11 zasad jak biegać z psem.

Zaczyna być już naprawdę ciepło. Nie tylko sami mamy ochotę biegać na zewnątrz, ale z chęcią zabieramy nasze psiaki. Jednak jest kilka zasad, które powinniśmy znać, aby bieg był przyjemny nie tylko dla nas, ale dla naszego pupila. Poniżej kilka wskazówek jak biegać z psem. Zaznaczę, że jest to tekst dla osoby, która dopiero zaczyna i chce po prostu biegać ze swoim psem, a nie startować w zawodach canicrossowych. Dla takich osób jest już mnóstwo portali i informacji w tym temacie.

Bieganiezpem.pl

Tak, bardzo dawno temu prowadziłem taką stronę. Jak zaczynałem biegać to właśnie robiłem to z moim Szamanem (odszedł rok temu, w 15 roku swojego życia). Musiałem nawet z nim biegać bo rozpierała go energia. Tak się w to zaangażowałem, że założyłem stronę i byliśmy w kilku magazynach oraz gazetach. Wtedy, 8 lat temu nikt jeszcze o bieganiu z psem nie pisał.

Zasady biegania z psem.

 1. Rasa psa. Nie każdy pies nadaje się do biegania. Szczególnie popularne teraz psy ras brachycefalicznych, czyli na przykład buldog francuski. O ile bokser czy pit bull, również należący do tego rodzaju ras nadaje się do biegania, o tyle buldog francuski czy mops już nie. Krótka czaszka, gorsze oddychanie utrudnia im każdy wysiłek fizyczny. Również psy bardzo ciężkie nie będą dobrze znosić biegania. Cane corso który waży 70 kg nie będzie dobrym towarzyszem do biegania, szczególnie starszy.
 2. Wiek psa. To również bardzo ważne. Każdy wie, na co stać naszego psa. Bieganie jest bezpieczne, ale do pewnego momentu. Starsze psy nie powinniśmy narażać na duży wysiłek.
 3. Nawierzchnia. Asfalt dla psa jest tak samo szkodliwy jak dla nas, gdybyśmy biegali bez obuwia (może oprócz bosonogiego biegacza;). My na swoich stopach mamy ochronę, one nie. Jeśli biegam wzdłuż Wisły staram się albo biegać po trawie, albo ja po asfalcie, a pies z boku, na trawie. Trochę biegu po asfalcie nie zaszkodzi zdrowemu, silnemu psu, ale nie przesadzajmy.
 4. Dystans. Tutaj musimy wziąć pod uwagę rasę psa. O ile husky przebiegnie bez problemu 10 km o tyle nie każdy pies nadaje się na takie dystanse. Ze swoimi psami zawsze biegałem około 5 km. Gdy chce pobiegać więcej, po prostu nie zabieram psa.
 5. Temperatura. Wyobraź sobie, że całe ciepło z organizmu oraz pot wydostaje się tylko przez twoje usta. No właśnie. Pies się nie poci. Nie reaguje dobrze na wysokie temperatury. Biegaj z nim rano lub późno wieczór. Nie narażaj go na długą aktywność w wysokim słońcu.
 6. Sprzęt. Widziałem nie raz psa biegnącego na kolczatce. Będę tutaj stanowczy. Nie umiesz zapanować nad swoim psem. Kup sobie kota. Kolczatka, czy dławik to NARZĘDZIA, a nie sprzęt codziennego użytku. Nie mam nic przeciwko ich stosowaniu podczas szkolenia, ale nie codziennie. Sam zawsze ubieram Foxy w szelki, tak aby ją nie szarpać za szyję. Mam zdanie, że obroża jest na spacery, a szelki są do aktywności i pracy. Dzięki temu pies wie również co będzie się działo. “Aha, ubieramy szelki, będzie bieganko!”. Można kupić amortyzujące smycze, albo takie dopinane do pasa. Teraz sprzętu jest mnóstwo. Warto wspomnieć również o kagańcach. Pies biegnący w kagańcu to raczej zły pomysł, gdyż utrudniamy mu oddychanie. Natomiast opaski weterynaryjne nie można stosować wcale! Nawet jak pies coś zjada. Są inne rodzaje kagańców. Jak zobaczysz psa w opasce, zwróć właścicielowi uwagę – więcej poniżej.
