Adaptogen, który poprawia wydolność oraz dużo więcej – potwierdzone badaniami

To co widzicie poniżej, to grzyb z rodzaju Cordyceps, który atakuje larwy motyla  Hepialus fabricius, również widoczne na zdjęciu. Znany od tysiąca lat we wschodniej kulturze Cordyceps sinensis działa stymulująco na metabolizm, zwiększa liczbę cząsteczek ATP i cAMP, a także wpływa na układ immunologiczny, oddechowy, krwionośny oraz poziom testosteronu. Co więcej, jest w stanie pomóc nam w koncentracji, poprawia nasze samopoczucie oraz nastrój.

Cordyceps sinensis – niezwykły grzyb.

Uspokoję Was. Grzyb pozyskany z larw motyli jest niewiarygodnie drogi, stąd trzeb było znaleźć inny sposób. Dziś hoduje się go na sztucznych podłożach w laboratoriach, gdyż przyroda nawet nie byłaby w stanie wyprodukować go aż tyle, ile jest go sprzedawanego na całym świecie. Co ciekawe stężania Adenozyny i Kordycepiny w hodowlach są dużo większe niż w jego naturalnych odpowiednikach.

Maczużnik chiński, bo tak brzmi jego polska nazwa, jest stosowany w Azji od tysiącleci lat na osłabienie i obniżone libido, choroby serca, nerek i płuc. Działa immunostymulująco i przeciwnowotworowo. Zwiększa wydajność płuc i wykorzystanie tlenu (przyspiesza adaptację organizmu do małej ilości tlenu). Leczy nawet zapalenie oskrzeli, astmę czy przewlekłą obstrukcyjną chorobę płuc. Reguluje poziom glukozy we krwi oraz pobudza syntezę testosteronu oraz przyspiesza detoksykację oraz przemianę materii. 

 

Cordyceps dla osób trenujących.

Oczywiście nas najbardziej interesuje to, jak Cordyceps wpływa na naszą wydolność. Sam spotkałem się z nim wiele lat temu. Nie był jeszcze tak łatwo dostępy i jego cena również była wyższa niż dziś. Popularność spowodowała, że jest teraz bardzo łatwo dostępny, a cena jest jak najbardziej racjonalna.

Cordyceps to (poza przedtreningówkami) jeden z nielicznych suplementów, których działanie można zauważyć w treningu. Dobrze wszyscy wiemy, że działanie BCAA, które ostatnio nie cieszy się zbyt dobrą prasą, bardzo trudno wyczuć. Ja sam, jestem w stanie zauważyć różnice w treningu podczas stosowania kreatyny i tak samo jest z Cordycepsem. Na ten moment kreatyna i Cordyceps to dwa must-have w trakcie trenowania.

Na czym polega to działanie? Odpowiedź jest prosta i opieram ją na własnych doświadczeniach. Szczególnie w okresie, kiedy robiłem mocne, wydolnościowe treningi w formie WOD-ów, goniąc podczas nich, lepszych ode mnie. Przy regularnym zażywaniu Cordycepsu, najprościej jak mogę to wytłumaczyć, czułem, że mam większe płuca. Lepiej i łatwiej mi się oddychało, później się męczyłem, mogłem robić dłuższe treningi. Z ręką na sercu, przyznaję, że Cordyceps działa i poprawia wydolność, świetnie wpływając na nasz trening.

Dziś oprócz treningów siłowych zaczynam więcej chodzić, biegać, szczególnie w górach i terenie. To właśnie Crodyceps pozwoli mi na łatwiejszą adaptację do biegów przełajowych (bez przeszkód ;), które zaczynam uskuteczniać w ostatnim czasie.

Działanie psychoaktywne i przeciwwirusowe.

Jak przeczytaliście wyżej, działań i zastosowań Cordycepsu jest niezliczenie dużo. Dużo osób odnotowuje również uczucie jasności umysłu po zażyciu Cordycepsu. Nie ekseperymentowałem z większymi dawkami, ale może warto sprawdzić, jaka dawka wpływa na nas najlepiej. Sam trzymałem się dwóch tabletek dziennie, według zaleceń z etykiety. Zalecam również eksperymentowanie z porami przyjmowania czy to adaptogenów czy suplementów, tak aby znaleźć najlepszą porę ich przyjmowania dla naszego organizmu.

