Problem z CrossFit – czyli czego powinien nauczyć Cię Twój trener

problem z CrossFit
problem z CrossFit

Jakiś czas temu wpadłem na film w YT pod tytułem “Problem with CrossFit” w którym guru kalenistyki Chris Heria, wyjaśnia jaki według niego istnieje problem w metodyce CrossFit. Później była prywatna wiadomość, w której dostałem pytanie, co o tym filmie sądzę. To wystarczyło, na to aby napisać moją odpowiedź. Na marginesie na YT powstało kilka odpowiedzi na jego film, jednak dołożę swoje pare groszy.

Na początek film o który mowa.

Liczba wyświetleń trochę mnie przeraża – to już prawie 3 miliony. Komentarze od osób poniżej, które piszą, że trenują CrossFit i widzą problemy przedstawione w filmie, jeszcze bardziej potwierdzają moją tezę, że nie każdy CrossFit jest dobry. Czytaj – nie w każdym CrossFit boxie dostaniesz to co powinieneś.

Pierwsza sprawa jest taka, że wszystko w filmie to jeden wielki stek bzdur, a jeśli autor rzeczywiście dostrzega to wszystko w boxach CrossFit to świadczy to jedynie o tym jaka słaba jakość prowadzenia zajęć tam była. CrossFit od jego powstania niesamowicie się rozwinął, a jego metodyka polepsza się z roku na rok. To co widzimy na zawodach czy podczas wykonywania WOD to tylko namiastka tego czym jest CrossFit.

Przede wszystkim CrossFit jest dla wszystkich i każdy powinien bez problemu rozpocząć z nim przygodę. Praca od podstaw to coś co pozwala rozwijać się nam bez uszczerbku na zdrowiu i zbudować bardzo mocne umiejętności.

Dla przykładu, kiedyś próbowałem chodzić na rękach. Próby były nieudane i bardzo żałosne. Jednak kiedy zająłem się podstawami i skupiłem się na zbudowaniu bardzo mocnych podstaw, pewnego dnia po prostu zacząłem chodzić na rękach. Bez próbowania.

Koś kto przychodzi pierwszy raz do boxu nie będzie wykonywał żadnych podciągnięć gimnastycznych (czyli takich jak na filmie), bo po prostu rozwali sobie barki samym próbowaniem. Taka osoba zaczyna od podstaw, czyli podciągnięć siłowych. Z pompkami pokazanymi na filmie w życiu się nie spotkałem, a każdą próbę wykonywania dziwnych wariacji tego ćwiczenia udaremniałem na swoich zajęciach. Cały flimik tego faceta sprowadza się do tego, że w CrossFit boxie nie nauczysz się techniki, poprawnej formy, a wszystko będzie trzeba wykonywać jak najszybciej, bez jakichkolwiek standardów. Stek bzdur. Poniżej, czego powinien nauczyć Cię Twój trener w boxie i jak powinien się zachowywać, aby takie opinie jak wyżej nie miały miejsca.

Nie jestem tutaj oczywiście święty i w trakcie prowadzenia moich zajęć ich jakość z czasem się zwiększała. Jesteśmy ludźmi, a do tego osobiście jestem dość emocjonalnym człowiekiem, więc zawsze może zdarzyć się nam gorszy dzień w pracy. Jednak bez względu na wszystko, istnieją podstawy, które powinny być implementowane na każdych zajęciach i w każdym boxie.