 7. Daj psu chwilę dla siebie. Przeważnie przed każdym biegiem, pies będzie chciał załatwić wszystkie sprawy. Nawet jeśli nie za pierwszym razem, to później się już nauczy. “O nie, znów będzie bieganie, lepiej załatwię się teraz”. Dlatego na początku nie denerwujmy się, jak pies będzie ciągnął na bok. Dajmy mu zrobić co musi, posprzątajmy za nim i z większą lekkością biegnijcie dalej razem 😉
 8. Karmienie przed i po. W żadnym wypadku nie karmimy psa ani przed dużym wysiłkiem ani po. Może dojść wtedy do skrętu jelit, które jest śmiertelne. Jeśli kiedykolwiek zobaczysz, że pies słania się na tyle nogi, podnosisz go i masz kilkadziesiąt minut na to aby go uratować i dojechać z nim do najbliższego weterynarza. Moi rodzice to przeżywali, gdy nasz Argo połknął zabawkę i dostał skrętu jelit. Na szczęście szybko zareagowali. Po spacerze czy bieganiu dajcie psu się napić (tylko nie lodowatej wody) i niech chwilę odczeka zanim dostanie jeść.
 9. Częstotliwość i intensywność. Foxy ostatnio przeszła sterylizację w związku z ropomaciczem, które miała. Był to dla niej bardzo trudny okres. Gdy wziąłem ją na bieganie, ewidentnie nie nadążała za mną. Jej kondycja się pogorszyła. Wiem, że nie mogę jej teraz zbytnio przeciążać. Musi powoli wrócić do formy. Weźcie pod uwagę formę swojego psa. Nie biegajcie z nim codziennie, jeśli wcześniej nie miał dużo aktywności. Może Ty trenujesz od dawna, ale Twój pies nie. To my odpowiadamy za swoje psy i to my musimy być rozsądni. Pies niestety zrobi wszystko co będzie chciał właściciel, nawet jeśli jest to bardzo głupie. Pies odpoczywa zatrzymując się. Dlatego jeśli masz zbyt narwanego psa, bieganie będzie świetnym rozwiązaniem. Bieganie natomiast luzem (co raczej nie jest dobrym pomysłem nigdzie), nie zmęczy psa, tak jak bieganie na smyczy, Twoim tempem, bez zatrzymywania się.
 10. Dobry pokarm. Wraz ze zwiększeniem aktywności, musi iść to w parze. Odpowiedni pokarm to klucz do zdrowia psa. Bez względu na to, czy pies je suchą karmę, jedzenie przygotowywane przez Ciebie, czy psi catering (tak, ostatnio na coś takiego wpadłem), to musisz to dostosować do aktywności psa. Foxy dostaje Acane dla małych ras, Amor natomiast Brit dla psów z problemami żołądkowymi. Pies z adopcji, po przejściach zazwyczaj ma bardzo wrażliwe jelita i nie reaguje dobrze na każdy rodzaj pożywienia.
 11. Choroby. Psy tak samo jak ludzie chorują. Pisałem o Foxy powyżej. Psy mają również uczulenie na pyłki. Weźcie to pod uwagę, aby po prostu nie męczyć psa, wtedy gdy nie powinien biegać.

Podsumowanie.

To chyba tyle jeśli chodzi o to co chciałem Wam przekazać. Jestem kompletnym freakiem jeśli chodzi o psy. Nie wyobrażam sobie życia bez nich. Jednak pamiętajcie, jak usłyszałem na jednym ze szkoleń:


Spacer to czas dla psa, a nie dla Ciebie.

