Melatonina na spokojny sen – jak stosować

Jestem przekonany, że sen to najważniejsze czego potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania. Od formy i pięknej sylwetki, po naszą odporność, która jest wielokrotnie wyższa, jeśli się wysypiamy.

Miałem w swoim życiu zarówno czasy kiedy spałem po 4 godzinny dziennie jak i te, w których wysypiałem się do granic możliwości. Nie ciężko się domyśleć kiedy czułem się lepiej oraz wyglądałem lepiej. Więcej o samym śnie, napiszę Wam, jak skończę książkę „Dlaczego śpimy”. To naprawdę niesamowita pozycja, która otwiera oczy, a tak naprawdę pomaga je zamknąć.

Czym jest melatonina?

To hormon wytwarzany w szyszynce w mózgu. Zaczyna się wytwarzać po zapadnięciu zmroku i odpowiada za regulację dobową naszego organizmu. W idealnym świecie, gdy zaczyna robić się ciemno, organizm zaczyna ją produkować, aby dać znać ciału, że to czas na sen. Największe jej stężenie w organizmie jest między 24 a 3 w nocy. Warto również wiedzieć, że jest wytwarzana w oczach, szpiku i jelitach.

W nauce znaleziono również związek pomiędzy procesem stężenia się a melatoniną oraz poziomem hormonu wzrostu u mężczyzn. Istnieje też dużo badań wskazujących, że pomaga w zwalczaniu wolnych rodników.

Melatonina może wpływać na zdrowie naszych oczu oraz być skuteczna w walce z depresją.

Kiedy stosować melatoninę?

W związku z powyższym, suplementacja melatoniny jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Szczególnie u osób, które mają problem z zaśnięciem czy jakością snu. Należy jednak zastanowić się czy problemy ze snem, mają związek ze zbyt małym poziomem melatoniny czy z innymi dolegliwościami. Jeśli za brak snu odpowiada zbyt wysoki stres, reakcje hormonalne organizmu czy przyjmowane inne leki lub choroby przewlekłe, melatonina może nie pomóc.

Suplementację melatoniną powinny również unikać kobiety w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Konsultacji przed przyjmowaniem melatoniny wymagają m.in.: zaburzenia czynności wątroby lub nerek, padaczka, depresja, zaburzenia układu immunologicznego, problemy hormonalne, a także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Kiedy stosować melatoninę?

Melatoninę przyjmujemy około 2 godzin przed snem, jednak sam zauważyłem, że wywołuje skutek nawet na godzinę przed snem.

W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że warto uważać ze stosowaniem melatoniny. Jeśli nie konsultujemy stosowania z lekarzem, ponieważ nie jest to lek na receptę, oraz nie mamy jakiś znaczących problemów ze snem, używanie jej każdego dnia, nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Jest to hormon wytwarzany przez nasz organizm i zbyt duże dawki przyjmowane w długich okresach czasu mogą po prostu rozleniwić organizm i spowdować, że przestanie on ją produkować. Po co, jeśli nie musi. Nie chcę Was przestraszyć. Sam melatoninę stosuję czasem kilka razy w tygodniu, jednak chodzi o wiek, o to kiedy ją stosujemy i przede wszystkim jaki mamy do niej stosunek.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o higienę snu. Nie używać telefonu czy oglądać telewizji zaraz przed snem. Sypialnia powinna być całkowicie zaciemniona, jeśli nie macie dużych, ciężkich kurtyn, to wiem, że Tim Ferriss czy inni wariaci na punkcie swojego zdrowia i funkcjonowania mają czarne materiały na oknach, które całkowicie zaciemniają ich sypialnie. To naprawdę ważne. Sam trzymam telefon zawsze poza sypialnią.

Kiedy ja stosuję melatoninę?

Jak napisałem wyżej, zdarza się, że stosują ją kilka razy w tygodniu. Po pierwsze wtedy, kiedy wiem, że kolejny dzień będzie bardzo ciężki, więc chcę naprawdę dobrze się wyspać. Po drugie wtedy, kiedy mam jakieś pomysły w głowie, a dzień się skończył i nie mogę ich zrealizować. Wiem, że brzmi to dziwnie, ale czasem po pracy jestem tak nakręcony, że dalej o niej myślę. Wtedy zażywam melatoninę, aby ciało dostało sygnał, że to czas spać, a nie pracować. Trzecia sytuacja to oczywiście podróżowanie i zmiany czasowe z nimi związane. Melatonina pomaga wtedy uregulować rytm dobowy.

Pierwsze diwe sytuacje zdarzają się bardzo często, więc jak napisałem, nie stosuję melatoniny codziennie, ale kilka razy w tygodniu. Staram się również nie przesadzac z dawkami. Zazwyczaj jest to 1 mg, maksymalnie 3 mg.

Ile melatoniny przyjmować?

Zalecana dobowa dawka melatoniny zawiera się od 0,5 mg do 10 mg. Mam już dość duże doświadczenie w stosowaniu melatoniny, więc moja rada jest taka, aby zacząć stosować ją od 0,5 lub 1 mg przed snem, a jeśli to nie pomoże to zwiększyć dawkę do 2 lub 3 mg.

Pamiętajcie! Zacznijcie od mniejszych dawek ponieważ już 1 mg daje bardzo dobre efekty.

Używajcie suplementacji z głową.

Lista suplementów, które przyjmuje nie jest długa. Do tych które biorę miesiąc w miesiąc zalicza się kreatyna, cordyceps i właśnie melatonina. Inne testuje, sprawdzam lub używam okresowo.

Melatonina to świetne narzędzie. Szczególnie teraz, gdy możemy mieć problemy ze snem. Dla mnie jest dobrym wsparciem, przygotowuje mnie do cięższych dni w pracy. Noc jest wtedy lepiej przespana, a ja budzę się rano całkowicie wyspany i zregenerowany.

Melatonina za darmo od Prozis.

Raz w miesiącu będziemy z Prozis przygotowywać dla Was promocję, tak aby najlepiej odzwierciedlała to czego potrzebujecie. Dlatego właśnie, możecie dostać melatoninę do przetestowania całkowicie za darmo!

Wchodzicie na prozis.com – polecam sprawdzić mój ulubiony dział, czyli nowości 😉

Robicie zakupy i wpisujecie kod „zyjmocno” aby dostać na całość 10% zniżki.

WIĘCEJ!

Przy zakupach za 169 zł dostaniecie za darmo herbatę na sen oraz dwie saszetki napoju, który poprawia skupienie w pracy.

Przy zakupach za 219 dostaniecie za darmo to co powyżej plus MELATONINĘ w tabletkach.

Przy zakupach za 319 dostaniecie za darmo to co powyżej, plus 5-HTP, czyli adaptogen, który również mam w szafce i stosuję od czasu do czasu.

Zniżka 10%, prezenty i darmowa wysyłka. Mam nadzieję, że promocja jest dobra, ponieważ trwa tylko do 29 marca!

Wyjątkowy Newsletter

Wysyłam go kilka razy do roku.

Nie częściej niż raz w miesiącu.