Maska antysmogowa oraz oczyszczacz powietrza – czy naprawdę ich potrzebujesz?

Z maski antysmogowej korzystam już trzeci lub czwarty rok z rzędu, natomiast oczyszczacz powietrza stoi w sypialni od wiosny, kiedy udało nam się go kupić w bardzo dobrej cenie. Wcześniej, myślałem, że nie jest to do niczego potrzebne. Zmieniłem zdanie, kiedy zacząłem regularnie używać masek, a oczyszczacz pokazuje co robi z powietrzem w mieszkaniu.

Nie będę się rozpisywał na temat wpływu smogu na nasze zdrowie i tego jak bardzo jest szkodliwy. Zamieszczę trochę materiałów, dla zainteresowanych, a sam napiszę trochę wrażeń z użytkowania maski oraz oczyszczacza.

Reszta świata vs Polska

Nie do końca rozumiem tego, choć to może kwestia czasu, jak wyglądają ulice na przykład w Pekinie, a jak w Polsce. Tam, osoby w maskach są na porządku dziennym. Świadomość wpływu zanieczyszczenia na zdrowie jest chyba o wiele większa niż u nas. Nie chodzi tutaj o żadne wymyślne maski, ale najzwyklejsze jakie można dostać. Wszystko jest lepsze niż wdychanie tego dziadostwa. Jeśli chodzi natomiast o resztę Europy, to poniższa mapa zamieszczona na portalu smoglab.pl mówi chyba wszystko.

Co wpływa na Twoje samopoczucie i zdrowie?

Od kilku dni razem z Iwoną mamy dość spore bóle głowy. Ja sam pracuje w domu, często wychodzimy z psami. Od pewnego czasu zacząłem się zastanawiać czy coś jest ze mną nie tak.

Nie mogę się na niczym skupić i cały czas jestem rozdrażniony oraz bez sił. Do momentu jak wszystkiego nie przemyślałem, zwalałem to na pracę, duży natłok obowiązków oraz końcówkę roku.

To jednak nie to, biorąc pod uwagę, że niedawno wróciliśmy z dwutygodniowego urlopu. Jestem przekonany, że winę ponosi smog.

Wczoraj bylismy w teatrze, do którego ze względu na lokalizację pojechaliśmy tramwajem. Po spektaklu pospacerowaliśmy na rynku, wróciliśmy do domu w części na nogach, w części tramwajem.

Wróciliśmy również z dużym bólem głowy. Nie mogłem w to uwierzyć, jak w przeciągu tak krótkiego czasu mogliśmy poczuć się tak źle. Wszedłem do sypialni, włączyłem oczyszczacz i ku mojemu zdumieniu zobaczyłem na nim liczbę 75 PM2.5. W mieszkaniu!

Zazwyczaj oczyszczacz sam uruchamia się o godzinie 22 i chodzi do 7 nad ranem. Ma wyłączony ekran, a ja rzadko na niego patrze. To był jednak błąd. Musimy zacząć kontrolować zanieczyszczenie w mieszkaniu oraz włączać go nie tylko w czasie nocy.

Jak to piszę, oczyszczacz przeniosłem z sypialni do biura. Ma wydajność 60 metrów kwadratowych, więc dziś jeszcze przeniosę go do salonu i całe mieszkanie będzie oczyszczone.

Wybraliśmy oczyszczacz XIAOMI AIR PURIFIER PRO. Przede wszystkim ze względu na cenę, dostępność, oraz to, że mamy również odkurzacz Xiaomi (z którym życie z dwoma psami jest o niebo lepsze), więc steruje urządzeniami z jednej aplikacji. Łatwiej dodawać kolejne inteligentne urządzenia w obrębie jednej marki.

Oczyszczacze Xiaomi według mnie mają również najlepszy stosunek jakości do ceny. Tańsze, na mniejszy metraż można kupić już od 500 zł i taki też oczyszczacz dostaną na święta rodzice Iwony (XIAOMI MI AIR PURIFIER 2S). Mieszkają w Makowie Podhalańskim, gdzie powietrze jest dużo gorsze niż w Krakowie.

Nie dajcie się zwieść małym uroczym lokalizacjom w górach albo poza miastem. Często to właśnie tam jest najgorsze powietrze z możliwych!