Tak samo z bieganiem. Nie skupiajmy się na sobie. Jeśli nasz pies nie nadaje się do bicia rekordów to go do tego nie zmuszajmy. Dbajmy o jego zdrowie i kondycję. Dla psa bieganie to świetny trening, szczególnie ze względu na skupienie i to, że razem z właścicielem wykonuje jakieś wspólne zadanie. Cieszcie się tym razem.

Jeśli macie natomiast jakiekolwiek pytania, zapraszam na FB oraz Instagram, gdzie chętnie na wszystkie odpowiem i ewentualnie zaktualizuje wpis.

You May Also Like
Co to jest rower gravel
Czytaj więcej

Najbardziej CrossFitowy rower – czyli co to jest gravel

Czym jest CrossFit? Pełną definicję znajdziecie we wpisie “Co to jest CrossFit?”, jednak upraszczając, CrossFit to ciągle zmienne ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. W skład CrossFit wchodzą praktycznie wszystkie możliwe dyscypliny. Zarówno podnoszenie ciężarów jak i gimnastyka oraz trening wytrzymałościowy. Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy kto chce być dobry w CrossFit, musi być średni we wszystkich tych dyscyplinach. Średni – to słowo klucz. Nie da się być mistrzem w żadnej z dyscyplin i jednocześnie mistrzem w CrossFit, ponieważ wszystkie elementy to całkowicie inne trening. Musimy być w każdej średni, aby być najlepsi w CrossFit. Dokładnie tak samo jest z rowerami typu gravel. Nie są najlepsze w żadnym stylu jazdy…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Programowanie treningu CrossFit

Większość osób stykających się z CrossFit widzi go jako wiele ćwiczeń połączonych w jakikolwiek sposób robionych szybko i intensywnie. Jeśli myślisz, że CrossFit polega na wpadaniu na siłownie i wykonywaniu jakiegokolwiek WOD, to jesteś w dużym błędzie. Jest to jeden z najbardziej złożonych programów fitness jakie można spotkać. Programowanie treningu CrossFit ma swoje zasady i poniżej delikatny ich zarys. Crossfit to ciągle zmiennie ruchy funkcjonalne o wysokiej intensywności. Jednak zmienność oraz intensywność nie warunkują wszystkiego i nie oznaczają, że nie mamy żadnego programu treningowego. Zacznijmy od składowych treningu. Bardzo często będę używał angielskich nazw, gdyż po pierwsze wszyscy się nimi posługujemy bo tak jest prościej, a po drugie tłumaczenia często są zgubne. Kto nie rozumie,…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

CrossFit Box w kościele

Box w nietypowym miejscu. CrossFit Twente na samym początku nie różnił się niczym innym od innych boxów. Jednak po zmianie lokalizacji jest jedyny w swoim rodzaju. Mogę śmiało napisać, że jest to jeden z najpiękniejszych boxów jakie widziałem. Klimat jaki tam panuje jest wyjątkowy. Składają się na to dwie rzeczy, budowla sama w sobie i przede wszystkim światło. Wpadające promienie słońca przez małe okna umieszczone wysoko nad głowami dodają boxowi mistyczną aure. Box znajduję się w mieście Enschede we wschodniej Holandii. Według tamtejszych informacji nie tylko społeczność CrossFit cieszy się z nowego boxu ale również i lokalni mieszkańcy, którzy są zadowoleni z faktu, że miejsce dostało drugie życie. W Polsce…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jeden suplement z którego korzystam od zawsze.

Mój tryb funkcjonowania zmienił się znacząco. Nie trenuje tyle co kiedyś, a większość dnia spędzam przed komputerem. Wiecie jednak co się nie zmieniło? Moje wyniki siłowe. Objętość treningowa jest dużo mniejsza, jednak dalej wykonując treningi siłowe i wspomagając się kreatyną, moje wyniki nie spadły. Kratyna to jedyny suplement który przyjmuje od wielu lat, praktycznie bez przerw. Robię je sobie naturalnie, jak jestem na urlopie lub kiedy mniej trenuję. Jestem pewien, że to podstawowy suplement treningu siłowego i to nie tylko dla mężczyzn, ale również kobiet. Kreatyna. Jeden z najbardziej znanych oraz zbadanych produktów, na rynku dla sportowców. Jest również jednym z najbezpieczniejszych oraz najwydajniejszych i opłacalnych. Normalnie kreatyna występuje w…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Skąd brać darmowe plany treningowe CrossFit?

