Kawa kuloodporna – Bulletproof Coffee

Czujesz się senny każdego poranka? Zwykła kawa już na Ciebie nie działa? Może warto spróbować kawy kuloodpornej, czyli Bulletproof Coffee. Sam miałem z nią styczność jakiś czas temu, jednak nie było to dość przyjemne, ponieważ popełniłem kilka błędów przy jej przyrządzaniu.

Co to jest kawa kuloodporna – Bulletproof Coffee

To nic innego jak kawała z masłem oraz tłuszczem. Kawę, miksujemy z masłem oraz olejem MCT, gdzie najczęściej wykorzystywany jest olej kokosowy. Dzięki tak przyrządzonej kawie, trzyma ona nas długo dłużej niż zwykła, dając energię ze zdrowych źródeł tłuszczy. Niektórzy mówią nawet o zastąpieniu śniadania, taką kawą, jednak tego nie polecam. Odpowiada za zahamowanie łaknienia na kilka godzin, jednak nie możemy jej traktować jako pełnowartościowego posiłku. W mojej opinii, jedyną opcją zastąpienia śniadania, jest albo dodanie do niej białka (i znam osoby, które to robią) albo wypicie go razem z kawą. To spowoduje dostarczenie nie tylko tłuszczy, ale również odpowiedniej ilości białka z samego rana.

Jak powstała kawa kulodorpona – Bulletproof Coffee

Twórcą jest Dave Asprey, który będąc w Tybecie, dostał do wypicia herbatę z masłem. Po powrocie i entuzjaźmie jaki wywoła taka herbata zaczął studiować wpływ tłuszczy na nasz organizm i łączenia ich z innymi produktami. Tak wymyślił Bulletproof Coffee, która w jego przypadku zastępuje śniadanie. Oprócz samej kawy powstała cała filozofia Bulletproof, o której możecie poczytać tutaj. W Stanach Zjednoczonych, powstają nawet dedykowane tej filozofii kawiarnie. Dave jest zwolennikiem diety Paleo (więcej o Paleo tutaj), czyli małej ilości węglowodanów w diecie oraz pozbycia się produktów wysoko przetworzonych.

Kawa kuloodporna bulletproof coffee składniki

Jak przygotować Bulletproof Coffee. 

  • 1-2 łyżeczki ekologicznego masła
  • 1-2 łyżeczki oleju MCT/oleju kokosowego
  • 1 filiżanka dobrej jakości kawy, najlepiej zmielonej z całych ziaren
  • do smaku mleko lub mleczko kokosowe

Wszystko razem miksujemy w blenderze przez około 20-30 sekund. To daje nam jasną w kolorze, kremową w smaku i z pianką na górze, kawę.

 

Kawa kuloodporna bulletproof coffee przygotowanie

 

Jakie błędy można popełnić przy przyrządzaniu ? 

Moim pierwszym błędem było zamieszanie składników, zamiast ich zmiksowania. Jeśli tak zrobicie, będziecie pić kawę z plamami tłuszczu w środku. Obrzydlistwo. Druga sprawa to rodzaj masła. Jest bardzo ważny. Nie tylko chodzi tutaj o jego ekologiczność, ale również smak. Dlatego właśnie polecam masło Finuu, widoczne na zdjęciu, ponieważ jest łatwo dostępne, smaczne oraz przygotowywane tylko z naturalnych składników. Jeśli natomiast, zrobicie wszystko jak należy i dalej wam nie będzie smakować, możecie zacząć od mniejszych ilości masła i oleju, tak aby się przyzwyczaić. Nie musi to być od razu dwie łyżeczki, tylko połowa lub jedna. Taka opcja również dostarczy Wam energii.

Pamiętajcie o dobrej, mielonej kawie (przyrządzam w kafeterce), smacznym maśle i solidnym zmiksowaniu wszystkiego, a kawa kuloodporna będzie mogła Wam dostarczać energii każdego dnia.

co to jest Kawa kuloodporna bulletproof coffee

 

Zapraszam do zapisywania się do newslettera (link), w którym nie częściej niż raz na tydzień, wysyłam najnowsze wpisy oraz promocje, kody zniżkowe i akcję dla czytelników bloga. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Korzystasz z cateringu dietetycznego?

JA TAK!

Sprawdź dlaczego korzystam z Pomelo już 5 LAT!

PRZEJDŹ DO WPISU