcej moich podcastów, będę starał się zapraszać, przede wszystkim młode osoby, prowadzące swoje firmy lub robiące coś bardzo ciekawego. Wracając natomiast do podcastów, które słucham, czerpię z nich niesamowicie wiele wiedzy. W trakcie jazdy do boxu, w trakcie treningu czy spaceru z psem. Czerpię wiedzę z wywiadów i nie tylko, na temat, który w tym momencie jest u mnie na tapecie.

Obiecuję, ostatni akapit. 

Trochę się rozpisałem. Jeśli nadal czytasz ten tekst, to dziękuję, że dotrwałeś, doceniam to. Na sam koniec chce tylko napisać, żebyście robili to co chcecie robić. Nie bójcie się porażki i nie zwracajcie uwagę na to co mówią inni. Przede wszystkim nie dajcie sobie wmówić tego kim powinniście być albo co i jak powinniście robić. Ja sam, robię tysiąc rzeczy na raz. Zaczynam coś, przechodzę do kolejnej rzeczy i znów zaczynam coś nowego. Jednak wiem, że taki jestem. Tworzę swoją markę, która z roku na rok, krystalizuję się coraz bardziej. Dobrze mi z tym. Nie zniósłbym robić tylko jednej rzeczy. Wiele osób próbowało mi wmówić, że powinienem zająć się jedną rzeczą. Wysłuchałem ich i udowadniam, że nie mieli racji. Uwielbiam być niedoceniany. Jestem wtedy w stanie pokazać innym jak bardzo mylili się do mojej osoby. Dlatego właśnie, jak najwcześniej uwolnij się od innych i żyj tak jak tobie się podoba. 

photo-1444703686981-a3abbc4d4fe3

 

Książki

Spartan Up!, Joe De Sena

Sealfit, Mark Divine

Rousey, Moja Walka/Twoja Walka

Zarządzanie codziennością, Jocelyn K. Glei

Social Media Start, Jason Hunt

Kanały na YouTube

Gary Vaynerchuk

 CaseyNeistat

London Real

Krzysztof Gonciarz

Alex Ikonn

Podcasty

 

Tim kontynuuje swój podcast, ale nie na Soundcloud.

 

Jeśli lubisz czytać i raz w tygodniu dostawać email z nowościami i wszystkim co uważam, że warte jest podzielenia się, zapraszam do newslettera. Nie częściej niż raz w tygodniu wysyłam jedną wiadomość, a co dwa tygodnie wybieram osobę, której wysyłam książkę, którą czytam w danym czasie (oczywiście nówka sztuka). Newsletter tutaj. 

 

Jeśli natomiast, lubisz podcasty, zapraszam na Soundcloud? Co tydzień będę starał się zapraszać nowe osoby, nie tylko ze świata sportu.Pierwszy odcinek był z Gabrysią Miagała, pierwszą Polską w CrossFit Games. Jeśli chcesz wesprzeć podcast, dorzuć symboliczną 5-tkę, na sprzęt, na który zbieram tutaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Wyjątkowy Newsletter

Wysyłam go kilka razy do roku.

Nie częściej niż raz w miesiącu.