Popularność CrossFit tak wzrosła, że już nie tylko trenuję się tą metodą w dużych miastach, ale i również w mniejszych miejscowościach. Tam gdzie nie zawsze jest box i tam gdzie dostęp do wiedzy o CrossFit jest ograniczony. Są też tacy, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach, nawet jak mają taką możliwość, tylko trenować na własną rękę. W końcu niektórzy, mając swoje garażowe siłownie (co najbardziej odpowiada klimatowi CrossFit), sami dzień w dzień robią trening. Skąd brać treningi CrossFit, jak je wybierać oraz na co zwracać uwagę, dowiecie się z tego wpisu. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze i najlepsze programy treningowe, które są dostępne za darmo w sieci. Codziennie aktualizowane i prowadzone na…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

16 filmów i seriali dokumentalnych, które warto obejrzeć

Wpis miał się już pojawić bardzo dawno, ale teraz jest na to chyba jeden z lepszych momentów. Uwielbiam seriale i filmy dokumentalne, szczególnie, jak są dobrze zrealizowane. Po prostu chcę cały czas wiedzieć więcej, a przede wszystkim patrzeć na świat z różnych perspektyw oraz mieć świadomość w jakim właśnie świecie żyjemy. W związku z powyższym przedstawiam Wam listę moich ulubionych filmów oraz seriali dokumentalnych. Jest to lista subiektywna, a jej głównym wyznacznikiem było to, czy po pewnym czasie dalej coś z danego materiału pamiętam i mogę o tym napisać kilka słów. Niektóre z pozycji są naprawdę niesamowite.   W głowie Billa Gatesa Jeden z moich ulubionych dokumentów jakie widziałem. Chciałbym…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Co to jest CrossFit?

Jest wpis na temat programowania w CrossFit, jest słownik, który tłumaczy podstawowe pojęcia oraz ćwiczenia jak i wpis “Jestem jeszcze za słaby na CrossFit”, który przekonuje, że CrossFit jest dla wszystkich oraz nawet wypis wszystkich najpopularniejszych treningów CrossFit. Gdzieś pośród tego wszystkiego był kiedyś wpis “Co to jest CrossFit ?”, jednak wraz z rozwojem bloga i jego różnych form wpis zaginął. Dlatego dziś postanowiłem, za namową jednego z podopiecznych napisać czym jest CrossFit, aby każdy mógł wytłumaczyć swoim np. znajomym co trenuje, albo sam mógł poznać metodologię CrossFit. Wpis nie będzie długi, tłumaczyłem już setki razy z czego się składa i co zawiera trening CrossFit więc i tym razem postaram…
Czytaj więcej
Czytaj więcej

Jak założyć CrossFit box?

Niedługo w Polsce będziemy mieli 100 boxów CrossFit. Jeszcze 2 lata temu, można było jednym tchem wymienić wszystkie w naszym kraju. Nie ma miesiąca, w którym nie powstawałby kolejny box. W większych miastach robi się coraz ciaśniej. Jednak jak porównamy to do stanu z innych krajów, jeszcze daleko jesteśmy w tyle. Gdzie indziej boxy są prawie na każdej ulicy. Nie doszliśmy do poziomu z innych krajów, ponieważ gospodarczo nie stoimy tak jak one, a box nie dla każdego może być czymś dodatkowym do wykonywanej pracy. Za granicą istnieje mnóstwo małych boxów zorientowanych wokół jednego trenera. W Polsce jest trochę na odwrót i jak ktoś myśli o boxie to od razu…
Czytaj więcej