  1. Trener jest strażnikiem techniki. Jeśli nie podszedł do Ciebie nigdy na zajęciach, nie poprawił, nie zwrócił uwagi, nie pomógł, to coś jest nie tak. Po to jest na sali, aby cały czas poprawiać i udoskonalać technikę trenujących osób. W boxie w którym pracowałem, zawsze powtarzano mi, że zawsze jestem w stanie, nawet najlepszą osobę, poprawić na zajęciach. Natomiast są one tak długie, że jestem w stanie podejść do każdego. Dlatego jeśli Twój trener nie zwraca na Ciebie uwagi, tylko w trakcie zajęć jest zajęty czym innym niż skupieniem się na technice wszystkich na sali, to powtarzam, coś jest nie tak.
  2. Praca u podstaw. Nigdy nikt nie powinien być rzucony na głęboką wodę. Jeśli nigdy się nie podciągałem, to nie próbuje tego robić, tylko tak zmieniam (skaluje) ćwiczenie, aby było dla mnie bezpieczne oraz abym zachował jego poprawną formę. Najpierw podciągnięcia siłowe i mocna praca u podstaw, później dopiero próba bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Najpierw praca na rurce czy kiju, później dopiero sztanga. Najpierw mocny korpus, dopiero później jakakolwiek próba chodzenia na rękach.
  3. CrossFit to nie tylko WOD. Wiecie dlaczego zawodnicy trenują nawet sześć godzin każdego dnia? Nie, nie dlatego, że wykonują WOD za WOD-em, tylko właśnie dlatego, że skupiają się i pracują nad rzeczami dodatkowymi. Taka paca sprawia, że rozwijają się równomiernie we wszystkich aspektach. Nie tylko w szybkości wykonywania WOD. Jeśli na zajęciach większość czasu to tylko WOD, to uwierz, że coś jest nie tak. Jeśli nie ma na zajęciach pracy z ciężarem, kształtowania samej siły, wydolności, ćwiczeń gimnastycznych, pracy nad stabilizacją czy innych ćwiczeń dodatkowych to musisz nad tym pracować sam, po zajęciach. CrossFit jest niesamowicie złożony. To jest z jednej strony zaleta, a z drugiej wada bo aby go robić dobrze, trzeba poświęcać mu dużo czasu. Oczywiście, że zawsze może być uzupełnieniem, jednak wtedy właśnie potrzebujesz trenera, który Cię poprowadzi.
  4. Zajęcia to grupowy trening personalny. Nie chodzi o to, aby wyczytać trening z tablicy, rozgrzać grupę i patrzeć jak starają się nie zabić w trakcie ścigania się ze sobą podczas WOD. Tutaj chodzi o to, aby prowadzić grupę i dać poczucie, że trener na sali jest po coś. Wyczytać WOD, rozgrzać się i założyć ciężar na sztangę potrafi każdy, bez trenera. Jednak to trener wie, czy Michał ma problem z barkiem, więc trzeba zamienić mu jedno ćwiczenie. To trener wie, czy Markowi zależy tylko i wyłącznie na byciu najlepszym, dlatego trzeba mu cały czas przypominać o technice. To trener wie, czy ktoś na sali oszukuję, co denerwuję całą grupę, więc powinien dać do zrozumienia, że o tym wie, tak aby przestał, nie doprowadzając do konfliktu. To trener wie, czy ktoś dopiero zaczyna, więc trzeba podejść i powiedzieć, że trening jest dla niego i że jak założy mniej na sztangę to nic się nie stanie. To trener wie… trener wie dużo. Rozumiecie? Przynajmniej powinien, a Wy musicie czuć, że potrzebujecie go na sali.

Podsumowując, technika, poprawna forma i ćwiczenia poza samą częścią główną, czyli WOD to bardzo duża część CrossFit. Ktoś kto dopiero zaczyna, nie będzie od razu robił rwań ze sztangą czy próbował się podciągać. Czasem, zamiast WOD na zajęciach powinna być spokojna praca i skupienie się na czymś całkowicie innym. Rozumiem, że dużo z osób przychodzi na zajęcia z myślą o tym, aby dać w palnik, jednak taka droga jest bardzo zgubna. Jeśli nie chce doprowadzać do ciągłych kontuzji, muszę patrzeć na cały trening przekrojowo, od dobrych rozgrzewek, przez kształtowanie umiejętności po regenerację i pracę bezpośrednio nad różnymi tkankami, różnymi sposobami.

Box, trener, zaprogramowane zajęcia są po to aby Wam w tym wszystkim pomóc. Zdaje sobie sprawę z tego, że poziom prowadzonych zajęć jest rożny. CrossFit stał się popularny i modny. Tak jak ktoś może trenować, bo CrossFit jest modny, tak samo ktoś może z tego powodu zostać trenerem. Może również z tego powodu założyć niestety box. Tutaj tylko napiszę, że jest mnóstwo sposobów na dorobienie się, a prowadzenie boxu nie należy do najłatwiejszych i najbardziej dochodowych. Jeśli nie kochasz CrossFitu, to po prostu odpuść.