Oprócz tego nauka mówi o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym Cordycepsu. W medycynie wschodu stosuje się go w naprawdę niezliczonych przypadkach, a badania przeprowadzane również z osobami na przykład chorymi na raka, dowiodły, że Cordyceps może nawet zachamowywać przeżuty.

Adaptogen, który naprawdę działa.

Działanie Cordycepsu jest potwierdzone naukowo, a wykonano na nim setki badań. Co więcej, kiedy w 1993 roku Chińscy sportowcy złamali 5 światowych rekordów na Mistrzostwach Chin, powiedzieli, że swoje rekordy zawdzięczają właśnie zażywaniu Cordycepsu Sinensis.

Bez względu na to, po co chcesz używać Cordycepsu, warto eksperymetnować z adaptogenami. Sam, nie odnotowałem działania ashwagandhy, jednak nie powoduje to, że ona nie działa. Iwona, szczególnie w okresach kiedy pracuje więcej i lata samolotami, bardzo sobie chwali działanie ashwy.

Każdy powinien dostosować suplementację pod swoje potrzeby i jeśli chcesz poprawić swoją wydolność, to Cordyceps, według mnie, powinien znaleźć się na tej liście.

Źródło:

  1.  Borgis – Postepy Fitoterapii 4/2011, s. 254-264, Ewa Karpińska, Biostymulujące właściwości entomopatogenicznych grzybów z rodzaju Cordyceps.

You May Also Like
Czytaj więcej

Test cateringu Pomelo przez 5 lat!

Catering Pomelo opinia Catering Pomelo to jeden z najwyżej ocenianych cateringów w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że test cateringu Pomelo odbywa się w moim przypadku przez ostatnie 5 lat, mam o nim trochę do napisania. Dokładnie 8 maja minęło 5 lat odkąd korzystam z Pomelo. Owszem miałem przerwy w tym czasie, ale nie trwały one długo. Przez ten czas bardzo dużo się zmieniło w Pomelo. Wszystko praktycznie jest inne niż kiedyś. Wybór jest dużo większy, a cały proces zamówienia dużo prostszy. Zapraszam Was do dość długiego wpisu o Pomelo, który mam nadzieję, trochę nakreśli czym jest ten catering. Poniżej zdjęcie Pomelo z 8 maja 2015 roku, czyli mój pierwszy…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Dlaczego wszystkie cateringi (i diety) nie działają

Jeden z moich ulubionych memów dietetycznych to ten poniżej:   Najlepsza forma w życiu. Korzystam z cateringu dietetycznego już praktycznie 5 lat, z jakimiś małymi przerwami. Korzystałem z niego gdy miałem najlepszą formę w życiu, jak i również, może nie najgorszą, ale bardzo słabą. Na tych wszystkich zdjęciach jestem ja, który korzysta z cateringu. Wszystko jednak sprowadza się do tego, co robię oprócz samego jedzenia cateringu, bo właśnie to ma największe znaczenie. Jak osiągnąć sukces korzystając z cateringu dietetycznego. Może zacznijmy od tego dla kogo nie jest catering: dla osób, które oszczędzają na jedzeniu dla osób, które uważają, że sami ugotują taniej (tak, ugotują, to prawda) dla osób o wysublimowanych…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Wszystko o Intermittent Fasting

Pierwsza reakcja na wiadomość, że każdego dnia zjadam wszystkie swoje posiłki (3-3,5 tys. kcal) w 4 godziny, głoduję 20 godzin i do tego robię trening na czczo, to “Czy to jest zdrowe?”. Zanim lepiej poznamy temat, napiszę, że tak, to jest zdrowe i wszystkie badania naukowe nad odżywianiem człowieka wskazują jednoznacznie, że głodówki są dla nas czymś bardzo dobrym. W sieci, można znaleźć mnóstwo artykułów na temat Intermittent Fasting, czyli diecie która polega na głodówkach oraz jedzeniu w tzw. “oknie żywieniowym”. Jednak oprócz kilku informacji oraz artykułów w których ten temat jest tylko pobieżnie poruszany, nie znajdziemy nic konkretnego. Dobrze się piszę o diecie Intermittent Fasting, ale żeby wiedzieć co…
Czytaj więcej
zespół cieśni nadgarstka
Czytaj więcej

Cierpnąca dłoń, bóle całej ręki – zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka dotyczył kiedyś tych, którzy pracowali przede wszystkim za pomocą dłoni. Dentyści, chirurdzy, stolarze oraz artyści. Niestety dziś, ten problem może dotyczyć praktycznie każdego. Dzieję się tak dzięki pracy przy komputerze oraz nieustannemu klikaniu w telefon. Jeśli przez moment zastanowimy się nad naszymi aktywnościami w ciągu dnia to uświadomimy sobie, że wymagają one ruchów nadgarstka. Dodając do tego obciążenie treningowe, szczególnie CrossFit, mamy przepis na zespół cieśni nadgarstka. W mojej rodzinie już dwie osoby przechodziły operację oraz zabieg związany z tą dolegliwością. Tak się składa, że obydwie są w całkiem różnym wieku, robią całkowicie co innego i wybrały inne metody zabiegu. Jednak o tym później. Jak się uchronić…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Catering czy dieta u dietetyka?

