Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening.

Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na bieżąco. Dzięki nim nie będziecie skazani na genialne plany treningowe MH lub innych portali w stylu „Po treningu”, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

Jeśli chodzi o programowanie samemu dla siebie, to musze Was rozczarować. Nawet trenerzy bardzo rzadko programują dla siebie. Ma to zbyt wiele wad i prędzej czy później doprowadza do tego, że robimy to co lubimy, a nie taki jest cel CrossFit

1. CrossFit.com

Adres: http://CrossFit.com

Specyfikacja: Trudno to nazwać programem treningowym, gdyż na stronie codziennie pojawia się tylko jedna z części treningu, ale jak najbardziej można podążać takim planem. Dobry do załapania podstaw treningowych CrossFit i dla tych, którzy zaczynają. W przypadku niewykonalnych ćwiczeń wystarczy je skalować. Plan bardzo konserwatywny i bez miejsca na pełen zajazd dla tych co trenują do pięciu razy w tygodniu.

2. OnPointAthletics

Specyfikacja: Program, którym podążam od początku 2017 roku. Jest bardzo wymagający. Na podstawową część trzeba poświęcić około 2,5 do 3 godzin. Jeśli jesteś zawodnikiem, dwie sesje dziennie po około 2 godziny. Plan realizowany przez Gabrysię Migała oraz Pawła Leśnikowskiego. Jeśli chcesz nim podążać, musisz skontaktować się z twórcą Michałem Grzesiewiczem. Grupa w której pojawiają się treningi tutaj, kontakt do Michała tutaj.

3. CrossFit Weightlifting

Adres: http://crossfitweightlifting.com/

Specyfikacja: Program dla tych, którzy chcą poprawić swoją siłę oraz technikę na ćwiczeniach ze sztangą. Na pewno nie jest dla osób początkujących. WOD są mocne i wymagające. Dla tych również, którzy chcą wyjść ze swojej strefy komfortu. Do 2016 roku na stronie były programowane również treningi CrossFit, jednak teraz pojawiają się tam tylko ćwiczenia z podnoszenia ciężarów.

4. CrossFit Endurance

Adres: http://crossfitendurance.com/

Specyfikacja: Jeśli planujesz przebiec maraton lub ukończyć triathlon, albo rower jest Twoją pasją, powinieneś zwrócić właśnie na ten program szczególną uwagę. Oprócz rozpisanych umiejętności i ćwiczeń uzupełniających do konkretnego sportu oraz codziennego WOD, jest rozpisana również aktywność wytrzymałościowa. Możemy wybrać pomiędzy bieganiem, pływaniem, jazdą na rowerze lub wiosłami i wykonąć taki treningi. Zasady treningu Endurance znajdziecie w tym wpisie.

5. CrossFit Invictus

Adres: http://www.crossfitinvictus.com/category/wod/competition/

Specyfikacja: Zaletą programu Invictus programowanego przez CJ Martin, jest przedewszystkim to, że ma trzy poziomy trudności. Możemy wybrać pomiędzy fitness, performance i competition. Bardzo popularny program, również dla osób początkujących.

6. MissFit Athletics

Adres: http://misfitathletics.com/

Specyfikacja:Kolejny po Invictus, cieszący się dużą popularnością program. Nie zawiera wszystkiego czego potrzeba i czasami może się dłużyć. Raczej skierowany do bardziej zaawansowanych osób. Warty swojej uwagi.

7. The Out Law Way

Adres: http://theoutlawway.com/category/blog/

Specyfikacja: Kolejny program dla bardziej zaawansowanych osób, które chcą startowac w zawodach. Prowadzony przez Rudy Nielsen, który w ostatnich latach był trenerem 27 zawodników CrossFit Games. Jeden z bardziej wymagającyh i skupiających się na ćwiczeniach ciężarowych program.

 

Plus programy Moblility dla każdego:

Mobility WOD

Adres: http://www.mobilitywod.com/dailyrx/

ROMWOD

Adres: https://romwod.com/

Specyfikacja: Codzienna dawka mobility dla każdego. Nie są to darmowe plany jednak na pewno warte zainwestowania.

 

Podsumowanie

Istanieje wiele miejsc skąd możecie czerpać swoje plany treningowe. Pamiętajce jednak, że plan treningowy to plan treningowy. Nie ma miejsca na dwa dni omijania treningu, bo wtedy to już nie jest plan treningowy. Zdarzają się sytuacje wyjątkowe, ale musicie im zapobiegać. W planach są przewidziane przerwy w treningu i trzeba ich się trzymać. Wybierajce taki plan, który najbardziej odpowiada waszym celom w danym momencie, a będziecie skazani na sukces. CrossFit podaje Wam wszystko na tacy. Wystarczy skorzystać.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Wyjątkowy Newsletter

Wysyłam go kilka razy do roku.

Nie częściej niż raz w miesiącu.