Poniżej Kraków, gdzie mieszkamy razem z połową mojej rodziny, później Tarnów, gdzie mieszkają moi rodzice i na końcu Maków Podhalański gdzie mieszkają rodzice Iwony. Ojciec Iwony od kilku lat ma problemy z oddychaniem, przeszedł wszystkie możliwe badania, a lekarze nie mają pojęcia co się dzieje. Niesamowite.

Kiedy używać maski. 

Maski można używać podczas uprawiania sportu, jak również na co dzień, kiedy stężenie smogu, dosłownie powala z nóg. W dni kiedy stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie, tak jak teraz, całkowicie odpuściłbym uprawianie sportu na zewnątrz. Nie jesteśmy w stanie nawet zauważyć, jak bardzo źle taka aktywność później na nas wpłynie. Zmęczenie, zmulenie, senność i różnego rodzaju bóle będziemy tłumaczyć wszystkim, tylko nie złą jakością powietrza.

W dni kiedy jest lepiej, możemy zacząć uprawiać sport, jednak w masce. Niskie stężenie smogu, nie oznacza żadnego stężenia. Żyjąc w mieście, musimy wziąć pod uwagę choćby spaliny z samochodów, koło których przebiegamy.

 

Zima – maska na co dzień. 

Kiedy od kilku dni w Krakowie stężenie smogu jest naprawdę złe, znów wyciągnąłem maskę i zakładam ją, gdy tylko wychodzę z domu. Ciężko pisać o różnicy jeśli się tego nie doświadczyło. Nie trzeba pochodzić z poza Krakowa, żeby odczuć jakie mamy złe powietrze. Jest naprawdę źle i to nie tylko w Krakowie ale i w całej Polsce. To czy chcesz to wdychać zależy wyłącznie od Ciebie. Widok osób w maskach na ulicach i w tramwajach, może nie jest tak popularny jak w Pekinie, ale na pewno od czasu do czasu można kogoś w nich spotkać. Im więcej osób zacznie je nosić, tym więcej zaoszczędzonych płuc. W normalnym, miejskim użytkowaniu, nie dość, że lepiej się oddycha to na pewno, jest w masce trochę cieplej. Natomiast rodzajów masek jest tyle, że każdy dobierze sobie coś dla siebie.

Jakich masek używam. 

Firma z jakiej mamy maski to Respro. Testowałem dwa modele. Jeden najbardziej popularny na miasto oraz drugi, lżejszy, cieńszy, nadający się bardziej w dni kiedy jest cieplej. Wybór maski powinien zależeć od tego właśnie, kiedy chcesz jej używać. Jeśli chcesz maski na miasto, nie ma większego znaczenia jaką wybierzesz, weź jaka Ci się podoba. Jeśli chcesz używać maski na przykład kiedy na zewnątrz jest cieplej (nie zawsze tylko temperatura warunkuje stężenie smogu), wybierz cieńszą, w której będziesz się mniej pocić. Najważniejsze są i tak filtry, które trzeba wymieniać.

Czy należy wymieniać filtry tak często jak podaje producent? Niekoniecznie. Sam poczujesz kiedy filtr jest zużyty i trzeba go wymienić. Niestety, jest to czas bardzo zbliżony do tego własnie jakie są zalecenia. Wszystko zależy od tego jak często z niej korzystasz. Podczas normalnego użytkowania na pewno filtry zużywają się mniej niż podczas uprawiania sportu.

Maski zaczynają się od 50 zł, na Sławkowskiej w Krakowie można kupić maski za 54 zł z 5 filtrami gratis. Nie trzeba mieć masek za 300 zł, wystarczy taka za 50, jeśli filtry mają odpowiednie atesty i chronią. Na pewno jakakolwiek ochrona jest lepsza niż żadna. Pamiętajcie, że smog zabija jak palenie papierosów. Po cichu. Nie będziemy nawet sobie zdawać sprawę z tego z jakiego powodu źle się czujemy.

Oczyszczacze Xiaomi

 

Ranking oczyszczaczy na Ceneo:


Ranking masek na Ceneo:


Leave a Comment

Your email address will not be published.

Korzystasz z cateringu dietetycznego?

JA TAK!

Sprawdź dlaczego korzystam z Pomelo już 5 LAT!

PRZEJDŹ DO WPISU