Rękawiczki w CrossFit – do czego ich potrzebujesz?

rękawiczki crossfit rękawiczki crossfit

Z rękawiczkami w CrossFit spotkałem się bardzo wcześnie. Jeszcze zabawniejsze jest to, że były to właśnie rękawiczki Mechanix, które od dawna używa się w CrossFit. To był rok 2012 i na siłownię, w której wtedy pracowałem, przyjechał Jaroslav Kratina, właściciel boxu w Brnie. Poziom naszej wiedzy na temat CrossFit raczkował, a my sami opieraliśmy trening na samych WOD, które bardzo często trwały po kilkadziesiąt minut. Jaroslav otworzył nam oczy na wiele rzeczy.

Wracając do rękawiczek. Zobaczyłem wtedy po raz pierwszy Mechanixy i pełne rękawice używane do treningu. Od tego czasu CrossFit rozwinął się niesamowicie, nie tylko dając nam możliwość przebierania w sprzęcie i akcesoriach, ale nawet wybierając je ze sklepów, które specjalizują się w takim sprzęcie. Gdy zaczynałem interesować się CrossFit słyszałem o jakimś małym sklepie w Stanach, prowadzonym przez małżeństwo, który był wyspecjalizowany w CrossFit. Dziś mamy u siebie w kraju Unbrokenstore, gdzie między innymi kupicie rękawiczki.

A co ze skórkami gimnastycznymi?

Przy intensywnych treningach, szczególnie, jeśli trenujemy prawie codziennie, pielęgnacja dłoni jest naprawdę ważna. Najdalej dziś, widziałem na Instagramie kolejne zmasakrowane dłonie, które najpewniej przez kolejne kilka dni będą się goić. Jednak jak wspomniałem wyżej. Dziś mamy mnóstwo możliwości jeśli chodzi o dobre akcesoria, która mają nam pomóc w ochronie naszych dłoni. Każdy wie, że rany na dłoniach są bardzo upierdliwe i każdy robi co może, żeby do tego nie doprowadzić.

Zacznijmy może od tego, że był już wpis „3 zasady jak dbać o dłonie w CrossFit”. Piszę tam między innymi o skórkach Reeva, które na marginesie mam do dziś i uważam, że są naprawdę świetne. Cienkie, bardzo wytrzymałe po prostu znakomite. Wiem, że swoje kosztują, ale skoro można coś kupić na wiele miesięcy, a może nawet lat, to chyba warto wydać trochę więcej.

Skórki, jak sama nazwa wskazuje (gimnastyczne) powinniśmy używać do wszelkiego rodzaju ćwiczeń na drążkach oraz na kółkach. Jeśli nie lubimy używać skórek, to tak naprawdę, nie znaleźliśmy jeszcze swojego modelu. Jestem pewien, że przy dobrym dopasowaniu, każdy może polubić skórki. Wszystko opiera się o odpowiedni krój i przede wszystkim długość. Jeszcze jedna sprawa to grubość, jak dla mnie im cieńsze tym lepsze. Wiem natomiast, że wiele osób używa grubszych skórek po 40 zł i również są zadowoleni. Jak już znajdziecie swój model, na pewno uchronią Was przed wieloma zerwanymi odciskami.

rękawiczki crossfit

To do czego potrzebuję rękawiczek, skoro mam skórki? 

Kiedy nie było dużego wyboru w sprzęcie, rękawiczki mogły uchronić nasze dłonie. Jednak teraz, o wiele lepsze do ćwiczeń na drążku są skórki niż rękawiczki. Najważniejsze jest to, że wszystko pomiędzy drążkiem, sztangą a naszą dłonią zmniejsza siłę chwytu. Dlatego właśnie, nie polecam używać żadnych rękawiczek do pracy na drążku. W najgorszym przypadku może się to skończyć upadkiem, których świadkiem byłem nie raz. Skórki gimnastyczne są o wiele cieńsze i lepiej sprawują swoją funkcję.

Jednak można znaleźć zastosowanie dla pełnych rękawic w CrossFit. Po pierwsze, osobiście, nie przepadam za liną, szczególnie jeśli jest nowa i ostra. Skórki czy sama magnezja przy linie nie zdaje swojego egzaminu. Na drążku czy kółkach pozycja naszych dłoni jest stała. Na linie natomiast jest inaczej. Dlatego właśnie uważam, że do wychodzenia na linę rękawiczki nadają się idealnie. Szczególnie, jeśli chcemy bardzo szybko z niej zejść. Rękawiczki typu Mechanix od wewnętrznej strony (jak większość rękawiczek do CrossFit), jest wykończona materiałem który ma bardzo dobrą przyczepność. Nie każde rękawiczki spełniają taki warunek.