Ci którzy chcą zadbać o swoją dietę mają kilka rozwiązań. Jednak kierując się zasadą, że nie możemy znać się na wszystkim, warto osiągnięcie swojego celu, oddać w ręce profesjonalistów. Czym różni się catering dietetyczny od rozpisania diety u dietetyka? Czy oba rozwiązania są dobre dla wszystkich? Dziś postaram się jak najprościej odpowiedzieć na te pytania. Dla kogo catering? Masz zdrowe relacje z jedzeniem. Oznacza to, że nie miewasz napadów głodu w których zjadasz cale pudełko lodów. Jesz mniej więcej wszystko. Jedzenie nie wiąże się dla Ciebie z różnymi stanami emocjonalnymi. Nie masz czasu gotować. Przygotowane 5 posiłków dziennie każdego dnia to zdecydowanie najlepsza zaleta cateringu. Nie musisz spędzać nie tylko…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak wstawanie o 8 rano zmieniło moje życie

Jeśli zależy Wam na doskonaleniu swojego życia, szukaniu balansu oraz produktywności, na pewno słyszeliście o wstawaniu bardzo wcześnie rano. Ludzie sukcesu pracują przed innymi, ludzie sukcesu wstają o 5 lub nawet 4 rano. Ludzie sukcesu to i tamto. Na YouTube znajdziecie mnóstwo tytułów w tym klimacie. Pięć lat wstawania o 5 rano. Osobiście wstawałem codziennie o 5 rano przez około 5 lat. Kiedy prowadziłem zajęcia o 6:30 musiałem wstawać tak wcześnie. Nienawidzę wstawać wcześnie z bardzo prostego powodu – nie jestem w stanie położyć się spać wcześnie. Gdy musiałem wstawać o 5 czy 5:30 to po godzinie 14 nie byłem już w stanie myśleć o niczym innym, a o tym,…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Dbaj o swoje nadgarstki zanim będzie za późno

Jedną z najczęstszych kontuzji w CrossFit, zaraz po obręczy barkowej i plecach, są nadgarstki. Oprócz samego bólu, który może towarzyszyć podczas ćwiczeń, przy nieodpowiednim dbaniu o nasze nadgarstki, możemy nabawić się zespołu cieśni nadgarstka. Gdy już to nastąpi, nie pozostanie nic innego jak operacja, która nie należy do najprzyjemniejszych. Zespół cieśni nadgarstka Jest parę ćwiczeń w domu, które możecie wykonać, aby dowiedzieć się czy jest szansa, że cierpicie na to schorzenie. Jednak nie podam ich tu, ponieważ zawsze lepszym rozwiązaniem będzie udać się do fizjoterapeuty. Od Was zależy, czy chcecie zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na rzecz późniejszej operacji nadgarstka, gdyby Wasza domowa diagnoza okazała się nietrafna. Na zespół cieśni cierpi od 3%…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Dieta PALEO – czy wiesz o niej wszystko?

Dieta Paleo była najczęściej wyszukiwaną dietą w Google w roku 2013. Jej promocja odbywała się szczególnie poprzez trenujących CrossFit, co napędzało nawzajem dwa ruchy. Pomimo, że sam czerpie z diety paleo i jestem trenerem CrossFit nie ufam ślepo wszystkiemu co usłyszę. Każda dieta, która jest dostępna od ręki i nie wymaga konsultacji z dietetykiem budzi moje wątpliwości. Dlatego z tego wpisu nie tylko dowiecie się o co chodzi w diecie paleo, ale również jakie są jej minusy, czy rzeczywiście ludzie pierwotni odżywiali się w ten sposób i najważniejsze czy warto ją stosować, a jeśli tak to czy trzeba się zgadzać ze wszystkim. Co to jest dieta PALEO ? Stworzona przez…
Czytaj więcej