Chęć pomocy innym i ich prawidłowe prowadzenie jesteśmy w stanie rozpoznać po kilku minutach spędzonych na sali. CrossFit jest w sercu i może być najlepszą metodą treningową na świecie, tylko jeśli będziemy umieli z niej prawidłowo skorzystać i spotkamy na swojej drodze trenerów z pasją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys.   Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego.   Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co to jest esencjalizm i dlaczego go potrzebujesz

Esencjalizm praktykuję już prawie rok i nie wyobrażam sobie wrócić do tego jak funkcjonowałem wcześniej. Szczególnie, ze względu na moją osobowość, która nie jest łatwa. W tym wpisie postaram się krótko i treściwe opisać czym jest esencjalizm i jak może zmienić Twoje życie.
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Technika – Clean, Power Clean, Hang Clean

Jeszcze mi się nie zdarzyło prowadzić zajęcia i nie tłumaczyć co oznaczają te ćwiczenia jeśli pojawiają się w WOD. Nawet jeśli ktoś je zna, pada pytanie, “czyli hang jest stąd ?” pokazując gdzie trzeba lub nie koniecznie. Zapraszam do spędzenia kilku minut i ogarnięciu sprawy raz na zawsze 😉 Poniższe opisy nie są szczegółowe, tylko jak najprostsze dla zrozumienia jedynie różnic między ćwiczeniami. CLEAN (squat clean) – zarzut (do siadu) Czysta forma. Pełny zarzut. Czasami opisywana jako tylko “Clean”, czasami dla jasności z prefiksem “squat”. Najważniejsza zasada: zarzucamy z ziemi do pełnego siadu, wchodząc pod sztangę i odkładamy sztangę na ziemię. POWER CLEAN – zarzut bez siadu Zarzut do stania.…
Czytaj więcej
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Spis treści Co to jest rower gravel?Budowa ramyMateriały z których są ramy gravelowe.Widelec.Kierownica.Mocowania.Obręcze i opony.Przerzutki i napęd.Hamulce.Podsumowanie. Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak zostać trenerem CrossFit?

Piszecie, dzwonicie, pytacie. Jak zostać trenerem CrossFit? Jaki kurs wybrać? Już na początku napiszę, że kursu się nie wybiera! Co najwyżej lokalizację. Jednak po kolei. Kurs na trenera CrossFit, który daje kwalifikacje do bycia trenerem i posługiwania się tytułem “Trener CrossFit Level-1” jest tylko i wyłącznie jeden. Organizuje go CrossFit Inc., i o ile wcześniej trzeba było wyjechać za granicę, żeby go odbyć, dziś znajdujemy się w tak komfortowej sytuacji, że kursy odbywają się już w Polsce. Powtarzam, jest to jedyna słuszna droga do zdobycia kwalifikacji. Zdaję sobie z tego sprawę, że istnieje wiele podobnych kursów, gdzie nawet nazwy są podobne (Level 1), jednak nie ma to nic wspólnego ze…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer

Na pewno chciałbyś poznać 3 ćwiczenia na brzuch, które dadzą Ci CrossFitowy kaloryfer. W sieci jest pełno porad jak zdobyć wymarzoną kratkę na brzuchu. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że kto jak kto, ale CrossFitowcy na brak dobrego brzucha nie narzekają. Tak naprawdę nie muszą o nim myśleć, ale czy to dzięki specjalnym ćwiczeniom ? Pierwsza, najważniejsza informacja. Tłuszcz nie spala się miejscowo. Jeśli czytasz to po raz pierwszy w życiu, zapamiętaj to na zawsze. Choćbyś robił 1000 brzuchów dziennie, to nie spowoduje, że spalisz tłuszcz na brzuchu. Oczywiście, że coś spalisz, bo trwałoby to pewnie z godzinę, ale nie koniecznie tylko na brzuchu. Efekt termiczny. Czy regularne chodzenie do sauny…
Czytaj więcej