Drugie zastosowanie rękawiczek możemy odnaleźć w morderczych treningach do wykonania. Wiosłowaliście kiedyś ponad godzinę? Ja tak (a nawet ponad 3 godziny) i w trakcie robiłem wszystko aby zmieniać chwyt bo odciski robiły się dosłownie w trakcie treningu. Jeśli chcecie przepłynąć pół maraton lub maraton na wiosłach, polecam zaopatrzyć się w rękawiczki. Ja gdy robiłem maraton używałem plastrów, co nie było dobrym pomysłem. Jeśli natomiast chciałbym zrobić potrójną „Jackie” w której są wiosła, sztanga oraz drążek, również rozważyłbym użycie rękawiczek. Po prostu czasem, mocna ochrona dłoni przyda się bardziej. Nie używałbym rękawiczek każdego dnia, a od czasu do czasu, kiedy szykuje się coś naprawdę ciężkiego.

Trzecie zastosowanie rękawiczek. Chodziliście kiedyś na rękach po macie w trakcie 30 stopniowego upału? Ja tak, i może zabrzmi to zabawnie, ale czarna mata na zewnątrz może nagrzać się naprawdę mocno. Jeśli na takiej macie mamy do wykonania jeszcze burpeesy, pompki czy cokolwiek innego, rękawiczki mogą w takiej sytuacji w bardzo dużej mierze ułatwić Wam życie. Dodatkowo jeśli WOD macie do wykonania na betonie lub innym nieprzyjemnym podłożu, to również rękawiczki zdadzą świetnie egzamin.

Czwarte zastosowanie rękawiczek znajdziecie jeśli należycie do osób, które pocą się na potęgę, szczególnie na dłoniach. W takim przypadku rękawiczki również mogą Wam pomóc.

Piąte zastosowanie rękawiczek to praca z kettlami. Skórki nie do końca zdadzą tutaj egzamin, gdyż będą się kręcić i zmieniać swoją pozycję. Jeśli nie mamy bardzo małych dłoni, to użycie rękawiczek, szczególnie przy treningu opartym na samych kettlach, może zwiększyć komfort pracy.

Pewnie mógłbym znaleźć jeszcze kilka innych zastosowań, jednak rozumiecie o co mi chodzi.

rękawiczki crossfit
Wybór rękawiczek w Unbrokenstore jest naprawdę spory.

Naprawdę potrzebuję rękawiczek?

Nie, nie potrzebujesz rękawiczek. Tak samo jak nie potrzebujesz skórek, skakanki za ponad stówę i najnowszych Nano. Nie potrzebujesz również koszulki z najnowszej kolekcji i spodenek które mają rozciagliwy materiał w kroku i są lekkie jak piórko. Tak samo jak kiedyś CrossFit trenowało się w garażu w tym co mieliśmy akurat na sobie, tak samo teraz można trenować bez tych wszytkich wynalazków.

Jednak jeśli chcesz użyć rękawiczek lub po prostu je mieć i od czasu do czasu wyciągnąć to możesz to zrobić. Ja, mam nadzieję, pomogłem tylko w nakierowaniu kiedy można ich używać.

Zawsze chciałem mieć Mechanixy i je mam. Ciekawostka. Mechanix to firma która nieprzerwanie od 27 lat produkuje rękawiczki. Pierwszy model był stworzony dla mechaników pracujących na torach wyścigowych. Teraz rękawiczki znajdują zastosoawnie w każdym przemyśle, nawet w CrossFit.

Dlatego właśnie, użyje ich nie tylko gdy będę chciał zrobić trening w ciężkich warunkach, ale również gdy będę wymieniał oponę w samochodzie, remontował mieszkanie czy po prostu będę chciał ochrony dla dłoni.

Zdjęcia zostały wykonane w CrossFit Lea w Krakowie – http://crossfitlea.pl

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Wyjątkowy Newsletter

Wysyłam go kilka razy do roku.

Nie częściej niż raz w miesiącu.